Вариант на коронавируса, открита за първи път в Обединеното кралство и разпространен по света, изглежда развива нова мутация, за която учените се страхуват, че може да помогне на вирусите да станат резистентни на ваксините, съобщава Business Insider. 

Мутацията се среща и във вариантите, открити в Южна Африка и Бразилия. Учените смятат, че позволява на вируса да избяга от антитела, произведени от тялото, след имунизация или предишна коронавирусна инфекция. Следователно ваксините и някои лекарства срещу антитела може да не работят толкова добре.

Единадесет случая на варианта, наречен B.1.1.7, са имали мутация E484K в набор от данни от над 200 000 в Обединеното кралство, съобщи Public Health England на 26 януари.

Великобритания засече мутацията от ЮАР при хора, които не са пътували

Великобритания засече мутацията от ЮАР при хора, които не са пътували

Жителите в някои части на Съри, югозападно от Лондон, са тествани дали проявяват някакви симптоми

Професор Лорънс Йънг, вирусолог от Университета в Уоруик коментира, че мутацията е "проблем". Фактът, че вариантът от Великобритания изглежда придобива тази мутация "показва, че вирусът е много вероятно да се адаптира към нашия имунен отговор", каза той.

"Южноафриканският вариант може да бъде в състояние по-ефективно да реинфектира лица, които преди това са били заразени с оригиналната форма на вируса," каза той в изявление. "Това вероятно се дължи отчасти на мутацията E484K, която може да отслаби имунния отговор."

Той обясни, че мутацията може да повлияе и колко дълго продължава реакцията на антителата.

Вариантът, открит в Обединеното кралство, е секвениран в 55 различни страни, включително САЩ. Според докладите, базирани на данни на GISAID, в САЩ има 342 случая.

Производителят на ваксини Novavax заяви в четвъртък, че тяхната ваксина COVID-19 работи по-слабо за варианта, открит в Южна Африка. Johnson&Johnson също заявиха в петък, че ваксината им е по-малко ефективна за варианта - учените предполагат, че това се дължи на мутацията E484K.

И Pfizer, и Moderna заявиха, че техните ваксини срещу COVID-19 действат, макар и малко по-малко срещу варианти на мутацията. Нито една компания не е тествала все още в реални условия мутацията.

Нова мутация на коронавируса повдига въпроси за ваксините

Нова мутация на коронавируса повдига въпроси за ваксините

Новата мутация на вируса може да направи някои ваксини по-малко ефективни

"Ако тази мутация E484K е придобита от повечето варианти B.1.1.7 на Обединеното кралство, то неотдавнашните уверения от скорошни проучвания, показващи, че mRNA ваксините (като Moderna и Pfizers) все още ще предлагат оптимална защита срещу оригиналния вариант на Обединеното кралство, може тези проучвания вече да не са меродавни", коментира в изявление д-р Джулиан Танг, клиничен вирусолог от Университета в Лестър.

"Това е тревожно развитие, макар и не съвсем неочаквано", каза Танг.

Саймън Кларк, доцент по клетъчна микробиология в Университета в Рединг, казва в изявление, че въпреки че все още не са направени оценки за ефективността на ваксините, които се използват в момента в Обединеното кралство - от производителите на лекарства Pfizer и AstraZeneca - е възможно те да работят добре срещу варианти на B.1.1.7 с тази мутация.

Вирусните мутации се случват, когато вирусът се репликира. Това е нормален процес, но мутациите стават тревожни, когато започнат да влияят на поведението на вируса.

Public Health England съобщи, че предварителната информация предполага, че повече от едно заразяване е причинило мутацията E484K.

Може да се случи и защото някой е заразен както с варианта от Южна Африка или Бразилия, така и с варианта, открит във Великобритания, каза Танг.

Йънг обясни, че каквито и промени да са настъпили с B.1.1.7 или други варианти на вируса, стандартните мерки за ограничаване на предаването - например измиване на ръцете и социално дистанциране - ще предотвратят инфекцията.

Моноклоналните антитела не работят при новите мутации на COVID-19

Моноклоналните антитела не работят при новите мутации на COVID-19

Има високи очаквания моноклоналните антитела да помогнат в борбата срещу коронавируса