„Данъчна амнистия за строителите", разкрива от първата си страница „Стандарт"
Бартер на дългове срещу данъци обмисля правителството. В момента държавата дължи милиони на строителни компании за вече готови обекти. Понеже хазната е изпразнена, идеята е да се опростят данъци на фирмите. Предложението бе обсъдено на вчерашната среща между предприемачи от гилдията с премиера Бойко Борисов.
В двучасовия разговор участваха също министрите Симеон Дянков, Росен Плевнелиев, Нона Караджова и Мирослав Найденов. Кабинетът вече води разговори с данъчните как да се осъществи бартерът.
Строителните предприемачи заявиха, че междуфирмената задлъжнялост и забавените плащания са най-големият бич за бранша. Те подчертаха, че единствено за обектите в София няма проблеми.
Още от статията на „Стандарт"
„Сито за професия "социално слаб", информира от първата си страница „Монитор"
Специални критерии ще трябва да ограничават достъпа до социално подпомагане за хората, които не искат да се трудят. На своето заседание вчера Националният съвет за тристранно сътрудничество реши да натовари с тяхното изработване експертна група. Инак социалните партньори одобриха окончателно промяната в Закона за социалното подпомагане, която може на практика отново да възроди професията "социално слаб". С нея социалните помощи ще могат да се получават цял живот. Решението идва, след като европейските институции се произнесоха по жалба, подадена от наша неправителствена организация.
През 2006 г. държавата ограничи получаването на помощите до 18 месеца, но две години по-късно срокът отново бе намален на 12 месеца. Няколко социални министри водиха битка да се премахне срамната професия "социално слаб" и хората в трудоспособна възраст да не разчитат само на държавните помощи, а да си търсят активно работа След колективна жалба на Европейския център за правата на ромите обаче Европейският комитет за социални права отсъди, че по този начин човек може да загуби основното си средство за препитание.
Синдикатите остро възразиха, че подобна мярка ще доведе до огромен дефицит в бюджета на социалното подпомагане. Министър Тотю Младенов обаче предупреди, че промяната ще бъде компенсирана със засилен контрол, който няма да позволи неправомерно раздаване на помощи. Към социалните дирекции ще се създадат комисии за комплексна социална оценка, която ще преценява потребностите и възможностите на всеки кандидат за помощи. Въпреки безработицата в страната все още има много незаети работни места и който откаже да приеме предложена работа, вероятно ще загуби правото на помощи, предупреди министърът. Той се надява с пари от европейски програми голяма част от трайно безработните да преминат курсове за квалификация или обучение и да се включат в търсенето на работа. Сега минималните помощи за хора без квалификация са около 60 лв.
Още от статията на „Монитор"
„Неправомерно уволнените ще получават всичките си заплати", съобщава от първата си страница „Сега"
При неправомерно уволнение работниците да получават като обезщетение всичките си заплати за целия срок, през който не са работили, а не само за 6 месеца, е обсъждано в Националния съвет за тристранно сътрудничество вчера. Срещу това предложение за промяна в Кодекса на труда, естествено, са работодателските организации. От социалното министерство обясниха обаче пред "Сега", че поправката се прави заради препоръка на Европейската комисия.
Досега работодателите правеха всичко възможно делата, заведени от служители, освободени от работа без основание, да се точат с години. Имало е оплаквания от уволнени, които твърдят, че са чакали и по 5 години, докато съдът ги възстанови на работа. По Кодекса на труда обаче работодателите изплащаха обезщетение, равно на брутното трудово възнаграждение на служителя, максимум за 6 месеца.
Ако мине през всички инстанции и бъде одобрена от парламента, поправката ще има сериозни последици както за държавната администрация, така и за частния бизнес. На практика тя означава, че при едно дело от 2 години например възстановеният на работа ще има право на 24 заплати накуп. В същото време работодателите многократно са се оплаквали, че нашият Кодекс на труда предвижда твърде много защити срещу уволнение и на практика е невъзможно да се освободят от служители, без това да доведе до оспорване в съда. В държавната администрация обжалването на уволнението също е честа практика и при висшите служители и при средния ешелон.
