„Властта се престраши да въведе 10% плосък данък", отбелязва „Сега"
От догодина всички доходи ще се облагат с 10% данък. От 1 октомври осигурителната вноска ще падне с 3%, а пенсиите ще се увеличават с 10%.
Това реши тройната коалиция след заседание в резиденция "Евксиноград".
В сбирката участваха лидерите Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган, всички министри, политическите ръководства и председателите на парламентарните групи на БСП, ДПС и НДСВ.
"Решението за плоския данък е пробългарско, ще увеличи конкурентоспособността на икономиката и ще изсветли сивата икономика", заяви министърът на икономиката Петър Димитров. Той обясни, че плоският данък ще ощети хората с доходи между 200 и 350 лв. За да ги компенсира, държавата ще увеличи заплатите на заетите в бюджетния сектор. Димитров разчита, че и частните работодатели ще направят същото. "При единна ставка няма необлагаем минимум", заяви министърът.
Управляващите излязоха с призив към бизнеса за вдигане на осигурителните прагове с поне 20%. "Всички знаем, че не са реални заплатите, по които се плащат осигурителни вноски", заяви Димитров.
Милен Велчев обясни, че притесненията на НДСВ от увеличението на пенсиите са отпаднали след добрите данни за изпълнението на бюджета за полугодието. Министърът на финансите Пламен Орешарски заяви, че до средата на годината се реализира над 2 млрд. лв. излишък, а преизпълнението на данъчните приходи е 20%.
Макрорамката на бюджета за 2008 г. предвижда 6% реален ръст на икономиката и 3.7% инфлация. Валутният курс ще е 1.47 за долар. Планираните приходи в бюджета ще бъдат 24.5 млрд. лв., като те ще са с 2% повече от разходите. "Планира се рязко нарастване на капиталовите разходи за модернизация на инфраструктурата на страната, като ще се разчита и на фондовете на ЕС", заяви Орешарски. Сред приоритетите са и по-адекватна политика по доходите, както и образованието и здравеопазването. "Но това не означава само ръстове, а и продължаването на структурните реформи в тези сектори", предупреди финансовият министър.
Акцизите на горивата, въглищата, цигарите и електроенергията ще продължат да се увеличават, но според Орешарски това почти няма да се усети. Финансовият министър заяви, че ще бъде прекратена практиката да се преотстъпва ДОД на общините, за да се финансират делегираните от държавата дейности. Вместо тях се въвежда пряко субсидиране на дейностите по единните нормативи.
Йордан Цонев съобщи, че е сформирана експертна група, която да актуализира управленската програма на коалицията с оглед на "позиционирането на страната в европейските ниши". Тя трябва да е готова до началото на новия политически сезон.
Икономисти, работодатели и синдикати се разделиха в мненията си за въвеждането на плоския данък върху доходите. Либерално настроените подкрепиха решенията на управляващите. "Това означава рязко намаляване на тежестта на облагането на хората в най-активния сегмент. Повече от 2 пъти спада ефективното облагане", коментира Лъчезар Богданов, анализатор в "Индъстри уоч". "Това е изключително правилна и навременна мярка", каза и финансистът Емил Хърсев. Той прогнозира, че догодина в бюджета ще има двойно по-високи постъпления от ДОД. Така стана при свалянето на ставката на данък печалба от 15 на 10%.
"Това е катастрофално решение. Не виждам как ще се върже бюджетът без увеличаване на ДДС и акцизите", коментира пък доц. Чавдар Николов от левия Институт за икономика и международни отношения. "Горко на цялата социална сфера - парите за образование и здравеопазване няма да стигнат, какво остава за инфраструктурните проекти, които изискват съфинансиране", каза Николов.
"Това са много важни мерки за излизане на светло на сивия сектор", коментира председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Според него след падането на данъка хората с по-високи доходи ще инвестират част от тези средства, което ще доведе и до повече работни места.
"КНСБ е за прогресивно данъчно облагане. Не може един човек с доход от 2000 лв. и друг с доход от 250 лв. да се облагат с еднакъв данък", недоволства обаче лидерът на синдиката д-р Желязко Христов. Според него с това решение правителството нарушава пакта за икономическо и социално развитие на страната до 2009 г.
