Бюджетът би „увиснал" ако икономическият растеж бъде под 1.2% за следващата година. Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, след заседанието на Министерския съвет, на което правителството прие бюджета за следващата година. Вече предстои обсъждането му в Народното събрание.
„Ако догодина има ръст от 1,2 на сто, Бюджет 2013 е изпълним, подчерта финансовият министър. По думите му бюджетът е смятан по-консервативно, въпреки че в средносрочната рамка се очаква ръстът на БВП догодина да бъде между 1,8 и 1.9 на сто.
"Дефицитът за следващата година е идентичен с този от 2012 г. - 1,1 млрд. лева, или малко под 1,3 на сто от БВП", посочи още вицепремиерът.
Припомняме, че наскоро приключи мисията на Международния валутен фонд у нас, която завърши с прогнозата, че икономиката на страната ни през 2013 г. няма да нарасне с повече от 1.5. Няколко дни по-късно финансовият министър заяви, че ни очаква десетилетие на нисък или нулев икономически растеж и трябва да се подготвим за такъв развой.
Вчера анализаторите на Райфайзенбанк прогнозираха, че БВП на Бълхгария за 2013 г. ще нарасне с 1.5% или с 0.5% повече спрямо предишните очаквания на кредитната институция. УниКредит Булбанк също прогнозира 1.5% повишаване на икономиката.
Това дава основание да се приеме, че прогнозата, заложена в Бюджет 2013 г. е изпълнима, ако няма форс мажорни обстоятелства. Нека не се забравя, че догодина са парламентарните избори, които също може да се окажат такова обстоятелство, тъй като обикновено в година на избори правителствата раздуват разходите.
От 1 януари ще се облагат лихвите по депозити с 10 на сто, заяви още финансовият министър. По думите му това е единственият доход, който в момента не се облага.
„България е единствената страна, която досега не е имала данък върху лихвите по депозитите. Смятам, че това е правилно и от гледна точка на равнопоставеността от данъчните закони", категоричен е Дянков. Той уточни, че фискалният ефект ще бъде около 120 млн. лева.
В България под 10 на сто от населението има депозити над 20 000 лева. Средният данък за тези лица ще бъде около 80 лева на година, изчисли Министерството на финансите.ова се прави не заради фискалния ефект, който ще е около 120 млн.лв., а защото в България по-богатите плащат по-малки данъци, поясни той. Като пример министърът посочи, че под 10 % от хората в България имат депозити от 20 хиляди лева. При средна лихва 4% той изчисли, че тези хора ще плащат 80 лв. данък за година
Симеон Дянков обясни защо се запазва размерът на майчинските, като поясни, че през първата година сумата зависи от това каква е била заплатата на майката и подчерта, че в неговото министерство заплатите са се повишили с 23%, така че майките са получили повишение в заплащането.
Запитан дали в бюджета са предвидени коледни добавки за пенсионерите, Дянков заяви, че за коледните добавки въпросът ще се решава по коледно време и каза, че лично той не е привърженик на такава политика. По думите му бюджетът за тази година върви добре и парите могат да се дадат за други ресори.
Министерският съвет определи по-висок размер на линията на бедност за страната за 2013 г. , който достига 241 лв. Размерът е определен с оглед гарантираното задоволяване на минималните жизнени потребности от храна и нехранителни стоки и услуги, като са използвани данните от НСИ за бюджетите на домакинствата.
Дянков посочи, че за образованието в проектобюджета са предвидени допълнително 122 млн. лв., които ще отидат за повишаване на единните разходни стандарти в училищата и детските градини и за финансиране на университетите. Предвидени са 9,3% индексиране на пенсиите от 1 април 2013, повишаване на минималната пенсия на 150 лв., повишаване на максималната пенсия от 700 на 770 лв. и на максималния осигурителен доход от 2000 лв. на 2200 лв.
Предвидени са 83 млн. лв. за подпомагане на заетостта, изтъкна още Дянков. Той каза за повишението на минималната работна заплата на 310 лв., че така тя е увеличена два пъти повече в сравнение с предишния мандат.
Дянков съобщи още, че ще им повишение на осигурителните вноски в силовите ведомства, но няма да има повишение нетно на бюджета на МВР, ДАНС, НСО, тъй като увеличението е от допълнителни осигурителни вноски, които досега са се давали като субсидия.
В Министерството на отбраната се увеличават с 9% заплатите, благодарение на вътрешни спестявания на ведомството, каза още Дянков и уточни, че разходите, които досега са правени за вноски за самолети, вертолети, фрегати вече ще бъдат по-ниски.
Дянков съобщи още, че на цивилните служители повишението на заплатите ще е 7% и поясни, че те вече са получили повишение на заплатите по линия на Закона за държавния служител.
В сектора на културата са предвидени допълнително 34,2 млн. лв. като основно парите отиват за общините. Ще има 10 процентно повишение на заплатите на всички общински и държавни културни институции, съобщи финансовият министър.
За здравеопазването са предвидени допълнително 91 млн. лв.
Остава нерешен въпросът за финансиране на референдума за „Белене", каза Дянков и съобщи, че в бюджета е заложен резерв, но зависи парламентът какво ще реши. Според него референдумът ще струва между 20 и 30 млн. лв.
От парламентарната група на ГЕРБ е влезнало предложение референдумът да се финансира пропорционално на субсидията за партии, съобщи министърът и каза, че ако парламентът приеме да се финансира от политическите партии, тогава предвиденият в бюджета резерв за референдума, ще отиде за други социални дейности.
Финансовият министър съобщи още, че предвидена за БДЖ и НКЖИ субсидия е както досега около 420 млн. лв. Той смята, че за заем от Световната банка няма готовност.
Много важно е, по мнението на Дянков, успешното приватизиране на „Товарни превози", защото всички средства ще се използват за покриване на задълженията.
ce
на 10.10.2012 в 16:17:33 #2аз пък мисля, че тва ще помогне да се раздвижат малко тези пари, макар лично да ме удря доста този данък
Nasich11
на 10.10.2012 в 15:55:48 #1ИДИОТ !