Китай има много повече жертви на COVID-19 от оповестените. Това заяви американският президент Доналд Тръмп. 

"Китай току-що обяви удвояване на броя на починалите там от Невидимия враг. Той е много по-висок от този и далеч по-висок от САЩ, дори не е близо!" написа Тръмп в "Туитър".

Френският му колега Еманюел Макрон отхвърли идеята, че Китай се е справил с епидемията от новия коронавирус (COVID-19) по-добре от западните демокрации.

В интервю за "Файненшъл таймс" той настоява, че няма място за сравнение между страните, в които информацията тече свободно и гражданите могат да критикуват своите правителства, и онези, където истината е потулвана.

Статистиката прибави още 1290 смъртни случая от COVID-19 в Ухан

Статистиката прибави още 1290 смъртни случая от COVID-19 в Ухан

Закъсняло, пропуснато и погрешно докладване на случаите

Припомняме, че властите в Ухан прибавиха 1290 смъртни случая към черната си статистика.

Резкият скок при смъртните случаи идва от комюнике на кметството на Ухан, в което се посочват тези 1290 смъртни случая. А причината е, че много хора са починали по домовете си, без да достигнат до медицинска помощ. Досега тези жертви на болестта не са влизали в официалните статистики, които включват само хората, починали в болницате, претоварени в продължение на седмици. В разгара на епидемията блокираната здравна система дори не е успяла да тества всички случаи.

Така докладваните случаи достига общо 4632, а грешката се обяснява със "закъсняло, пропуснато и погрешно докладване" на случаите.

Властите в централния китайски град съобщават и за още 325 случая на заразени, за които до момента не се знаеше. Така заразените с коронавирус в Ухан станаха общо 50 333, а в целия Китай установените случаи са 82 367.

За Макрон е наивно да се твърди, че Китай се е справил по-добре от Запада с коронавируса

За Макрон е наивно да се твърди, че Китай се е справил по-добре от Запада с коронавируса

Нямало място за сравнение между демократичните и авторитарните страни

11-милионният град, откъдето заразата тръгна през декември месец 2019 г., бе поставен под карантина в края на януари и преди седмицата тази карантина бе свалена. Обяснението е, че много хора са починали по домовете си, тъй като болниците са били претоварени и не са могли да ги приемат.

Припомняме, че коронавирусът обтегна отношенията на САЩ не само с Китай, но и със Световната здравна организация (СЗО). Тръмп вече обяви спиране на финансирането, но и зададе много неудобни въпроси относно подценяването на пандемията и прикриването на реални данни в полза на Пекин.

"Защо СЗО пренебрегна имейл от тайванските здравни власти в края на декември, предупреждаващ ги за възможността коронавирусът да се предава между хората? Защо СЗО направи няколко твърдения за коронавируса през януари и февруари, които бяха или неточни, или подвеждащи, докато вирусът се разпространи в световен мащаб? Защо СЗО чака толкова дълго да предприеме решителни действия?", запита той в профила си в "Туитър", като изглежда цитира американския политически коментатор Ланхи Чен.

Тръмп спря финансирането на САЩ за СЗО в размер на 400 млн. долара годишно, като администрацията му и Сенатът извършват преглед на управлението на глобалната криза COVID-19 от страна на агенцията на ООН.