„Държавна земя на цената на две дъвки", обобщава от първата си страница „Дневник"
Броени седмици след като скандалите със замените на държавни гори отново излязоха на дневен ред заради намесата на Европейската комисия, на ход са сделките с гори. Държавни терени край морето са продавани десетки и дори стотици пъти по-евтино от пазарните им цени, съобщи варненският областен управител Данчо Симеонов. Това са първите резултати от проверките на сделки с държавни гори през последните години. Същата ревизия, по поръчка на земеделското министерство, правят и останалите областни управители в страната.
Досега проверката на варненската областна администрация, която продължава, е показала, че в периода 2004 - 2008 г. са сключени 27 сделки, при които държавната земя е продадена изключително евтино. Терени по Северното Черноморие, част от държавния горски фонд, са купувани буквално на цената на две пакетчета дъвки - по 1.92 лв. или 2.03 лв. за квадратния метър.
Те се намират основно в районите на с. Самотино край град Бяла, устието на р. Камчия и селата Виница и Близнаци, до Варна, съобщи областният управител. Предназначението на всички терени според Симеонов вероятно отдавна е сменено. "Със сигурност в много от имотите вече има реализирани строителни проекти, което прави ревизирането на сделките с тях изключително трудно", прогнозира той.
Общата площ на продадените земи е 873 215 кв.м. Срещу тях държавата е получила 4.528 млн. лв.
Хитът "Самотино"
Най-евтино са продавани терените в землището на село Самотино, гр. Бяла. Сделките там са най-много - 7 са сключени през 2005, други 9 - през 2006 г. При първите сделки цените се движат между 1.92 до 2.06 лв. на квадратен метър. Година по-късно цената "скача" с цели два лева и вече е в диапазона 3.73 - 3.95 лв. Според варненски брокер на недвижими имоти, пожелал анонимност, пазарните цени на терените в този регион тогава са се движели между 40 и 50 евро, или разликата е от 25 до 40 пъти. Периодът 2004 - 2008 е бил най-активният за продажба на терени край морето и тогава цените са се движили устремно нагоре.
Именно в землището на с. Самотино, в местността Кара дере, е планирано да се изгради екоселището "Блек сий гардънс", което беше рекламирано през 2007 г. от брата на бившия премиер Сергей Станишев, Георгий, като проект на известния британски архитект сър Норман Фостър. Инвеститор е регистрираният на лондонската борса фонд Madara Bulgarian Property. Проектът е бил представен на най-голямото изложение на имоти в Кувейт през април 2008 г. от собствениците на "Титан - АС" Иво Иванов и Димитър Борисов, разказа пред в. "Капитал" през 2009 г. търговският представител на България в Кувейт Аспарух Карастоянов.
Още от статията на „Дневник"
„Графа изпя баща си", информира от първата си страница „Стандарт"
Данъчни подгониха Владо Ампов - Графа, а той изпя баща си. Пред бирниците поп звездата оправда охолния си живот с 80 бона заем от татко. Сега хрътките на Красимир Стефанов са по петите на Кирил Ампов, научи "Стандарт". Те ще проверяват откъде композиторът е изкарал парите и платил ли е данъци върху тях.
До щателната семейна проверка се стигна, след като бирниците установили, че Владо наистина живее като граф, без да е декларирал и лев официален доход. Изпълнителят на хита "Секс за пари" не е плащал данъци. От приходната агенция отказаха коментар по случая.
Още от статията на „Стандарт"
„Бившите управляващи продали 800 дка край Варна на безценица", разкрива от първата си страница „Сега"
Правителството на тройната коалиция не само е заменяло гори на скандално ниско цени, но още по-евтино е продавало терени от Държавния горски фонд. Това стана ясно от проверка на варненския областен управител Данчо Симеонов, който представи вчера списък с 27 сделки, сключени между 2004 и 2007 г.
