По-късно днес, новият-стар президент на САЩ - Обама започва официалните преговори с лидерите на Конгреса и Сената за избягване на риска от т.н. Fiscal Cliff (драматични мерки за бюджетни икономии) - автоматичното повишение на данъците и съкращаване на държавните разходи за над 600 млрд.$, което би станало факт от 1-ви януари 2013г., ако до тогава не бъде намерен компромис между Демократи и Републиканци относно мерките за свиване на големия бюджетен дефицит и огромния американски държавен дълг.
За сега Обама запазва своята твърда позиция, че ще иска повишение на приходите с 1.6 трнл.$ (!) чрез повишение на данъците (повишение на данъците на богатите американци, на данъка върху печалбите от капиталовите пазари и на данъка върху разадваните от компаниите дивиденти?). От друга страна, Републиканците които и след изборите на 6-ти ноември отново имат мнозинство в Конгреса на САЩ, настояват, че не трябва да има повишение на данъците.
Докато все още не изглежда ясно непосредственото влияние върху икономиката от евентуален провал на преговорите и автоматично стартиране на т.н. Fiscal Cliff, има редица опасения, че в този случай, икономиката на САЩ ще се окаже отново в рецесия.
Тези важни преговори ще стартират днес в Белия Дом между президента-демократ Обама и четиримата ключови играчи в Конгреса - говорителят Джон Бьонер (Републиканец с оглед, че те има мнозинство в Конгреса), лидерът на Демократите които са малцинство в Конгреса - Нанси Пелоси, лидерът на Демокрарите които са мнозинство в Сената - Хари Ред и лидерът на републиканците с малцинство в Сената - Мит МакКонъл.
Тази първа важна среща вероятно ще се фокусира върху очертаване на първоначалните изходни позиции, като е малко вероятно да се постигне до решителен "пробив" още при тези първи преговори.