Fitch Ratings вижда потенциал за по-нататъшно понижение на кредитните рейтинги за страни-членки на Еврозоната, въпреки че ангажиментът на ЕЦБ да осигури финансова подкрепа намали натиска върху някои от проблемните страни, заяви днес Дейвид Райли - шеф на поделението за суверен дълг на агенция (т.н.Sovereign Ratings Group на Fitch).

Докато ангажимента на ЕЦБ да направи всичко, което е необходимо за да подкрепи Еврото и Еврозоната помогна за намаляване в известна степен на риск пред който са изправени страните от Еврозоната, това все още няма да рефлектира върху кредитния рейтинг, заяви Райли пред репортери на годишна конференция на агенция Fitch в Банкок.

Той посочи, че най-големият фактор поставят под низходящ натиск рейтингите на страни като Испания и Италия е икономическата рецесия в тях, като Райли добави, че рецесията повишава опасенията относно качеството на активите на банките и опасенията около правителствените бюджети. "Ние сме в деликатна позиция. ние се опасяваме малко по-силно от други, че импулса ще бъде загубен", тъй като политическите проблеми в някои страни може да прекъснат икономически реформи, посочи Райли.

По-нататъшно понижение на кредитоспособността в страни от Еврозоната може да изпрати отново нагоре цената на дълга (качи отново лихвите по техните държавни облигации) и да повиши шансовете, че те може да се окажат неплатежоспособни относно своите дългове, което пък би удължило кризата, която вече започна да изтощава жизнеспособността и на глобалната икономика.

Според Дейвид Райли от Fitch, трите основни рискове за глобалната икономика са т.н. "Fiscal Cliff"на САЩ (повишение на данъците и автоматично съкращаване на държавните/правителствените разходи, което би било факт на 1-ви януари 2013г., ако до тогава Конгреса на САЩ не стигне до споразумение относно средно и дългосрочна програма за свиване на огромния бюджетен дефицит и огромен американски държавен дълг), дълговата криза в Еврозоната и евентуално "твърдо приземяване" на китайската икономика (рязко забавяне на китайския икономически растеж).

Според Райли обаче, Китай може да избегне т.н. "твърдо приземяване", тъй като правителството има възможност да стимулира икономиката и да провежда политика за развитие на вътрешното потребление като основен двигател на икономическия растеж. Той също така смята, че т.н. развиващи се пазари са жилави, но не и имунизирани от глобалното икономическо низходящо движение.

В друго телевизионно интервю преди малко, Дейвид Райли от Fitch отново изрази безпокойство, че икономическата рецесия в Испания и Италия изглежда става по-интензивна. Според него, Испания и Италия се нуждаят от стабилизиране на частните капиталово потоци, които излизат от двете страни. Той отново отбеляза, че мерките на ЕЦБ за ОМТ програмата за покупки на държавни облигации са премахнали част от т.н. Tail Rik (рисковете от резки движения/трусове и сривове на финансовите пазари с оглед риска от суверенна неплатежоспособност или дори разпада на Еврозоната). Райли също така посочи, че Испания е в "много, много по-силна" от Гърция.