„Данък банки", е заглавието на статия от първата страница „Стандарт", в която се разкрива идеята на синдикати и Волен Сидеров
Крайно време е и банките да започнат да плащат своя данък "криза". Налог върху транзакциите на трезорите и финансовите къщи у нас предложи вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. Той няма да засяга тегленето на банкноти от обикновените хора. Целта е да се ограничи рискът от финансови спекулации, подобни на тези в САЩ, които запалиха световната криза. Според изчисления на ЕС, където вече обсъдиха идеята, дори при 0,05% ставка върху транзакциите ще се съберат 200 млрд. евро за година, каза Димитров. Банките да спрат да извиват ръце на хората и бизнеса, заяви пък лидерът на "Атака" Волен Сидеров по Нова тв. Той настоява за по-голяма защита на клиентите и прозрачност в раздаването на дивиденти. Частните банки със затруднения да се одържавяват, както в САЩ, иска още Сидеров.
Още по темата от „Стандарт"
„Изчистването на неползваните отпуски ще блокира държавата", предупреждава от първата си страница „Сега"
Промените в Кодекса на труда, които повеляват използване на старите отпуски до края на 2011 г., ще поставят в патова ситуация едни от най-чувствителните публични сектори у нас - здравеопазване и образование. Натрупаните отпуски в болници и университети са много, работата не може да се прекъсва, а заместници и пари за наемането им няма. Администрацията също може да бъде блокирана, показа проверка на "Сега".
Заради опасността от лишаване на служителите от гарантирано по конституция право президентът Георги Първанов подготвя поредното вето, а БСП и ДПС се готвят да сезират и Конституционния съд.
Най-драматична е картината в здравеопазването. "В редица областни болници има много натрупани отпуски и колегите нямат представа как да реагират. Ако ръководствата спазят закона и пуснат персонала в почивка, цели структури ще трябва да спрат да работят, а това е невъзможно", обясни пред "Сега" шефът на националното сдружение на областните многопрофилни болници д-р Михаил Зортев. "Изпратихме писмо до здравното министерство с питане какво да правим. Надяваме се за нас изискването да не важи", допълни той.
Ситуацията е особено тежка в специалности, които работят с йонизиращо лъчение като рентгенология или физиотерапия. Там само по Кодекса на труда персоналът има по 40 дни платен отпуск годишно, отделно има добавки за вредност по колективния трудов договор в здравеопазването. Проблеми ще има и в малките общински лечебници, които са задължени да имат по 2-ма специалисти за клинична пътека, ако желаят да работят със здравната каса. От НЗОК увериха, че ще признават отчетените случаи, когато един от специалистите е в отпуск, но въпреки това работата на доста отделения ще се затрудни сериозно.
Още от статията на „Сега"
„Кабинетът тества данъчни промени през общините", информира от първата си страница „Дневник"
Част от приходите от плосък данък, които сега постъпват в републиканския бюджет може да остава в общините от 2012 г. Целта е в градовете да остава повече от това, което те дават като продукт в икономиката и съответно като приходи в бюджета.
Това е едно от предложенията в обсъдения миналата сряда от правителството проект на стратегия за децентрализация.От стенограмата на заседанието става ясно, че осъществяването й ще е обвързано със сериозни данъчни промени.
Друг вариант предвижда десетте процента плосък данък да си остане за републиканския бюджет, а местните власти сами да определят надбавка върху него в зависимост от нуждите си. Така може да се окаже, че служители на една и съща позиция в различните градове ще плащат различни данъци.
Решението за ставките ще се взима от конкретния общински съвет, но парламентът ще фиксира границите със закон, както е при данък сгради, обясниха от Министерство на финансите, с уговорката, че това са принципни положения, а не решения, които стоят на дневния ред. Предстои широко обсъждане на проекта.
Според разчетите на финансовото ведомство при сегашния плосък данък от 10% дори една десета от средствата да се преотстъпи директно на общините, централният бюджет ще "олекне" с 200 млн. лв. Загубата им може да принуди държавата да вдигне някой от другите централни данъци, за да може държавата да продължи да финансира малките общини със застаряващо население и ниско ниво но доходите.