В справката има сделки, при които държавни терени са продавани за под 2 лева на кв.м. В скандала със заменките ставаше дума за гори по Черноморието, оценени по 5 лв. за квадрат. През този период само във Варненско са продадени 873 215 кв.м терени за 4.528 млн. лв. В с. Самотино например, което се намира между Шкорпиловци и Бяла, държавата се е разделила с редица терени на скандално ниски цени точно в годините на невиждан инвеститорски бум. "Варна комерс 96" ООД купува там над 46 декара по 1.92 лв. за квадрат. "Изоламат" АД получава 37 декара за 1.93 лв. кв.м. "Хоризонт Ангелов" ООД пък се сдобива с 46.5 декара за 1.95 лв. кв.м. С 1 стотинка по-скъпо плащат "Атлас пропъртис" ООД и Иван Димитров Байчев.
Селото се намира на няколко километра от брега, официално в него живее един човек и е трудно достъпно, тъй като не е свързано с асфалтов път. Въпреки това Симеонов смята, че реалната цена поне в онези години е била няколкостотин евро за квадратен метър. "Едно пакетче дъвки струва повече", възмути се областният управител.
Сред фирмите, получили на безценица гори, е и "Сий груп" ООД. Дружеството е купило 9.1 дка в квартал Виница във Варна, а квадратът е оценен за 12.75 лв. Фирмата е регистрирана в Пловдив, занимава се със строителна, туристическа и хотелиерска дейност. Зад нея стоят Галена Малинова и "Галакси пропърти груп" ООД, които притежават 5-звезден хотелски и жилищен комплекс в Слънчев бряг.
Сделки в община Аврен пък са направили "Ню Болкан хаус" и "Сано България". Първата фирма купува с две сделки общо 4 дка за по 2.45 лв. кв.м, а втората - 43 дка за по 2.33 лв. кв.м. Двете фирми нашумяха около скандала с дружество "Камчия ризорт". То бе учредено през 2006 г. от три свързани помежду си варненски фирми - "Ню Болкан инвестмънт", "Ню Болкан хаус" и "Сано България". През 2008 г. кабинетът на Сергей Станишев извади масиви от защитената територия "Камчийски пясъци", за да му ги даде за изграждане на комплекс за смесено жилищно обитаване "Камчия парк".
Тъй като гора от Държавния горски фонд по закон не може да се продава, терените първо са вадени от фонда с решение на Агенцията по горите, след което са предлагани за продажба.
Още от статията на „Сега"
„Нищят връзки на Трактора с Куйович", информира от първата си страница „Монитор"
Парламентарната комисия за контрол на Държавна агенция „Национална сигурност" нищи нерегламентирани връзки на агенти на ДАНС с намиращия се в затвора наркотрафикант Будимир Куйович. Това става по искане на депутата от ДПС Камен Костадинов, който настоява да бъде изяснена ролята на родното ФБР по този случай. Според участници в заседанието става дума именно за връзка между Алексей Петров и наркотрафиканта. Комисията за контрол на ДАНС покани вчера на разпит бившия шеф на агенцията Петко Сертов, настоящия шеф Цветлин Йовчев и депутата Румен Петков, който загуби поста си на вътрешен министър заради аферата „Куйович". Главният свидетел за тези връзки Сертов не се яви. Той е неоткриваем, казаха от комисията, не отговаря на мобилния телефон, писмената покана също не е получил, защото обратната разписка не се е върнала. Йовчев и Петков, които се явиха, отказаха коментар. Председателят на комисията Иван Костов потвърди след заседанието, че са питали шефа на агенцията за това извеждане на Куйович и закарването му на разпити в ДАНС. Той обаче отказа коментар, защото в момента се провежда разследване и комисията не може да коментира, за да не попречи. Неофициално участници в срещата казаха, че се е обсъждала именно връзка на Алексей Петров с Куйович. Още преди седмица Костов загатна за тези контакти. "Случаят със задържането на Куйович остана някак встрани", каза тогава Костов и заяви, че наркотрафикантът може да има отношение към арестувания бивш съветник в ДАНС Алексей Петров.
