„Депутатите спряха първите антикризисни мерки", съобщава от първата си страница „Сега"
Първите две от 60-те антикризисни мерки на правителството - новото облагане на застрахователите и въвеждането на данък върху печалбите от хазарт, бяха подложени на унищожителна критика от парламентарната бюджетна комисия и не е ясно дали и как ще се реализират. Данък "лукс" пък може да бъде обявен за противоконституционен.

Правителството предлага печалбите от хазарт да се облагат с 10%. Това важи за тото и лото игрите, за печалбите от залагания и т.н. "Това ще доведе до унищожаване на държавната лотария, защото хората ще трябва да вадят от джоба си по 10% от стойността на наградата, за да си я получат", обясни Корман Исмаилов от ДПС. Обикновено хората, които играят на лотария и печелят, са с по-ниски доходи и не могат да извадят накуп дори 50 лв. А ако спечелят автомобил, може да се наложи да платят по 2000-3000 лв., за да си го вземат. Това е нереалистично, възразиха депутатите.

Йордан Цонев от ДПС обясни, че на младини е работил като крупие и опитът му е показал, че облагането на печалбите от казина и игрални зали също ще е много трудно, защото там печалби и загуби се получават на всеки две-три минути и трудно могат да бъдат отчетени. Шефът на НАП Красимир Стефанов обеща до следващия четвъртък да обмисли мярката по-внимателно, за да бъдат преодолени тези трудности. Той се похвали, че вече е провел среща с Асоциацията на банките в България, на която е решено трезорите да подават информация на данъчните за трансакциите на граждани и фирми към хазартни интернет сайтове в чужбина. Така НАП ще следи дали хората, които печелят от интернет залагания, плащат данъци.

Застрахователите също организираха мощен отпор в бюджетната комисия срещу новия ред на облагане. Държавата, работодателите и синдикатите принципно се договориха общото застраховане да се облага с 3.5% върху оборота вместо с 10% върху печалбата. Много застрахователи отчитат ниски данъци. За животозастраховането според кабинета ставката трябва да бъде 1% върху оборота. От бранша обаче заявиха, че това ще декапитализира фирмите и ще изгони чуждите инвеститори в бранша от България.

Въпреки че 39-те компании имат приход към 1.6 млрд. лв. годишно, през 2008 г. те са платили едва 5.7 млн. лв. данъци. От 2009 г. у нас работи една презастрахователна компания, която е направила оборот от 1.3 млрд. лв., излязла е на печалба с 300 млн. лв. и е платила 30 млн. лв. данъци. "Как е възможно при едни и същи регулации 39 компании да платят 6 млн. лв., а една - 30 млн. лв.", попита шефът на НАП представители на застрахователния бранш. Отговори му обаче зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Емил Атанасов, който му обясни, че този презастраховател се е преместил в България от Кипър тъкмо заради по-благоприятния данъчен режим. "И ако облагането се промени, компанията може да напусне страната, а бюджетът да загуби тези 30 млн. лв. годишно", обясни той. След дебата обаче и тази мярка бе отложена с една седмица за дообмисляне.
Още от статията на „Сега"

„Яне на прокурор, бил част от Октопода", разкрива от първата си страница  „Монитор"
Парламентарната комисия за борба с корупцията реши да даде на главния прокурор Борис Велчев сигнал за афери на лидера на РЗС Яне Янев. Това съобщи нейният председател Димо Гяуров след вчерашното заседание на комисията, което съвпадна с 39-ия рожден ден на Янев.

Сигналът е на лидера на "Атака" Волен Сидеров и неговият колега Десислав Чукалов. В него те искат да бъде проверена изнесената информация от бившия депутат на РЗС Димитър Чукарски, че народните представители са подписвали записни заповеди в размер на 100 000 лв. в полза на Яне и с падеж 2013 година. Според атакистите това е престъпление, заради, което на лидера на РЗС трябва да му се вземе имунитета.

Освен това бившият член на партията му и ексдепутат Иван Стаматов е подал данни за подобно престъпление до прокуратурата и ДАНС, което също трябвало да се вземе под внимание. „Мислите ли, че ако ви накарат да подпишете документ за 100 000 лв., това може да стане доброволно", риторично попита шефът на комисията „Антикорупция" Димо Гяуров.

