
Планът за водите предвижда инвестиции на 13 млрд. австралийски долара в срок 10 години, включително и 3 милиарда австралийски долара за обратно изкупуване на речна вода от фермери в басейна на реките Мъри и Дарлинг, където се произвежда 41% от селскостопанската продукция на Австралия. Предвидени са пари и за осигуряване на вода за жадните градове на страната.
„Недостигът на вода представлява сериозна заплаха за нашата икономика и начин на живот", казала е министърът по промяната на климата Пени Вонг. „Можем и сме длъжни да използваме по-добре нашите водни ресурси".
Австралия е най-сухият обитаван континент на Земята. Сушата в Австралия продължава вече седем години. Притокът на вода в реките е рекордно нисък, а фермерите срещат сериозни ограничения в напояването. Сушата засегна и градовете, където живее по-голямата част от 21 милиона души население на Австралия. Въведени са стриктни ограничения в напояването на градини, а на повечето места е забранено използването на маркучи за миене на автомобили.
През март властите посочиха, че водният приток в най-голямата австралийска река Мъри се е увеличил двойно по сравнение с предишната година, но е все още 25% от средното в дългосрочен период значение. Езерата в близост до устието на реката се описват като „в плачевно състояние".
Лишени от по-голямата част от зимните валежи, напояващите площите си фермери стоят също и пред възможността отговорните за управлението на реките власти да пренасочат водните потоци, за да осигурят екологичния отток и питейна вода за градовете край речната система.
Фермерите в басейна Мъри - Дарлинг напояват култури като памук, ориз, царевица, лозя, плодове и зеленчуци. Реката е нужна и за животновъдството, с което е свързана развита млечна индустрия. Използвайки напоителни съоръжения, водата се изпомпва от реката. Правителството сега иска да откупи от тези фермери правата за водоползване. Изтъква се, че в речното корито трябва да протича повече вода, за да се избегне засоляването, особено в устието на Мъри в Южна Австралия, където реката почти не достига морето заради непрестанно трупане на наноси.
Водосборният басейн на Мъри - Дарлинг покрива около 15% от територията на Австралия, площ равна на Франция и Испания взети заедно, обяснява Ройтерс. Реката Мъри осигурява близо поливната от питейната вода на град Аделаида с един милион жители в него.
Според министър Вонг, почти 6 милиарда австралийски долара ще се вложат в проекти, които ще направят напояването по-устойчиво. С други 3 милиарда ще се изкупят обратно правата за водоползване от фермерите.
Министърът е казала, че в разпределянето на националния бюджет на 13 май, един милиард долара ще се вложат в проекти по обезсоляване и рециклиране, така че да се гарантира дългосрочно водоснабдяването в големите градове на страната.
Обединението на австралийските фермери е заявило, че подкрепя правителствения план за обратно изкупуване на вода от фермерите, стига да става на доброволни начала. „Ние вярваме, че пазарът трябва да действа, хората да са в състояние сами да вземат решенията си и водата не трябва да бъде отнемана насилствено".
Производството на пшеница в Австралия не зависи от напояване. Независимите прогнози сочат рекордна зимна реколта пшеница от 27 млн. тона, двойно повече от реколтата миналата година, пострадала по вина на сушата.
Само Левски
на 29.04.2008 в 22:14:02 #1Това се казва пазарна икономика - "Независимите прогнози сочат рекордна зимна реколта пшеница от 27 млн. тона, двойно повече от реколтата миналата година, пострадала по вина на сушата."След като се вдигна цената на пшеницата фермерите засадиха повече и Въпреки сушата по-голяма реколта.А нашиете фермери ще ги видим, въпреки дъжда ще се оправдават че дъжда им е развалил качеството на реколтата.