Още от статията на „Монитор"
„АП избра най-скъпия консултант за „Булгартабак", съобщава от първата си страница „Класа"
Агенцията за приватизация избра вчера за консултант по продажбата на „Булгартабак холдинг" кандидата с най-скъпата оферта - „Ситигруп глобал маркетс лимитид". Тя иска възнаграждение за услугите си от 1,018 млн. евро и 1,6% комисиона от продажната цена при успех на сделката, гласи официалното съобщение от АП. На практика всички останали оферти биха ни стрували по-евтино, казаха юристи, запознати с процедурата по избор на консултант, за в. „Класа". Те посочиха, че консорциумът „Райфайзен инвестмънт - Камбуров" например е декларирал, че ще работи по сделката без твърдо възнаграждение, но иска 2,5% като комисиона при успешна приватизация. Другото обединение - „Кей Би Си секюритис Н.В.-Токушев - съдружници", е поискало твърда цена от 200 000 евро плюс комисиона от 1,5 на сто след плащането по продажбата. „Ренесанс секюритис" пък предлага цена от 250 000 евро, а при успешна сделка иска да получи 1,15% от крайната цена за холдинга. На практика АП е избрала най-скъпата оферта, предложена от участник в конкурса. На въпрос на в. „Класа" защо „Ситигруп" е избраният консултант, въпреки факта, че всички останали участници предлагат по-ниска оферта, Николай Райчев от пресцентъра на приватизационното ведомство каза, че тръжната комисия е избрала победителя според комплексни критерии. Критериите не включват само цената, а и опит при подобни сделки, както и успешно извършени сделки в тютюневия бранш, обясни Райчев. Готови сме да отговорим подробно на всички въпроси, допълни той.
Още от статията на „Класа"
„Дянков вече готов да се погрижи за хората и бизнеса", информира „Сега"
Финансовият министър Симеон Дянков е подкрепил позицията на бизнеса и синдикатите, че е крайно време да се мине към антикризисни мерки, които помагат на бизнеса и хората за сметка на бюджета. Досега действията на Дянков бяха с единствена цел да прави бюджет без дефицит.
"Правителството в лицето на г-н Дянков даде сигнали, че е съгласно с цената на запазване на фискалната стабилност, с цената на умерени допълнителни разходи в бюджета, в това число и на някакъв малък дефицит, да отворим малко фискалното пространство. И в него да разположим антикризисни мерки, допълнителни финансови стимули, които да помогнат на бизнеса и хората", обясни зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров след вчерашната среща на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На нея е взето решение от понеделник да започне работа работна група, която да се обедини около най-важните антикризисни мерки и после да продължи работа за по-дългосрочни.
Обсъждано е и как да се осигури евтин финансов ресурс чрез намаляване на лихвите по кредитите. "При положение, че на държавата беше повишен кредитният рейтинг, че втори месец се стабилизира, няма логика да имаме двуцифрени числа по лихвите", обясни Димитров. Според синдиката една от мерките е увеличаване на капитала на Банката за развитие, която, като осигурява по-евтини кредити, ще принуди и търговските банки да свалят лихвите.
Увеличаване на обществените поръчки, по-ефективно използване на европейските пари и извършване на плащанията веднага са други искания на бизнеса и синдикатите, подкрепени от Дянков.
Още от статията на „Сега"
„Лятната почивка с 30% по-евтина при заявка през зимата", обобщава „Монитор"
Всеки, който избере да купи пакет за почивката си по време на ежегодната туристическа борса "Ваканция", която се провежда в НДК от 25 до 27 февруари, може да получи отстъпка в цената между 15 и 30%. Такива са преобладаващите оферти на участниците - туроператори и хотелиери за дните на изложението. Най-изгодно е купуването на двуседмични морски пакети, като освен най-висок процент в отстъпката към платените дни гостите ще получат два или три дни безплатно.
При ранно купуване на едноседмичен отдих, подаръкът е един ден. От чуждите участници с най-много промоционални предложения за ранни записвания са представителите на Гърция и Турция. Техните оферти са за пакети с всичко включено в цената, като цените са както за пътуване със самолет, така и по земя. Офертите са както на човек, така и за семейства, които са най-изгодни, защото са с около 20% по-евтини, отколкото когато са смятани отделно на човек. Изложението се провежда на обща площ от 2600 кв. м.