Сега освен средствата делегирани от държавата дейности като образование и здравеопазване те получават и субсидии, с които покриват структурните си дефицити. За тази година определената сума в бюджета за общините е 2.15 млрд. лв.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Данъчни менте плъзнаха в София", съобщава от първата си страница „Монитор"
Измамници, представящи се за данъчни служители, обикалят столицата. Фалшивите бирници са взели на мушка предимно малките магазинчета в централната част на града и по-скъпите квартали в столицата, научи "Монитор". От началото на годината досега са постъпили над 30 сигнала за данъчни менте, които искат пари от търговците, за да не им пишат актове.
По-голяма част от сигналите са постъпили в 4-то РПУ. Жалби от ужилени обаче има подадени и до НАП и прокуратурата. В момента разследващите установяват дали измамниците са едни и същи хора или на територията на София действат няколко групи, които ползват един и същ номер. Ужилени обясниха пред "Монитор", че измамниците били двама мъже, облечени в костюми. Те влизали в малките магазинчета и се представяли като инспектори от Оперативен контрол. После заявявали, че дебнат магазина от няколко дни и установили, че не се издават касови бележки. Пред ошашавените продавачки показвали листа с "показания", които клиенти на търговския обект били дали отвън и в които пишело, че не са получили фискален бон след заплащане на купената от тях стока. След това мнимите бирници обяснявали, че предвидената в закона за това глоба била над 1000 лева и за да се отърват, виновниците трябвало да платят 300 лева. Срещу сумата данъчните менте късали написания акт и дори оставяли визитки ако някой друг път търговците се нуждаят от помощта им.
Всъщност в Закона за данък върху добавената стойност е предвидено, че магазинерка, която не издава касова бележка, се наказва с глоба от 100 до 500 лева. Наказанието за работодателя й пък е от 500 до 2000 лева. "Нито една от продавачките обаче не знае какви са реалните санкции за подобни нарушения, тъй като не познават данъчния закон", обясниха разследващи. "Само един бърз поглед върху визитната картичка, оставена от бирниците, показва, че тя е фалшива. В нея е записано, че офисът им се намира на бул. Дондуков 197. Такъв номер обаче не съществува. Най-големият номер на булеварда е 149, но моята служителка не е знаела това", обясни една от собственичките на търговски обекти, чиято магазинерка е дала пари на измамниците.
Още от статията на „Монитор"
„С 22 на сто пада потреблението на природен газ през 2009 г.", информира от първата си страница „Класа", като се позовава на доклад на „Булгаргаз"
С 21,94 на сто е по-малко природният газ, реализиран на вътрешния пазар през 2009 г. в сравнение с 2008 г. В същото време вносът на гориво е паднал с 30,94%, става ясно от финансовия отчет на „Булгаргаз", публикуван на електронния му сайт. За миналата година газовият оператор е доставил у нас 2,5 млрд. куб. м природен газ, докато през 2008 г. количествата са били 3,4 млрд. кубика. Местният добив на синьо гориво от находището край Галата също на практика е спрял заради изчерпването на залежите.
През 2009 г. 80,8% от доставките на природен газ са идвали от „Овергаз Инк", чийто мажоритарен собственик е „Газпром". Други 17,3 на сто са по сделки с „Винтерсхал", а останалите 1,74% - от „Газпром експорт". Двете компании също са дъщерни на руския гигант.
За миналата година най-голям е спадът в потреблението на газ за металургията - почти 58%, следван от химическата промишленост - с 35,49 на сто. С близо 32% е спаднало потреблението на газ и в предприятията от циментовата промишленост, а 14,5% по-малко гориво е използвала стъкларската промишленост, сочат още данните на „Булгаргаз". Най-сериозна роля за срива във вътрешното потребление е изиграло спирането на „Кремиковци".
Металургията използва около 27% от цялото количество природен газ за индустрията, но секторът все още не се е възстановил от кризата, каза Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия. По думите й сегашното увеличение на цената на природния газ, в сила от юли, може да накара някои от дружествата в сектора да спрат временно работа. Заради сериозното поскъпване от торовия завод „Агрополихим" вече заявиха, че ще започнат да използват алтернативи на природния газ.