При трудовите дела тежестта на доказване е обърната - работодателят трябва да докаже, че правилно е уволнил служителя си, а не служителят - че незаконно е останал без работа.
Още от статията на „Сега"
„Половината казина хлопват кепенци", прогнозира „Стандарт"
Идат масови фалити в хазарта. До края на 2010 г. има вероятност на пазара да останат не повече от половината от сега действащите фирми. Това коментира за "Стандарт" Роси Маккий, почетен член на Българската търговска асоциация на производителите и операторите в игралната индустрия (БТАПОИИ). Основната причина е увеличението на данъците, което ще накара между 15 и 20% от малките оператори да преустановят работата си. Допълнително ще се утежни положението на сектора, ако парламентът приеме предложенията на Яне Янев за завишаване на изискванията към игралните зали. Сред предложенията е увеличаване на броя на игралните автомати, без това да е съобразено с големината на населеното място. Според Маккий това ще доведе до фалит още 30 на сто от фирмите в бранша. Допълнително негативно влияние и спад в приходите от минимум 20% се очаква от забраната за тютюнопушенето на обществени места от следващата година. Сред първите стъпки, които ще се предприемат от фирмите в хазартната индустрия, са съкращаването на персонал и намаляването на заплатите на служителите, ограничаване броя на съоръженията, намаляването на средствата за джакпоти и маркетинг, допълни Маккий. Надя Христова, член на УС на БТАПОИИ, обясни пред "Стандарт", че увеличението на данъка е крайно, като се има предвид, че досега 60 обекта са прекратили предсрочно лицензите си. Според нея през следващата година поне 50% от работещите 20 хил. в залите с игрални автомати да бъдат съкратени.
Още от статията на „Стандарт"
„Спецекипи от съдии подхващат знаковите дела", информира „Монитор"
Да се създадат спецекипи от съдии, които да гледат само знакови дела, реши вчера ВСС. Предложението за новите звена идва от правосъдния министър Маргарита Попова. Целта е магистратите от новите структури да гледат само дела от висок обществен интерес и такива, които се следят под лупа от Европейската комисия. По този начин се очаква да бъде преборено забатачването на съдебния процес, като заседанията ще се насрочват в кратки периоди от време, което ще ускори хода им.
Според Попова въпросните екипи ще се занимават с делата срещу организираната престъпност, корупцията и измамите с европейски средства, профилирането ще ги направи по устойчиви на корупционен натиск. Новите екипи ще заработят в по-големите съдилища където поради многото магистрати би могъл да се прилага ефективно и принципът на случайно разпределение на делата.
Идеята е във всеки съд, който гледа подобни дела, да има група магистрати, които са специалисти по тази материя в наказателното право. Съдебните състави ще бъдат определени от общото събрание на всеки съд и само на тях ще се разпределят процеси за корупция, организирана престъпност и пране на пари.
Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев настоя ВСС да помисли и за мерки за безопасността на съдиите, които гледат делата срещу мафията. Главният съдебен инспектор Ана Караиванова пък съобщи за нова тенденция в поведението на прокурорите - да отлагат съдебните процеси, за които имат опасения, че ще бъдат загубени.
Целта е при четенето на оправдателната присъда в залата да е влязъл друг прокурор и да се прехвърли отговорността, каза Караиванова.
Още от статията на „Монитор"
„Разследват 700 милиона, потънали в енергетиката", информира „Стандарт"
Тръгва разследване как са похарчени отпуснатите на Българския енергиен холдинг и НЕК през 2008 г. 700 млн. лв. от бюджета. По разпореждане на вицепремиера Симеон Дянков Агенцията за държавна финансова инспекция ще направи допълнителна проверка на БЕХ и НЕК как са похарчени отпуснатите от кабинета "Станишев" суми. 300 млн. лв. били дадени допълнително на НЕК за проекта АЕЦ "Белене", а останалите 400 млн. лв. - на БЕХ за инвестиционната програма на холдинга. По данни на финансовата инспекция парите за Втора атомна са били преведени на изпълнителя на проекта "Атомстройекспорт" за извършваните дейности на строителната площадка и за поръчка на оборудване. Нито стотинка от средствата обаче не е отишла за участието на НЕК в капитала на съвместното дружество, което трябваше да се създаде с бившия вече партньор - немската компания RWE, въпреки че такова е било предписанието на тогавашния енергиен министър Петър Димитров. Това е и причината RWE да се оттегли от проекта, смята Дянков.