Яне е обвинен от депутатите и в купуване на гласове. Прокуратурата трябва да разследва предоставени факти, че координаторката на РЗС в Бургас Мария Инджова е раздавала по 50 лв. за глас по време на парламентарните избори миналата година.

„Аз получих данни, че един от тези, които бяха задържани по операция „Наглите" Антон Петров-Хамстера е участвал в организирането на кампанията на Яне в Старазагорско и Сливенско. Заедно със свои другари мутри е организирал купуването на гласове. Така че комисията може да работи в тази посока", каза пред „Монитор" лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Според него трябва да се разследват обвързаностите на Яне с тези структури.
Още от стаитята на "Монитор"

„ЕК започва наказателна процедура срещу България заради свръхдефицит", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейската комисия (EK) започва наказателна процедура заради свръхдефицит срещу 20 държави, сред които и България. Това съобщи говорителят по икономическите и валутните въпроси Амадеу Тардио, цитиран от световните агенции. Вчера данните на европейската статистическа служба показаха, че бюджетният ни дефицит за 2009 г. е 3.9%, а не както прогнозираше правителството в края на март - 3.7% от брутния вътрешен продукт (БВП). Ако отрицателното бюджетно салдо мине 3%, автоматично ЕК активира процедурата за свръхдефицит срещу съответната страна. Като първа стъпка от нея комисията ще подготви доклад до Съвета на министрите на икономиката и финансите, което се очаква да стане на 12 май. След това решението вече е на съвета. Ако се постигне бюджетен баланс, е напълно възможно процедурата да бъде закрита няколко месеца по-късно.

По бюджетен дефицит се нареждаме на девето място в Европейския съюз (ЕС). Лидери са Швеция (-0.5%), Люксембург (-0.7%) и Естония (-1.7%). Като цяло 25-те страни от ЕС отчитат влошаване на отрицателното бюджетно салдо през 2009 г. в сравнение с 2008 г., а само две (Естония и Малта ) бележат прогрес. В държавите - членки на еврозоната, дефицитът в хазната се е увеличил от 2.0% от БВП през 2008 г. до 6.3% през 2009 г., докато ръстът в ЕС е почти троен - от 2.3% до 6.8%. Дупката в хазната на съюза се разшири заради средствата, хвърлени в антикризисни мерки, стимулиране на реалната икономика и финансовия сектор.

По-високи от очакваните се оказаха данните и за Гърция. Евростат посочи, че бюджетният й дефицит е бил 13.6 на сто от БВП, което е повече от предварителните прогнози за отрицателно салдо от 12.9 на сто. От европейската статистическа служба дори предупреждават, че резултатът за южната ни съседка може да бъде отново коригиран в посока нагоре с 0.3-0.5 пр. пункта. Добрата новина за Атина е, че вече въпреки мрачните данни, тя не е с най-голям дефицит в еврозоната. На първо място е Ирландия с 14.3 на сто от БВП. Трета остава Великобритания (-11.5%), следвана от Испания (-11.2%), Португалия (-9.4%), Латвия (-9.0%), Литва (-8.9%), Румъния (-8.3%), Франция (-7.5%) и Полша (-7.1%).
Още от статията на „Класа"

„Пушачите на улицата", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Френска гилотина надвисна над пушачите. Който иска да пафка - да излезе на тротоара, отсече новият здравен министър проф. Анна-Мария Борисова. Тя се възхити от парижкия опит, който забранява димене в офиси, обществени сгради и кръчми. Собствениците на кафенета могат да изкарат масите за пушачи на улицата, препоръча Борисова. На първата си пресконференция, след като пое горещия пост, тя се обяви срещу решението на парламента да отложи пълната забрана за тютюнопушене на обществени места. "Здравеопазването няма нужда от политиканстване", подчерта професорката. Тя обеща да не закрива нито една болница и нито един лекар или сестра да не останат на улицата. В първия си работен ден Анна-Мария Борисова разпореди доставката на новите детски ваксини от 1 април.
Още по темата от „Стандарт"

„Снимка на кризата към март: 21% спад на печалбите, 115 хил. нови безработни", обобщава от първата си страница „Дневник"
Строителството, бизнесът с недвижими имоти и финансовите услуги са секторите, които са сред най-засегнатите от кризата през миналата година и продължават да страдат от нея и в началото на тази. Това показва секторна разбивка на Националната агенция за приходите за първите три месеца на 2010 г. Добивната индустрия и търговията са в челната петица на пострадалите бизнеси като печалба, а транспортът и селското стопанство са в топ 5 на спада по оборот.