Министерството на икономиката участва с представителен щанд от 120 кв. м площ, като на регионален принцип се представят някои общини, съвети по туризъм и туристически информационни центрове. Общият брой на изложителите е 347, като 82% от тях са български участници и 18% са чуждестранните. Около 40% е делът на участващите туроператори, следвани с 28% присъствие на хотели. Общините заемат 11% от всички участници. От българска страна новите изложители са 65, а чуждите са 14.
С пари по ОП "Регионално развитие" в размер на 59 хил. лв. без ДДС е изработена цялостната визия на 27-ото годишно издание на най-голямата ни туристическа борса. За първи път това изложение се представя с цялостна концепция за подреждане, модерен изглед на щандовете, съвременни системи за визуализация и реклама, заяви за "Монитор" Иво Маринов, зам.-министър на икономиката. През настоящата година източниците за финансиране на националната реклама в чужбина са два: от държавния бюджет и по ОП "Регионално развитие", обясни зам.-министърът.
Средствата за реклама от бюджета са в размер на 3,1 млн. лв. и са предвидени само за изложенията в чужбина. По ОП "Регионално развитие" тази година трябва да усвоим около 15 млн. лв. за маркетинг и реклама, каза Маринов. Единият проект, на стойност около 6 млн. лв., е за интегрирани рекламни кампании на българския туристически продукт в Германия, Великобритания и Русия. Другият проект е отново за 6 млн. лв. за провеждане на целогодишна рекламна кампания на дестинация България по водещи европейски телевизионни канали.
Още от статията на „Монитор"
„Счупеният връх на кредитния айсберг", анализира „Дневник"
Величието, с което плува един айсберг, се дължи на това, че само една осма от него е над водата, казва Хемингуей. Останалото е невидимо за окото. Ако думите на писателя се перифразират за Гърция, те биха звучали горе-долу по следния начин: "Доверието в гръцката икономика се дължи на това, че само една част от състоянието на държавните й финанси са видими над водата."
Истината за една от най-слабите икономики в еврозоната лъсна. Моделът на хронични дефицити, почти банкрутирала социална система и финансирането на проблемите с дълг се счупи. Нещата нямаше да изглеждат толкова ненормални, ако покрай проблемите на страната не се оказа, че всъщност тя ги е прикривала - чрез промяна в статистиката и прикриване на дълг.
С това Атина е постигала най-малко на два ефекта - прикривала е нарушаването на критериите за членство в еврозоната и е поддържала доверието на чуждите инвеститори, което й е помагало да привлича нов дълг.
Маскирането на държавен дълг не е нова практика
Правителствата в Европа, а и в други части на света - използват различни трикове, за да намалят или да скрият на хартия нивото на своята задлъжнялост. Темата стана болезнена, след като именно германското издание "Шпигел" разкри, че Гърция е използвала противоречиви операции, за да скрие реалното състояние на държавните си финанси и да покрие маастрихтските критерии. Това се е случило в периода, когато Гърция се присъедини към еврозоната, а процедурата е минала с помощта на американската банка "Голдман Сакс".
Първоначалните разкрития бяха, че гръцката държава е успяла през 2001 г. да получи извънредно кредитиране, което не е било осчетоводено като такова. Вместо това то е било прикрито зад суапова сделка. Според "Шпигел" по този начин Гърция е успяла да скрие част от новите дългове и така да влезе в допустимите според Маастрихт нива на държавен дълг.
Правителството и "Голдман Сакс" обаче отхвърлиха обвиненията, че гръцкият дълг е намален неправомерно. Обясненията на американската банка са, че Гърция просто е разменила част от дълговете си, които са деноминирани в долари и йени, за такива в евро. Това е позволило на държавата да намали номинално равнището на държавния си дълг, който за целите на статистиката се измерва именно в евро, а то впоследствие е поевтиняло, което още повече свива задълженията.
