Министерският съвет одобри проекта на споразумението за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас-Александруполис между правителствата на България, Гърция и Руската федерация.

Очаква се около 700 млн. долара да бъдат инвестирани в инфраструктурното съоръжение.

Капацитетът на тръбата ще бъде между 35-50 млн. тона нефт годишно. Нефтопроводът ще има благоприятно въздействие и върху икономическата среда в България. То ще засили конкурентоспособността на пристанище Бургас.

Ще се създадат около 1000 работни места при изграждането на нефтопровода и при неговата експлоатация, подчерта министър-председателят Сергей Станишев на пресконференция след заседанието на МС днес.

С реализирането на Бургас-Александруполис България ще заеме своето място на енергийната карта на Европа като страна, транзитираща петрол. Премиерът посочи, че нефтопроводът ще гарантира мястото на България на глобалната и европейска мрежа на пренос на нефт и газ.

"Всеки подобен проект засилва сигурността и стабилността в държавата, през чиято територия той преминава. От тази сигурност са заинтересувани както производителите, така и потребителите на суровината. Потребителите на нефта, който ще бъде превозван през нефтопровода, ще бъдат както средиземноморските, така и западноевропейските държави, в т. ч. и САЩ", каза министър-председателят.

Петролопроводът ще включва 2 терминала за наливане на суровина - в градовете Бургас и Александруполис, и магистрален петролопровод с помпени станции, резервоари и инфраструктура, свързваща терминалите. Дължината му ще бъде около 280 км. От тях 155 км ще са на българска територия, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.

Собственик на петролопровода ще е Международната проектна компания (МПК), която се учредява от участниците в проекта:

  • 51% от акционерния капитал ще е за руския участник - ООО "Трубопроводный Консорциум "Бургас-Александруполис", в който участват ОАО "АК Транснефть", ОАО "ВС "Роснефть" и ОАО "Газпром нефть".
  • 24,5% от акционерното участие е за българския участник в проекта "Проектна компания Бургас-Александруполис БГ" АД. В нея по 50 на сто ще имат "Техноекспортстрой" ЕАД и "Булгаргаз-Холдинг" ЕАД.
  • 24,5% е за гръцкия участник в проекта - консорциум "Hellenic Petroleum" и "Thraki"- 23,5% и Гръцката република - 1 процент.

Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин посочи, че МПК ще се регистрира в една от страните-членки на Европейския съюз и според правната уредба на дадената страна правата на миноритарните акционери ще бъдат защитени. Той подчерта, че с реализирането на проекта страната ни не поема никакви икономически рискове.

За участието на България в тристранното споразумение за сътрудничество и експлоатация на петролопровода Бургас-Александруполис няма да бъдат необходими средства от държавния бюджет.

Министерският съвет упълномощи министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов да подпише споразумението. След това то трябва да бъде ратифицирано и от Народното събрание.