През 2009 г. цената на доставения природен газ е намаляла с 8,64%, но има увеличение на средните продажни цени у нас с 11,55 на сто, сочат данните на „Булгаргаз". За периода газовият доставчик да има чиста печалба от 27 млн. лв., като тя е по-висока от брутната с около 2 млн. лева заради надвнесени данъци.
Още от статията на „Монитор"
„Данъчна лавина" е заглавието на седмичния коментар в „Сега" на доктора по икономика Емил Хърсев
Поне от година неангажираните с политика и правителства икономисти по света предупреждават за тренд към алогична политика: опитът на държавите да пренесат голяма част от цената на кризата върху крайния данъкоплатец. Целта е да намалят натиска върху крайните консуматори и върху най-големия от тях: самата администрация. Като резултат - няма държава в света, която да не е грабнала в бюджета по-голям дял от брутния продукт на нацията си. Ролята на ПР и идеологически авангард в похода за преместване на тежестта от болните глави върху здравите пак е поверена на Международния валутен фонд - флагман на флотилията международни бюрокрации, мобилизирани за спасяване на затъващите държави. И МВФ се развихри. Над 50 страни по света (включително България) получиха явни предписания от стандартната фармакопея на фонда, т. нар. "строги лечения": да вдигнат данъците, да свалят разходите, да спасят фиска на всяка цена и да оставят всички губещи от кризата на собствената им съдба. Към останалите страни, в които по ясни причини гледат на фондовските програми с насмешка, бяха отправени същите препоръки, но шепнешком и без да ги сочат с пръст. МВФ дотам се взе насериозно, че двама господа се направиха на Бог и низпослаха "Десет заповеди за фискална корекция в развитите икономики".
Казват се Оливър Бланшар и Карло Котарели. Първият - отскоро директор на Изследователското управление на МВФ, вторият - директор на Управлението за фискални въпроси на фонда. Прочетете божествените им откровения в блога на МВФ IMFdirect. Не че заповедите са оригинални и дълбокомислени, но показват консенсуса на деня. От тях ще разберете какви мерки ще се налагат върху държавите, принадлежащи и причислени (като България) към клуба на развитите страни. Добре е да знаем какво ни чака, ако ни стигне горчивата чаша. Добрата новина е, че ние имаме много пресен опит.
Същата терапия преминахме вече (1997-2001 г.) и доктрината "стабилизация чрез ликвидация" не е нова за нас. У нас тя единствено може да удари социалната сфера и железниците, всичко друго в България, което живееше на субсидии, вече е ликвидирано, дори "Кремиковци". Да мислят, които тепърва скачат в месомелачката. За нас опасен в новата програма на МВФ е новият свръхданък, предлаган от МВФ под (лъжливия) бранд "данък Робин Худ".
Още от статията на „Сега"
„Скъпи пациенти" е заглавието на анализ на „Дневник" за здравната реформа
Мая Дженкинс е омъжена за англичанин, но от четири години живее със семейството си в България в село до Варна. Домакиня е, не работи и не се осигурява за здраве, като оправданието й е, че от грижите за децата не й остава време, за да обикаля по различни инстанции.
Освен това не е и наясно с осигурителната система. Когато все пак й се наложи да отиде на лекар, просто си плаща прегледа. Точно преди седмица обаче разбира, че трябва да влезе в болница. От лечебното заведение я предупреждават, че за да й направят гинекологичната операция, трябва предварително да си внесе здравните осигуровки за 3 години назад или да плати 830 лв. - цената на лечението.
Като Мая са над 1.2 млн. души, които не се осигуряват за здраве по данни на Националната агенция за приходите (НАП) към април. Причините за отпадането им от осигурителната система не са ясни - никой не е правил проучване по този въпрос.
Предполага се, че част от хората са в чужбина, други нямат финансови възможности, като трайно безработните например, а трети просто не искат да участват в система, която не им осигурява напълно безплатно лечение и ги принуждава непрекъснато да доплащат.
