„България - цел на "Хизбула"? е водещото заглавие на „Труд"
България въвежда допълнителни мерки за сигурност по летища и туристически обекти след получен сигнал от Израел за възможни атентати срещу негови туристи в страната ни, научи вчера "Труд".

Но българското правителство заяви, че службите ни не са получавали и не разполагат с информация за подготвянето на мащабен терористичен акт. Израелски медии обаче твърдят, че терористичният акт може да е в София, по летища, ски курорти и хотели, посещавани от израелски гости. И че сигналът е свързан с датата на убийството на командира на "Хизбула" Имад Мугния. Той бе взривен на 12 февруари 2008 г. в Сирия и ливанската шиитска групировка смята, че Израел е отговорен за смъртта му.

Дани Шенар - шеф на отдела за сигурност към израелското министерство на транспорта, заявил пред в. "Аарец", че е поискано от няколко европейски държави да засилят мерките за сигурност около израелските туристически групи в ски курортите и в хотелите. "Поисках от службите за сигурност в Европа да ескортират израелските групи и да провеждат проверки с помощта на специално обучени кучета", казал Шенар.

Първоначално информацията за готвените атентати срещу израелци в България се появи на иврит в популярния израелски новинарски сайт walla.co.il. Официални израелски и български представители в София отказаха да потвърдят или отрекат.

"Не можем да вземем отношение по неоторизирано изтичане на новини в медиите. Не възнамеряваме да потвърдим новината", заяви пред "Труд" Сауфан Хасон - шарже д'афер на израелското посолство в София.

"Информацията е от оперативно естество и не можем да я коментираме. Това са данни, които се движат по определен ред и с настоящото нито ги отричаме, нито ги потвърждаваме", заявиха от пресцентъра на Държавната агенция "Национална сигурност".

"Не коментирам съобщението. Но съм запознат с методите и работата на израелските служби за сигурност във връзка с охраната на посолството на Израел в София. Мога да кажа единствено, че те работят така сигурно и сериозно, че само можем да се учим от тях. Що се отнася до сигурността на други израелски граждани, които живеят и работят в София, предполагам, че те ще бъдат предупредени от мисията за възможната опасност в зависимост от каква степен е заплахата", коментира Иван Бояджиев, експерт по сигурността в кабинета на столичния кмет Йорданка Фандъкова.
Още от статията на „Труд"

„Управляващите готвят национализация на ВиК фирмите", предупреждава от първата си страница „Сега"
В отчаян опит да навакса закъсненията и да спаси от провал усвояването на еврофондовете правителството се кани да създаде истински хаос във водния сектор, връщайки го в годините на социализма. На сайта на Министерството на регионалното развитие бе публикуван проектозакон за водите, който предвижда тотална промяна в собствеността и управлението на ВиК дружествата. Държавата ще национализира основния актив на дружествата - инфраструктурата (тръбопроводи, колекторни, пречиствателни станции и др.).

В момента мрежата се води собственост на съответните дружества, някои от които са 100% държавни, други са 100% общински, трети са държавно-общински, а четвърти случай е "Софийска вода", която е концесионер на водоснабдителната и отвеждащата инфраструктура на столицата. Различните форми на собственост на ВиК предприятията са резултат от предишния опит за реформа, проведен със заема от Световната банка. Целта тогава бе децентрализация. Предвиждаше се поетапно дружествата да станат собственост на общините, а след това самите общини да започнат да привличат частно финансиране чрез концесиониране на дейността и мрежите. Това се случи само със софийското водоснабдяване. Опитите за концесиониране на други ВиК дружества в страната претърпяха провал.

Сега държавата се кани да прави обратното - да одържави мрежата и ВиК услугите и да концентрира управлението - чрез подчиняването им на регионалното министерство и чрез намаляване на броя на операторите. Странно е как ще бъде изпълнен този план при "Софийска вода", в която мажоритарният собственик е чуждестранна частна компания. Според експерти най-вероятно държавата ще вземе общинския дял в дружеството, но това едва ли може да се случи толкова лесно при наличието на действащ договор между чуждия собственик и Столична община за 30 години. Друг е въпросът какъв сигнал би било това за инвестиционната среда в България. Още тази година сегашните над 50 ВиК фирми да бъдат окрупнени до 28 - колкото са областите.
Още от статията на „Сега"

„Бизнес и синдикати: Еднакви наказания за неплащане на данъци и осигуровки" е заглавието на първа страница на „Класа"
Криминализиране на укриването на осигурителни вноски чрез промяна в Наказателния кодекс, както е при укриването на данъци, поискаха работодатели и синдикати. Това да включва и уеднаквяването на размера на лихвите за забавено плащане на осигурителните вноски, както е при налозите. Тези идеи социалните партньори се споразумяха да отнесат към министър-председателя Бойко Борисов, като се избегне Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), стана ясно след дискусия в Българската стопанска камара (БСК) вчера.