Тази транзакция е осчетоводена като валутен суап. Дотук всичко е по правилата на играта - замяната на дълг е стандартна операция, а правилото е да заменяш във валутата, в която очакваш да поевтинява. В случая банката и правителството са уцелили. (Подобни сделки направи през 2002 и 2003 и българското правителство, като замени доларови брейди книжа срещу еврооблигации, но след това започна силно поскъпване на еврото.)
Още от статията на „Дневник"
„Спасяват болници с пари от Европа", обобщава „Стандарт"
Кметове запретнаха ръкави да пишат трескаво европроекти. След като премиерът Бойко Борисов успя да пусне 13 млрд. лева от Брюксел, общините имат шанс да освежат основно градовете си с пачки от Европа. Така цели квартали и болници ще могат да придобият модерен вид. А хората да се почувстват истински европейци.
Пловдив например наесен ще кандидатства за 5 милиона, за да може градът да ремонтира и да вземе ново оборудване на общинските болници. Под тепетата има и един стар проект за 20 милиона, който ще раздели града на социални и индустриални зони. През септември общината ще кандидатства за мерки срещу наводненията, откъдето се очакват 1 милион лева. Същата сума може да бъде усвоена и за развитие на регионалните туристически продукти.
Кметството в Стара Загора пък планира да обнови цял квартал с европари. Район "Железник", в който живеят над 20 хил. души, ще промени облика си изцяло. "Проектът е за 9 млн. лв. и 95 на сто от тях ще бъдат директни плащания по програмата "Регионално развитие", поясни шефът на общинската дирекция "Устойчиво развитие и евроинтеграция" Георги Симеонов. Преди две седмици общината е изпратили цялата документация по проекта и очаква положителна оценка на експертите. Проектът предвижда подобряване и модернизиране на цялата инфраструктура в квартала - улици, тротоари, осветление, зелени зони в междублоковото пространство. Старозагорската община била готова и с два образователни проекта по друга оперативна програма - "Човешки ресурси". Единият е за около 300 хил. лв. и е свързан със създаването на специални условия в училищата за социалната адаптация на децата с физически увреждания. Другият пък бил посветен на интеграцията на децата от малцинствата в детските градини и учебните заведения.
Експертите в Добрич работят по 13 проекта за над 13 млн. лева от Европа. Идеята на общината е с тези пари да се подмени инфраструктурата, да се работи по екологията, енергийната ефективност, социалните услуги, координацията между отделните институции, градската безопасност и др. Добрич получи вече авансово 1 млн. лв. за проект за ремонт на общински пътища за 5 млн. лв. С пачките от Брюксел ще се ремонтират 7380 м шосета.
Още от статията на „Стандарт"
„Подизпълнители скочиха срещу 10-те процента отбив за дълговете", информира „Сега"
Фирмите, които са се договорили с държавата за 10% отстъпка от цената на договора, за да си вземат парите по-бързо, са започнали да изнудват подизпълнителите си също да получат по-малко. "Това води до намаляване на възможностите за задържане на персонала в тези фирми и до фалити", съобщи вчера шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
През януари стана ясно, че 12 фирми са се споразумели с Министерството на финансите да направят 10% отстъпка, като 5 от тях са свързани с бизнесмена Васил Божков. Представители на строителния бранш твърдят обаче, че е почти невъзможно всички фирми по веригата да се откажат от 10%. "Все още преговаряме с подизпълнителите ни", обясни Пламен Вънев от АБ АД, която е сред компаниите, договорили се на отстъпка. Според него има и фирми, които биха се съгласили да опростят част от вземанията си, но чак към края на март ще е ясно дали ще се договорят.
Повечето компании, на които държавата е длъжник, обаче отказват да направят отбив. "Не сме плащали задълженията си месеци наред и нашите подизпълнители и доставчици не са склонни на отстъпка", обясни Данко Добрев от "Барс". Невъзможно е например вместо 50 тона гориво да платим 40, коментира той. Според Добрев само фирми, които са работили на нереално високи цени, могат да се откажат от част от вземанията си.
