Първият президент на СССР Михаил Горбачов смята, че съветските власти първоначално са подценили мащаба на проблемите на междуетническите отношения в Съветския съюз и необходимостта от неговото обновяване.
Страната можеше да бъде спасена дори след преврата през август 1991 г. с помощта на създаването на Съюза на суверенните държави, коментира той пред ТАСС в събота. "Първо подценихме мащаба и дълбочината на проблемите на междуетническите отношения, отношенията между центъра и републиките. Не стигнахме веднага до заключението, че съюзът трябва да бъде подновен".
Според него целта на властите на СССР е била "да се създаде истинска федерация с реален суверенитет на републиките, които делегират на центъра част от правомощията".
"Сигурност, отбрана, транспортна мрежа, единна валута, гарантиране на човешките права по проектосъюзното споразумение бяха в сферата на съюзните структури. Сигурен съм, че това беше реален вариант, повечето републики биха го подкрепили, но Пучът от ГКЧП осуети тази възможност", обяснява Горбачов.
"Но дори след пуча, когато републиките обявиха своята независимост и позициите на президента на СССР бяха сериозно отслабени, аз вярвах, че съюзът може да бъде запазен. И предложих да се споразумеем за Съюза на суверенните държави", допълва той.
По думите му Съюзът на суверенните държави ще се превърне в конфедеративна държава с още по-широки правомощия на републиките. "По-специално те ще станат членове на ООН, а Съюзът ще запази място в Съвета за сигурност. Единството на въоръжените сили, контролът върху ядрените оръжия щяха да бъдат запазени. Сигурен съм, че това би било много по-добре от това, което се случи след разпадането".
Горбачов нарече времето преди напускането му от поста на държавен глава "черни дни" за него, Съветския съюз и Русия. Защитаването на президентството със сила би довело до остър граждански конфликт с непредвидими последици, каза той.
"Това бяха черни дни за Съюза и Русия. И тъмни дни за мен, въпреки че не загубих самообладание. Подписах указ за оставката на президента на СССР, смятам, че нямах право да действам по различен начин".
Той отбелязва, че "не можел да се насочи към някаква силови опция по две причини". "Първо, в този случай бих престанал да бъда себе си. И второ, такова решение би довело до остър граждански конфликт с непредвидими последици. Вярвах, че това не бива да се допуска".
Горбачов уточни, че не е съгласен с мнението, че Съветският съюз е можел да бъде спасен, ако не е било решението му да подаде оставка като президент на страната. "Веднага след Беловежското споразумение издадох изявление, в което подчертах, че съдбата на една многонационална държава не може да се определя от волята на лидерите на трите републики, този въпрос трябва да бъде решен само с конституционни средства. Осъдих прибързаното появата на този документ - той не бе обсъждан нито от населението, нито от Върховните съвети на републиките, от чието име е подписан", каза той.
По това време в парламентите на републиките се обсъжда проект на договор за Съюза на суверенните държави. "Трябва да кажа, че разчитах на демократично избрани парламенти, въпреки че Беловежското споразумение дори не предвиждаше ратификацията на този документ. Но в този критичен момент те не си казаха думата. Освен това решиха да отзоват своите представители от Върховния съвет на СССР и на 12 декември, практически без обсъждане, под аплодисменти, те ратифицираха Беловежското споразумение. Нека ви напомня, между другото, каква позиция заеха руските комунисти по това време - каквото и да, но да свалят Горбачов".
Горбачов подава оставка като президент на СССР на 25 декември 1991 г., в същото време Съветският съюз престава да съществува.
ivan-koichev
на 27.12.2021 в 10:18:14 #24Като измислиш нещо и няма кой да ти го произведе си е доста сериозен проблем. Постановката тогава беше като си го измислил и си намериш производител то вече става собственост на производителя. Не съм го намирал за правилно и не само за това, че бил потърпевш. ПП. Наистина тогава тези с висше започваха с малка заплата, спомням си един започна със 105 лв докато аз като майстор 1-ва категория бях с 240 лв. след 3-4 години същия стана н-к цех с 350 лв а аз си останах с 240 лв.