"Доста сходни на нашата държави са въвели плосък данък с мотива, че така се опростяват нещата и се насърчават инвестициите. В западните демокрации обаче такъв данък няма, а те едва ли са по-глупави от нас", коментира и президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Според него социалният принцип е който получава повече, трябва да даде повече на обществото.
„Пенсиите +20% за 2007 г.", тръби „Дума"
Заради бюджетен излишък от 2 млрд. лева за първите шест месеца на 2007 г. пенсиите ще бъдат увеличени за втори път тази година. Това стана ясно след оперативното заседание на правителството и политическия съвет на управляващата коалиция, което се проведе вчера в резиденция "Евксиноград". От 1 октомври пенсиите ще бъдат вдигнати с още 10 %, с което общото увеличение за годината става 20 процента.
Финансовият министър Пламен Орешарски пък съобщи, че управляващите са взели решение от следващата година да бъде въведен плосък данък от 10 на сто.
Една от най-важните точки, която бе обсъдена на първата част от оперативното заседание, продължаващо и днес, бе изпълнението на бюджет 2007 за полугодието. Според министъра на финансите то върви по предварителните очаквания и се наблюдава преизпълнение в размер на 20% само от данъчни приходи, а общото изпълнение на приходите е 52,7 на сто. Приходната част надвишава разходната част с 2 процента.
Вчера бе утвърдена и макрорамката на бюджета за 2008 г. С нея е заложен реален растеж на приходите от 6 на сто, а очакваната инфлация е от 3,7%. Предвижда се през 2008-а да има 24,5 млрд. лв. приход, което формира 2,5% от вътрешния бюджет. 32,5 % от разходите пък ще бъдат покрити от фондове на Евросъюза, стана ясно вчера. Сред приоритетите за следващата година са рязкото нарастване на капиталовложенията.
Орешарски допълни, че като приоритети през следващата година е поставена на първо място модернизацията на инфраструктурата в страната, като по тези дейности ще се търсят средства и от структурните и от кохезиония еврофонд. Останалите акценти на управлението са адекватна политика на доходите и структурни реформи в сферите на образованието и здравеопазването. Освен това се предвижда и прекратяване на практиката на преотстъпването на ДДС на общините и преминаването им към пряко финансиране.
От 2008 г. осигурителният праг ще се повиши, но все още не е уточнено с колко, като за това ще се търси съдействието на частния сектор. По време на оперативното заседание на МС е била обсъдена и възможността от 1 октомври т.г. да се намали осигурителната вноска с 3 на сто.
„Без визи за САЩ", рапортува „Монитор"
Падането на визите за САЩ до няколко дни вече не е само слух, а реална възможност. Тази седмица американският президент Джордж Буш трябва да подпише одобрения от Конгреса законопроект, който ще позволи безвизовото пътуване на българите до страната на неограничените възможности. Законопроектът беше приет в петък вечерта с 371 гласа "за" и 40 "против". След като президентът сложи подписа си, Държавният департамент и Министерството на вътрешната сигурност на САЩ ще определят кои страни отговарят на новите критерии за безвизовата програма. За да може за страната ни да отпадне визовия режим обаче са необходими 5 % по-малко откази за визи за САЩ, отколкото се дават в момента. 10 на сто е минимумът, който законът на САЩ предвижда, а за момента в България се отхвърлят 15-16 % от молбите
Клаузите на документа предвиждат облекчаване на достъпа на чужденци и за други източноевропейски страни. До този момент Буш е определил като потенциални кандидати България, Естония, Гърция, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия.
След падането на визите, ще изчезнат и тълпите от чакащи пред посолствата.
Падането на визите беше една от най-обсъжданите теми при визитата на US-президента у нас през юни. Тогава обаче американският посланик в България Джон Байърли охлади оптимизма на желаещите да потърсят късмета си в САЩ, като обясни, че слуховете за падането на визовия режим в съвсем кратки срокове са "погрешно журналистическо тълкуване на думите на президента Буш". Самият Буш коментира тогава, че подкрепя присъединяването на България към 27-те държави, които пътуват без визи до САЩ, но че "това решение трябва да се вземе от Конгреса, след промяна на законовите рамки за имигранти".
