„17% от продажбите у нас са на промоция", четем на първа страница във в. „24 часа"
Все повече българи пазаруват в магазините само на промоция. В потребителската си кошница те слагат единствено промоционалните предложения на веригите. И ако не намерят търсената стока на намалена цена в един магазин, отиват в друг.
Около 17% е стигнал делът на продадените продукти "на промоция" от общия оборот през 2014 г. у нас, показват последните проучвания за пазара на т.нар. бързооборотни стоки на агенция "ГфК България". Увеличаването му е трайна тенденция в последните години.
Според някои експерти дори вече е надминал "здравословните" обеми, защото с купуването само на промоция се губи лоялност към определена търговска верига и към определена марка стока. От това потърпевши са и двете страни - търговци в лицето на веригите и самите производители, които губят лоялните си потребители.
Прочети още от в. „24 часа"

"Нов курорт за скандинавски туристи за 40 млн. лв. ще се появи до Каварна", четем на първа страница във в. "Капитал Daily"
Една от най-големите инвестиции в морския туризъм в България след кризата е завършена и започва да посреща скандинавски туристи: Thomas Cook Scandinavia и "Албена" инвестираха над 40 млн. лв. в изцяло нов курортен комплекс с 260 апартамента и студиа във ваканционното селище "Бялата лагуна" до Каварна.
Проектът е интересен по две причини. Първо, беше замразен покрай световната криза, но тъй като не се намери купувач, "Албена" със собствени средства и чужд партньор все пак се реши да инвестира. А привличането на туристи от платежоспособния Скандинавски регион при спадащ руски и стагнирал немски пазар е силна алтернатива за курорта.

Другият завършен голям морски проект за около 100 млн. лв. през тази година е на най-големия хотел по Черноморието за последните години - RIU Helios Paradise, който е между Слънчев бряг и Свети Влас. Инвеститор в проекта е дружеството "Тера тур сервиз", което се управлява от Васил Златев, баща на директора на "Лукойл България" Валентин Златев.
Прочети още от в " Капитал Daily"

""Литекс" става ЦСКА", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Армейците" намазват не само "А" група, но и Европа. Според резервния план Божков пробва "Б" група, но с вечно дерби.
"ЦСКА умира, да живее ЦСКА!". Хиляди фенове на "армейците" ликуват от поредното възраждане на клуба, след като Васил Божков се зарече отново да поеме нещата в свои ръце. Това се случи вчера преди обед в офиса на "Нове холдинг" пред избрана група от запалянковци. "Не ми се играе по селата", отсякъл бизнесменът. И малко по-късно стана ясно, че това наистина може да бъде факт. След серия от телефонни разговори се разбра, че Гриша Ганчев е готов да му подаде ръка. Той ще премести "Литекс" в София, което от дълго време гласеше. Клубът не само ще играе в "А" група, но и в Европа, след като "оранжевите" по административен пък стигнаха до турнирите на Стария континент. Те взеха мястото на "Локо" (Сф). "Червено-черните" завършиха трети, но също като ЦСКА останаха без лиценз в УЕФА. Заради изискванията на централата в Нион новият клуб си запазва името и регистрацията поне за известно време, но пък ще се облече в червено. С издръжката му се заема Васил Божков.
Ганчев ще помогне не само с марката си, но и с играчи.
Прочети още от в. "Стандарт"

""Булгаргаз" поиска още по-евтин газ"
е заглавиe от в. "Труд"
Общественият доставчик „Булгаргаз" поиска цената на природният газ от юли да бъде намалена с 7,11% от юли, съобщиха от дружеството. Предложението е внесено и Комисията за енергийно и водно регулиране.
Цената на газа е основополагаща при определяне на цените на парното като те зависят от нея на 70%. Само преди седмица енергийният регулатор определи, че топлата вода и парното трябва да поевтинее средно с 2,45% от юли заради предишни поевтинявания на синьото гориво.
Прочети още от в. "Труд"