58eng
на 26.12.2021 в 22:45:08 #2327. По тъп пост не бях чел. Да си бешеспомнил,че работника работи каквото мусе даде,а някой трябва това да го измисли,да зададе технологията... Ти май до тук не си стигнал в разъжденияята си,а милиционерче?
58eng
на 26.12.2021 в 22:41:13 #2231. Ако спомените ти галят душата,потърси статистика,прочети ...има доста защо храните бяха толлкова. А за приноса на Горби относно развала на СССР има в Ютюб интервю на Д Гордон с Шушкевич,Горби ...ще научиш доста!
58eng
на 26.12.2021 в 22:34:11 #2127.Защо Годорски не прочетох какъв си бил ти? Милиционер,работник? Хайде излъжи ни нещо? А може би прораб? Заслепи нис приноса си към народното благо
ivan-koichev
на 26.12.2021 в 11:08:48 #20Що се отнася до данните дето си изнесъл за онова време по соца, то тя ми се вижда доста по точна от предишната. Претенциите ми са само относно луканката, беше някъде около 7 лв, шпека с левче по малко, а амбарицата с левче повече. Каймата с 40% говеждо по 3 лв, тази с 40% телешко по 3,20 лв, телешкия салам около 4 лв, хамбурски под 4 лв, свинска сарфалада 2,80 лв, дебърцини 2,60, македонска наденица 3 лв, кренвирши 2,80, салам паприка 1,80, вежен па беше 1,60, но беше спорно дали е салам. Все пак не само цената на сиренето е важна, бензин О,26 лв, аналгин 0,25 лв, еленергия дневна 2,2 ст, нощна 1,1 ст, т.е. поскъпване от около 10 пъти докато заплатите все още изостават от това ниво.
ivan-koichev
на 26.12.2021 в 10:48:53 #19"Горбачов просто спаси Русия." Да съм твърдял нещо друго? "Горби няма нищо общо с България." Още преди перестройката България се беше ориентирала към Запада, ТЖ от една страна се снишаваше и се мазнеше, а от друга страна правеше каквото си иска. След Брежнев новите съветски ръководители все по трудно го контролираха, а Горбачов просто го мразеше като за това значителен принос имаха и доносите на Петър Младенов до Москва. Ако перестройката и идването на Горбачов на власт се бяха забавили с 3-4 години България щеше да бъде много по добре. Горбачов беше поел ангажимент пред Щатите с помоща на КГБ да разбие държавното устройство на държавите от Варшавския договор, нещо за което е нямал никакво право. За тогавашните насоки на БКП виж видеото от Варненската конференция на братските партии и отношенията на ТЖ с "'ястреба" Франц Й. Щраус и на които отношения и ангажименти Горбачов попречи да се осъществят.
Опако
на 26.12.2021 в 00:28:19 #18Действително, аз съм все по-склонен да мисля, че фашистките лайненца у нас, трябва да накараме путинофилите да ги изчистят, но то е все едно да караш пироман да гаси огън с бензин.
Опако
на 26.12.2021 в 00:25:20 #17Хвала на Горбачов, неговата перестройка изпълни до голяма степен основната си функция - да избегне граждански и дори междуетнически конфликт в СССР, както и пътят на военната диктатура при дефашизирането на Русия! Естествено, в страни с ниска политическа култура, процесът не е необратим и точно това наблюдаваме днес в Блядистан - войнствено-агресивен националфашизъм. Най-важното за нас българите е, че се разминахме и ние с кървав граждански конфликт. Нямаше начин да не изгубим част от населението си в полза на чужди държави още с отварянето на границите, след като Бай ви Тошко Африкански ни остави три пъти фалирала държава с 10 млрд долара БВП в началото на 90-те. Путиноблизците у нас имат откровено шизофренично отношение към българските емигранти, хем оплакват фактът, че сме ги загубили, хем ги пращат по дяволите - да не се връщали и да не се месили у нас. Действително, аз съм все по-склонен да мисля, че фашистките лайненца у нас, трябва да накараме путинофилите да ги изчистят, но то е все едно да караш пороман да гаси огън с бензин.