Това е вторият кръг от разговори относно реформите в пенсионноосигурителната система и за подобряване на социалния диалог. Според председателя на БСК Божидар Данев механизмът на тристранката се е оказал неефективен. Освен това бизнесът и синдикатите се обединиха и около предложението да се плащат осигурителни вноски и от пенсионерите, които работят в свободни професии или са съдружници във фирми. В момента по КСО работещите пенсионери нямат задължението да плащат като работещите по трудов договор.

Социалните партньори настояват да се оценява по една и съща скала приносът за различните възрасти пенсионери, за да се избегне дискриминацията на отделните категории труд и на тези, които се пенсионират по различно време. Едно от условията е и редовна и последователна индексация на възнаграждения по възраст, независимо от техния размер. Работодатели и профсъюзи искат и разговори със силовите ведомства от МВР, МО и МП, чиито служители се пенсионират по-рано, за да се определи кои от тях наистина работят при тежки и опасни условия.
Още от статията на „Класа"

„ГЕРБ прави мозъчен тръст", казва в интервю за „Стандарт" Цветан Цветанов
Г-н Цветанов, "Стандарт" съобщи за още един случай на бит  висш чиновник. Имаше подобни с шефа на фонд "Земеделие" и на АЕЦ "Козлодуй".  Защо мафията ги бие - това война с държавата ли е?
- Не бих казал, че мафията ги бие. Където постъпват сигнали,  колегите работят. Имаме много предотвратени случаи на подобно посегателство.  Разбира се, че в процеса на работа трябва да се провери дали има нещо, свързано  с професионалната им дейност или с личния живот. Така че, докато не бъдат  изяснени мотиви и извършителите, не бих могъл да вървя в посоката, която  задавате във въпроса си.

Има ли яснота около случаите?
- Колегите работят много активно. По случая за "Козлодуй" имаме  определени насоки, извършени са процесуално-следствени действия, но още е доста  рано да се говори за нещо конкретно. Надявам се да имаме добър край с разкриване  на престъплението.

В интервю шефът на ГДБОП Флоров обяви, че знае къде са Таки и  Малкия Маргин. Вие знаете ли и наистина ли са в държава, в която не важат  европейските заповеди за арест?
- Нека все пак продължим нашата оперативна работа. А и там,  където имаме възможност, да съдействаме с наши партньори, за да бъдат задържани  и връщани лица в страната.

Обвиненият за смъртта на Яна Пламен Трифонов твърди, че сам е  дал косми на МВР и не може да бъдат намерени негови на местопрестъплението. 
- На местопрестъплението има иззети косми. Изведеният  морфологичен състав съвпада с космите на Пламен Трифонов. Знаете, че има и ДНК  профил, изведен за другия заподозрян. Така че изчакваме назначената в чужбина  експертиза. Тогава ще има повече яснота.

Кога ще е готова експертизата от Австрия?
- Надявам се, че през март ще имаме резултат.
Още от интервюто на „Стандарт"

"Иде грип мутант, пробива ваксините", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Грип мутант пробива защитата на ваксините и въпреки имунизациите, атакуваните хора го прихващат бързо и развиват болестта за броени часове. Вирусът е в резултат на два видоизменени щама на инфлуенцата, които вече са потвърдени лабораторно в САЩ, съобщиха световните агенции, позовавайки се на американските здравни власти.

Вече сме информирани за двата щама, следим обстановката, по всичко личи, че този сезон те няма да успеят да достигнат до България, няма данни да предизвикат пандемия тази зима в световен мащаб. Така коментира опасността от заразата мутант главният санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев и не скри, че грипът е едно от най-коварните заболявания, тъй като причинителят му се променя нон стоп. Така той става неуязвим за ваксините, а човек, дори да се е имунизирал навреме, не може да бъде сигурен, че няма да се разболее.

По думите на д-р Кунчев засега няма смъртни случаи от новата зараза. Той обаче не скри, че догодина те могат да достигнат и нашата страна. Затова отсега властите в САЩ проучват основно в лаборатории видоизменените щамове, за да могат да бъдат включени антитела срещу тях  във ваксините за следващия есенно-зимен сезон.

