Две основни теми доминират в днешните ежедневници - подадената оставка на здравния министър и заключителното заседание на тристранката по антикризисните мерки на правителството. И с основание, защото за пръв път от най-новата българска история е обвинен действащ министър, а от антикризисните мерки, които обсъждат правителство, синдикати и работодатели, зависи кога страната ни ще се нормализира.
„Боцнаха Нанев", избира за заглавие на първата си страница „Стандарт"
Свинският грип изяде главата на здравния министър. Божидар Нанев хвърли оставка, след като прокуратурата му повдигна обвинение за ощетяване на държавата с над 2,5 млн. лв.
Министърът подписал два неизгодни договора за доставка на 200 000 опаковки "Тамифлу". Цената им е била много по-висока от предложената от друга фирма. Хапчетата пристигнали месец и половина след края на епидемията и досега залежават в складовете. "Става дума за много тежък случай", заяви наблюдаващият прокурор Маргарита Немска. Нанев е на свобода срещу 2000 лв. гаранция. Той може да получи от 1 до 10 години затвор. Случаят е разследван от ДАНС. Лично Бойко Борисов наредил проверката след сигнал и предал папката с доказателствата на прокурор номер 1 Борис Велчев.
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
„Министър подаде оставка след акция на Борисов и прокуратурата", разкрива от първата си страница „Сега"
За пръв път от 20 г. насам прокуратурата повдигна обвинение на действащ министър. Шефът на здравното министерство Божидар Нанев вчера бе обвинен за сключването на два неизгодни договора, ощетили държавата с близо 2.5 млн. лева. Става въпрос за поръчка на 200 хил. опаковки от лекарството срещу грип "Тамифлу".
Договорът е сключен с "Рош-България", като фирмата е предпочетена пред оферта на британската Национална здравна служба, която е предлагала на България същия препарат на по-ниска цена.
Няколко часа след като прокуратурата повдигна обвинение, премиерът Борисов заяви, че очаква от Нанев да подходи отговорно и да си подаде оставката. Министърът го послуша и обяви, че иска да бъде освободен от поста, въпреки че смята, че повдигнатите срещу него обвинения са напълно неоснователни. Засега не е ясно кой ще е наследникът му.
Разработката срещу Нанев е водена от ДАНС, обяви още премиерът, и допълни, че е бил информиран от самото начало за нея. В понеделник в 18.30 часа той се е срещнал с главния прокурор и е "толерирал веднага да се повдигне обвинение".
През ноември здравното министерство е отправило запитване до британските здравни власти чрез посолството на Великобритания у нас за купуване на лекарството "Тамифлу". В това време у нас имаше епидемия от свински грип и държавата искаше да купи от антивирусния препарат. В отговор Лондон предлага "Тамифлу" на цената, на която британската здравна каса го е купила от доставчика. "Не е имало търг, британските власти се отзовават на запитване за спешна помощ към страна - партньор от ЕС и НАТО", уточниха за "Сега" от британското посолство в София. През януари т.г. посолството е информирано, че българските власти се отказват от покупката на антивирусния препарат поради правни пречки за закупуване и получаване на доставката и поради променената епидемиологична обстановка в страната.
От британското посолство не посочиха цената на препарата, позовавайки се на търговска тайна. Според в. "Индипендънт" обаче британците могат да се сдобият с "Тамифлу" от британската здравна каса на цена от 20 лири за 10 приема (дозата за 1 пациент).
Паралелно със запитването до Англия в началото на ноември МЗ обявява и обществена поръчка за купуване на "Тамифлу". Това е оригинален препарат, без аналог и се произвежда само от "Хофман-Ла Рош" за целия свят. МЗ обявява пряко договаряне, тъй като няма друга фирма, която произвежда лекарството. Друг аргумент са и "форсмажорните обстоятелства", т.е. грипната епидемия.
Още от статията на „Сега"
„Здравният министър на прокурор, подаде оставка", съобщава от първата си страница „Монитор"
Прокуратурата повдигна две обвинения срещу здравния министър Божидар Нанев заради неизгодни сделки.
Нанев е подведен под отговорност заради купуването на ваксини "Тамифлу" против свински грип. Щетата от тях е близо 2,5 млн. лева, съобщиха от Софийската градска прокуратура. Премиерът Бойко Борисов лично предал на главния прокурор Борис Велчев в 18,30 часа в понеделник уличаващи материали за здравния министър Божидар Нанев. Разработката Борисов получил от ДАНС.
