Състава на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране от тук нататък да се избира от Народното събрание, а не еднолично от премиера. Това решиха днес депутатите от Комисията по енергетика в парламента на първо четене. Законопроектът бе представен от зам. министър Антон Павлов, в отсъствието на началника му Теменужка Петкова. Самият законопроект бе внесен от служебното правителство, но днес той получи подкрепа и от новата изпълнителна власт.

Законопроектът предвижда още комисията да се раздели на два състава - в сектор „Електро-, топло- и газоенергетика" от една страна и сектор „Водоснабдяване и канализация" от друга. Предвиждат се още увеличаване на професионалния стаж на комисарите да от досегашния минимум от 3 година на 5. Също така наименованието ДКЕВР ще бъде променено на Комисия за енергийно и водно регулиране. Членовете на комисията ще могат да бъдат предлагани от депутати и от парламентарни групи, които от своя страна ще могат да внесят от свое име и предложена дадени от неправителствени организации.

Друга промяна предлага заседанията на ДКЕВР да бъдат открити, освен ако в тях не се разглеждат данни, касаещи класифицирана информация. На това предложение председателят на ДКЕВР Светла Тодорова, която също присъства на заседанието, заяви, че това ще затрудни комисията, защото заседания се водят по всичко жалби, които са над 8 хил годишно, както и има свои вътрешни заседания. В тази връзка тя предложи на депутатите между първо и второ четене тези текстове да се прецизират.

След представянето на законопроекта депутатите от БСП и „Атака" поискаха той да бъде оттеглен, защото в него има много пропуски, които не могат да бъдат изчистени между първо и второ четене.

Ние всички искаме членовете на ДКЕВР да се избират от парламента, но с това приключва всичко добро по отношение на законопроекта, аргументира се Таско Ерменков от БСП. Магдалена Ташева от „Атака" определи законопроекта като лош и че дава възможност на лобистки кръгове да номинират свои кандидати за членове на ДКЕВР.

След представяне на проектозакона думата взе депутатът от АБВ Кирил Цочев и посочи, че неговата партия като цяло подкрепя законодателната инициатива. Той допълни, че трябва да се даде възможност повече хора и организации да могат да предлагат членове на ДКЕВР, като дори предложи възможност и за самономинации, които ресорните комисиите в Народното събрание да отсяват

Рамадан Аталай от ДПС заяви от своя страна, че кабинетът „Близнашки" не е бил способен да роди нещо по-добро от разделяне на ДКЕВР и така да се появят два близнака - за енергийно и съответно за водно регулиране. Това механично разделение няма да доведе до автоматично по-добра работа на комисията, което обществото очаква, смята той.

В края на разискванията думата взе и Делян Добрев от ГЕРБ, който е и неин председател. Той заяви, че ГЕРБ ще подкрепят законопроекта, като се съгласи, че между първо и втори четене някои от текстовете трябва да се прецизират.

Законопроектът беше приет с 10 гласа за и 4 въздръжал се.