Грипната епидемия ще ни удари в края на януари - началото на февруари, съобщи още д-р Ангел Кунчев. До момента от грип у нас лабораторно са засечени само два случая, но масово джипитата не изпращат проби от пациентите за изследвания, затова здравните ни власти не могат да кажат със сигурност дали няма и други прекарали или боледуващи от заразата в момента.

По думите на д-р Кунчев обаче от октомври до сега у нас са преминали три силни вълни на остри респираторни заболявания, наподобяващи грип и причинявани от адено и риновируси.

Три вида грип ни очакват до няколко седмици. Това са щамовете „Калифорния"  АH1N1 (пандемичен), „Пърт" H3N2  и „Бризбейн". На практика нито един от тях не е смъртоносен, макар че при някои хора, например хронично болните, е възможно той да протече по-упорито и по-тежко. Преболедувалите миналата зима пандемичния, известен повече като свински грип, тази година може и да не се разболеят от него дори ако не са се ваксинирали, тъй като ще са придобили имунитет до известна степен.
Още от статията на „Монитор"

„Докога ще поскъпва петролът", четем от първата страница на „Капитал Daily"
Цените на петрола отново тръгнаха нагоре. "Новината" не звучи вече като новина, а стана по-скоро традиция за началото на всяка година, след като и 2011 г. започна с повишение. Всичко това заедно с новия акциз върху дизела от 1 януари вече личи и по бензиностанциите в България, където само за няколко дни цените на горивата скочиха с около 10 стотинки за литър, като вече са близо до рекордните си нива от лятото на 2008 г..

Засега прогнозите за посоката на петрола са противоречиви, тъй като основните фактори, които му влияят, са в кризата около Иран и дълговата в Европа. Първата би дала тласък в цените нагоре, а втората - надолу. Факт е обаче, че през последните дни посоката е възходяща, а заедно със скъпия долар това оказва по-голям натиск върху горивата и другите петролни продукти.

Кризи, наказания и др.

За поскъпването в началото на миналата година основната причина отново беше политическата арабска криза. Ако миналият януари постави началото на така наречената арабска пролет, то сега необходимото зло се оказа Иран. Петролът вчера се търгуваше близо до най-високата си точка за последните осем седмици в Лондон - 114 долара за барел. Цената се повиши на фона на спекулациите, че санкциите срещу Иран ще ограничат доставките на суров петрол, което контрира загрижеността, че дълговата криза в Европа ще се влоши, а това ще забави търсенето на горива.

Брент се завъртя между печалба и загуба след два поредни дни на поскъпване, в които напредна с 6.3%. Поскъпването дойде, след като френският външен министър Ален Жупе заяви, че се надява Европа да се обедини за налагане на ембарго на иранския петрол като част от санкциите срещу ядрената програма на страната. Евентуална забрана за внос може да изпрати брента до 125 долара за барел според анализ на Societe Generale.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Борисов лети със 180 км/ч по нов път на "Тракия" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
"Минахме със 180 км/ч. Прекрасен път". С това признание за шофиране с 50 км над допустимата скорост премиерът Бойко Борисов инспектира вчера хода на строителството на лот 3 на магистралата между Ямбол и Нова Загора.

Министър-председателят не скри задоволството си от пътния участък пред изпълнителния директор на фирма АКТОР Димитриос Кустас, която строи лот 3. Борисов го попита дали ще се вместят във финансовата рамка, с която фирмата спечели да строи и частта на магистрала "Струма" между Сандански и Кулата.

"Щом сме го казали, значи ще го изпълним. Вие и за тук имахте съмнения, а вече 80% от работата е завършена. Трябва да ни вярвате повече", обърна се към премиера гъркът и добави, че българският народ "има нужда от този обект и от вас".

"Безспорно, но не се знае от кое повече", отвърна премиерът.

По-късно Борисов, вицепремиерът Симеон Дянков и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова участваха в освещаването на надлеза, по който пътят от Нова Загора за Раднево ще пресича магистрала "Тракия".

Полудетелината, по която автомобилите ще поемат от магистралата към двата града, е изградена месец и половина предсрочно.