Още от статията на „Стандарт"
„Кризата сви инвестициите със 70 на сто за 1 година", съобщава „Сега"
Под напора на кризата чуждите инвестиции у нас са се сринали драстично - с 60-70% за последната година. По прогноза от 1 януари до 31 декември 2009 г. у нас ще влязат само 3 млрд. евро, обяви на Българския икономически форум в столицата вчера зам. икономическият министър Евгени Ангелов. Според подуправителя на БНБ Калин Христов, за да компенсира намалението на притока на инвестиции отвън, правителството би трябвало да натрупа дефицит от 20%, което не е възможно.
Въпреки ситуацията представителят на МВФ за България и Румъния Тони Либек постави България в групата страни, в които кризата имала "среден ефект", наред с Хърватия. Той предупреди, че всички държави от Централна и Източна Европа са изправени пред два шока: драстично намаление на износа и на чуждите инвестиции. Далеч по-зле от нас са обаче прибалтийските държави и Украйна, а държави като Унгария и Румъния са щели рано или късно да потънат в кризата дори без световната финансова рецесия.
Представителят на МВФ дори прогнозира, че фондът в средата на декември ще преразгледа и подобри прогнозата си за България. Сегашната гласи, че до края на 2009 г. у нас ще има 6.5% спад, а за деветте месеца на годината той е "само" 4.8%. Според икономистите другият положителен индикатор за България е износът. В сравнение с други страни - членки на Евросъюза, у нас той до края на годината ще се свие с 30% в сравнение с 2008 г., докато в почти всички страни членки спадът е далеч по-голям.
Още от статията на „Сега"
„Масираният приток на чужди инвестиции приключи", информира „Монитор"
Масираният приток на преки чужди инвестиции към България приключи и вероятно капиталовложенията вече няма да достигнат нива от порядъка на 30 на сто от БВП, каквито бяха отчетени през 2007 г. Оттук нататък приток на преки чужди инвестиции у нас в размер на 10% от БВП ще е устойчив процес. Това стана ясно от презентация на подуправителя на БНБ Калин Христов, представена вчера в рамките на икономическия форум, проведен в София.
Христов прогнозира още, че вероятно централните банки ще поддържат основния лихвен процент на ниски нива продължително време, но това не означава, че ще има приток на капитал. Цената на финансиране ще остане висока като резултат от високите рискови премии, каза още подуправителят на БНБ. В тази връзка Калин Христов апелира към поддържането на балансиран бюджет от правителството. Той обясни, че всеки процент дефицит увеличава риска пред страната, а това директно се пренася върху частния сектор с увеличаване на рисковата премия. "Няма по-добро от това министър Дянков да достави на частния сектор балансиран бюджет", каза Калин Христов.
Според Христов на този етап банките няма да свалят лихвите дори ако част от фискалния резерв се депозира в тях. Проблемът на трезорите в момента е не липсата на ликвидност, а нежеланието им да поемат по-висок кредитен риск. Подуправителят на БНБ предупреди още, че реалният, а не финансовият сектор е този, който ще поеме приспособяването към новите реалности след кризата.
