„Марчела Абрашева: Българинът мечтае да отвори свой хотел, а не да е Стив Джобс", пише в. „24 часа"
- Регистрират ли вашите проучвания знаци за икономическо оживление у нас, г-жо Абрашева?
- Свикнали сме да мислим икономическото оживление като сухи статистически данни. Всъщност икономическото оживление се случва първо като промяна в стремежите и поведението ни както в работата/деловите ни начинания, така и като потребители. Преведен, въпросът ви звучи така: дали хората у нас започнаха малко повече отпреди да планират живота си, работата - или бизнеса си - в посока напред и нагоре, а не в термините на оцеляването?
Прочети още от в. „24 часа"

„Нещо не е наред в харченето на бюджета", пише в. "Сега"
По каква логика средната заплата в НСИ е 692 лева, а в Центъра за образователна интеграция - 1865 лв.
Има правило, че ако през първите шест месеца са събрани 50% от планираното, изпълнението на бюджета върви добре. Според отчета на Министерството на финансите към 30 юни изпълнението е 52.3% Това означава, че приходните администрации и МФ може да бъдат похвалени за добре свършена работа. Или не?

От ДДС са събрани 51% от планираното за годината, но за акцизите изпълнението е само 48%. Явно критиките по адрес на контрола върху горивата и цигарите имат основание. Да се надяваме, че през остатъка от годината ще има "отстраняване на слабостите".
Прочети още от в. "Сега"

"Почивките поскъпнаха с 13% за месец", четем във в. "Монитор"
В разгара на лятото почивките поскъпнаха с над 13 на сто и то само в рамките на един месец - юли. Това става ясно от последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за инфлацията. Според тях този скок е регистриран при комплексните услуги за почивка и туристически пътувания, а услуги по краткосрочно настаняване са поскъпнали с 8,9 на сто.
Като цяло за животът у нас обаче, от НСИ отчитат, че той е поевтинял през юли - с 0,2 на сто спрямо юни. Нещо повече, след четири месеца с инфлация на годишна база, през юли икономиката ни пак изпадна в дефлация, показват още статистическите данни. Намалението на потребителските цени през този юли в сравнение със същия месец на
миналата година е с пак с 0,2 на сто.
За най-бедните български домакинства за които се смята т.нар. малка потребителска кошница, месечната инфлация е минус 0,7%.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Нели Сандалска: По морето има дъмпинг от пренасищане с хотели" е заглавиe от в. "Труд"
- Госпожо Сандалска, данните на НСИ за юни показаха, че има с 14% по-малко нощувки спрямо миналия юни. Очаквате ли тази негативна статистика да продължи и за следващите месеци?
- Няма начин да не продължи, защото имаме доста голям спад на руския пазар. И ако минем от проценти в абсолютни числа, ще видим, че няма как да се компенсира това с увеличение на пазари, за които туристическото министерство говори вече няколко пъти. Проблемът не е в процентите, а в броя туристи. Може унгарците и балтийците да се увеличат с много проценти спрямо миналата година, но те няма никога да направят бройката туристи, които изгубихме от руския пазар. А освен това има спад и на българския пазар, въпреки че юни не е типичен месец за почивки за българите, за да преценяваме по тези данни. Ще видим другия месец.
- Според вас осъществима ли е идеята на министър Николина Ангелкова чадърите и шезлонгите по морето да станат безплатни и ако станат - на каква цена ще е това?
- Въпросът е първо каква ще бъде регламентацията за плажовете. Дали отдаването на концесия ще става от регионалното министерство или от туристическото, няма никакво значение, ако законът и наредбите останат същите. Статутът - ясно, той няма как да се промени, защото плажовете са си изключителна държавна собственост. Но въпросът е как да се стопанисват. Отдаването на концесията доведе до това, че към много плажове няма интерес и много от тях останаха без стопани.
Прочети още от в. "Труд"

"13 институции ще се борят със сивата икономика" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Цели 13 институции ще пишат стратегия, която да анализира в детайли проблемите със събираемостта и сивата икономика и да предложи решения и мерки за периода до 2018 г. Тя трябва да бъде внесена в МС до 15 октомври, а обсъждането й ще тече паралелно с работата по проектобюджет 2016 и тазгодишния пакет от промени в данъчните закони.

