Висока оценка за нивото на радиационна защита получи Агенцията за ядрено регулиране от Международната агенция за атомна енергия. Това стана по време на пресконференция по повод края на мисията на МААЕ в България във връзка с готовността на страната ни да реагира в случай на събития като това във Фукушима.

Мисията на МААЕ беше ръководена от Марта Жакова, която заяви, че агенцията за ядрено регулиране има ясна нормативна база и планове за действие в случай на аварии. Обновяването на интернет страницата на агенцията при всяко важно по отношение на безопасността събитие при това на няколко езика е спечелилко точките на шестнайсетте международни експерти дошли у нас.

Забележките на МААЕ са, в областта на лицензирането, където според трябва да се обхване целият процес при атомните електроцентрали от проектирането им до разглобяването и депонирането на отпадъците. Според международната оценка е необходимо и разработването на по-комплексен годишен план за инспекции.

Председателят на АЯР Сергей Цочев заяви, че проверката на МААЕ е поискана още през 2009 г. и самата подготовката за нея се оценява като изключително ползотворна за българската страна.

Цочев коментира и актуалното състояние на АЕЦ Козлодуй, както работещите така и на неработещите блокове.

По думите му разтоварването на пети и шести блок следствие на енергийния излишък не застрашава ядрената безопасност. Блоковете обаче на трябва да работят под 40% от мощността си.

Пети блок, който в нощта срещу понеделник аварира, следствие на скъсано уплътнение и изтичане на водород, ще е готов за повторно пускане още утре сутринта.
Той трябва да поработи още десетина дни преди да влезе в планов ремонт и за зареждане на гориво. Очаква се ремонтът да продължи около 40 дни.

На въпрос на Money.bg: няма ли натиск ремонтът да продължи поради енергийния излишък у нас, Цочев заяви, че не знае за такова нещо и след като зареждането на гориво приключи, в ръцете на ЕСО да прецени кога да пусне в експлоатация енергийния блок.

На друг въпрос на Money.bg Цочев отговори, че фактическото извеждане на експлоатация на блоковете от 1-4 не е започнало, но е свършена много подготвителна работа, която е почти приключила. Цочев заяви, че в момента блоковете се управляват от предприятието за ядрени отпадъци и че в най-скоро време предстои издаването на лиценз за започване на фактическото им разглобяване и депониране.

Удължаването на експлоатацията на пети и шести блок след съответно 2017 и 2019 г. е също дълъг процес, чието планиране е започнало. Постепенно ще се прави анализ какво точно трябва да се модернизира, така че да бъдат издадени нови лицензи за работата им.