Държавната комисия за енергийно и водно регулиране смята, че законодателството може да се промени така, че да бъде намалена цената на електроенергията, изкупувана от фотоволтаичните електроцентрали, които са били вкарани в експлоатация до 1 юли тази година.

Това заяви председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев по време на обществено обсъждане, провело се в централата на ДКЕВР, във връзка с доклад, предлагащ корекция в цените на електроенергията от възобновяеми енергийни източници.

Припомняме, поскъпването на електроенергията от 1 юли беше аргументирано в основната си част с това, че трябва да се плаща висока цена за изкупуване на енергията, произведена от фотоволтаични централи.

До средата на тази година един мегават час, произведен от възобновяеми енергийни източници се изкупуваше на цена около 30 пъти по-висока от тази, на която се изкупуваше електроенергията, произведена от АЕЦ Козлодуй, както и от други източници, работещи с конвенционални горива.

Според Ангел Семерджиев законово тези цени могат да бъдат регулирани чрез въвеждане на допълнителен данък на фотоволтаичните електроцентрали или с въвеждането на допълнителни такси.

Електроенергията, която произвеждат фотоволтаичните електроцентрали, пуснати в експлоатация до 31 юли, ще бъде административно и законово регулирана наново, въпреки сключените договори, в които са фиксирали по-високи цени.
ДКЕВР за първи път използва новите си правомощия за регулиране на цените за изкупуване на електроенергия повече от веднъж годишно, след като бе променен Законът за енергетиката.

Само един месец, след като Комисията драстично намали цената за изкупуване на електроенергията от ВЕИ с около 40%, тя в свой доклад предлага ново намаление на изкупната цена между 25% и 37%.

Тя се аргументира с това, че разходите, необходими за построяване на такива централи рязко са намалели, което от своя страна води до по-малък срок за откупуване на инвестицията.

Работната група, съставила доклада, се е позовала на доклад, изготвен от немска компания.

Представители на фотоволтаичния сектор остро възнегодуваха срещу използването на този доклад, защото той „е изготвен от фирма спецслужители, която до този момент не е изготвила и 3 инвестиционни проекта".

Председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газов изрази почудата си как само за 3 седмици, след като цените на електроенергията от фотоволтаици беше намалена с 40%, цените на компонентите са паднали толкова драстично, че да бъде извършено и предстоящото намаление.

Според Газов развитието на фотоволтаични електроцентрали оттук нататък ще бъде блокирано заради ниската изкупна цена на електроенергията, произвеждана от тях. Това ще доведе до ситуация, която страната няма да може да изпълни поетите ангажименти за производство на електроенергия от възобновяеми електрически източници.

От своя страна председателят на ДКЕВР заяви, че в момента България изпреварва плана за въвеждане на ВЕИ в енергийната система на страната и че няма опасност от санкции от страна на