Още от статията на „Сега"
„Лихвите по депозитите "единодушно" установиха спад", обобщава статистическата информация на БНБ „Дневник"
Оформилата се от септември миналата година тенденция за спад на лихвите по срочните депозити се затвърждава с продължаващото им понижение и през първия месец на новата година. Това показват данните от лихвената статистика на БНБ към края на януари 2010 г.
След като близо две години бяха във фокуса на банките и клиентите на пазара, лихвите по депозитите запазват водещата си позиция - финансовите институции проявяват по-голяма активност в този сегмент, намалявайки лихви, в сравнение с кредитната активност. Освен това очакванията са, че трайното намаляване на лихвите по депозитите в крайна сметка ще се отрази и върху цената на кредитите по-осезаемо в посока надолу, тоест те са определящи до известна степен по отношение на цената на кредита.
Намаляват лихвите и на годишна, и на месечна база за всички новосключени срочни депозити - и за домакинства, и за предприятия. Това се отнася за депозитите и в двете основни валути - левове и евро. През януари тази година спрямо януари миналата средният лихвен процент по срочните депозити намалява с 0.94 процентни пункта до 7.20%, а по тези в евро - с 0.25 пр.п. до 6.05%.
В сравнение с декември 2009 г. средните лихвени проценти в левове и в евро намаляват съответно с 0.30 и 0.02 пр.п. Понижение на лихвите се наблюдава и при депозитите за корпоративни клиенти, а точно при тях имаше нива, по-високи дори и от обявяваните промоционални лихви по депозити, които се договарят индивидуално с клиента фирма в зависимост от сумата на депозираните средства, паричните потоци на фирмата, които минават през банката, и др.
Средният лихвен процент по срочните депозити за бизнеса в левове през януари 2010 г. в сравнение с януари 2009 г. намалява с 0.16 пр.п. до 6.43%, а по тези в евро - с 1.13 пр.п. до 3.97%. През миналия месец осем банки (сред най-активните на пазара) са намалили лихвите си по депозити за най-актуалните срочности - един, три, шест и дванайсет месеца, показва анализът на финансовия портал "Моите пари".
Още от статията на „Дневник"
„При Станишев бюджетът за здраве беше нереалистичен", казва в интервю за „Монитор" Даниела Дариткова, депутат от ГЕРБ
Г-жо Дариткова, какви пробойни заварихте в здравеопазването, какви мерки предприехте?
- Идвайки на власт, ГЕРБ завари една система на здравеопазване, която беше нереформирана през последните години. Заварихме едни нереалистични бюджети на Министерството на здравеопазването, които не бяха изпълними и имаше риск да се стигне до невъзможност да се покрият потребностите на спешната помощ и на онкоболните. Това беше първото належащо нещо, с което ръководството на министерството трябваше да се справи в първите месеци на своето управление. Другият проблем е, че за да се справят с това недофинансиране, болниците трябваше да реализират един по-голям оборот на пациенти. Тоест стигна се до свръххоспитализациите, които статистически отчитаме през последните години. Именно затова ние започнахме реформата от болничната сфера. Защото тази система на обслужване на пациентите не дава гаранция за качеството на тяхното лечение и изразходва ресурс неефективно. Според последните статистически данни от индекса на потребителя на здравни услуги пациентите са изключително недоволни най-вече от спешната и от болничната помощ. Затова реформата в болничната помощ започна с едни много ясни критерии за качество.
Решението за преструктурирането на болниците оправдано ли е и има ли яснота колко ще спести от него държавата и къде ще отидат тези пари?
- Първо, нашата основна цел съвсем не е да спестим пари. Ние имаме за цел да преструктурираме неефективните отделения. Основното, на което сме заложили, е пациентите наистина да получават качествено медицинско обслужване. Това качество се определя от способностите и подготовката на специалистите, които обслужват тези лечебни заведения, както и от възможностите на самите заведения да осигурят достатъчно добра техника, защото съвременната медицина е невъзможна без доброто техническо и апаратно снабдяване. Поради липсата на възможност за специализация на младите лекари, заради неефективната политика на държавата в това отношение има загуба на специалисти. Именно поради тази причина, ние искаме да концентрираме и финансов, и технически ресурс, и ресурс от специалисти в лечебните заведения, които наистина да осъществяват качествена медицинска помощ. Не бива в никакъв случай да се политизират теми в медицината, които са строго специфични и специализирани.