Още от статията на „Монитор"
„Драконовски глоби за търговци на цигари", информира „Стандарт"
Драконовски глоби за търговци на цигари, които нарушават правилата, гласува парламентът. От 15 000 до 50 000 лв. глоба може да отнесе дребен търговец на цигари, който не е регистриран по ДДС и няма разрешително за дейността си от началника на съответната митница. Това решиха депутатите при гласуването на второ четене на промените в Закона за акцизите и данъчните складове. За фирмите, които не спазват новите изисквания за търговия с цигари, може да се наложи санкция от 50 000 лв. до 100 000 лв. Наред с това ще се отнема разрешението им за продажба за срок от една година и ще се отнемат тютюневите изделия. Крайният срок за подаване на заявления пред митниците за получаване на разрешителни от търговците е 30 април 2010 г. В същия срок всички, които продават цигари, трябва да се регистрират и по ДДС. Това ще удари основно малките търговци в селата, които държат малко павилионче и нямат големи обороти.
Председателят на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова уточни, че в страната има 28 хил. обекта, в които се продават цигари.
Още от статията на „Стандарт"
„Държавата отстрани "ЛУКойл" и "Холдинг Пътища" от винетките", съобщава „Сега"
"ЛУКойл България" и притежаваният от бизнесмена Васил Божков "Холдинг Пътища" са отстранени от търга за правото да продават винетки през следващите 4 години. Това съобщи вчера шефката на тръжната комисия на агенция "Пътна инфраструктура" Теодора Георгиева, преди да отвори ценовите предложения на кандидатите. Офертата на консорциума не бе отворена, като представителите му ще получат до 5 работни дни писмено мотивите за отстраняването. Георгиева каза вчера само, че консорциумът не отговаря на условията.
Останалите двама кандидати са "Български пощи" и Гражданско сдружение "Разпространение на винетни стикери", което е съставено от СИБанк и ВИП Секюрити. Пощите искат да получат 8.5% от стойността на продаваните винетки без ДДС, а сдружението - 4.75%. През последните години приходите от продажба на винетки са около 200 млн. лв. годишно, което означава, че пощите биха получили комисиона от около 17 млн. лв. на година, а сдружението между СИБанк и охранителната фирма - по около 9.5 млн. лв. годишно. На този етап от процедурата изборът е само между предложената цена, т.е. най-вероятно в рамките на 5-дневния срок пътната агенция ще подпише договор със СИБанк. 75% от акциите в банката са на белгийската KBC, а 22.5% притежава спътничката в живота на премиера Бойко Борисов Цветелина Бориславова.
Още от статията на „Сега"
„200 лева за кафе с Шехеразада", разкрива „Стандарт"
Пълна лудница с турските сериали обзе страната. Мало и голямо гледа теленовелите на комшиите. Феновете на лентите дотолкова се вживяват в драмите на героите, че тръгват по стъпките им, установи "Стандарт".
Хит през последните месеци са местата за снимки в Турция на "1001 нощи" и "Перла". Туроператорите се възползват от интереса на народа и бързо се ориентират как да печелят пари от слабостите на зрителите пред малкия екран. Организирани групи туристи и туристки потеглят всяка седмица към Истанбул. По време на четиридневната обиколка те обхождат местата, където е заснета драматичната съдба на Онур и Шехеразада. И се снимат повече от японски туристи, твърдят екскурзоводи. В европейската част на Истанбул те се втурват да разглеждат не археологическите разкопки и историческите забележителности на града, а новите хитове - снимачните площадки на сапунките. Обиколката започва от модерната част на града - Таксим, където се слага началото на телевизионната сага "1001 нощи". Част от епизодите на теленовелата са снимани и на Златния рог. Преминавайки в азиатската част в местността Йедитепе, феновете на сапунките дружно пият турско кафе, както го правят и героите от сериала. Вечерната разходка с корабче пък впечатлява с гледка към скъпите вили и резиденции, където са пребивавали героите от сериала. Подобно удоволствие струва 200 лв. В цената на четиридневния тур са включени двойна стая с 2 нощувки, транспорт, медицинска застраховка, както и безплатни напитки по време на пътуването, за да се чувстват туристите като героите от сериала, твърдят от туроператори.
Обикновено в групите преобладават жени над 40 години, но има и малцина по-млади. Според туристическите агенции подобни пътувания са имали голям успех веднага след появата на сериалите по българските телевизии. Автобуси са потегляли пълни три пъти месечно от София. Сериалът "Перла" също се превърна в златна кокошка за туроператорите под тепетата. От агенциите единодушно признават, че пътуванията до Истанбул са се удвоили и утроили заради турската сага, която вече трети месец се върти по телевизията.
