Оповестените снощи Минутите от последното заседание на FOMC към FED на САЩ проведено на 23/24-ти октомври показват, че доста от членовете на Федералния Резерв смятат, че вероятно ще се наложат по-нататъшни покупки на американски ценни книжа (т.н. QE или "количествени улеснения) след приключването на т.н. "Операция Туист" към края на годината (програмата за продажби от ФЕД на притежаваните краткосрочни американски държавни облигации и покупки на по-дългосрочни US Treasuries).
Някои от членовете на FOMC към FED обаче си задават въпроса относно ефективността на програмите за "количествени улеснения" и дали настоящият умерен икономически растеж на САЩ оправдава евентуално повишение на покупките на американски ценни книжа от страна на Резерва.
В общ план, членовете на FOMC смятат, че QE програмите са помогнали за отслабване на финансовите условия на пазарите. Повече представителите на Резерва казват, че икономиката на САЩ се разширява в "умерено/посредствено темпо" и че е в ход възстановяването на жилищния сектор. Мнозина от членовете на ФЕД посочват, че американският бизнес е посочил, че той отлага разкриването на нови работни места и своите инвестиции главно поради опасенията от т.н. Fiscal Cliff (рискът от автоматично повишение на данъците и орязване на държавния бюджет/на разходите за над 600 млрд.$ от 1-ви януари 2013г., като до тогава Конгреса (с мнозинство на републиканците) и новия-стар президент Обама (демократ) не постигнат споразумение относно бъдещата политика на свиване на бюджетния дефицит и намаляване огромния дълг на САЩ).
Минутите от последното заседание на FOMC към FED също така показват, че членовете на Резерва в общ план са за въвеждането на "прагове" на конкретните икономически показатели (тези за нивото на безработицата и за инфлацията) и така да дадат насока на финансовите пазари относно бъдещата парична и лихвена политика в зависимост от достигането или не на тези "прагове". Но има различия относно това дали е по-ефективно тези икономически "прагове/параметри" да бъдат количествени или качествени.
Отново ФЕД посочва че основните рискове през икономиката на САЩ в близките месеци са свързани с т.н. Fiscal Cliff и с дълговата и икономическа криза в Еврозоната.
Тези Минути от последното заседание на Федералния Резерв показват ясно, че се запазва възможността за допълнителни стимулиращи мерки (от типа на "количествените улеснения") особено на фона на относително смесените икономически данни в САЩ през последните месеци.
Те са в синхрон с изказването на вицепрезидента на ФЕД - Йелън по-рано тази седмица. По-рано днес пък шефът на ФЕД на Сан Франциско - Джон Уилямс заяви, че ФЕД ще продължи да купува американски дългови книжа и през 2013г., въпреки че има подобрение на икономическите перспективи. Според него, ФЕД вероятно ще се нуждае да продължи да купува както US Treasuries (държавни облигации), така и MBS (ипотечно-гарантирани ценни книжа) и през втората половина на следващата година. Уилямс смята, че ФЕД има значителна възможност да използва паричната политика за да продължи да стимулира икономиката, без да предизвика инфлация. Смята, че нивото на безработицата ще остане над 7% чак до края на 2014г., а инфлацията да бъде малко под 2% за следващите няколко години (ясен знак, че Уилямс смята, че ФЕД ще запаси рекордно ниските почти нулеви лихви чак до края на 2014г.).