Вчера здравният шеф бе призован в Столичната следствена служба. От държавното обвинение обявиха и че предстои да поискат отстраняването на Божидар Нанев от длъжност. Няколко часа по-късно Бойко Борисов поиска оставката му. Министърът пък обяви, че я подава.
Разследването на далавера с лекарствата започнало след сигнал на няколко фармацевтични компании до Държавната агенция „Национална сигурност". Агентите предприели проверка, която по-късно препратили в прокуратурата. От разследването станало ясно, че Нанев е поръчал 200 000 броя ваксини от фирма „Рош"-България. Общата стойност на сделката била над 6,5 млн. лева. Лекарствата били доставени обаче чак през януари 2010 година, няколко месеца след обявяването на края на епидемията от свински грип у нас.
Наблюдаващият прокурор по делото Маргарита Немска обясни, че сключените договори са неизгодни, тъй като антивирусният препарат е купен на по-висока цена от реалната, а разфасовките са много малки. Тя допълни, че преди да се сключат договорите, от Министерството на здравеопазването са отправили запитване до Националната здравна служба на Великобритания, която е предложила много по-изгодна оферта както по отношение на цената, така и за доставката. Въпреки това обаче министерството на Нанев е сключило договорите, заради които той отива на съд. Законът за обществените поръчки е заобиколен, като е използвана възможността за "преговори с потенциален продавач", тъй като обстоятелствата са били "форсмажорни", защото е общоизвестен факт, че в страната е имало епидемия, обясни Немска.
Още от статията на „Монитор"
„Божидар Нанев подаде оставка, ощетил държавата с над 2,4 млн. лева", съобщава от първата си страница „Класа"
Министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев подаде вчера в 15,45 часа оставка, след като бе обвинен, че е сключил неизгодни сделки с ваксини, при които е ощетил държавата с над 2,4 млн. лева. Малко преди това по време на посещението си в „Мини „Марица- изток" премиерът Бойко Борисов заяви, че очаква от Нанев да подходи отговорно и да поиска да бъде освободен, за да може да тече разследването срещу него. Премиерът каза, че става дума за разработка на ДАНС, за която е бил информиран от самото начало. Борисов обясни, че се е срещнал с главния прокурор Борис Велчев и е заявил, че толерира решението веднага да се повдигне обвинение. „Казах и винаги съм казвал, че ще бъда абсолютно безкомпромисен към всеки", коментира още Борисов.
Нанев е първият действащ български министър в историята на прехода, срещу когото е повдигнато обвинение в корупция. Ако вината му бъде доказана, за подобно престъпление законът предвижда между 1 и 10 години затвор.
Обвиненията
Софийска градска прокуратура повдигна вчера обвинение, че Божидар Нанев е извършил две неизгодни сделки, свързани с купуването на антивирусни препарати от МЗ. И му наложиха мярка за неотклонение „парична гаранция" от 2000 лв. Според прокуратурата той е сключил два договора за закупуване на 200 000 антивирусни препарата „Тамифлу" от по 75 милиграма за лечение на новия грипен вирус А(H1N1), като е нанесъл щети в размер над 2,4 млн. лв. на държавата. Нанесените вреди представляват разликата между офертната цена, предложена от Великобритания, и реалната договорена цена на МЗ с представителството на фирмата „Рош България" ЕООД. „Неизгодното на двата договора, сключени на 16 декември 2009 г., се състои в това, че препаратът „Тамифлу" е бил закупен на по-висока цена и е бил доставен месец и половина след края на грипната епидемия", заяви вчера прокурор Маргарита Немска от Софийска градска прокуратура. Немска коментира още, че не е имало конкурс за доставката, тъй като се е използвал механизмът на закона за обществените поръчки при форсмажорни обстоятелства.
Прокурор Немска коментира още, че по делото няма данни министърът да се е облагодетелствал лично. Освен Нанев обвиняема по делото е и директорът на дирекция „Бюджет и счетоводство" в МЗ Димитрина Николова. Тя обаче се яви пред разследващите органи вчера без адвокат и затова прокуратурата й даде срок от 72 часа да организира своята защита, за да може да й бъде повдигнато обвинение. На нея също ще бъде поискано отстраняване от длъжност. Сигналът срещу Нанев е подаден от няколко български фармацевтични компании.
Още от статията на „Класа"
„Концесиите без търг може да възкръснат", пише на първата си страница „Дневник"
Правителството обмисля да върне концесиите без търг или конкурс, за да се ускори отдаването на пристанища, болници и магистрали. Това стана ясно на започналата вчера инфраструктурна конференция, организирана от в. "Капитал" и "Строителство Градът".