Резултатите - бюджетните приходи, които събира НАП, са се сринали с 843 млн. лв. от януари до март (в сравнение със същия период на 2009 г.), а новорегистрираните безработни са 115 000 души, по данни на НАП.

До 5 май приходната агенция ще събира прогнозите на работодателите за развитието на бизнеса им до края на годината.От тях зависи и дали ще се наложи увеличение на ставката по ДДС от сегашните 20 на 22%. Преди седмица финансовият министър Симеон Дянков обясни, че ще се направи допитване до бизнеса, преди да се изготви по-точна прогноза за изпълнението на приходната част в бюджета.

Собственици и управители на фирми от засегнатите сектори, които "Дневник" потърси, са по-скоро песимисти за развитието на бизнеса им през тази година. Единствено от добивната индустрия очакват оживление през втората половина на 2010-та, но не и сериозен ръст.

Опит за "обратна връзка" с бизнеса НАП направиха и миналата пролет, но тогава пуснаха запитвания само до големите данъкоплатци, а събраната информация бе определена като недостатъчна. Подобни данни, които показват точен разрез по сектори, приходната агенция разпространява за първи път. Те са били представени на бизнеса по време на Консултативния съвет към НАП, който заседава до късно в сряда.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Морските свлачища заплашват туристическия сезон с провал", информира „Сега"
За първи път от много години по укрепването на морските свлачища няма да се работи и това поставя пред риск този и следващия туристически сезон. Това се разбра от изявления на регионалния министър Росен Плевнелиев и варенската областна управа.

Вчера министърът обяви, че поради липса на пари укрепителни ремонти тази година няма да има. Преди дни пък варненският губернатор Данчо Симеонов алармира, че само край Варна има 104 свлачища, 10 от които са тръгнали тази зима. Те са засегнали 40 километра от брега. 13 млн. лв. са нужни и за възстановяване на пораженията по варненския бряг, нанесени от мартенския щорм, но и тези пари няма да бъдат осигурени.

Обикновено по това време на годината общината във Варна почва да се пазари с МРРБ за средства за свлачищата. Досега винаги се е стигало до компромис и се намираха пари поне за укрепване на пораженията по значимите пътища. Плевнелиев се оправда с наследството от тройната коалиция и обяви, че и общината трябва да помага. Тя обаче също няма средства.
Още от статията на „Сега"

„Директорите с мандат като политиците", пише „Монитор"
Директорите на училищата ще имат управленски мандат като политиците. Вместо избори те ще минават през атестация и писмени изпити за способностите. Това стана ясно на Фестивала на българското образование по време на обсъждане на проектозакона за училищното образование.

На всеки 2 години комисия от просветното министерство ще провежда атестация на директорите на училища и забавачки. Ръководството на школото ще трябва да докаже, че покрива всички критерии за качество на училището. Като жълт картон за директора ще е провал на атестацията. Ако и на втората проверка управникът се издъни, следва отнемане на правата и изхвърляне от училището гласи законопроектът.

Освен периодичните атестации школският началник трябва да държи и писмен изпит на всеки 5 години в Националния институт за обучение и квалификация. Целта е да докаже, че все още е на "ти" с правилата за управление на училището. Предвиждат се още строги наказания за гафове с делегираните бюджети. Уволнение грози директора, в случай че просрочените задължения на училището или забавачката надхвърлят 20 на сто от утвърдените разходи.

"Проблемите на управлението не са свързани с разпределението на делегираните бюджети, колкото с липсата на умение да се води собствена образователна политика", подчерта училищният психолог Иван Игов по време на Фестивала на българското образование вчера. Игов е провел тримесечно проучване сред директори, родители, учители и синдикати от 24 училища в София и Бургас.

