По международни класации България е определена като най-доброто място за инвестиции в енергийния и ютилити сектора, каза днес министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров пред участниците в проведената кръгла маса "Енергийното образование в България. Потребностите и приносът на бизнеса".

Инвестициите в българската енергетика са съизмерими със средствата, които България може да получи от ЕС, допълни Овчаров, цитиран от БТА.

Форумът е организиран от Националния комитет на България в Световния енергиен съвет, Министерството на икономиката и енергетиката Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, информира Дарик радио.

Основният въпрос според министъра обаче е дали България има капацитет да усвои средствата, които влизат в енергетиката в контекста на недостиг на квалифицирани млади специалисти. Министърът припомни, че сега в България се реализират проекти в енергетиката за над 3 милиарда евро.

Пред журналисти министърът уточни, че българската индустрия се нуждае от около 30-40 хиляди инженерни специалисти.

Според заместник-председателя на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Саша Безуханова бизнесът трябва да задава учебните програми на висшите училища в енергетиката. Тя препоръча да се преразгледат възможностите на образователната система за развитие на професионалните и висшите училища, така че те да са адекватни на глобалните изисквания на икономическата среда в енергийната област.

Според заместник-министъра на образованието и науката Ваня Добрева енергетиката е един от основните приоритети в рамковите програми на ЕС. Това според нея значи, че бъдещето на България в ЕС зависи както от високо подготвените кадри, така и от целенасоченото финансиране от държавата и бизнеса в научни направления, свързани с индустрията.