Министерският съвет одобри проекта на споразумението за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас-Александруполис между правителствата на България, Гърция и Руската федерация.
Очаква се около 700 млн. долара да бъдат инвестирани в инфраструктурното съоръжение.
Капацитетът на тръбата ще бъде между 35-50 млн. тона нефт годишно. Нефтопроводът ще има благоприятно въздействие и върху икономическата среда в България. То ще засили конкурентоспособността на пристанище Бургас.
Ще се създадат около 1000 работни места при изграждането на нефтопровода и при неговата експлоатация, подчерта министър-председателят Сергей Станишев на пресконференция след заседанието на МС днес.
С реализирането на Бургас-Александруполис България ще заеме своето място на енергийната карта на Европа като страна, транзитираща петрол. Премиерът посочи, че нефтопроводът ще гарантира мястото на България на глобалната и европейска мрежа на пренос на нефт и газ.
"Всеки подобен проект засилва сигурността и стабилността в държавата, през чиято територия той преминава. От тази сигурност са заинтересувани както производителите, така и потребителите на суровината. Потребителите на нефта, който ще бъде превозван през нефтопровода, ще бъдат както средиземноморските, така и западноевропейските държави, в т. ч. и САЩ", каза министър-председателят.
Петролопроводът ще включва 2 терминала за наливане на суровина - в градовете Бургас и Александруполис, и магистрален петролопровод с помпени станции, резервоари и инфраструктура, свързваща терминалите. Дължината му ще бъде около 280 км. От тях 155 км ще са на българска територия, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.
Собственик на петролопровода ще е Международната проектна компания (МПК), която се учредява от участниците в проекта:
- 51% от акционерния капитал ще е за руския участник - ООО "Трубопроводный Консорциум "Бургас-Александруполис", в който участват ОАО "АК Транснефть", ОАО "ВС "Роснефть" и ОАО "Газпром нефть".
- 24,5% от акционерното участие е за българския участник в проекта "Проектна компания Бургас-Александруполис БГ" АД. В нея по 50 на сто ще имат "Техноекспортстрой" ЕАД и "Булгаргаз-Холдинг" ЕАД.
- 24,5% е за гръцкия участник в проекта - консорциум "Hellenic Petroleum" и "Thraki"- 23,5% и Гръцката република - 1 процент.
Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин посочи, че МПК ще се регистрира в една от страните-членки на Европейския съюз и според правната уредба на дадената страна правата на миноритарните акционери ще бъдат защитени. Той подчерта, че с реализирането на проекта страната ни не поема никакви икономически рискове.
За участието на България в тристранното споразумение за сътрудничество и експлоатация на петролопровода Бургас-Александруполис няма да бъдат необходими средства от държавния бюджет.
Министерският съвет упълномощи министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов да подпише споразумението. След това то трябва да бъде ратифицирано и от Народното събрание.
US
на 15.02.2007 в 23:14:19 #3friend, уви прав си. Но предателите ще продължат да продават българските интереси за няколко сребърника.
friend
на 15.02.2007 в 19:09:19 #2Колкото до това, че се осигуряват 1000 работни места за времето на изграждане на петролопровода, също е своего рода измама. Петролопроводът ще се изгради за около 3 месеца!!! Хайде пак наздраве!!! Да ни е честит Съветския, а не Европейския съюз!!!
friend
на 15.02.2007 в 19:06:29 #11. не вярвам цената на петролопровода да е 700 милиона. Завишена е поне два пъти. 2. Не трябва да се дава на руснаците нито 1%. Те са клиенти, както и останалите страни - производителки на петрол. 3. Българската държава не запазва 1%, което прави Гърция. 4. 50% от българското участие се пада на Булгаргаз, които дължат огромни пари на Газпром, заради престъпните договори на Румен Овчаров и на Бакърджиев. Заряди задълженията на Булгаргаз към Газпром, при последващата приватизация, Булгаргаз ще сатне руски. Тогава 50те% от българскити участие ще отидат в Русия!!!! Русия ще притежава 51+12.25= 63.25%. "Техноекспортстрой" ЕАД е акционерно дружество и акционери в него може да бъдат всякакви юридически и физически лица. Техноекспортстрой" ЕАД ще продаде за 1 лев неговите 50%, които са 12.5 от общата участие за 1 лев.Така руснаците ще станат собственици на 75.75% от общото участие или 100% от Българското участие!!!. Да не забравяме аналогичен случай с Овергаз, която е 50% на Газпром и другите 50% са на различни юридически и физически лица, които от своя страна са собственост пак на Газпром. Ха наздраве!!! Познайте от три пъти кой ще прибира печалбата от българското участие в петролопровода!!!