Борисов обяви за глупости и измишльотини приказките за предсрочни избори и се зарече: "Докато не построим магистралите, няма да се явим на избори. Като ги направим, няма да има българин, който да гласува за друга партия. Националното съгласие, за което сега говорят някои, го видяхме в миналия мандат - гола поляна".
Още от статията на „24 часа"

„Банките вдигнаха такси и комисиони", съобщава „Сега"
Банките изненадаха неприятно клиентите си с по-високи плащания за най-ползваните услуги. Голяма част от тях повишиха такси и комисиони както за физическите лица, така и за бизнеса, а някои дори въведоха нови. Обичайно обяснението е, че това са мерки за справяне с кризата. В стремежа си да компенсират намалените приходи в резултат от свитото кредитиране трезорите обаче рискуват да отблъснат още клиенти с увеличаването на цените.

От началото на февруари 2012 г. Първа инвестиционна банка например въвежда такса от 0.10 лв. за теглене от собствените й банкомати. Досега услугата беше безплатна. Новата такса ще важи както за национални, така и за международни дебитни карти, издадени от банката. "Сега" потърси ПИБ за коментар, но до редакционното приключване на броя такъв не бе получен.

Още от 10 декември 2011 г. Пощенска банка добави нова месечна такса от 1.50 лв. за обслужване на разплащателна сметка по потребителски кредити, обезпечени с ипотека и жилищни кредити. Два месеца по-рано "Пиреос" въведе комисиони за теглене на каса за спестовните сметки "Пиреос феърплей" на физически лица. Те са в размер от 0.2 до 0.6% в зависимост от валутата и дали има предварителна заявка за тегленето. Увеличение на таксите при транзакции с карти още през лятото пък направи МКБ Юнионбанк.

Най-голямата банка в България Уникредит Булбанк повиши голяма част от таксите и комисионите по услугите за фирми и еднолични търговци. Двойно повече ще плащат те, когато искат да внесат пари в брой на каса. Сумата, която може да внася без комисиона, намалява от 10 000 на 5000 лв., а самата комисиона, която се начислява, скача от 0.1 на 0.2%.
Още от статията на „Сега"

„Адвокати атакуват данъчна бюрокрация", информира „Труд"
Битка срещу данъчната бюрокрация, от която ще спечелят всички близо 170 000 самоосигуряващи се, поведоха адвокати от столицата, които наричат себе си "Гаранти на промяната". Избраният за шеф на Софийската адвокатска колегия Петър Китанов и още 9 негови колеги атакуваха във Върховния административен съд (ВАС) наредба на министъра на финансите. Според нея всеки месец и още веднъж на края на годината всички, които сами внасят осигурителните си вноски, подават декларации до Националната агенция за приходите (НАП).

Наредбата е приета през 2005 г., когато финансов министър бе Пламен Орешарски. Оттогава до днес десетки адвокати са били глобени, защото не са подавали тези периодични декларации. Според юристите те са напълно излишни, защото всичко, което органите по приходите трябва да знаят за доходите и осигуровките им, се обявява в годишната данъчна декларация. "Обещах модерно управление на адвокатурата и част от това са реалните действия за защита правата и интересите на колегите, които косвено касаят интересите на гражданите и юридическите лица в България", заяви Китанов пред "Труд". Той и колегите му призовават всички свободни професии като нотариуси, счетоводители, медицински специалисти, дейци на културата, архитекти, журналисти да подкрепят жалбата им. "Не бива да оставяме бюрокрацията да пръска метастази", заяви Китанов.

Адвокатите искат ВАС да обяви наредбата (Н-8/2005 г.) за нищожна. Според тях министърът на финансите на практика е дописал данъчните и осигурителните закони, като е въвел нови декларации и срокове за подаването им. Ако съдът уважи жалбата им, от това ще се възползват не само самоосигуряващите се, но и всички работодатели. Ако ВАС отмени наредбата само в частта й за тези, които сами внасят осигуровките си, ще падне бюрокрацията само за т. нар. свободни професии.

Според адвокатите изискването да подават данни в НАП за здравни и пенсионни осигуровки, за авансово удържан данък извън годишната им декларация е не просто поредната бюрокрация, а и нарушение на закона. Очевидна е волята на законодателя доходите на физическите лица да се облагат въз основа на годишна декларация, обясняват те в жалбата.
Още от статията на „Труд"

"Цакат фирми с решени поръчки", разкрива „Стандарт"
Тръжни условия прецакват усилията на 10 фирми, които са кандидатствали за рехабилитацията на водопроводни мрежи в селата Гита, Свобода и Зетьово, научи "Стандарт". Възложител е община Чирпан. Търгът се провежда по реда на Закона за обществени поръчки, а като критерий е посочена икономически най-изгодната оферта.