Оказало се, че по-лесно родните директори се справят с бюджета. За сметка на това най-много им куцало да управляват екипа от учители и да измислят собствени проекти за мотивиране на учениците да влизат с интерес в час. Според Игов санкциите за грешки в делегираните бюджети ще откажат директорите да си "пъхат главата в торбата".
Още от статията на „Монитор"

„Гърци местят пари и бизнес у нас", разкрива „Стандарт"
Гърци вадят парите си от местните банки и депозират в наши. В същото време над 2000 фирми на комшиите са регистрирани у нас заради по-добрата данъчна система и условия за развитие. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на лекцията си в Американския университет в Благоевград. Причината за гръцката инвазия в родните банки е стабилната икономическа обстановка в България и кризата у тях, както и по-големите лихви у нас. Отношенията между двете страни се развиват отлично, посочи министърът. Развили сме много високо ниво на политическа, икономическа и културна интеграция, откакто България е член на ЕС. "Знаете, че ние ходим на море в Гърция, те пък идват у нас да карат ски", каза Трайков. Също така 2000 гръцки фирми са регистрирали бизнеса си в България. Стокообменът ни е номер едно в търговската листа и затова кризата у комшиите няма как да не ни се отрази. От това, което се случва досега в Гърция, пострада стокообменът ни", каза Трайков.
Още от статията на „Стандарт"

„В небанковия финансов сектор предстои пълна проверка на капиталите", съобщава „Дневник"
Промени в закона за Комисията за финансов надзор (КФН) предвиждат съществени промени в работата на регулатора на небанковия финансов сектор. Приемането на проекта, подписан от народни представители от ГЕРБ, СДС и "Атака", ще означава и смяната на всички членове на КФН. Разглеждането на закона, внесен от зам.-председателя на икономическата комисия Стоян Мавродиев (ГЕРБ), зависи от работата по данъчните закони.

Ако тя върви бързо, се очаква законопроектът да бъде гледан на първо четене още в средата на следващата седмица, уточни пред "Дневник" председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. По нейните думи, ако всичко върви по план, след около месец той трябва да бъде окончателно приет от парламента.

Най-съществената промяна в закона предвижда пълни проверки на произхода на капиталите в целия небанков финансов сектор. Промените се правят чрез Закона за КФН и ще засегнат почти всички нормативни актове, по които комисията работи, и всички сектори, които надзирава - капиталов пазар, застраховане, здравно и пенсионно осигуряване. В срок до три месеца, след като измененията влязат в сила, всички поднадзорни дружества с изключение на публичните компании ще трябва да предоставят на комисията пълен списък на лицата до действителен собственик, които пряко или непряко притежават повече от 5% от капитала им.

Съществената промяна е в думите "действителен собственик" - т.е. ако акционер в дружествата е юридическо лице или офшорна компания, трябва да се посочи кое физическо лице седи зад нея. Промените в работата ще бъдат придружени и с персонални смени в състава на комисията - две седмици след влизането в сила на измененията Народното събрание ще избере нови членове, а мандатът на сегашните ще се прекрати.
Още от статията на „Дневник"

„Комисионите по сделките в армията са до 15%", казва в интервю за „Сега" бившият военен министър Николай Свинаров
Г-н Свинаров, вие сте най-успешният министър на отбраната, тъй като подписахте едни от най-големите сделки в армията - придобиване на нови хеликоптери, учебни самолети "Пилатус" и сделката за колесна техника "Мерцедес". Всяка голяма фирма има официални комисиони. Кажете какви проценти бяха заделени по тези сделки и в ръцете на кого отидоха парите?
- Аз приемам, че съм бил успешен министър, но не заради сделките. По мое време България получи покана за членство в НАТО и сключихме договор с ЕС. Фактът, който мен много ме радва, е, че аз съм единственият министър на отбраната, който е изкарал пълен мандат. Що се отнася до комисионите, такива има по всяка една сделка и във всяка една държава. Мога да кажа, че при сделките, които аз съм сключвал, комисионата е получавана от българските фирми посредници. За добро или за лошо аз не съм имал нищо общо с това.