До скоро всички тези нередовни граждани се лекуваха безплатно, тъй като нито семейните лекари, нито лечебните заведения проверяваха кой си е плащал осигуровките. Сега обаче лечение не се отказва само при спешни случаи, а останалите пациенти трябва да си платят. Някои болници дори заплашиха, че ще си търсят парите по съдебен път.
Въпреки това проблемът с неосигурените още виси и здравните заведения продължават да трупат загуби. В "Пирогов" например за първото тримесечие на тази година те са 169 799 лв. Там се лекуват средно по 50-60 души месечно без осигуровки заради спешния профил на лечебното заведение. В другите болници се приемат по 5-6 души и загубите са значително по-малки, но все пак тежат на бюджетите.
Още от статията на „Дневник"
„Строителите в параграф 22", разкрива „Стандарт"
Държавата се похвали, че е пуснала дължимите пари на строителите за изпълнени поръчки. Парадоксът обаче е, че компаниите не си ги търсят. Каква е причината за това? Може би на строителите не им трябват пари за оборотни средства и заплати в кризата? Поставят ни условия, които са неизпълними, отговарят от бранша.
Фирмите чакат неразплатени суми по държавни обекти от около две години. До момента строителното министерство и пътната агенция са издължили 147 млн. лв. от дълговете на хазната към бранша. След споразумението с Българската банка за развитие, през която минават парите, са разплатени още 34 млн. лв. и се обработват още 4 млн. лв. Така министерството остава да дължи на бранша 101,5 млн. лв. Държавата има задължения и по проекти по ФАР и ИСПА, за които трябва да осигури съфинансиране. Там става въпрос за над 100 млн. евро.
Една от причините компаниите да не подават заявления за разплащане е 7% от дълга, които се удържат от Банката за развитие като такса. Но по-големият проблем е изискването за чисто кредитно досие. Големите компании вече са заложили държавните бъдещи вземания в търговски банки, за да кредитират работата си, и затова в момента не могат да отговорят на изискванията, обясни преди няколко дни Иван Бойков от Строителната камара.
И докато се чудят как да намерят изход от омагьосания кръг, болшинството от дружествата едва събират пари за заплати. Лизинговите компании ги натискат за вноските по закупената техника, нямат свежи пари за започване на нови обекти. Повече от половината наети работници са или съкратени, или сами са напуснали заради нередовното заплащане.
Още от статията на „Стандарт"
„Хващат по 150 нелегални превоза на месец", информира „Монитор"
Приходи от данъци в размер на 50 млн. лв. годишно ще влизат допълнително в хазната след изкарването на сивия сектор в транспорта на светло. Намаляването на дела на сенчестия бизнес в бранша ще стане възможно след приемането на новия Закон за автомобилните превози, съобщи пред БНР министърът на транспорта Александър Цветков.
По неофициални разчети сивият сектор в сферата на транспорта е 10-15%, каза Цветков. За това с цел държавата да се справи с нелегалните превози вече са предвидени не само парични санкции, но и мерки като спиране на превозното средство от движение. Според тях, когато дадена фирма бъде хваната за първи път, че извършва нелегален превоз, возилото веднага ще бъде спирано от движение, като му се сваля предната табела с регистрационния номер.
При първо нарушение това спиране ще бъде за срок от 6 месеца, а при второ - за 12 месеца. След приемането на поправките в закона Цветков очаква ежемесечно да бъдат спирани поне по 150 превозни средства за нелегален превоз. Той съобщи още, че новата републиканска транспортна схема, която се въвежда с промените в закона, ще обхване градовете само с над 30 хиляди жители. Освен това с нея ще бъде изграден синхрон между автобусните и жп превози.
Със сигурност ще се намалят автобусните линии, тъй като в момента съществува пресищане на пазара, което води до нелоялна конкуренция, категоричен е транспортният министър. Към момента у нас действат над 2700 автобусни линии. Освен това транспортният министър коментира, че предприетите мерки за спиране на порочната практика с продажба на шофьорски книжки вече действа. За това според него свидетелствал фактът, че рушветът за купуване на шофьорска книжка на черно стигнал 1200-1400 лв.