Подготвят се промени в Закона за концесиите, които ще бъдат обсъдени на днешното оперативно заседание на кабинета като част от антикризисните мерки, съобщи Цвета Каменова, директор на дирекция "Икономическа и социална политика". Ще оптимизираме режима, за да стане концесията атрактивна за кандидатите, каза и главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков.
В момента законът бил по-суров от евродирективата и в резултат се заобикалял, липсвали и концесионери. "Български фирми могат да участват в публично-частни партньорства с държавата при изграждането на пътища, ВиК системи, пречиствателни станции, жп линии, училища и болници при ясни правила и условия", каза Симеон Пешов, председател на управителния съвет на камарата на строителите и президент на "Главболгарстрой".
Промените предвиждат концесии за услуга да може да се дават чрез състезателен диалог или по обявление с договаряне. Двете процедури действаха до 2008 г., но бяха премахнати с мотивите, че не са прозрачни и отварят възможности за корупция. Така в момента откритата процедура е единственият начин за предоставяне на концесия.
Предвижда се още отдаването на концесия на големите инфраструктурни обекти да става след съгласие на парламента, съобщи Цвета Каменова. Така ще се гарантира, че те са изгодни, за да не се стига до случай като със злополучната магистрала "Тракия".
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„И пенсионерите ще пострадат от антикризисните мерки", избира „Сега" за заглавие на своята гледна точка за последното заседание на тристранния съвет
Увеличението на вдовишките добавки за пенсии от 20 на 25% и изплащането на до 50 лв. на хората над 75 г. с пенсии до 300 лв. ще се отложи с година. Това заяви вчера пред "Сега" шефът на БСК Божидар Данев след поредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Мярката е предложена от правителството и е подкрепена от синдикатите. Така от бюджета на НОИ ще се спестят 142 млн. лв. "Това е една от най-безболезнените мерки, защото касае права, които още не са ползвани. Всички останали отнемат права", коментира управителят на НОИ Христина Митрева.
Вчера се разбра, че по мярката, засягаща пенсионерите, е имало спорове и в правителството, тъй като някои министри са смятали, че ГЕРБ трябва да изпълни предизборното си обещание за подпомагане на доходите на най-възрастните хора. Според него вдовишката добавка до края на мандата трябва да се вдигне на 40% от пенсията на починалия съпруг. Другото обещание беше най-възрастните с пенсии до 300 лв. да вземат от 20 до 50 лв. според пенсията си. Плащанията трябваше да започнат от 1 януари, но заради кризата веднъж вече бяха отложени за средата на годината.
В тристранката са постигнали консенсус да не се режат с 10% парите за фонд "Работна заплата" на ведомствата, които са направили съкращения, а само парите за други разходи. От оптимизация на разходите в публичния сектор се очаква да се спестят 450 млн. лв. Участниците в тристранката бяха категорични, че вчера въпросът за увеличение на ДДС не е гледан. "От всички мерки се очакват 1.623 млрд. лв.", заяви шефът на КРИБ Иво Прокопиев.
Лобистки скандал, свързан с идеята за по-висок данък за застрахователите, разтърси тристранката. Мярката е била тема №1 на заседанието вчера и по всяка вероятност ще отпадне. Идеята беше застрахователите да плащат данък върху оборота вместо сегашния данък печалба, което щеше да увеличи постъпленията от сектора от 5 млн. на около 100 млн. лв. годишно. "Застрахователите казаха, че нямат лоби в НСТС. Днес можем да опровергаем това твърдение. Те имат отлични застъпници, които защитиха тезите им перфектно", заяви Теодор Дечев от Съюза за стопанска инициатива.
Още от статията на „Сега"
„Данък "лукс" за жилища над 300 000 лв.", съобщава „Монитор"
Данък "лукс" ще удари собствениците на жилища, чиято данъчна оценка е над 300 000 лв. Те ще трябва да плащат двоен данък "сгради" за имотите си. Това предвижда една от антикризисните мерки, за които се договориха правителството, работодателите и синдикатите вчера.
По същия начин ще бъдат облагани и автомобили, чиято застрахователна стойност е над 70 000 лв. Очаква се данък "лукс" да бъде въведен от 1 юни. Все още не е ясно колко приходи ще бъдат събрани от налога, обясниха синдикати и работодатели след осмото заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Днес представителите на тристранката ще сложат подписите си под окончателния вариант на антикризисния пакет, който по-късно ще бъде обсъден на заседанието на правителството. 1,623 млрд. лева ще влязат в хазната след прилагане на мерките от плана.