В повечето случаи посредниците в сделките са бивши военни. Те не отделят ли някакви пари за "добре свършена работа"?
- Не съм много сигурен. При сделките, които аз съм сключвал, комисионите са отивали не само при бивши военни, а и в сектора на търговията с оръжие.

Да поговорим за сделката за купуване на шест учебни самолета "Пилатус" и един бизнес вариант на същата швейцарска марка. МО даде около 33 млн. долара, което според специалисти в бранша е поне с 30-40% процента по-висока цена. По-скъпо ли ги купихте?
- Тази сделка беше силно протежирана от Генералния щаб.

Тогава шеф на ГЩ беше о.р. ген. Михо Михов, а негов заместник сегашният съветник на президента о.р. ген. Никола Колев.
- Всеки случай комисионата не е отишла при тях, въпреки че те са могли да договарят и част от това. И Михов, и Колев бяха офицери, които категорично заявяваха, че тази сделка трябва да се сключи. Аз като министър имах възражения.

Ценово ли?
- Не само ценово, но и като вид самолети, и като вид обслужване. Моите структури от политическия кабинет бяха също против.

Искате да кажете, че генералите са си поискали бизнес версията на "Пилатус".
- Тази сделка беше сключена под изключителния натиск на генералите.

Те ли ви натиснаха да обявите, че с този самолет ще превозвате ранени и починали?
- Те обясниха, че това е единственият бойно-учебен самолет, който може при тези добри условия да получим като сделка.
Още от интервюто на „Сега"

„Никоя болница няма да бъде затворена", казва в интервю за „Монитор" новият здравен министър Анна-Мария Борисова
Г-жо Борисова, в какво състояние заварихте системата на здравеопазването?
- Статусът е лош, всички знаем. Ще се работи много трудно - и това всички знаем. Какви са фактите - през 2001 г. имаме 293 болници, през 2008 г. са 351, през 2010 са 414. Нарастването е огромно. Всички тези болници черпят обществен ресурс. А той си остава все един и същ. Националната здравна карта от 2005 г. е определила минималния брой лечебни заведения по региони, но не е определила максималния обем и те растат, няма кой да ги спре. Много хубави болници се откриха напоследък, не сме против нарастването, но трябва да има регламент, а той в момента липсва.Сега на 100 000 човека имаме между 3,8 и 4,6 болници. В Европа този показател е 3.0 на 100 000 човека. Годишният брой на хоспитализациите е нараснал с 30% от 2000 до 2008 и причините са много. Друг проблем е неравномерната обезпеченост с медицински специалисти. Има цели региони без специалисти. Броят на лекарите намалява. Всеки ден един лекар напуска България. Това е статистиката. Докога? Кой ще остане тук, кой ще ни лекува?

Аз също съм жена на възраст и след години ще имам нужда някой да ми сложи моята диагноза и да ме лекува правилно. Кой ще го направи?

Сестрите са половината от това, което ни трябва. Това е катастрофа. Ако трябва да се прилага стандартът, трябва да затворим болници, понеже нямаме сестри. Всички сестри и лекари покриват провинциите на Англия, Франция, Холандия, Норвегия. В дълбоката провинция отиват там, но напускат България.

Кой е основният проблем на здравеопазването ни?
- Основният проблем е липсата на съдържание. И тази липса ще става все по-голяма, ако ние не направим една наистина наложителна вече реформа. Дори обществото вече узрява за нея, понеже вижда, че не получава това, което му е необходимо.

С какво ще започнете?
- Първо ще си сформирам екипа. Усилено работя върху това и съм почти пред финал, макар да е много трудно. Да намериш съмишленици, компетентност, наистина е много трудно, но ще се справя. По самата реформа вече работим. Правя го откакто съм номинирана, макар журналистите да положиха усилия да ме извадят от психическо равновесие, но не успяха. Това не е коректно, не е добра журналистика. Работете коректно, пазете си имената. Името за един човек е най-важното.

Кое е най-важното за следващите три месеца?
- Най-важното, което трябва да се направи в следващите три месеца, е събрано в три точки. Първата е събиране на сведения за моментното състояние на лечебните заведения днес. Вчера получих подарък от моето министерство, колегите ми поднесоха най-големия подарък, за който можех да мечтая. Още преди да гласува парламентът, те вече бяха изпратили писмата с исканията за тази информация.