Какво ще се случи със сградите на болниците, които не отговарят на изискванията?
- Не става дума за закриване, а за преструктуриране на болници. Техните сгради няма да останат празни. Отваря се възможността общинският съвет да взема добри решения за бъдещето на сградите. В тях сега се помещават лаборатории, кабинети на общопрактикуващи лекари и специалисти. Може да се организират медицински центрове, към които да се разкриват няколко легла за долекуване. Сега е времето за добрите мениджърски решения. Освен това законът забранява промяната на статута на тези заведения, тъй че място за притеснения няма.
Още от интервюто на „Монитор"
„Здравната каса плаща само за реални дейности", казва в интервю за „Класа" Жени Начева, директор на НЗОК
Г-жо Начева, отскоро сте директор на НЗОК. Какви ще бъдат приоритетите ви в управлението на касата и смятате ли да продължите политиката на предишния директор д-р Румяна Тодорова?
- Националната здравноосигурителна каса е институция, която не прави политика. Тя работи в условия на спазване на законите и на рамките на бюджета си. През миналите години правителството на тройната коалиция нямаше политическата воля да започне реформи. Затова касата изпадаше в ситуации в известен смисъл „да прави" политика, което не е в нейните правомощия. Политическите реалности днес изискват от НЗОК да оптимизира изразходването на обществения ресурс от здравноосигурителните вноски на българските граждани, като ги насочва в правилната посока - за заплащане на действително предоставени на пациентите медицински услуги. Паралелно с това ще се усъвършенстват контролните функции на институцията - необходимо е да се упражнява строг контрол върху ефективното изразходване на средствата от бюджета на касата.
Само за януари излязоха данни, че касата е в преразход със 7 млн. лева за лекарства. Как ще се справите с намаления бюджет на НЗОК за тази година?
- Има какво да се направи по отношение на ефективното изразходване на бюджета на здравната каса. Нашата цел е да осигурим лекарства за лечение на всички диагнози през цялата година, което изисква строг контрол за потреблението на лекарства и равномерно разпределение на средствата. Напоследък стана ясно, че болните от някои групи заболявания ще трябва да доплащат за лечението си. Такъв проблем се появи с диабетиците, макар че касата продължава да реимбурсира медикамента за тях в същия процент, както и досега. Причината за доплащането, което е в рамките на 3-5 лева, е във фирмата, която спира да покрива разликата между стойността, която заплаща касата, и реалната цена на инсулина. Както казах, целта на институцията е да осигури лечение на всички заболявания. Реимбурсните проценти се определят от Комисията по позитивния лекарствен списък.
Очаквате ли проблеми с плащанията на лекари и болници през следващите месеци?
- Касата заплаща за реално извършена дейност. След като направи проверки на представените отчети, институцията ще заплати всяка действителна медицинска дейност, осъществена за лечението на здравно осигурените български граждани.
Директорите на общински болници твърдят, че сте изплатили само 50% от средствата за тях, докато областните болници са получили цялата сума. Какво е мнението ви по този проблем?
- Средствата са разпределени на база на преминаващи през лечебното заведение пациенти и сключени договори по клинични пътеки. В големите областни и университетски болници преминава основният поток от болни от цялата страна. Тези лечебни заведения извършват повече и по-скъпи дейности. Затова и получават повече средства. Разбира се, след като се извърши сериозна проверка за изпълнението на договорите с касата, ще се заплаща за реално извършената дейност.
Още от интервюто на „Класа"
„Плащаме в брой само до 5 бона", казва в съвместно интервю за „Стандарт" и сайта bnews.bg изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов
Г-н Стефанов, кога можем да очакваме да започне проверката на сметките на българи в Швейцария и Лихтенщайн?