Още от статията на „Монитор"
„Почиваме колкото миналата година, но с по-малко пари", обобщава „Класа" социологическо проучване на „Галъп интернешънъл"
Както всяка година, в началото на летния сезон проведохме традиционното социологическо проучване на „Галъп интернешънъл", посветено на плановете на българите относно лятната им почивка.
Данните от проучването последните три години показаха, че намеренията за летни почивки на българите не се влияят толкова директно от икономическата ситуация, колкото много хора биха очаквали. Делът на възнамеряващите да отидат някъде на лятна почивка остава без значителни промени в последните три години, въпреки че през 2008 година страната не беше в криза, а през лятото на 2009 година вече сериозно усещахме негативните последици от световната финансова криза. Това лято пък посрещаме с доста притеснения относно бюджета, данъците и ново повишаване на цените на парното и топлата вода.
Около една четвърт от българите заявяват, че ще отидат на море или планина за няколко дни през летния сезон. Логично, най-много летовници откриваме сред хората с висок материален статус, висшистите, както и младежите между 18- и 25-годишна възраст, както и столичаните. Процентът на заявилите, че ще почиват сред тези групи, е около и над 40%.
Най-предпочитаната дестинация и тази година остават морските курорти по родното крайбрежие. 80% от планиращите почивка заявяват, че ще изберат България.
Около 14% от летовниците заявяват, че ще отидат за почивката си в чужбина, което е с около 3% повече спрямо миналогодишните данни. Обяснението за този лек ръст вероятно се крие в новините за намаляване на цените на почивките в Гърция поради сложната икономическа обстановка там.
Планиращите почивка на планина тази година са 20%, като най-много „планинари" откриваме сред хората между 41 и 55 години (28%), жителите на областните и малките градове.
Планираните начини за почивка остават без значителни промени и това лято. На платена почивка (хотел, квартира, къмпинг) ще отидат малко над 60% от летовниците. 16% ще успеят да почиват на ведомствена или профсъюзна станция, а 24% ще отседнат при приятели и роднини, без да плащат за нощувките.
Още от статията на „Класа"
„Борисов и гражданите се разминаха в оценката на управлението", обобщава „Сега"
Въпреки социологическите сигнали за сериозен спад в доверието към кабинета, премиерът Бойко Борисов бе щедър и написа "много добър" 5 на правителството за свършеното през първата година от мандата. Той дори обяви, че е възможно да се самоповиши до пълен отличник, ако постигне замисленото по енергийните проекти на разговорите с Москва.
"Само ако ви напомня - това, че спряхме заменките на горите, върнахме еврофондовете, прекратихме отвличания, магистрални грабежи, пладнешкия грабеж по държавните дружества - всичко това е при прокурор. Да не говорим за стандартизацията. Ако се разберем с руснаците така, както аз искам, ще си пиша шест", обяви премиерът. И уточни, че диалогът с руския премиер Владимир Путин в областта на енергетиката вървял много добре и Путин го разбирал повече от родната опозиция.
Още от статията на „Сега"
„Най-безпощадни сме към своите", казва в интервю за „Стандарт" вицепремиерът Цветан Цветанов
Г-н вицепремиер, каква е оценката ви за едногодишната работа на кабинета?
- Не е редно нито министър, нито вицепремиер да дава оценка на правителството. Дават я хората. А също и евроатлантическите ни партньори. Нека ги чуем. Ние можем да си напишем високи оценки, но за мен е важно, когато отида в страната, да разбера мнението на хората. Това, което виждам всеки ден, посещавайки градове и села, е една добра оценка.
А на себе си каква оценка давате?
- Мога само да кажа, че има още какво да се желае.
Тоест четворка ли си пишете?
- Работата в МВР е колективна игра. Това, което постигаме, е функция на професионализма на всички служители. Днес министерството е много по-ползотворно, отколкото в началото, когато го поех. Защото дадох оперативна свобода на ръководните кадри и редовите служители.
Има ли напрежение между министрите и дължи ли се то на високия ви рейтинг?