Току-що завърши съвещание, на което обсъдихме медицинските стандарти, за да видим какъв е статусът по специалности. Да уточним какви са критериите, които трябва да бъдат изпълнени в различните нива на здравната ни система. Защо е необходимо всичко това - защото искам да осигуря качествено здравеопазване навсякъде в страната. Искам да осигуря всеки болен в страната да получи най-добрата диагностика. Машините не слагат диагнози, те се слагат от човек.
Още от интервюто на „Монитор"

„Успех ще бъде, ако усвоим 50% от европейските фондове", казва в интервю за „Класа" Цветелина Бориславова, вицепрезидент на Българския съвет за устойчиво развитие и председател на Надзорния съвет на СИБанк
Г-жо Бориславова, колко струва изграждането на енергийно ефективна сграда и какви конкретно са ползите след това за хората?
- При всички случаи има разлика в стойността на една устойчива сграда спрямо обикновеното строителство. Преди няколко години изграждането на една устойчива сграда струваше доста повече. Очаква се в близко бъдеще разликата да бъде намалена. С въвеждането на нови технологии тези стойности спадат. Говори се в момента, че сградите на бъдещето са с около 20-30% по-скъпи от обикновените. Това не е много повече, ако се отчете фактът, че разходите за строителството на една сграда са около 15%, а останалата част - около 85%, са инвестиции в живота на една сграда. Така че една устойчива сграда след това излиза по-евтино като поддръжка, разходи и т.н. Надяваме се също така за такъв тип сгради да има и данъчни облекчения. Това би стимулирало строителството на такива сгради.

Експерти прогнозират, че въпросите на устойчивото развитие ще станат неотложни до 2-3 години. Защо е така?
- Въпросите, свързани с устойчивото развитие, наистина в такъв период от време ще станат спешни и наложителни, защото хората на световно ниво започнаха да осъзнават, че глобалното затопляне и замърсяване на околната среда са стигнали високи нива и това се отразява много зле на цялата планета. Каквото и да изобретят хората в следващите години, тази агресивност, с която поколения наред са се отнасяли към природата, вече доведе до момент, в който това вече не може да продължава. Затова устойчивото развитие се превръща в приоритет на световно ниво. Важен елемент от него, разбира се, е устойчивото строителство. Това е така, защото над 80% от времето хората прекарват в сградите - у дома, в офиса, заведения и т.н. От своя страна сградите консумират енергия и излъчват въглеродни емисии. Затова е много важно да има устойчив подход към строителството на нови сгради и приобщаване на съществуващите към този начин на функциониране.

Какви конкретно стимули трябва да има, за да се насърчи изграждането на устойчиви сгради?
- Обмисля се сериозно и вариантът да се дадат някакви облекчения и за банките. Те от своя страна при отпускане на кредити за реализация на такива проекти или за закупуване на жилища в такива сгради да дават на хората и на бизнеса облекчени кредити. Не забравяйте обаче, че това е сравнително нова тема и всъщност, ако страната ни успее активно да се включи в изработването на тези правила, ще бъде добре за нас.

Имате ли вече конкретни предложения в кои закони трябва да се направят промени?
- Екип от експерти в момента анализира точно тези въпроси и се надявам в рамките на около месец да приключат. Това е много широка и обхватна тема. При всички случаи ще има един първоначален пакет от мерки, който да се предложи, за да може да се започне диалог. На кръглата маса преди няколко дни, посветена на устойчивото строителство, имаше представители на правителството. Видяхте, че те подадоха ръка и бяха много активни в това, да се създаде комуникация в бъдеще, за да могат да се разгледат всякакви такива предложения.
Още от интервюто на „Класа"

„Октоподите са и в партиите", казва в интервю за „Стандарт" главният прокурор Борис Велчев
Господин Велчев, изясниха ли се очертанията на Октопода, за  който говорим от месеци? Или се оказва, че има множество октоподчета?
- Със сигурност има повече от един октопод. Вижда се, че няма  сфера на обществения живот, в която да не са впити нечии пипала. Напоследък се  промени и разбирането за организирана престъпност. Досега под организирани  престъпни групи се разбираха мутренски банди, занимаващи се с трафик на  наркотици и хора. Това разбиране господстваше дълго и бе удобно за някои, но  еволюира. Както навремето еволюира тезата, че за всичко са виновни борците. Днес  престъпни групи има във всички сфери, а участниците в тях изобщо нямат вид на  мутри. Напротив, добре облечени са, интелигентни, възпитани. Има ги в  енергетиката, във фармацевтиката...