Това реши на вчерашното си заседание кабинетът в отговор на отправените от Брюксел препоръки по Националната програма за реформи. Министрите приеха актуализация на програмата, като основна част от промените са именно в частта за ефективността на данъчната система.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"3 600 000 кв. м тротоари в София плачат за ремонт" четем на първа страница във в. "Монитор"
Около 3 600 000 кв м. тротоари в столицата чакат да бъдат ремонтирани. Това е около 60 % от настилката в града, каза зам.-кметът по транспорт Любомир Христов пред „Монитор". Той обясни, че за тях ще се направи програма за ремонт през следващите години. Паралелно с поправянето на големите булеварди и метрото извършваме пълна подмяна на тротоарите и осветлението, каза още Христов.
Една от причините те да са в окаяно състояние е, че не са виждали ремонт от както са наредени преди 40 години. Друг фактор са и колите, които години наред безобразно паркират върху местата за пешеходци и чупят плочките.За съжаление не можем да ги възстановим с такъв темп какъвто ни се иска, обясни още Христов.
Един квадратен метър тротоар излиза на общината между 50 и 70 лв. в зависимост от материалите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Сезонно завръщане на дефлацията през юли", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Дефлацията в България се завърна след четири поредни месеца на покачване на цените. През юли Националният статистически институт (НСИ) отчита дефлация от 0.2% както на месечна, така и на годишна база. Спрямо година по-рано най-много поевтиняват цените в транспорта (със 7.4%) и здравеопазването (с 2.4%), като това се дължи на значителния спад при петрола. В сравнение с юни облеклото и обувките заедно с храните и безалкохолните напитки отбелязват най-голям ценови спад, докато се покачват цените за развлечения и култура, в ресторантите и хотелите и донякъде на транспорта. Тези тенденции може да се обяснят със сезонни фактори: в разгара на туристическия сезон е нормално цените за развлечения и хотели да се покачват, докато храните по принцип поевтиняват през летните месеци, когато заради сезонния фактор предлагането е голямо и се консумират предимно местните плодове и зеленчуци.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"БНБ търси фирма за оценка активите на банките", пише в. "Стандарт"
БНБ обяви обществена поръчка за избор на компания, която да извърши преглед на качеството на активите на българските банки. Това бе едно от първите неща, които обеща управителят на БНБ Димитър Радев при представянето си пред парламента. Цялото название на поръчката е "Управление на проекти, организиране на дейности и финансови консултантски услуги", а техническото задание уточнява, че става въпрос за организация и координация на преглед на активите на банковата система. Цялата документация е публикувана на сайта на БНБ.
Поръчката ще бъде обявена на страниците на Официален вестник на ЕС (държавният вестник на общността). Стойността й е 1,7 млн. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение 12 месеца. Поръчката не е свързана с проект или програма, финансирана от ЕС. Като основен критерий за класиране на участниците е обявена не цената, а икономически най-изгодната оферта. Цялата разработка трябва да е представена само на български език. Крайният срок за получаване на предложенията е 23 септември 2015 г. до 15,45 часа, а пликовете ще бъдат отворени на следващия ден в 10 часа. Освен участниците в търга ще могат да присъстват и представители на средствата за масово осведомяване.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Защо опелът ти е по-добър от лада, но си по-беден", пише в. „24 часа"
4 хипотези защо усещането за бедност, сравнено с 1989 г., натежава
За 25 години покупателната способност на българина е много по-висока от тази през 1989 г., но спрямо останалия свят сега е горе-долу същата - за тези 25 г. светът е доста позабогатял, та и ние заедно с него. Преди 25 г. сме могли да купим същия процент от съответното за света, какъвто и днес, само дето днес светът купува много повече неща, отколкото през 1989 г., съответно и ние купуваме страшно повече неща спрямо 1989 г., но като съотношение България - светът, нивото е същото.
Станал ли е сега българинът еднакво беден спрямо 1989 г., или много по-богат? Зависи как мерим богатство или бедност. Ако го мерим чисто относително българите спрямо останалите хора по света - няма промяна. Ако го мерим колко повече кашкавал, сирене, обувки и дрехи можем да си купим - с 60-70% повече. Тоест забогатели сме спрямо 1989 г., но спрямо света сме на същото ниво.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Китай измести САЩ от погледа на инвеститорите", пише в. "Стандарт"
Неравната борба на китайските власти с икономическите процеси в страната и в глобалната икономика продължава с пълна сила. След шокиращите сривове на цените на китайските акции, които временно бяха овладени с безпрецедентни намеси на правителството и централната банка, тези дни последваха нови шокови терапии от Китайската централна банка. Китай остава основната тема за пазарите, които все повече се тревожат за това какво се случва в китайската икономика и все по-малко ги е грижа дали Федералният резерв ще увеличи основната си лихва през септември, с какво темпо и дали въобще ще продължи със затягането на монетарната си политика.
Новата шокова терапия от Китай се оказа девалвацията на китайската валута спрямо американския долар, с който е обвързана, с близо 2% във вторник. До 2005 година китайският юан беше вързан към американския долар. След това двете валути останаха обвързани, но Китайската централна банка всеки ден определя курс, спрямо който пазарът може да се разпростира в рамките на 2% и в двете посоки. Изведнъж във вторник този референтен курс беше понижен с 1,9%, като централната банка обяви мярката за еднократен пропазарен акт. И излъга. Още на следващия ден последва още по-шокираща втора девалвация с още 1,6%.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Сърбия продава най-големия си телеком", пише в. "Капитал Daily"
Най-печелившото държавно дружество в Сърбия - Telekom Srbija е обявено за приватизация. Индикативни оферти вече са подадени, а до 17 август трябва да стане ясно кой продължава. Имената на кандидатите не са обявени официално, но в сделката има и българска връзка. Според Reuters сред подалите оферти е собственика на "Мобилтел" - Telekom Austria. За регионалния интерес на мажоритарния акционер - мексиканският милиардер Карлос Слим, говорят и източници от българския телеком пазар.
Прочети още от в " Капитал Daily"