- Не, няма напрежение. Работим прекрасно с абсолютно всички. Със Симеон Дянков дискутираме бюджета, правим всичко възможно заедно да събираме повече пари в хазната. С Росен Плевнелиев говорим за инфраструктурни проекти - в момента за откриването на пътния възел във Велико Търново преди летния сезон.
Маргарита Попова не ви ли се сърди, че тежко критикувате съдебната система?
- Тя осъзнава слабостите както на правосъдната, така и на правоохранителната система. Винаги си говорим. Но когато ние казваме, че имаме слабости в МВР, обявяваме и какво правим, за да подобрим работата си и да повишим административния капацитет. В тази посока няма нищо нередно да имаме и различни мнения. Всеки представлява дадена институция, но като колектив трябва да взимаме решенията си на база дискусия, за да вървят всички институции ръка за ръка.
Друг министър - Вежди Рашидов, нарече операциите на МВР ПР акции и заяви, че филмите са към неговото ведомството, не към вашето. Как ще му отговорите?
- Много уважавам Вежди Рашидов като един от достойните скулптори, които са дали нещо на тази държава. На такива таланти винаги е позволено да правят подобни закачки. С Вежди се разбираме прекрасно. Онзи ден ми изпрати една кафе-машина, която е за правене на турско кафе, защото все не намираме време нито аз да отида при него на гости, нито той при мен. Каза ми: като не можем да се видим, поне да пиеш хубаво турско кафе.
Преди дни заявихте, че сте застанали временно на поста в МВР. Защо?
- Кой министър е постоянен? Няма такъв. Всеки министър е временен, той е на изборна длъжност от парламента.
Ще има ли структурни промени в кабинета? Сините заявиха, че някои агенции дублират дейността си и трябва да се слеят.
- Това е тема, която не може да се дискутира на парче. Има смисъл да бъде коментирана цялостна административна реформа, по която кабинетът в момента работи със съответните експерти.
Ще има ли ремонт на кабинета?
- Вие искате да ми вмените функции, които не са моя компетентност. Ремонт и кадрови промени в кабинета е право на министър-председателя на държавата, а той е Бойко Борисов.
Премиерът обяви, че няма да има милост към злоупотребилите с власт - и бивши, и настоящи. Отстранени бяха Божидар Нанев, Жени Начева и др. Изкушени ли са съпартийците ви от властта?
- Всички служби в МВР имат оперативна свобода да разследват сигнали. Корупцията е най-голяма в изпълнителната и в местната власт. Затова казвам, че и гражданите, и медиите, и институциите са тези, които трябва да противодействат. Там, където има достатъчно данни за подобни злоупотреби, ще бъдем безкомпромисни, независимо кой на какъв пост е или в местната власт кой от коя политическа партия.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Без батко и братко в конкурсите за обществени поръчки", казва в интервю за „Монитор" Емил Радев, депутат от ГЕРБ
Г-н Радев, обмислят се законодателни промени в Гражданскопроцесуалния кодекс, за които настояват съдилищата. Какви са те?
- В комисията по правни въпроси към парламента получихме становище, подписано от председателя на Софийския районен съд и от председателя на Софийския градски съд за предприемане на законодателни промени в основополагащия кодекс. Той урежда процеса, а именно ГПК, с които да се разрешат едни промени, натрупани след въвеждането на новия ГПК през 2008 г. Проблемите са ясно видими и молбата на магистратите е да се предприемат промени за тези норми, които явно им създават проблеми в практиката. Затова смятаме, че е редно да направим всичко възможно за улесняване работата им за по-бързо решаване на делата. Също така да разтоварим съдилищата от допълнителни процедури по обжалване на актове, които са напълно безсмислени. Ние поискахме мнение и от председателите на другите две големи съдилища - Варненския окръжен съд и Пловдивския окръжен съд, в които също са съсредоточени огромен брой дела.
Какви промени ще бъдат предприети?