Тоест, очаквате да изскачат нови октоподи от нови  "дупки"?
- Със сигурност.

И Алексей Петров е глава само на един от октоподите?
- Образно казано, всеки октопод и всяко октоподче си имат своя  Алексей Петров. Нека не персонализираме.

Има ли връзка между разбитите през последните месеци групи -  Нагли, Лапачи, Недосегаеми...?
- Има свързващи елементи, които ни карат да подреждаме тези  групи с цветисти имена в общата картина. Големите играчи в подземния свят не се  свенят да захващат всякаква престъпна дейност. Еднакво добре, а понякога  едновременно, търгуват и с наркотици, и с влияние, мамят и с ДДС, и с усвояване  на пари от еврофондове. Не изключвам, че оттук нататък ще изплуват връзки между  отделните престъпни групи, които в момента изглеждат напълно  самостоятелни.

В публичното пространство се очертава един по-ясен свързващ  елемент - финансирането на партии. Имате ли доказателства?
- Засега само подозрения. Затова не искам да правя прибързани  изводи. Очевидно е обаче, че има връзка между партии и престъпния елит в  страната. Иначе няма как цели 20 г. този престъпен елит да се е формирал,  развивал и усъвършенствал, без да се е ползвал от закрилата на държавата, в т.ч.  през политическите партии. Дали ще установим конкретна връзка или финансиране на  дадена партия от определена престъпна група, не е най-важното. По-съществено е  да създадем такова законодателство, което да направи финансирането на партиите  достатъчно прозрачно и често проверявано. Да вземем купуването на гласове - ясно  е с какви пари се плаща за това. Абсурдно е да се допуска, че става с държавните  субсидии за партиите. Обществена тайна е, че партиите имат по две каси -  публична и черна. И точно тук се завърта порочният кръг. Партии получават пари,  натрупани с престъпна дейност, с тях купуват гласове, вършейки ново  престъпление, после вкарват свои хора в Народното събрание. Този абсурд сигурно изглежда преувеличен в моите уста, но  реално съществува.

Колко политици са засечени да говорят с хора от подземния  свят?
- Има политици, които "протичат" по СРС, предназначени за хора  под контрол. Не знам точно колко са, но не са само един или двама.
От различни партии ли са?
- Не е необичайно политик да говори с различни хора, в т.ч. за  които не подозира, че са под контрол. Въпросът е какво е естеството на техните  разговори. Когато разговорът доказва нездрави отношения, това е повод  съответните служби да се заемат и с политика. У нас винаги, когато службите са  се захващали с политик, са били обвинявани в политическа репресия. Корупция  обаче има и в политическите партии. И не е в интерес на обществото да  омаловажаваме опитите на службите да разкриват тази корупция.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Липсва перспектива и предсказуемост за енергийните инвестиции в България", казва в интервю за „Дневник" Кармен Нягу, регионален мениджър на GE Energy за България, Румъния и Молдова
Преди седмица правителството прие законови промени, които забраняват строежа на възобновяеми енергийни източници върху земеделски земи от I до IV категория. Инвеститорите във вятърни и фотоволтаични централи определиха промяната като дискриминация. В същото време всички говорят за липсата на ясна стратегия, която да показва в кои региони какви възобновяеми източници могат да се развиват. По темата разговаряме с Кармен Нягу, регионален мениджър на GE Energy ("Дженерал eлектрик eнерджи") за България, Румъния и Молдова. Тя беше в София миналата седмица за участие в международна ВЕИ конференция. Нягу е инженер по образование, започнала е кариерата си като експерт в държавния Институт за изследване на енергийното инженерство в Букурещ. От 1996 г. работи в румънската Национална електрическа компания, а от 2005 г. е в структурите на GE Energy.
Г-жа Нягу, попадате в България в много интересен момент - Българският енергиен холдинг се разпада, службата за национална сигурност проверява доставчиците на ток. Какъв е отзвукът на тези събития извън страната?
- Всички промени и движения на пазара са част от сигнали за несигурност, които получават инвеститорите. Необходима е яснота и прозрачност в енергийната ви система, защото всичко, което се случва, пречи на бизнеса. Липсва перспектива, както и предсказуемост за бъдещото възстановяване на инвестициите. Всички бизнес планове трябва да имат визия. На практика, макар и GE Energy да не е инвеститор, а доставчик на технологии, получаваме сигнали от клиентите си в страната, които ни показват, че е важно да се създаде рамка за развитие.