Още от статията на „Стандарт"
„Не очаквайте сняг по Коледа", казва в интервю за „Монитор" метеорологът Петър Янков
Г-н Янков, каква е причината за необичайно топлото време в края на ноември?
- Няма нищо необичайно. Наистина тези дни е топло. Отчитаме дори по-високи температури в сутрешните часове по високите места, отколкото в София и котловинните полетата, където сутрин температурите са минусови. Температурите по високите върхове също са положителни. На връх Рожен бе отбелязан своеобразен температурен рекорд от близо 20 градуса. Всичко това обаче е в рамките на нормалните пунктуации. Това е така нареченото анормално разпределение на температурите, или инверсия, в което няма нищо необичайно, то се случва често. Не търсете тук някаква сензация.
Кога очаквате промяна на времето?
- В дългосрочен план се очакват повече валежи, а сняг ще завали някъде около 3-4 декември по-високите части на планините. Времето ще е по-динамично в началото на декември. Климатът непрекъснато се променя. Ние в момента наистина се намираме в едно краткотрайно затопляне, но това, че ноември е топъл, не означава че идва краят на света и никога повече няма да завали сняг. Прогнозата е през втората половина на зимата, от януари нататък, да е по-влажно, с повече сняг.
Мога да посоча редица години - 1983 и 1994-1995 г., когато през зимата нямаше почти никакъв сняг. Очаква се и декември да е топъл и по-сух, за разлика от януари и февруари, които пък ще са по-влажни и с повече сняг.
Не можем да кажем отсега дали зимата ще е тежка и с много сняг, така ли?
- Прогнозите обикновено се базират на статистиката и се сбъдват с точност до 60 на сто. Определено обаче дългосрочните прогнози не са като краткосрочните. Те съобщават с терминология, която е близка до климатичните изследвания. Например температури по-ниски или по-високи от нормалните. Това са възможностите на науката. Все пак си има някакъв праг. Динамичните модели, които се използват от световните метеорологични центрове, са 15 дни напред. Не може да се каже какво ще бъде времето през следващите месеци, със същата точност, както , когато говорим за прогноза през следващите десетина дни.
Вие каква база данни ползвате, когато правите вашите прогнози в световен мащаб?
- Ползваме активно данните от американските модели avn, 72 часа Офенбах, както и немските gfs forkast. Метеорологията, отдавна е област, в която всички конкуренти се обединяват, за да постигнат успехи и това е пример за това как различните служби и центрове си сътрудничат, за да повишат точността на регионалните прогнози. Когато глобалните прогнози са точни и се върви от общото към частното, тогава и прогнозите за Балканите, и за България, са по-качествени. За нашия район на Балканите огромно влияние оказва орографията, тоест, ние сме сложен за прогнозиране район. Политически май също. Сложната орография оказва много голямо влияние върху развитието на процесите. България не е Унгария или Русия, където има големи еднородни повърхности и степи. Аз много завиждам на унгарските си колеги. Те много по-лесно от нас могат да хванат един фронт. Същото важи и за руските ни колеги. Когато прогнозират времето в азиатската част на Русия, те могат с точност до минута да кажат кога ще настъпи студен фронт или не, за разлика от нас. Там изчислението е много по-точно заради еднородния релеф.
Когато е сухо, това не се ли отразява зле на посевите?
- Аз много пътувам из страната и сега наблюдавам, че когато се засуши, селските стопани веднага започват да валират пшеницата. Правят го, за да може коренната система при сухото време да се хване по-здраво в земята. Хората си имат готово решение за всичко. Народът обича да прави собствени прогнози, като гадае по поведението на животни и растения как ще се променя времето. Интересно е човек да чете за тези неща, но в общи линии тези прогнози са погрешни. Когато става дума за близка промяна на времето, може и да се окажат по-точни.
Още от интервюто на „Монитор"