Повече от три часа бяха необходими на Мария Мургина и нейните адвокати да убедят съдиите за допълнителен разпит, в който да бъде призован бившият финансов министър Пламен Орешарски.
В началото на 2011 г. Софийският градски съд осъди Мургина на 4 години затвор за злоупотреба със служебно положение и натиск върху подчинен. Присъдата беше отчетена като постижение в борбата с корупцията в междинния доклад на Европейската комисия.
На днешното заседание на Софийски апелативен съд прокурорът изтъкна, че тези свидетели вече са разпитвани, правени са очни ставки, обстоятелствата вече са изяснени и поради тази причина не е необходимо те да бъдат разпитвани отново.
Освен това според държавното обвинение, част от приложенията, представени от защитата на обвиняемата като писмени доказателства, излизат извън обхвата на делото.
Прокурорът подчерта, че приложения с номера 1, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 24 и 32 умишлено създават фактология по делото. На казаното от обвинението, защитникът на Мургина адвокат Василев репликира, че това са писмени доказателства, които са оправдателни и защитата има право да ги представи, а съдът да ги изиска.
В крайна сметка съдът прие тези общо 47 приложения, а по отношения на искането за преразпитване на въпросните свидетели, ще се произнесе след разпита на Мургина, който тече в момента.
В свободен разказ пред съдебния състав ексшефката на приходната агенция представи в какво точно се състои дейността на изпълнителния директор на НАП, какви са неговите права и задължения.
Мургина обясни за оказван върху нея политически натиск от страна на Георги Кадиев в качеството му зам.-финансов министър от времето на тройната коалиция. Натискът е упражняван заради уволнението на шефката на териториалната данъчна инспекция в Силистра Милена Цолчовска.
Решението за нейното уволнение Мургина взела заради злепоставянето й пред министъра на финансите и институциите.
Всичко запознало с назначаването на Красимир Димитров като заместник на Цолчовска. Възникнали и първите препирни между двамата. Бившата шефка на НАП изрази своето недоумение как, след като самата Цолчовска е предложила назначението на Димитров, после е поискала да бъде уволнен, тъй като „не ставал за нищо."
От думите й стана ясно, че Димитров бил политически покровителстван от Гюнай Сефер.
Когато разбрала за проблема, Мургина дала своите идеи на Цолчовска за това как да процедира оттук нататък. Според нея единият вариант е бил Димитров и другият зам.-директор на НАП Силистра да си разменят компетенциите. Освен това можело да се свика и комисия, която да провери действията му и дали наистина е имало нарушения от негова страна. Мургина дала като вариант и срочният договор на Димитров да не бъде удължен след изтичане на изпитателния срок.
След тези препоръки Милена Цолчовска взела решение да освободи от длъжност Красимир Димитров, но само след няколко дни отново го възстановила на поста. Този акт обае останал скрит за Мария Мургина, а тя разбрала за него от тогавашния финансов министър Пламен Орешарски.
В отговор на тази постъпка на данъчната шефка от Силистра, извършена скришом, Мургина и Орешарски взели решение Цолчовска и Димитров да бъдат отстранени от заеманите постове. Вариантът за директора на НАП Силистра бил да подаде молба за преназначаването й в териториалната агенция във Варна, откъдето тръгнала професионалната й кариера. Тя обаче отказала, тъй като имала други планове за бъдещето си, на по-висок пост.
В този момент дошъл и натискът от Кадиев Цолчовска да не бъде уволнявана. Въпреки това обаче Мургина не се поддала, тъй като по думите й поведението на нейната подчинена е срамно за данъчната администрация и не е убедена в обективността на осъществяваните от нея ревизии.
Тя е в пълно нарушение на задълженията си, а причината за това е нейната силна политическа зависимост, категорична бе подсъдимата.
Мургина цитира пред съдиите и един доклад на Георги Кадиев до премиера Сергей Станишев, в който ясно казва: „или приемете моята оставка, или тази на Мургина." „Виждате, приета беше оставката на Георги Кадиев", коментира ексшефът на НАП.
По думите й общата цел на Цолчовска и Кадиев била тя (Мургина, б.р.) да бъде изправена на подсъдимата скамейка.
Аз не съм й казвала, че ще я уволня дисциплинарно, ако не подаде молба за преместване. Аз проявих снизходителност към нея, но категорично отказах да се поддам на политическия натиск, повтори Мургина.
В крайна сметка, освен Пламен Орешарски, за допълнителен разпит ще бъдат призовани и Цветанка Янкова и Лидия Андреева. На следващото съдебно заседание, насрочено за 29 февруари, трябва да се явят и още трима свидетели.
Съдиите поискаха и официална справка от финансовото министерство за становище на Пламен Орешарски до Сергей Станишев във връзка с докладната записка на Кадиев.
Назначена бе и допълнителна финансово-счетоводна експертиза, въпросите към която двете страни трябва да изпратят в седемдневен срок.