Размерът на ДДС няма да бъде увеличаван. Десятък ще удари печелившите в игрите на късмета. Предстои да се обсъжда и размерът на налог, който да бъде наложен върху приходите на организаторите на SMS игрите и залаганията в интернет. В антикризисния пакет вероятно няма да влезе промяна във формулата на облагане на застрахователния бизнес. Според обсъжданите идеи компаниите в бранша трябваше да плащат данък между 5 и 10% не върху печалбата, а - върху оборота си. Ще се сформира работна група, която да прецени за налога, който внасят застрахователите, обясниха от работодателските организации.
Според европейските директиви до 2012 година трябва да се премине към облагане върху оборота на компаниите. Само ведомствата, които не са направили необходимите съкращения в администрацията, ще трябва да уреждат всички свои разходи с 10 на сто, предвижда последният вариант на антикризисния план. "Останалите министерства няма да намаляват разписаните суми във фонд "Работна заплата", каза Димитър Манолов от КТ "Подкрепа". По думите му от 1 юли няма да бъде увеличена добавка "старост" върху пенсиите на хората над 75 години.
Според очакванията икономията от рязането на разходите на ведомствата ще бъде най-много 450 млн. лв. От продажба на свободни квоти въглеродни емисии в бюджета ще бъдат вкарани 350 млн. долара.
Още от статията на „Монитор"
„Социалните партньори договориха антикризисни мерки за 1,6 млрд. лв.", обобщава „Класа" вчерашното заседание на тристранката
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) договори пакет от антикризисни мерки, които ще донесат 1,6 млрд. лв. допълнителни приходи в хазната. Сред одобрените предложения е намаляването с 10% на публичните разходи, което няма как да не засегне заплатите на администрацията. Социалните партньори се разбраха орязването да бъде извършено след доуточняване в кои администрации са направени вече реформи. Предложението е да не бъдат намалявани заплатите на служителите във вече реформираните ведомства, а да бъдат съкратени някои текущи разходи, тъй като всички други разходи са достатъчно орязани. От мярката се очакват 450 млн. лв. приходи, уточни за „Класа" вицепрезидентът на КТ „Подкрепа" Теодор Дечев. Обезщетенията за безработица ще станат до 60% от осигурителния доход преди напускането. Дечев каза още, че няма да се променя начинът на изплащане на болничните.
50 млн. лв. влизат в хазната от облагането на застрахователите
По думите му оспорвани дебати са се водили за промяна в данъчното облагане на застрахователите, от които в крайна сметка се предвижда в хазната да влязат 50 млн. лв. вместо предварително заявените 100 млн. лв. приходи. Решението е взето след протестната реакция на застрахователите, обясни Дечев. Според него компромисът към този бранш е направен заради влизането в сила на европейска директива, която гласи, че данъците на застрахователите трябва да се плащат върху премийния приход, а не върху печалбата. Решението на тристранката разгневи президента на „Подкрепа" д-р Тренчев и той напусна заседанието, коментирайки за „Класа", че „начинът, по който тръгна работата, не води до добри резултати".
Пускат на търг над 100 хил. дка от Държавния поземлен фонд
В преговорите за антикризисни мерки е постигнат консенсус за продажба чрез търг на 100 хил. дка от Държавния поземлен фонд (ДПФ). От направените анализи се вижда, че от общо 2,8 млн. дка от ДПФ около 1,3 млн. дка са свободни и не се отдават под аренда. Затова 10% от тези земи ще бъдат продадени, а останалите 90% ще се обявят за договори за дългосрочна аренда. Установени са и параметрите на оспорвания данък лукс, които предвиждат облагане на имоти на стойност 300 000 лв. и автомобили на стойност над 70 000 лв.
Още от статията на „Класа"
„Бургас в паника за Нефтохима", разкрива „Стандарт"
Паника, че затварят "Лукойл Нефтохим", разтърси Бургас. Според слуховете руската компания майка възнамерявала да затвори комбината. Огромната рафинерия щяла да бъде редуцирана до складова база, а производството - изнесено изцяло в Румъния. Според друга мълва пък мощностите щели да бъдат изнесени поетапно в Хърватия. Такива бяха намеренията на "Лукойл" още при приватизацията на бургаския завод преди 11 години, твърдят запознати със сделката от 1999 г.