"Борисов натиска за отлагане на по-високите цени на тока" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Въпреки че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по закон е независим орган, премиерът Бойко Борисов даде знак вчера, че изпълнителната и законодателната власт отново ще се намесят в работата й. На заседанието на кабинета той поиска отлагане на новите цени на тока с един месец и обществено обсъждане за тяхното формиране. Това се случва за пореден път, след като в края на предишното си управление Борисов силово наложи сваляне на цените заради масовите протести и проверки на ЕРП-тата, отправи и закани за отнемане на лицензите им. Проверките не показаха съществени нарушения, две от ЕРП-тата водят дела в международния арбитраж за близо 700 милиона лева, а политическите решения за цените сринаха финансите на всички енергийни компании.

На открито заседание на КЕВР бе обсъдено вдигане на цената на тока средно с близо 2% и сваляне на тарифите на топлофикациите между 0.2 и 6% от 1 юли 2015 г. Регулаторът не отстъпва от плановете си въпреки протестите на енергийните дружества, според които се създават допълнителни дефицити в сектора.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"420 л топла вода дневно, ако не пуснем инкасатора" четем на първа страница във в. "Монитор"
До 420 литра топла вода на човек за денонощие ще ни начислява топлинният счетоводител, ако, по една или друга причина, не сме го пуснали да отчете уредите ни у дома. Месечно това прави по 12-13 кубика месечно на човек. Това важи и за хората, които нямат индивидуални водомери. Както и за тези, чиито водомери са повредени или пък са със скъсана пломба. Това става ясно от промяна в Наредбата за топлоснабдяване, извършена от Министерството на енергетиката. Те вече са в сила от три дни и по тях ще се правят изравнителните сметки за парно и топла вода за изминалия отоплителен сезон, пише в измененията.
Промяната е доста изненадваща за почти всички в бранша и идва, когато част от топлинните счетоводители са приключили отчитането, а някои вече са изготвили изравнителните сметки. Както и на фона на предупрежденията от топлофикациите за шокови изравнителни сметки за парното.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Топ 3 на изнасяните стоки: горива, мед и машини", пише в. "Капитал Daily"
Годината за българския износ започва отлично: той се е увеличил с рекордните 12.8% през първите четири месеца на 2015 г. спрямо година по-рано и стойността му е 14.6 млрд. лв. Детайлна разбивка на излезлите данни показва, че най-голям дял от износа се пада на минералните горива и масла, медта и изделията от мед, електрическите машини и други апарати. Стойността на износа на стоки от всяка от тези три групи надвишава 1 млрд. лв.
С двуцифрен процент расте износът на пшеница, електрическа енергия, слънчогледово масло и семена и на арматурни артикули за тръбопроводи, котли и други, но при някои от тях се тръгва от малко по-ниска база. Основните ни търговски партньори остават страните от ЕС, но продажбите към трети страни растат дори по-бързо.
Данните показват, че все още България изнася много суровини, но сделките с машини, авточасти, електроника започват да заемат все по-видима част от стокообмена, т.е. расте и добавената стойност. А това е добър сигнал за българската икономика, която разчита основно на експорта и чуждите инвестиции за растеж.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Е-управлението се превръща в поредния държавен мастодонт", пише в. "Сега"
Електронното правителство, от което от години се очаква да намали бюрокрацията и администрацията, но вечно не се случва, вече взе да обраства по познатия метод с нови структури. Поредният скъпоструващ държавен мастодонт беше гласуван вчера от правителството без обществено обсъждане и както обикновено - без финансова обосновка. Според приетата концепция ще се създадат две изцяло нови структури - държавна агенция "Електронно управление" и държавно предприятие "Единен системен оператор". Създаването на двете нови структури не е предвидено и в приетите досега две стратегии за електронното управление. Първата стана факт през първото правителство на ГЕРБ и беше до 2015 г., а втората беше одобрена през миналата година и е до 2020 г.