Проектът се финансира с пари от ЕС, но по всичко личи, че победителят е избран предварително, разказаха участници в търга. Оферти подават 19 кандидати, като 8 са отстранени, а офертите на останалите са отворени публично. В условията на търга от общо 100 точки за избора на строител, 50 се дават за предложената цена, а другите 50 - за поискания процент авансово плащане, като условието е той да е над нула.

От допуснатите кандидати всички получават нула точки по втория критерий. Само консорциумът "КРАМ-ЩРАБАГ-ЕВИ-МСМ" получава 50 точки. По сложна математическа формула те искат аванс, чийто размер е с над 90 нули след десетичната запетая, или по-малко от една хилядна от стотинката (процент от цената в размер на 1, делено на число с единица отпред и 100 нули отзад).
Още от статията на „Стандарт"

"Общините залагат на реалистични бюджети и икономии", информира „Класа"
Повечето общини у нас няма да вдигат местните данъци и такси през 2012 г. или го правят, но с незначителен процент. Проектобюджетите остават същите като миналогодишните или дори са леко занижени, установи проучване на „Класа". По този начин кметовете се надяват да задържат събираемостта на данъците сравнително висока. Общините търсят начин да компенсират около 20-процентното намаление на държавните субсидии чрез концесиониране на обекти или чрез кредити. Кметовете прибягват и към изпитаната практика да съкращават персонал.

В София - амбициозно и реалистично

Тази година София очаква приходи от 1,272 млрд. лева.
„Това е по-малко от бюджета за 2011 година, но затова пък е реалистична прогноза", обясни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов.
Само от оперативните програми на ЕС София планира да усвои 439 млн. лева. Данъците и таксите през новата година няма да се вдигат. Такса смет в столицата остава 1,6 промила от данъчната оценка на имота за гражданите и 10 промила за фирмите, но общинските съветници си дадоха срок до лятото да мислят по нова методология за изчисляването на този налог. По желание на бизнеса СОС дори намали туристическия данък за 2012 г.

Пловдив - пари за смет

Проекторамката на общинския бюджет в Пловдив все още не е готова, като очакваната държавна субсидия е около 83 млн. лева. Градът под тепетата обаче очаква допълнителна финансова инжекция от столичните бали с боклук, част от които се транспортират на територията на общината. Очаква се напрежението по оста София-Пловдив заради столичните битови отпадъци да стихне, след като градоначалник на втория по големина български град стана Иван Тотев от ГЕРБ. Въпреки това Тотев вече разбуни съгражданите си, като обяви, че през 2012 г. таксата за детските градини ще скочи от 35 лв. на 50 лв.
Още от статията на „Класа"

"Китайски манджи и макарони изместват насъщния", съобщава „Монитор"
Все по-често българите наблягат на китайската храна, в ежедневието ни масово навлиза и италианската кухня с многообразието от макаронени изделия, което ни отдалечава от традиционния начин на хранене в нашата страна. Това е една от причините потреблението на хляб в България да намалява сериозно. Само преди две години сме изяждали по 330 г хляб дневно, а сега консумацията достига максимум 200 г., съобщи за „Монитор" председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Марияна Кукушева.

Младият и образован българин яде дори по-малко от 200 г дневно, а пенсионерите остават основни потребители на хляб. Според нея негативна роля за намаленото потребление на насъщния е изиграло и разпространеното от диетолози мнение, че от хляба се дебелее. Българският хляб е най-евтиният здравословен хранителен продукт в ЕС, категорична е Кукушева. Изминалата година според нея може да се определи като „Година на стандартите в храните", а в последните 40 дни на 2011-а дори е имало корекция в политиката на търговските вериги и те са започнали да поръчват достатъчно хляб, произведен по стандарт „България". В същото време обаче малките търговски обекти, в които е съсредоточена около 45 на сто от търговията с храни, все още избягват насъщният по стандарт.

Продължава обаче да съществува вносът на замразени хлебни закуски и хляб от другите страни в Евросъюза и това определено „изяжда" от бизнеса на нашите производители. Този внос нито е ограничен, нито е намален, защото няма и такава правна възможност. Решението е в ръцете на самите потребители, които не бива да разчитат на храни, които са произведени твърде далеч от България и вероятно съдържат достатъчно количество консерванти, смята шефът на федерацията.

Освен това тези продукти не са изследвани в българските лаборатории на агенцията по безопасност на храните, защото България не е поставила законодателно изискване всички храни и напитки, които влизат у нас от единния европейски пазар, да бъдат анализирани в страната. Според г-жа Кукушева контролът на българското производство е 100% гарантиран всяка минута и от производителя, и от агенцията.
Още от статията на „Монитор"