Притесненията на местните хора се засилиха на 31 януари, когато рафинерията спря за планов ремонт. В първите дни на март преработката на нефт отново тръгна. Работниците обаче са на нокти. Ако страховете им се сбъднат, спирането ще повлече невиждани досега фалити на стотици фирми, обвързани с производството на нефтената рафинерия.
Напрежението нарасна, след като вчера президентът на "Лукойл" Вагит Алекперов дойде на изненадваща визита в София. Той остана у нас няколко часа, срещна се с шефа на българската компания Валентин Златев и отпътува.
Визитата е рутинна, Алекперов дойде на съвещание, съобщиха от пресцентъра на "Лукойл". Оттам категорично отрекоха намерения за спиране или преместване на комбината. "Работим в съвсем нормален режим и за спиране - временно или постоянно, изобщо не може и дума да става", категорични са от "Нефтохим".
Още от статията на „Стандарт"
„Лизинговите компании намериха нов пазар за активи втора ръка", разкрива „Дневник"
Лизинговите компании намериха нов пазар за активи втора ръка, иззети от клиенти с нередовни плащания - реализират ги в чужбина. Тенденцията се е оформила от началото на годината. Това казаха за "Дневник" представители на лизинговия сектор. Купувачите са от Германия, Белгия, има и от страни извън Европейския съюз.
Интереса от чужбина е основно към транспортни средства и луксозни леки автомобили. Продажбите се реализират или чрез участието на лизинговите компании тук в международни търгове за активи втора употреба, които се провеждат в Холандия и Германия, или чрез директни фирми посредници, които идват в България и обикалят лизинговите компании.
"От началото на годината се наблюдава раздвижване сред продажбите на активи втора употреба. Количеството на стоковите запаси намалява и мога да кажа, че реализираме повече продажби в сравнение с количеството активи, които си връщаме обратно от клиенти с нередовни плащания", обясни Пламен Павлов, изпълнителен директор на "И Еф Джи лизинг".
На практика процесите се обърнаха - преди българските лизингови компании внасяха автомобили от чужбина за своите клиенти, а сега реализират износ в обратна посока, посочи още Павлов. И според Даниел Величков, изпълнителен директор на "ДСК лизинг", в момента по-скоро се реализират вторични продажби на иззетите активи, като за тях има интерес и от чужбина.
"Вълната на изземване на активи от клиенти с нередовни плащания, доколкото е имало такава, вече отмина", каза още той. Според Величков може да се каже, че се наблюдава раздвижване в лизинговия сектор и по-сериозен интерес например към товарни транспортни средства. Интересът към по-нисък клас леки автомобили за сметка на това все още е сравнително по-малък, посочи той.
Още от статията на „Дневник"
„Правителството очаква 390 млн. лв. дивидент от ЕРП-тата", информира „Сега"
Държавата е поискала 390 млн. лв. дивидент от електроразпределителните дружества и в момента чака те да бъдат изплатени. Това съобщи вчера премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос на "Сега". От приватизацията на ЧЕЗ, EVN и E.ON през 2004 г. досега държавата не е получавала дивидент, въпреки че държи 33%. Начислената сума до края на 2008 г. обаче бе 190 млн. лв. "Поискали сме всичко, чакаме, това ви казвам", отсече Борисов, след като огледа на място рехабилитиран багер на "Мини Марица-изток" ЕАД.
Миналата седмица протестиращите пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) синдикати поискаха с тези пари да се компенсира замразяването на цената на тока от 1 юли. Борисов съобщи, че доклад на ДАНС за злоупотреби на предишното ръководство на мините е предаден в прокуратурата. Премиерът вчера специално поиска да се види с работниците и ги попита: "Какво става, знаете ли колко струва ремонтът на тоя багер тук? Стар е, нали? Но като не знаете, ще слушате за какви проверки става въпрос". И се обърна към шефа на ДАНС Цветелин Йовчев: "Слушам, Йовчев!"
"С парите, които са отишли за рехабилитацията на три багера, биха могли да се купят два нови, а освен това има и други разходи, и разбиване на поръчки на по-малки с цел заобикаляне на Закона за обществените поръчки", отчете се Йовчев.
Още от статията на „Сега"
„Брюксел ни даде кредит на доверие", казва в интервю за „Монитор" Моника Панайотова, депутат от ГЕРБ
Г-це Панайотова, приключи SOS кампанията "Спаси образованието сега!". Можете ли да обобщите какви предложения получихте от младите хора, родители и експерти?
