Европейската валута отбеляза нов рекорд спрямо йената, след като на заседанието на Г7 от този уикенд, участниците се въздържаха от коментари по отношение на прекалено ниската стойност на японската валута към еврото. Европейските официални лица споделиха, че валутните курсове все още не навреждат на икономическото развитие на страните им.

Еврото се покачи до най-високото си ниво от януари 2005 г. към долара, след като от Г7 заявиха на 13 април, че световните търговски дисбаланси се стесняват. Групата не критикува нито една валута.

Еврото се покачи до 161.86 йени тази сутрин, след като в петък приключи на 161.31 йени в Ню Йорк. На 13 април, единната валута успя да отбележи дневен връх на 162.43 йени, което беше най-високата му стойност от 1999 г. насам. Към долара, еврото се търгуваше на $1.3545, след като успя да покачи до $1.3577, което пък е рекорд от януари 2005 г. Според японски анализатори, още тази седмица, еврото може да покачи до 163 йени и $1.3700.

Комюникето след срещата във Вашингтон от петък и събота, не споменава нищо за йената, но споменава, че валутните курсове отразяват икономическите фундаменти, а подобряването на климата в Япония трябва да бъде оценено от инвеститорската общност.

Според гуверньора на Датската национална банка, силното евро е в полза на Еврозоната, докато вътрешното търсене се задържа силно. Според италианския премиер Проди, европейската икономика може да спечели от силната си валута, но все пак не трябва да се позволи тя да се засили прекалено много.

Европейската валута успя да прибави 12% към стойността си спрямо долара през последната година, след като ЕЦБ започна да покачва лихвеното си ниво и да скъсява диференциала с основния лихвен процент наложен от ФЕД в САЩ. По-високата стойност на една валута теоретично намалява стойността на вносните стоки, което подкрепя борбата на централните банки с инфлацията. От друга страна обаче се получава негатив с оскъпяване на износа на страната, чиято валута поскъпва.