Американските държавни дългови книжа продължиха да губят от доходността си и днес, като за 10-годишните ценни книжа тя вече е под 4%-тната бариера за първи път от 2005 г. насам. Това е следствие на търсенето убежище от страна на инвеститорите, след като азиатските пазари регистрираха слаба сесия по-рано днес. Припомняме, че цената и доходността на облигациите е обратно свързана, т.е. когато цената расте (има по-силно търсене) доходността пада.

Двегодишните държавни облигации също съкратиха доходността си през тази седмица, заради спекулации за скорошно намаление на лихвените нива от ФЕД (дори преди следващото редовно заседание през декември). Инвеститорите вече започнаха да търгуват това смъкване на лихвата.

10-годишните U.S. Treasury понижиха доходността си с 8 базисни пункта днес, като тя в момента е 4.01%. По-рано през сесията, тя удари дневно дъно при 3.99%. 2-годишните книжа са с понижение в доходността от 9 базисни пункта до 3.1%.

Разликата (спредът) между 2 и 10-годишните облигации вече е 93 базисни пункта, което е най-високата му стойност от януари 2005 г. Това се получава заради по-силното търсене на облигации с по-кратък матуритет заради несигурността около движението на лихвеното ниво в САЩ.

Цената на петрола се покачва над $99 за барел днес, което накара банкерите да прогнозират по-високо ниво на инфлацията. Председателят на ФЕД Бен Бернанке сподели пред Конгреса на 8 ноември, че инфлацията е показател, който може да се увеличи рязко в края на годината, заради цената на петрола и други суровини. Днес дълговият пазар в Ню Йорк ще затвори в 2 следобед, а утре ще е почивен ден заради „Денят на благодарността" в САЩ.