- Имахме четири лъча, които обиколиха цялата страна. Достигнахме до всички 28 области, като акцентирахме най-вече на университетските центрове. Събрахме над 2000 предложения. Сред най-големите проблеми, които се откроиха, са корупцията във висшето образование. На второ място - реализацията. Голяма част от младите хора не се чувстват достатъчно подготвени и конкурентоспособни, когато завършат университета. От друга страна се притесняват дали ще си намерят работа по съответната специалност, тъй като изискванията на работодателите са сравнително високи. А, излизайки от университета, няма как да си покрил всички критерии. Третият маркиран проблем е връзката образование-бизнес. Младите хора искат да имат много повече практика и преподавателите им да не са изцяло от академичния състав на учебното заведение. В предложенията се обръща внимание и върху намаляването на броя на вузовете. Младите хора искат да има по-голяма конкуренция между учебните заведения, за да получат по-качествено образование. Петият проблем е свързан с мобилността. Някои обясниха, че пътувайки по програмата "Еразъм", след като се завърнат в страната, студентите отново трябва да полагат изпити. Това допълнително им усложнява следването и ги кара да се колебаят дали изобщо да пътуват навън. Освен информационни шатри имахме и блог, на който участниците можеха да пишат. В блога имахме около 6000 посещения. Създадохме и група във Facebook, която наброяваше 12 000. Целта ни беше да провокираме младите хора и да им покажем, че тяхното мнение е важно при писането на Закона за висшето образование. Именно като народен представител бих искала да се избегне така нареченото „кабинетно писане" на закони от ограничен брой хора. Той минава в Министерския съвет и в пленарна зала и има задължителен характер за всички останали. Но в крайна сметка започват да се виждат пропуските. Затова целта на кампанията беше да не е едностранно писането на закона.
Обръща ли се достатъчно внимание на младите хора у нас и използва ли се техният потенциал?
- Не бих казала, че се обръща достатъчно внимание. Но мисля, че вече започва да се действа в тази посока. Това, което съумяхме да направим по време на кампанията и с включването на много млади хора в проекта ГЕРБ, даде висок резултат на изборите. Искам да подчертая, че 45% от гласувалите за ГЕРБ през юли са хора между 18 и 35 години. Това показа, че ние провокирахме именно младежите. Според мен това стана, защото те участваха в листите, в изготвянето на самата управленска програма на сегашното правителство. Видяха, че са част от процеса на вземане на решения, че са участници, а не само наблюдатели.
Кое отблъсква младите от политиката?
- Според мен това, което ги отблъсква, е, че досега те бяха свидетели на говорене, необвързано с реални действия. Това, че политиката се асоциираше с мръсна дума, с нещо пошло. А всъщност дори и да не искаме да се занимаваме с политика, политиката се занимава с нас. Затова, ако искаме реално да променим нещо, трябва да се допускат възможно най-много млади хора, които да променят системата. Защото истината е, че системата се променя отвътре. Бидейки отвън, ти можеш само да маркираш недостатъците. Между впрочем, страната ни е критикувана на европейско ниво, че нямаме национален младежки съвет. Това е нещо като консултативен орган, който включва неправителствени и политически младежки организации.
Още от интервюто на „Монитор"
„Докато тества мерките, кабинетът да направи и кризисен бюджет", препоръчва в интервю за „Класа" Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие
Г-н Прохаски, днес се очаква правителството да одобри пакета с антикризисни мерки. След продължителни разговори в Националния съвет за тристранно сътрудничество кабинетът отстъпи от първоначалното си намерение да повиши данъка върху добавената стойност. Какъв е вашият коментар?
- Радвам се, че една от моите идеи, за която говоря повече от две седмици, е възприета. Това е най-разумният вариант и го споделям напълно. Наистина правилният ход е да се наблегне върху други по-меки мерки, защото високият ДДС задушава икономическата активност. Едно повишение действително ще донесе повече пари в хазната, но пък ще се отрази негативно върху всички други участници на пазара. По правило по-високият данък забавя икономическия растеж, защото допълнително свива потреблението. Вярно е, че това е единствената бърза мярка, която може да помогне да се реши проблемът с бюджета. Ако обаче не е абсолютно необходима, по-добре е да не се предприема. В случай че ситуацията с приходите малко се подобри до средата на годината, действително нека сега се изчака с решението. Но искам да подчертая и нещо друго. Докато се тестват останалите антикризисни мерки, кабинетът задължително да разработи алтернативен кризисен бюджет. В случай че нещата не се подобрят, през юли ще трябва да се приема изцяло нов бюджет. И в него ще се наложи сериозно орязване на разходите не просто на калпак, ще бъдат съкращавани цели пера. Тогава вече няма да има друг изход, ще се пристъпи и към повишение на ДДС. Аз все пак се надявам, че няма да се стигне до тези събития. Смятам, че е възможно през следващите месеци да има подобряване на събираемостта и повече приходи.
