За инсталации, които не са представили верифицирани данни, ще бъдат отпуснати пропорционално намалени квоти от оставащото количество, до достигане на тавана, определен от ЕК. Верифицирани доклади не са представили 26 оператори на инсталации с общо количество емисии 8.5 млн. т., което е около 19 процента от общото количество.
Тези оператори обаче са дали данни от собствен мониторинг, които се сверяват с прогнозните, заложени в предишния Национален план за разпределение на квотите емисии парникови газове за 2007 година, одобрен през миналата година от правителството, и се вземат предвид при преразпределението.
Само 0,2 процента от инсталациите нямат данни от собствен мониноринг.
Работната група, направила преразпределението на квотите емисии, в която влизат представители на компетентните държавни министерства и институции, браншови камари и отделни големи инсталации, отчита като сериозен успех постигнато принципно споразумение за подхода при преразпределението. По този начин основната част от инсталациите ще получат квоти на базата на реално емитираните от тях през миналата година количества емисии. Като цяло обаче няма драстични разлики с прогнозните данни, на базата на които беше направено разпределението на квотите емисии в предишния план за 2007 година, одобрен през миналата година.
Проектът на Национален план за 2007 година ще бъде внесен в максимално кратки срокове за обсъждане в Министерския съвет. Все още продължава работата по плана за следващия период 2008-2013, но в кратки срокове ще приключи и тя. Данните за верифицираните емисии са на Интернет страницата на Изпълнителната агенция по околна среда.
Преразпределението на квотите се наложи, след като през миналата година ЕК взе решение за намаляване на квотите емисии за България и по двата Национални плана - за 2007 и за 2008-2013 година. В момента България обжалва това решение и ще продължи действията си за постигане на справедливо решение по въпроса.