Вие сте управляващ мениджър за три страни в региона - България, Румъния и Молдова. Какво е общото и различното в тях и къде е мястото на България в картата на GE Energy?
- Нуждите на целия регион от енергийни инвестиции са огромни. От тази гледна точка българският пазар е подобен на румънския и молдовския. Трябва да бъдат инвестирани много средства за модернизация на производството, повишаване на ефективността на енергетиката, развитие на възобновяемите източници.

Разбира се, основната разлика е в размера на инвестиция, който зависи от големината на страните. Румъния предлага по-голям кръг от проекти и повече инвестиционни перспективи. За момента средата там е по-добра за инвестиране, тъй като в страната отдавна са успели да създадат прозорец на предвидимост, както и да развиват своите технологии, особено в областта на ВЕИ. Това е и основната разлика между България и Румъния.

И в Румъния има сектори, в които има непредсказуемост, което ще забави инвестициите за определен период, но те са свързани с преструктуриране на производството. Проблемът с прозрачността може да бъде решен и на българския пазар, в случай че правителството има волята да създаде ясна рамка за развитие на сектора. Трябва да бъдат разработени точни срокове, тарифи и процедури за енергийния пазар. В момента разбрах, че има воля от страна на властта това да бъде променено. Румъния е по-напреднала по отношение на рамката за ВЕИ, създадена е стратегия за развитие на сектора през следващите 14 години. Подготвили са рамка, на базата на която да участваме на пазара за зелени сертификати, така че процедурите да са прозрачни и да осигурят равностойност на всички заинтересувани лица. Надяваме се това да повиши заинтересуваността на инвеститорите.

Все по-модерно е да се инвестира във възобновяеми енергийни източници, но какъв е реалният потенциал за това в България?
- Оценката на възобновяемите енергийни източници се прави основно от Европейската енергийна асоциация. Тя предоставя необходимите статистически данни за развитие на региона. Определено вятърът е с голям потенциал като енергоизточник в България, основно в районите на Черно море и западната част на страната.

Възможности има и за енергията, произведена от водни централи, която е и една от най-застъпените в страната. В същото време обаче хидроенергиеният потенциал е спорен от гледна точка на ефективността. За подобни проекти са необходими много инвестиции. Друг ресурс са биогазът и биомасата, които могат успешно да се използват. Освен това страната може да използва газ, произведен от заводите за отпадъци, което ще подобри и тяхното управление. Друг вариант е така нареченият канален газ, който се получава от водни отпадъци. Така отделените отпадъци от водата могат да се използват като източник на енергия, което е и в съответствие с изискванията на Европейския съюз за пречистване на водите. Има и други възможности, които не са били изследвани в България.

Компанията ни предоставя необходимите технологии за това, но за да бъдат приложими, трябва да има ясна стратегия за енергетиката. Досега дори не е дискутирано дали да бъдат включени алтернативните източници на гориво и как те да бъдат развивани. Всеки мисли, че енергията от вятъра е единствената възможност за него, но това не е така, просто този източник в момента е модерен.

Политиките на Европейския съюз в областта на възобновяемите енергийни източници ще стимулират развитието на България. От тази гледна точна могат да бъдат определени три основни цели - повишаване на ефективността, развиване на възобновяемите източници и намаляване на емисиите въглероден диоксид. Убедена съм, че ако България вземе мерки по тези направления, проектите сами ще дойдат.
Още от интервюто на „Дневник"