Решението за промяна на ограничителния режим за страните от Източна Европа от американските конгресмени не стана и без натиск от страна Европейския съюз. При посещението на президента Буш във Виена миналия месец, той се срещна с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Двамата обсъдиха на четири очи съществуващите визови рестрикции за гражданите на всички членки на ЕС при пътувания до САЩ. В момента 9 от новоприетите държави в Евросъюза, както и Гърция, са ограничени в пътуванията си към американския континент. По този повод Барозу заяви тогава, че не е склонен да толерира различното третиране на европейските граждани от американска страна. Той добави още, че ако визите не паднат, ЕС ще обмисли въвеждането на ответни мерки, сред които е налагането на визов режим за американския дипломатически персонал в Европа.
Само с лична карта в 67 страни в света
След приемането ни в ЕС границите си за българите премахнаха 67 страни в света. Освен багаж, за пътуването ни са необходими само самолетен билет и лична карта, като някои държави изискват и документ, удостоверяващ, че можем да си позволим престоя там. Ограничението в повечето страни за времето на посещението е 90 дни.
С визов режим за България остават общо 118 държави сред тях са Канада, Австралия, Алжир, Беларус, Египет, Индия, Индонезия, Колумбия, Куба.
Миналата седмица външният ни министър Ивайло Калфин се споразумя с грузинския си колега Гела Бежуашвили да бъдат премахнати визовите ограниченията за нас.
За облекчаване на визовия режим се водят редица разговори и със съседна Сърбия. България вече издава безплатни визи за западните ни съседи. В българското външно министерство вече се обсъжда и въвеждането на постоянни пропуски за хората, които живеят на определено разстояние от границата.
Пътуваме без разрешителни и до Нова Зеландия
Без визи ще можем да пътуваме от днес и до Нова Зеландия. Това постановява решението на правителството на Нова Зеландия, според което всички страни-членки на ЕС могат да пребивават на територията є без виза в рамките на 3 месеца. Българските и румънски граждани могат да посетят острова само с обикновен паспорт, ако целта на визитата е почивка, екскурзия, бизнес среща или посещение на спортно събитие. Няма да имаме право обаче да работим или да се обучаваме в курс, по-дълъг от 3 месеца.
Всеки желаещ да си направи разходка до красивата островна държава ще трябва да представи валиден паспорт за следващите няколко месеца, двупосочен самолетен билет, както и финансов документ, който да докаже възможността за самоиздръжка по време на престоя. Това прави поне 1 000 новозеландски долара на човек за месец (около 1200 лева).
25 000 българи заминават всяка година за Америка
25 000 българи всяка година получават визи от Американското посолство и заминават за САЩ. 15 хил. от тях пътуват по студентски програми, най-вече по бригади. Американският посланик у нас Джон Байърли обясни, че от всеки пет български кандидати за американска виза близо четирима успяват да я получат.
"Проблемът, с който се сблъскваме, е че голям брой от тези, които пристигат в САЩ, остават там нелегално. По закон, докато броят на нелегалните имигранти не бъде намален до равнището, което имат държави като Франция или Англия, българските граждани трябва да пътуват с визи.", аргументира още посланикът причините визите за България да не бъдат отменени до този момент.
„Хотелиери на Слънчев бряг бранят дюните," пише „Дневник"
Малкото незастроена площ в морския курорт Слънчев бряг - пясъчните дюни, които попадат в картата със защитени територии на "Натура 2000", са в полезрението на инвеститорите и може да загубят статута си на защитена природна забележителност. Това предупредиха хотелиерите от Слънчев бряг, туроператори и еколози, които в понеделник се събират, за да обявят създаването на гражданското движение за защита на дюните в курорта. Причината за тяхната инициатива е информация от последните дни, че се готви промяна на статута на поне 500 декара дюни от публична държавна в публична частна собственост, което прави възможно тяхното застрояване.