Концепцията предвижда агенцията да бъде създадена на базата на сливане на дирекция "Електронно управление" към транспортното министерство и съществуващата изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи". Предприятието пък ще е изцяло нова структура и ще отговаря за разработка и интеграция на електронни услуги, информационната сигурност, поддръжка и системна администрация на бази данни и информационни системи.
Прочети още от в. "Сега"

"Пълним курортите С КИТАЙСКИ ПЕНСИОНЕРИ", четем във в. "Монитор"
Китайски пенсионери ще почиват у нас по социални програми, като целта е да се привличат повече туристи от поднебесната империя у нас, включително на възраст над 65 години. Това е предвидено в меморандума за сътрудничество между България и Китай в сферата на туризма, който правителството одобри вчера. През миналата година България е била посетена от близо 16 хил. китайски граждани, от които близо 14 хиляди с цел туризъм, или над 30% ръст спрямо 2013 г. От далечната страна обаче всяка година излизат на пътешествия над 121 млн. човека, като средният им престой в Европа е между 7 дни и един месец. Китайците проявяват интерес към комбинираните маршрути България - Турция - Гърция и България - Румъния - Сърбия, както и съчетаването им с пътуване до други страни-членки на ЕС. Подготвя се откриването на българо-румънски туристически информационен център в Китай.
Велинград е готов да посрещне между 3 000 и 4 000 гости от Китай.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„2019-а - рекламите в интернет надминават телевизионните", пише в. „24 часа"
Ще се случи и у нас, но с малко закъснение, тъй като потребителите на мрежата нарастват едва с 1% годишно - най-ниското темпо в света.
Всички модерни специалисти, които се трудят на дигиталния пазар, знаят, че интернет е бъдещето. За традиционния бизнес обаче рекламата онлайн продължава да бъде само част от огромните бюджети, които харчи за телевизионни клипове.
Това ще се промени през 2019 година.
Съвсем скоро консултантската компания "ПрайсУотърхаусКупърс" публикува изчисленията си, според които рекламата в интернет, донесла през 2014 г. приходи от 49,45 милиарда долара в САЩ, ще се увеличи до 83,89 милиарда долара през 2019 г. Именно тази година ще отбележи голямата повратна точка в рекламата, като клиповете в интернет ще надминат телевизионните за първи път.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"200 хил. оборот за регистрация по ДДС", пише в. "Стандарт"
Така ще се подпомогне малкият бизнес, гласят мотивите на вносителите
Прагът за задължителна регистрация по ДДС да се увеличи на 200 000 лв. оборот за последните 12 месеца, вместо сегашните 50 000 лв. Това предлагат депутати от Реформаторския блок, които вчера внесоха в парламента проект за промени в Закона за ДДС. Регистрацията по ДДС е свързана със завишени изисквания за счетоводна отчетност, подаване на ежемесечни справки-декларации и дневници за покупките и продажбите по ДДС. В резултат много търговци предпочитат да се "задържат" под настоящия праг от 50 000 лв., за да не се регистрират по ДДС и не отчитат част от приходите си, гласят мотивите на депутатите. Целта на повишаване на прага е да се облекчат изискванията за малките и средните фирми.
Прочети още от в. "Стандарт"

"САЩ изместиха Русия като най-големия производител на петрол" пише в. „Труд"
САЩ взеха короната от Русия като най-големият производител на петрол и природен газ, знак за осезаемите промени в световния енергиен пейзаж заради американските шистови полета.
Производството на петрол от САЩ се покачи до рекордно нива миналата година, достигайки 1,6 милиона барела на ден, съобщиха от петролната компания "ВР". Добивът на газ също се увеличи, извеждайки САЩ пред Русия като производител на въглеводороди, съобщи агенция "Блумбърг".
Данните потвърдиха тенденцията, която помогна на най-голямата икономика в света да намали вноса, причинен от спада в световните цени, променяйки приоритетите на външната политика на страната.
Прочети още от в. „Труд"