В центъра на пакета от мерки е поставена приватизацията на остатъчни миноритарни държавни дялове, от които се очакват приходи над 150 млн. лв. Работодателските организации доразвиват идеята и предлагат на фондовата борса да бъдат пуснати между 15% и 30% от „Булгаргаз" и „Марица-изток 2". Те пресмятат, че ефектът ще са приходи над 1 млрд. лв. Това добри решения ли са и как биха могли да се случат?
- По принцип това са добри идеи, но не виждам как могат да се реализират бързо. Тези дружества са сложни, имат сериозни активи, оценките им ще вървят бавно, трябва да се направи много добър проспект. При най-интензивна работа самата подготовка ще отнеме повече от половин година. По принцип това е добре да се направи, но нека да се включи в рамките на дългосрочните мерки, които правителството трябва да начертае. Иначе ще има ползотворен ефект, защото същевременно ще се укрепи и фондовият пазар, а пускането на интересни ценни книжа ще привлече допълнителни инвеститори към страната. Аз съм силен привърженик на подобни ходове, но пак казвам, те не са краткосрочни мерки.
Възможни ли са бързи концесии на летища и пристанища?
- Това също е част от дългосрочните мерки. Дори да започне някаква процедура, пак ще е необходимо поне една година време. Все пак трябва да се мине през конкурси, селектиране на кандидати, договаряне и т.н. Това отново е от онези мерки, за които се притеснявам, че няма да бъдат стартирани, ако сега се спаси сега положението и се намери ресурс, за да се попълни приходната част на бюджета. Концесионирането, подобряването на условията за бизнес, регулативните режими, електронното правителство, привличането на чуждестранни инвестиции, всичко това е изключително важно в дългосрочен план. Всички тези мерки трябваше да се появят в една правителствена програма още преди шест месеца и да се реализират, независимо дали бюджетът ни през януари и февруари ще е балансиран или не. Сега има опасност, решавайки временните проблеми на фиска, да изпуснем дългосрочното развитие на икономиката.
Още от интервюто на „Класа"
„Режем чиновници или заплатите им", казва в интервю за „Стандарт" депутатът от ГЕРБ Стоян Мавродиев
Г-н Мавродиев, на светло излязоха данни, че предишното правителство е подписало договори без финансово обезпечение за 2,150 млрд. лева. Премиерът вече ги даде на прокуратурата. Ясно ли е кой е подписвал тези договори? Ще бъдат ли обвинени министри от тройната коалиция, или ще "изгори" средният ешелон?
- Това са въпроси, на които тепърва прокуратурата и другите оправомощени органи ще отговорят, след като се запознаят в детайли с нашия доклад и материалите, които получи комисията. Споменатите цифри се базират на конкретни данни, които получихме в комисията. Но ние не сме разследващ орган. Нашата работа включваше анализ на методите на предишния кабинет, както и да изготвим препоръки за бъдещи законодателни промени, които да подобрят управлението. Все пак, като първенци сред министерствата, които са сключвали договори с необезпечено финансиране, можем да посочим Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и Министерството на отбраната. Неслучайно и срещу двамата бивши министри от тези ведомства има предприети действия от страна на прокуратурата и за тях бяха изнесени скандални данни за огромни злоупотреби.
Заложени ли са още мини от предишното управление?
- Комисията получи над 40 000 страници данни - договори, анекси към тях, фактури, справки, одитни доклади, доклади от инспекторати и др., които бяха подложени на задълбочен анализ и проверка. Част от тях бяха станали междувременно известни от разкритията на отделните министри за заварените нарушения във всяко ведомство, както и от работата на прокуратурата и другите компетентни органи по разследване на извършените злоупотреби от предишния кабинет. От получените материали става ясен начинът, по който са били сключвани сделки, вземани решения за разходи, правени назначения от тройната коалиция. Искам да уточня, че дейността на комисията беше съсредоточена в рамките на последната година от дейността на предишното управление. Извън предмета на нашата дейност останаха останалите години от мандата на кабинета "Станишев". Така че нямаме претенция да сме разнищили всички злоупотреби.