Получаваме сигнали, че се готви промяна на статута на дюните и е възможно по тях да започне да се строи. Това обяви вчера собственикът на хотел "Тиара бийч" в Слънчев бряг Михаил Инджов, който е един от главните инициатори на гражданското движение. В инициативата се включват около 15 хотелиери от курорта, някои от големите туроператори като ИТС и "Томас Кук", еколози, както и Съюзът на собствениците в Слънчев бряг.
Хотелиерите са изпратили писма до регионалното и екоминистерството, до Народното събрание и представители на българските депутати в Европейския парламент с искане да се изясни статутът на дюните в момента и дали дествително се готви промяна по него. Настояваме всички промени около дюните да се правят прозрачно и със знанието на хотелиерите, обясни и председателят на Съюза на собствениците Елена Иванова.
За подготвяна промяна на статута на тези територии съобщи преди дни бившият депутат от "Новото време" Алеко Кюркчиев. Има изготвен доклад от регионалното министерство, в който се препоръчва Министерският съвет да промени собствеността на 500 дка дюни, обясни вчера Кюркчиев. Въпрос на време е кога тази промяна ще бъде направена, каза още депутатът.
От Министерството на регионалното развитие и благоустройството не бяха открити, за да коментират наистина ли има такъв доклад и ако е така, докъде е стигнала процедурата по евентуална промяна на статута на дюните. Миналата седмица екоминистърът Джевдет Чакъров каза, че в неговото ведомство подобно искане не е постъпвало.
По информация на хотелиерите от курорта разговори са водени с концесионерите на плажа за намаляване на концесионното възнаграждение чрез намаляване границите на плажа, като от тях бъдат извадени защитените дюни. Пак по тяхна информация в регионалното министерство вече има постъпило искане за промяна на границите на дюните.
Разполагаме с писмо на това министерство, в което се потвърждава подобно искане, но от него не става ясно каква е позицията на ведомството по исканата промяна, казаха инициаторите на гражданското движение. Според хотелиерите идеята е дюните да се превърнат в терени от плана за застрояване и регулация на Слънчев бряг. Дюните обаче са част от плажа, който по конституция е изключителна държавна собственост и върху него не може да се строи.
Според действащото законодателство пясъчните дюни се водели земеделски земи 10-а категория и затова можело лесно да се промени регулацията им. Според хотелиерите именно това е отворило вратичките за строителството по българските плажове. "Евентуално актуване на такива дюни като пасища 10 категория е противозаконно и по същността си абсурдно. Това не са земи, а пясъци. Никога не са били ползвани като пасища.
Пясъците не са почви и не притежават нито една от характеристиките на почвите и нямат какъвто и да било било стадий на почвообразуване", се казва и в специалната декларация на екокоалицията "За да остане природа в България". Според това сдружение на 17 природозащитни организации тези дюни са рядкост и увреждането дори на малки площи от тях би довело да значително намаляване на площта на този вид пясъчно местообитание.
Заради появилата се информация еколозите поискаха да се провери дали има процедури за промяна на собствеността на дюните в тази защитена зона и за строежи върху тях. Всякакви решения и актове, които противоречат на статута на дюните като защитени и като изключителна държавна собственост, да бъдат обявени за нищожни, а от виновните да се търси наказателна отговорност, настояха еколозите. Те искат още прокуратурата да забрани разпоредителни сделки с тези дюни.
Спорните дюни са част от защитената зона Ахелой - Равда - Несебър, потвърди вчера Андрей Ковачев от сдружение "Балкани". Зоната има за цел да опази именно дюните по крайбрежието в този участък и попадна сред спечелилите одобрението на правителството за "Натура 2000". Става въпрос за сиви дюни, неподвижни, с тревна растителност, обясни Ковачев. По Закона за защитените територии те са обявени за природна забележителност със заповеди от 1976 и 1984 г.
През февруари обаче от Националния съвет по биологично разнообразие, консултативен орган към министъра на околната среда и водите, обясниха, че в края на миналата година е приет оптимизираният вариант на границите на потенциалната защитена зона Ахелой - Равда - Несебър и тя се намалява от 4143.58 ха на 3930.42 ха.