friend
на 25.12.2021 в 22:24:12 #16Годоро Аз съм завършил през 1983г.СУ през 1987г вече бях НС 3ст. През 1989г бях НС 2ст. заплатата ми беше 160 лв. Старшите НС по това време вземаха до 240 лв. Всичко това беше регламентирано по категории труд. Ние, като научни работници бяхме 3та категория. Учителите - също. Банковите служители - и митничарите - също. лекарите - също. Милиционерите бяха 2ра категория.... с малко по-високи заплати. Миньорите, военните и ДС бяха 1ва категория с още по-високи заплати, но те не бяха много. В Селското стопанство бабите вземаха 31 лв земеделска пенсия
friend
на 25.12.2021 в 22:05:22 #15Годоро Не са ни виновни емигрантите. Те може и малко, но все пак помагат. Виновни сме си ние тук, че плачем все за Русия, а тя само ни е ограбвала. Някои мислят, че са ни давали нефт без пари. Не е вярно. Обратното. Ние им продадохме за без пари нефтохима.Някои ще кажат, че го е направил Костов. Реално стана по костово време, но договорът беше започнат още по времето на Луканов, а се завърши по времето на Жан Виденов. Костов само подписа договореното. Мога да ти дам още много примери и то в детайли.
friend
на 25.12.2021 в 21:59:36 #14Годоро Като е за БГ прочети пост 18. В милиционерското училище явно не са ви учили на математика.
friend
на 25.12.2021 в 21:57:31 #13Койчев, Горбачов просто спаси Русия. Той не е направил нещо добро, а единственото, което можеше да се направи. Още в началотона 80те години в Русия започна перестройката. През 1986г вече явно се говореше за нея. Пишеха се статии. През 1988г Т.Живков казваше да се "снишим" и да не я приемаме за да видим какво ще донесе тя в СССР. Положението ставаше все по-лошо и доведе до сваляне на Т.Ж. от власт, а в СССР до преврат "пуч", като стреляха с танк по парламента на СССР. Ако Горби не беше отпуснал малко парата, щеше да има гражданска война, която знаем в Русия как протича. Накратко: Горби няма нищо общо с България. ТЖ падна от власт през 1989г, а тогава на власт в СССР беше Елцин.
friend
на 25.12.2021 в 21:49:37 #12Годоро 13 Ти на колко години си да ми говориш за заплата 65лв.,аз съм на 60,най-малката 95 вземаха милиционери и военни с нисши чинове,а една бира 21 ст. и 4 ст.билетче,сирене 2.60 .... ------------------------------------------ ОК аз съм на 66 Най ниската заплата вземаха учителите и научните работници. Говорим за тези с висше образование. Милиционерите вземаха поне три пъти повече. През 70те години, преди следването, заплатата ми беше 65 лв. След завършването ми през 80те, заплатата ми беше 85 лв. По-късно, като н.с., заплатата през 1989г стигна до 160 лв. това е истината. Обикновените милиционери може да са вземали 95 лв. това не знам. Щом ти го знаеш, значи си бил обикновен милиционер... старшина или сержант. Един мой роднина имаше заплата на офицер (майор) и тя беше над 800 лв. И така: При мин заплата 660 лв днес, и сирене 7 лв, то се получават 94 кг. При минимална заплата на висшист (среднистите вземаха под 55 лв) и сирене 2,6 лв, то се получава 25 кг. Смятай бе човек Дори и да сметнеш милиционерската си заплата, то пак сиренето ти излиза 36,5кг. Сметни и месото, а ако щеш и луканката, която беше 14 лв, а сега е 25
ivan-koichev
на 25.12.2021 в 21:17:21 #11Това че Горбачов е направил нещо полезно за Русия като разпадна СССР съвсем не означава, че е направил нещо добро за България. Такава стои и картинката със Сталин. ПП. Че кой по онова време на соца е купувал яйца, виждал само такива дето ги продават.