- Когато например по чл. 396, ал. 2 от ГПК се отхвърли, искането по предварително обезпечение се изпраща на ответника, който е и длъжникът в случая препис от жалбата. По този начин той разбира автоматично, че кредиторът предприема мерки за събиране на дълга и обикновено при произнасянето на по-горния съд вече е прехвърлил на някой роднина колата. Освободил се е от цялото си имущество и даже да бъде осъден, целият процес и обезпечителните мерки се обезсмислят. Подобни случаи са доста чести. Имаме ръст на такива дела, защото в момента и фирмената задлъжнялост е доста голяма. При заповедното производство, ако не е уреден даденият казус, ще се прилагат правилата за общия исков процес. Причината е, че в момента се поражда разнопосочна практика. Получихме информация от председателя на СРС, че единият от мобилните оператори ще внесе около 80 000 искания, което значи 80 000 дела към длъжници. Само с приемането им заповедните производства могат да задръстят деловодството на съда. Процедурите по тези производства трябва да се изчистят максимално, за да няма разпореждане в една посока, обжалване в друга, произнасяне на по-горен съд... Представете си едно дело да се качи до по-горния съд, да се разгледа, да се върне обратно... Спорно е например при обжалване на отказ за издаване на заповед за изпълнение от кой съд се издава. Примерно районният съд отхвърля искането, но горният съд уважава жалбата и се произнася, че трябва да се издаде. Спорно е кой съд трябва да издаде самата заповед, дали трябва да се върне преписката в районния или пък Софийският градски да издаде искания акт.
Как ще уредите въпроса?
- Ще уредим този въпрос изрично, за да няма препирни по подсъдност и да не се качва едно дело в горната инстанция, да се връща обратно. Когато има отказ за издаване на заповед за изпълнение и горният съд уважи жалбата и постанови такова издаване, той трябва да може да директно да издаде заповедта, а не делото да се връща обратно в районния и да възниква спор. Като се изчистят достатъчно добре хипотезите при обжалването и процедурите по производството, оттам нататък ще се избегнат и споровете, които биха довели до обжалване.
Още от интервюто на „Монитор"
„Бих искал повече прозрачност при политическите назначения", казва в интервю за „Класа" министърът на външните работи Николай Младенов
Изпълни ли целта си стратегическият преглед на дипломатическата служба? Наясно ли сте вече кои са били слабите места и откъде трябва да започнат реформите?
- Да, изпълни целта си, защото ни даде снимка както на състоянието в момента, така и на опциите, които хората в министерството виждат като възможност за решаването на съществуващите слабости - това беше задачата на стратегическия преглед. Сега вече на базата на анализа, който се прави в него, трябва да вземем решение за подобряване на структурата на министерството, задграничната служба и, разбира се, комуникацията между централата на министерството, посолствата, другите ведомства, които имат отношение към външната политика, изчистване на кариерното развитие на хората, които работят тук, и т.н.
Кога ще започнат реформите и какъв срок сте си определили?
- Надявам се в рамките на следващите една до две седмици в Министерския съвет да мога да внеса решенията, които трябва да се вземат по отношение на задграничните ни представителства и структурата на министерството.
Прегледът бе направен от служители на ведомството - смятате ли, че е максимално обективен?
- Да, винаги може да има и още идеи. Но целта не беше да се измисли изведнъж новата структура, новият начин на работа, а просто да видим какви проблеми идентифицират хората в министерството, как ги приоритизират и по какъв начин вече може да се търси тяхното решение. Така че мисля, че всички свършиха работата много сериозно.
Политическите назначения - искате нещо да промените? Какво е по-точно то - квотата от 20% или процедурата по номинирането, или и двете?
- Квотата от 20% идва от закона. Това, което бих искал, е да има повече прозрачност относно назначенията, решенията защо един или друг се изпраща посланик например, да могат да бъдат логично обяснявани, да няма предложения, които не звучат нелогично, да имаме по-бърза комуникация между посолствата зад граница и централата на министерството. Същата логика трябва да има и при другите - кариерните посланически назначeния.
Имаше предложение за съкращаване на издръжката на дипломатите, но впоследствие вие го оттеглихте...
- Да, имаше такова предложение, аз го оттеглих от Министерския съвет, защото анализът показа, че това би било едно половинчато решение на бюджетния проблем в момента и няма да ни даде онази сигурност на управлението на средствата в министерството, от която се нуждаем. Второ, защото идентифицирахме други източници, от които можем да намерим спестяване на средства. Те не засягат хората, които работят в мисиите по един груб начин, съкращавайки командировъчните, отнемайки парите за деца.