„Затварят "Цариградско шосе" до две седмици" пише „Монитор"
Ключовият булевард "Цариградско шосе" ще бъде затворен за движение на автомобили за 10 -15 дни от началото на август. Причината за това е подмяна на асфалта по трасето от Орлов мост до естакадата при бул. "П. К. Яворов". Това съобщи столичният кмет Бойко Борисов вчера.
Ремонтът на 600 - метровия участък по "Цариградско шосе" ще започне в началото на август. Тогава за две седмици ще бъдат затворени - първо едното, а после другото платно на пътя. Същевременно неремонтираната лента ще става двупосочна.
"Все още не е ясно дали поправката ще започне на първи август или малко по - късно. В момента трябва да изберем каква машина ще прави ремонтът - колебаем се между една австрийска и една румънска.", обясни градоначалникът. Той допълни, че трябва да се даде три години гаранция на поправките.
Самият ремонт ще се извършва по нова технология, която досега не е използвана при рехабилитациите на столичните улици и булеварди. Асфалтът ще се кърти, след което машината ще го раздробява и разбърква. Накрая получената смес ще се излива отново върху настилката за преасфалтиране.
"Цялата отсечка от Орлов мост до бул. "Яворов" ще се прави наведнъж. Ще започнем от южното платно и после ще преминем на северното. Екипите ще работят 24 часа без прекъсване.", обясни кметът Бойко Борисов.
Докато тече ремонтът в едното платно на булеварда, съседното ще бъде отворено и в двете посоки.
Така всъщност софиянци ще могат да използват шосето двупосочно, коментираха от общината. От там допълниха, че с цел да се улесни трафикът мантинелата при естакадата с бул. "Яворов" ще бъде махната.
Рехабилитацията на цялата отсечка от "Цариградско шосе" ще струва около 700 хил.лв. С тези пари ще се преасфалтират 1,2 км пътна площ.
Освен предвидената за ремонт отсечка от "Цариградско шосе" по същото време ще се подменя настилката и по продължението на булеварда от Орлов мост до Ректората - бул. "Цар Освободител".
Общината ще направи ремонтът със свой пари, като принципът на работа ще бъде същия. Първо ще затворим южното и ще преместим целия трафик в северното платно, а след това - обратното.", обясни столичният градоначалник.
„Евростат: ЕС е зона на високи данъци", информира „Сега"
В България ДДС и акцизите тежат най-много
Европейският съюз е зона на високи данъци, а в България, която е най-бедната от 27-те членки, косвените налози и облагането на труда са тежко бреме. Това сочи най-новото изследване на Евростат за данъчните тенденции в ЕС от 1999 г. насам, в което за първи път са включени Румъния и България.
Общото облагане в ЕС 27 е било 39.6% от БВП през 2005 г. Като цяло в ЕС фирми и граждани плащат с 13-процентни пункта повече налози, отколкото в САЩ и Япония. В самия ЕС обаче данъчният релеф е много различен - в Румъния, Литва, Словакия налозите и осигуровките са били под 30 % от БВП, докато в Швеция и Дания тежестта на облагането надхвърля 50%.
Облагането на труда (вкл. осигуровки) в ЕС е било средно 35.2% през 2005 г. Бремето върху заплатите е било съответно 34.2% в България и само 26.7% в Румъния. Отличници по този показател са Малта с 22.1%, Кипър с 24.6%, Великобритания с 25.5%. Отчисленията върху трудовите възнаграждения се оказват рекордно високи в Швеция - 46.4%, и в Италия - 43.1%.
През 2005 г. в България ДДС и акцизите са били 24.6% - над средното европейско равнище от 22.1%. Съседката Румъния с 18.5% влиза в групата на държавите с ниско облагане на консумацията. Хазната сурвака най-здраво потреблението в Дания - 33.7%. Най-ниски са данъците за консумацията в Испания (16.3%), Литва (16.5%) и Италия (16.9%).
Облагането на капитала в Евросъюза е средно 27.3% през 2005 г. Тук на двата полюса са Дания с 46.5% и Латвия, която през 2004 г. отчита 7.8% налози върху печалбата.