- На 5 март вече има потвърдена среща от страна на германската приходна администрация. Аз и моят екип от експерти ще пътуваме за Берлин. Има вече насрочена среща от 10 до 14 часа в тяхната администрация, като темата е като цяло обменът на информация между двете приходни администрации и двете държави. И част от темата ще бъдат сметките, с които разполагат нашите колеги в Германия - както в Швейцария, така и в Лихтенщайн, за които поискахме информация преди повече от година. Там ще се запознаем с информацията, с която те разполагат. Дори и да не я получим официално веднага, за нас ще е достатъчно да разберем кои са българите със сметки в Швейцария и Лихтенщайн и техните размери, за да стартираме съответните проверки.
Т.е. след 5 март започват проверките на българите със сметки в Швейцария и Лихтенщайн.
- Да, ако успеем да се запознаем с необходимата ни информация, започваме съответните проверки веднага след нашето завръщане от Германия.
Можем ли да очакваме водените дела за данъчни престъпления на хора от подземния свят да бъдат доведени до успешен край?
- Доказването на укрити доходи в България е много трудно, но затова пък ние сме приели пакет от законодателни мерки. Едната част вече беше приета с гласуването на законодателната промяна за деклариране на заемите пред НАП. Това беше основният източник за оправдаване на доходи. Всеки момент предстои да бъде внесен и изцяло новият закон за разплащанията в брой. Първоначалните разговори бяха за забрана над 30 хиляди лв. Ние обаче се разбрахме със зам.- министъра и министъра на финансите, че първоначално ще внесем пак да бъдат над 5 хиляди лева. Така че се опитваме със законодателни промени да направим нашата работа по-ефективна. В резултат на последните акции в момента в НАП текат над 100 ревизии на юридически и физически лица. След като те приключат, данните ще бъдат предоставени на прокуратурата. Ревизиите текат съвместно и се координират и с ДАНС и прокуратурата. Така в хода на самото производство се преценява годни ли са доказателствата, които ще бъдат предоставени в прокуратурата, за да могат оттам съответно да си свършат работата.
При подаването на данъчни декларации на физическите лица тази година имаше ли много вписани заеми?
- За първия месец само в 35 декларации бяха вписани получени и предоставени заеми. Но кампанията си тече до 30 април. Обикновено в последния месец гражданите подават своите декларации. Така че се надяваме последния месец да имаме повече такива подадени декларации.
А приблизително за какви суми става въпрос?
- По наши данни фиктивните раздадени заеми за последните две години са над 1 млрд. лв.
Има ли ръст в официално декларираните доходи на изпълнителите след проверките, подобно на футболистите?
- В момента продължават проверките на развлекателния бранш - попфолк и естрада. Проверките на певците започнаха само преди един месец. Една проверка обикновено тече между 3 и 4 месеца във връзка с информацията, която изискваме от други институции, обяснения и доказателства, които трябва да предоставят физическите лица, които и да са те. И там се натъкваме на интересни неща. За пример ще дам известен естраден български певец, който не декларира доходи, живее значително над средния стандарт за България и за да докаже това пред нас, декларира, че е взел заем от свой роднина в размер на 80 хиляди лева. Съответно сега ние трябва да се насочим към този роднина, за да видим дали той има такива доходи. Така че резултати ще има след 3-4 месеца, но може да бъдете уверени, че ще има. При всички положения съм убеден, че в този бранш ще стане същото като с футболните играчи - малко или много средствата ще излязат на светло.
Да очакваме ли подобни проверки и през 2010 г. и къде?
- Това не са кампанийни проверки. Ние извършваме проверки на над 12 хиляди застрахователи, за които имаме ясни данни, че не са си декларирали доходите пред нас, тъй като ние засичаме информацията от застрахователите. Там има пряк фискален ефект, който очакваме, в размер на над 12 млн. лв. НАП никога не е спирала да прави проверки, просто браншовете футбол и попфолк са по-интересни за обществото и затова медиите толкова ги отразяват, но те не са показни. Примерът с българския футбол го доказва.
Още от интервюто в „Стандарт"