Издръжката на дипломатите няма да се намалява. Откъде ще дойдат спестяванията?
- От съкращаване на щата и от съкращаване на мисии.
Решихте ли вече кои мисии ще бъдат закрити?
- Това е нещо, което в момента анализираме, защото желанието ни е, когато предложим една или друга мисия за съкращаване, това да бъде на базата на определени критерии, които сме подбрали. Където обаче и да се наложи да съкратим мисии, това не трябва да се тълкува като някаква оценка на диалога ни със съответната страна, а по-скоро обективна реалност във връзка с бюджетните съкращения, които трябва да направим тази година. Това между другото в момента се случва в много европейски държави. Мисля, че до две седмици ще сме готови с предложенията си за оптимизиране изцяло на щата на министерството.
Кога България ще има нови посланици във Вашингтон и Париж, за които вече има номинирани?
- Мисля, че началото на август, не знам точно кога са датите, но съвсем скоро.
Още от интервюто на „Класа"
„Обмисляме възможността да купим "Топлофикация" - София", казва в интервю за „Дневник" Ерве Венсандон, директор развитие на "Далкия - Варна"
Как се отразява покачването цената на газа върху финансовия резултат на "Далкия - Варна"?
- По принцип промените на цените на газа не влияят пряко или не би трябвало да влияят върху финансовия резултат на топлофикационните дружества, тъй като по силата на наредбите за образуване на цените на топлинната и на електрическата енергия Държавната комисия за енергийно и водно регулиране променя служебно тези цени при всяко изменение в цените на газа при осигуряване на приета норма на възвращаемост за всяко дружество.
Поради неточности и непълноти на методиките и наредбите за ценообразуване, както и вследствие на намаления на цените през лятото, различните стимули и бонуси за нашите клиенти вече три години "Далкия Варна" не е спечелила нито лев от своята дейност.
Каква е инвестиционната програма на дружеството за следващите години?
- Както и досега, продължаваме политиката си за технологично обновяване, модернизация и развитие на топлинната мрежа и централата. Ще продължи подмяната на топлинната мрежа през следващите години до пълната й рехабилитация с предварително изолирани тръби с 2-3 пъти по-малки топлинни загуби.
Предстои през следващите две години да преустроим централата, като премахнем старите големи котли и ги заменим с по-малки - по-маневрени и по-икономични. През 2011-2012 г. имаме намерение да изградим и котел на биомаса.
На какъв етап е проектът за използване на биомаса като гориво в "Топлофикация - Варна"?
- В зависимост от развитието на пазара на енергия до една година и перспективата до 5-10 години ще уточним мощността на новата генерираща мощност и вида на биомасата. Необходимо е да създадем необходимата логистика за горивото и да сключим предварителни договори за доставката му, след което ще стартираме проектирането и изграждането на модула за изгаряне на биомаса.
Енергийният мениджмънт, който предлагате, е нова услуга на българския пазар. Къде намира той най-ефективно приложение в момента?
- Като нов тип услуга енергийният мениджмънт и фасилити мениджмънтът се развиват бавно, но прогресивно. С тази дейност основно се занимава другото дружество на "Далкия" в България - КЕС АД в София.
Тя е свързана с обслужване на по-големи търговски, учебни, болнични и други комплекси, както и жилищни комплекси от затворен тип. Към настоящия момент се обслужват три мола - "Мол София", "Мол Пловдив", и "Хермес парк" на бул. "Цариградско шосе" в София. КЕС има сключен договор за енергийно обслужване и на драматичния театър във Варна. В процес на договаряне са обекти на община Варна, община София и др.
Какъв е досегашният ефект от експлоатацията на когенераторната станция?
- Четирите когенератора, обособени в две инсталации в отоплителната централа във Варна, работят стабилно, като благодарение на комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия от тях цената на топлинната енергия се влияе по-малко от промените в цената на газа.
Още от интервюто на „Дневник"