„Телеком удвоява скоростта за сърфиране в Интернет", научаваме от „Новинар"
Мобилна скорост за сърфиране в Интернет до 7.2 Mbps е новата услуга, която предлагат на клиентите си от М-Тел, съобщиха вчера от телекома.
Първи да се възползват от по-бързата скорост за пренос на данни ще имат потребителите на мобилния оператор в столицата. 3G мрежата на компанията в останалата част на страната поддържа скорост до 3.6 Mbps.
„Патентното ведомство с международен сертификат от "Муди Интернешънъл", пише „Монитор"
Заместник-управителят на "Муди Интернешънъл" ООД д-р Климент Петров връчи сертификат за качество, съгласно изискванията на стандарта ISO 9001:2000, на председателя на Патентното ведомство на Република България Костадин Манев. Международно признатият сертификат е издаден под акредитацията на Службата по акредитация на Германия (DAR-TGA) и обхваща дейностите, осъществявани от специализираната и общата администрация на Патентното ведомство.
В края на месец май "Муди Интернешънъл" България проведе сертификационен одит на системата за управление на качеството в Патентното ведомство - националния държавен орган за правна закрила на обектите на индустриалната собственост. С успешното внедряване на Система за управление на качеството и получаването на международно признат сертификат, Патентното ведомство доказа, че е модерна държавна институция, която функционира в съответствие със съвременната система за закрила на индустриалната собственост.
"Муди Интернешънъл" извършва акредитирани одити и сертификации на Системи за управление на качеството (ISO 9001), Управление на безопасните и здравословни условия на труд (OHSAS 18001), Управление на околната среда, (ISO 14001), Интегрирани системи за управление, приложими към дейността на съответната организация, има призната компетентност в областта на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост (EUREPGAP, GTP, HACCP, IFS, BRC), и др. Методите и процедурите, които се използват, допринасят за непрекъснатото подобряване процесите на управление и развитие на различните организации.
"Муди Интернешънъл" България е част от групата Moody, която има клонове в повече от 80 държави в света, с доказан национален и международен опит в областта на сертификацията според световните стандарти за управление. Дейността на компанията съдейства за развитието на българския бизнес в съответствие с изискванията на ЕС и Международната икономическа общност.
Компанията е единственият наш сертифициращ орган със собствена международна акредитация от Службата по акредитация на Германия (DAR-TGA) и управлява акредитационната схема за групата Moody в целия свят. "Муди Интернешънъл" е с доказан национален и международен опит в областта на сертифицикация спрямо изискванията на международните стандарти за управление.
„Зърнопроизводители поискаха максимални помощи", съобщава „Сега"
Размерът на националните плащания да се увеличи до 12 лв. на декар, колкото е максимално разрешеното от ЕС, настояват зърнопроизводителите в специална декларация. Те искат да се предвидят средства за площите със 100% унищожени посеви заради сушата.
Междувременно през изтеклата седмица играчите на стоковите борси продължиха да се ослушват за цените за пореден път. През последните 7 дни на стоковата борса в Пловдив хлебната пшеница продължи да се търси при нива от около 220-240 лв./т без ДДС. Насрещни предложения за продажба обаче отново не бяха регистрирани. При тази ситуация може да се очаква скоро купувачите да проявят по-голяма ценова отстъпчивост, прогнозират брокери.
„С 15% годишно се увеличавала легловата база в курортите ни" , отбелязва „Новинар"
Средно с 15% се увеличава всяка година легловата база у нас. Това каза председателят на Националния борд по туризъм (НБТ) и директор на Пловдивския панаир Георги Гергов по БНР. Преди дни шефката на Държавната агенция по туризъм (ДАТ) Анелия Крушкова обяви, че четири-пет пъти се разминавали официалните данни за легловата база в страната в сравнение с неофициалната информация, според която леглата били около 500-600 хил. Според Гергов цифрата е много над 600 хил.
На 6 септември трябва да бъде учредена новата организация в бранша - Конфедерация по туризъм, в която до момента участие са потвърдили 18 неправителствени организации. Според пловдивския бизнесмен наличието на много организации в сектора, които не са обединени, само би навредило на туризма у нас. Преди време несъгласни с управлението на Гергов и създаването на Конфедерацията от НБТ си тръгнаха няколко души от Управителния съвет на борда. По думите на бизнесмена те имали интерес да продължи хаосът в бранша.
