Благодарение на гласувалия „въздържал се" независим депутат Дарин Матов бяха приети на първо четене промените в Закона за добавената стойност, които предвиждат въвеждането на 10% данък върху лихвата по депозитите на гражданите. Осем от останалите членове на парламентарната бюджетна комисия гласуваха „за" промените, а седем бяха „против". С гласа си на практика независимият депутат спаси предложението на управляващите.
Промените са в преходните и заключителните разпоредби на ЗДДС.
По време на дебатите Дарин Матов предложи влоговете до 5000 лева да не се облагат, но то не бе прието. Заместник-финансовият министър Владислав Горанов, който защитава промените от името на вносителя - Министерски съвет, категорично заяви, че диференциация не може да има.
В мотивите на вносителя е записано: „Предвижда се доходите от лихви по влогове и депозити в търговски банки и в клонове на чуждестранни банки, установени в държава-членка на Европейския съюз или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, да бъдат изключени от обхвата на необлагаемите доходи и от 1 януари 2013 г. тези доходи да станат облагаеми."
А в самия закон ще бъде записано: „Доходът от лихви по влогове и депозити ще се счита за придобит към датата на начисляване на лихвата. Брутната сума на доходите от лихви ще се облага с окончателен данък в размер 10 на сто. Данъкът ще се удържа и внася от търговските банки в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на лихвата."
С преходните и заключителните разпоредби на Закона за ДДС се променят два други важни закона - за облагането на доходите на физическите лица и за корпоративното подоходно облагане.