Кое министерство е начело в черния списък?
- Не бих могъл да ги степенувам, защото всеки един от тях е парче от пъзела, който дава представа за цялостната стратегия и подход на тройната коалиция към парите на българските данъкоплатци. Ако може да обобщим накратко - методът е бил безогледно харчене на публични средства, без никаква прозрачност и положителен ефект за обществото. Вместо за инфраструктура, екология, чистота или изграждане на детски градини например, милиони левове са потънали в единични съмнителни проекти, като общата сума на налетите в тях пари възлиза на милиарди левове. Изпълнителите на тези проекти са били фирми, близки до партийните централи.
Кой проект е "изял" най-много от парите на данъкоплатците, без да има възвръщаемост или инвестиции в него?
- Единият от тези примери е вече много коментираният проект "Белене", където има похарчени над 1 млрд. евро, заровени в празна площадка. В крайна сметка виждаме в момента в този проект огромни разходни пера без никакъв фактически резултат и ефект, който да е полезен на обществото. Същото важи и за проекта "Цанков камък". Там, вместо първоначално договорената стойност, проектът е бил увеличен, забележете, с над 90% от първоначалната стойност, изразяващо се в абсолютни числа в близо 170 млн. евро, от които 60 млн. са платени само за инфлационни добавки за заплащане към изпълнителите заради забавяне на проекта.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Ще финансираме всяко домакинство на голямо състезание", казва в интервю за „Дневник" Свилен Нейков, министър на физическото възпитание и спорта
Какъв точно спорт иска да прави държавата и как ще го прави?
Спортът ще продължава да се развива в две направления - елитен спорт и масов спорт.
Има ли вече конкретни параметри за схемата на финансиране и отчетността на федерациите и ще има ли приоритетни спортове?
- Приоритетни са всичките 31олимпийски спортове пред неолимпийските. Бюджетните рамки на федерациите също се определят в зависимост от успехите. Оптимизирахме системата за олимпийска подготовка, като намалихме дните за лагери. Състезателите също са разделени в три групи според постиженията.
Олимпийски шампион ще получава 2500 лв. месечно възнаграждение, сребърен медалист 2000 лв. и така надолу. Намалихме и парите на храноден по време на лагерите, които бяха раздути - от 70 на 50 лв. на първа група, на втора беше 50, сега е 45 лв. Увеличихме сумите за премии за олимпийска титла от 140 на 200 хиляди лева, за да има стимул за постигнати резултати.
Отпусканите суми за олимпийска подготовка ще се коригират на тримесечие след контрол за изразходваните средства и резултатите. Ако има добри резултати, финансирането продължава. Дните за лагери ще се увеличават, колкото повече наближава олимпиадата.
Решихме да добавим и 500 хиляди лева за дейност на клубовете. Ще подхождаме индивидуално към личности, които могат да донесат слава на България през следващите две-три години. Защото съм наясно, че резултатите на министерството са свързани с медали от големи първенства и олимпиади и на второ - от състоянието на спортната база.
Преди няколко месеца обещахте два милиона лева на неолимпийската федерация по мотоциклетизъм, която обяви фалит. Защо?
- На федерацията по мотоциклетизъм им дадохме приблизително 3 млн. лв. преди два месеца, с които ще покрият такси и разходи за провеждане на определени състезания. Ако не платим, няма да ни дадат домакинството на тези първенства.
След като в миналото си казал "да", сега не може да кажеш "не". Когато България е домакин, трябва да се отнася много отговорно, защото трябва да пазим имиджа на българския спортист и държавата. Или трябва много преди това да се отказваме и да заявим, че нямаме възможност. Ако си поел ангажимента, че ще се финансира и не го направиш, следва глоба.
Не мислите ли, че с тази сума можеше да се финансират други спортни събития, които биха могли да донесат много по-голяма полза за по-популярни спортове?
- Не мога да кажа кое е от по-голяма полза. Когато светът ни е одобрил за домакин на голям международен форум, ние нямаме право да откажем, защото никога повече няма да ни се даде такава възможност и България ще бъде забравена.
България има полза, а не само загуба от тези домакинства. Ще спечелим от туристите, които ще дойдат да гледат тези състезания, а изградените спортни обекти ще останат след това за ползване. Говоря като цяло, а не само за шампионатите по мотоциклетизъм.
Още от интервюто на „Дневник"