„България ер лети до още три балкански столици", информира „Монитор"
Авиокомпания "България ер" открива редовни полети до още три балкански столици - Истанбул, Белград и Скопие до края на 2007 година. Това съобщи за "Монитор" изпълнителният директор на компанията Димитър Павлов. Полетите по новите дестинации ще са четири пъти седмично. В момента превозвачът лети до Атина, Тирана и Букурещ. След откриването на новите дестинации на практика "България ер" ще се превърне в балканска "совалка".
В момента се извършва преструктуриране на дейността на "България ер" и на "Хемус ер". Целта е "България ер" да поеме всички редовни полети, а другата ни авиокомпания да съсредоточи дейността си върху чартърните. Според прокуриста на българските национални авиопревозвачи вече са завършили преговорите по техническата част с "Боинг" и "Еърбъс" за закупуване на нови самолети. Предстои да се договорим и по финансовите въпроси. Консултант по сделката на "България ер" е германската компания "Луфтханза Консултинг", каза Павлов.
Изборът ще бъде между Boeing-737-New generation и Airbus А 320, уточниха от от ръководството на авиокомпанията. В следващите няколко години ще бъдат закупени 25 нови самолети за "България ер".
В момента "Хемус Ер", "Виаджо Ер" и "България Ер" държат 30% от авиопазара у нас. Очакванията са ръстът на авиопазара тази година да бъде генериран основно от българските авиокомпании.
През юли "България ер" е превозила с 11% повече пътници в сравнение със същия период на миналата година, като увеличение има почти по всички дестинации, казаха още от ръководството на авиокомпанията. Нарастването на приходите за периода е още по-голямо. От авиокомпанията обаче не уточниха точно с колко са нараснали приходите й.
Общият брой на авиокомпаниите, които летят през летния сезон до София, Варна или Бургас e 66. Миналото лято бяха 58, а през зимата намаляха до 40, казаха Министерството на транспорта. Т.нар. "евтини авиокомпании" са само 4 унгарската Wizz Air, италианската Мay Er, германската Germanwings и словашката Sky Europe. Според статистиката обаче нискотарифните авиопревозвачи вече държат около 50 на сто от българския авиационен пазар.
Конкуренцията им с останалите превозвачи, които летят до България доведе до безпрецедентно смъкване на цените на всички авиокомпании. Така например "Австрийски авиолинии", които вече летят и до Варна и Бургас, продават много по-евтино билети, купени поне 21 дни по-рано. Значително намаление на цените на билетите по някои от дестинациите си предлага и "България ер", ако бъдат закупени няколко месеце предварително.
"Идеал Стандарт" изнася производството си от Севлиево", научаваме от „Монитор"
Заради липса на работна ръка в Севлиево най-големият производител на санитарна арматура в Европа - "Идеал Стандарт - Видима" изнася част от производството си и открива два цеха в градовете Левски и Горна Оряховица. Това съобщи инж. Красимир Копчев, изпълнителен директор на българско-американската фирма.
В Левски и Горна Оряховица ще бъдат разкрити около 200 нови работни места, допълни Копчев. Фирмата ще инвестира в закупуването на машини и оборудване за новите цехове, които ще заработят през септември. В тях ще се произвежда санитарна арматура, както във "Видима".
В "Идеал Стандарт - Видима" работят 2400 души, от началото на годината са разкрити 150 нови работни места, а трябват още хора за производството, каза Копчев. Той обясни, че пазарът на труда в Севлиево се стеснява, тъй като двата българско-американски завода постоянно наемат хора.
Според Копчев в двата завода работят 4 хиляди души и още хиляда са заети във фирмите, обслужващи производството на санитарна керамика и арматура.
На 23 юли в централата на корпорация "Американ Стандарт" е била осъществена сделка по продажбата на бизнеса за бани и кухни. Купувач е частният американски инвестиционен фонд "Бейн Кепитал", който е платил за направлението бани и кухни 1,755 млрд. долара.
USD
CHF
GBP