58eng
на 25.12.2021 в 20:40:38 #10Годорски,става дума за БГ бе
friend
на 25.12.2021 в 20:23:37 #9Годоро, попитай защо има толкова българи извън България и толкова реснаци извън Русия. Във всака страна и град в Германия, САЩ Франция има много градове с руски квартали.... у нас също. Покажи ми един американски квартал в РФ.
friend
на 25.12.2021 в 20:20:06 #8Годоро По отношение на пост 10 Сега произвеждаме яйца и те са по-евтини от времето на соца, защотозаплатите са по-големи. Олиото, което сега е скъпо у нас тогава беше 1.6 лв при заплата 65 лв за среднист и 85 лв за заплата на висшист. Сега е 3.5лв, но мин заплата е 660 лв. Смятай. Тогава хората ядяха месо веднъж в седмицата. Питай мама и тате. Отрицателния ръст на населението започна от началото на 80те години. Питай калко жилища можеше да имаш. А ако ти остане в наследство от баба и от другата баба, то едното държавата ти го вземаше. Ако жилището ти беше повече от 60 кв, то задължително настаняваха в него още едно семейство, като ползвахте една кухня и една тоалетна. Не знам защо се напъваш толкова да защитаваш нещо, което е незащитимо.
friend
на 25.12.2021 в 20:09:25 #7Годоро Сега минималната работна заплата у нас е 660 лв, което означава ) 330 Евро. Очаква се в Русия да стане 160 Евро след Нова година, но дали ще стане??? Цените на стоките са като у нас. Ако бяхме останали заедно с Русия, то цените щяха да са като у тях, а заплатите, по-малко. Това е по отношение на заплатите и цените. Цените на жилищата са по-високи, а на автомобилите - също. Щяхме да разчитаме на изходни визи, както е в РФ Сега Хърватците можгат да пътуват в САЩ и навсякъде в ЕС. Ние не можем да пътуваме в САЩ, но можем в ЕС. Там можем и да работим. Да не забравяме, че когато бяхме сателит на СССР имахме три гранични зонивътре в страната. Не знам защо оспорваш добрините получени от ЕС.
friend
на 25.12.2021 в 18:32:18 #6Горби Според него целта на властите на СССР е била "да се създаде истинска федерация с реален суверенитет на републиките, които делегират на центъра част от правомощията". "Сигурност, отбрана, транспортна мрежа, единна валута, гарантиране на човешките права по проектосъюзното споразумение бяха в сферата на съюзните структури. ------------------------- Няма как да създадеш истинска фередрация от републики с реален суверенитет, а те да делегират правомощия на центъра... сигурност, отбрана валута и т.н. Щом има Център и той държи силовите структури и парите... къде им е суверенитета? Суверенна държава е тази, която може да решава сама съдбините си и да може сама да се съюзява с когото си поиска. Да може да търгува сама с когото и е по-изгодно, да няма център, който да диктува каквото и да било, да няма диктатор и т.н. Добре, че се измъкнахме от батака....донякъде, че ченгетата все още диктуват политиката на България. Както виждаме новият ни външен министър се е обградил с ченгета.
Кастело Белведере
на 25.12.2021 в 17:12:33 #570г не се усетиха, че строят един мастодонт на глинени крака. Каква реконструкция, какви 4,50лв. Смъртта на системата си беше заложена в зародиша и. Ами добре, че се отървахме що годе леко, макар че изостанахме в развитието си 45г. а и още сърбаме последиците най-вече в миришещия на развалени яйца манталитет на неофашистите путинофили.