Най-големият износител на газ в света Газпром може да започне да продава продукцията си от газ и суров петрол в рубли вместо долари и евро, защото американската валута е отслабнала, пише агенция Bloomberg.

Александър Медведев, заместник ръководител на компанията, е казал в Ню Йорк пред репортери: „Сериозно мислим да продаваме нашите ресурси в рубли". Времето за изпълнение на това решение не се посочва.

Но главният финансист на руската компания е казал на същата конференция, че преминаването към рублата ще се случи „по-скоро рано, отколкото късно".

През тази година доларът изгуби 11% спрямо евро, което намали стойността на износа на богатите на петрол страни и доведе до 49% скок в цените на петрола.

Американски анализатори се изказват, че стойността на долара няма да бъде засегната от решението на руския монополист, тъй като обемът на търговията на Газпром с руски петрол е ограничен и няма да намали съществено международното търсене на американска валута.

„Това по-скоро е дим, отколкото огън" - продължава скептичният специалист по енергията. „Налице е суеверното възприятие, че ако доларът е слаб, ще се получат повече пари за суровината ако тя се оценява в рубли вместо в долари. Само че това, което става е просто превръщане на една (валута) в друга".

Надали става дума само за суеверие. Най-големият производител на петрол в света, Саудитска Арабия, трябваше да се противопостави по време на заседанието на ОПЕК от този месец на опита на Иран и Венецуела картелът да използва друга валута вместо долара. Шест арабски държави ще дискутират следващия месец  предложението да ревалвират валутите си спрямо долара на САЩ.

Тъй като тази година рублата поскъпна с 7.9% спрямо долара, руските официални лица имат смелостта да престанат да продават газ и нефт в долари и евро, обяснява друг анализатор. Това ще трае само кратък период. Руският ход би бил „малък минус за долара", но нищо такова, което да доведе до реално разпродаване на валутата.

Газпром произвеждаше по 662,000 барела петрол дневно през първите шест месеца на годината. Близо 80% от това количество Русия преработва в дизел, бензин и други горива.

Медведев е казал, че Газпром се чувства комфортно и при цени от $70 за барел. Природният газ според руския мениджър ще струва между 300 и 350 долара за 1000 куб.м.

Решението за преминаване към търговия на руските експортни богатства в рубли има и политически и идеологически аспекти. Президентът Путин иска да гарантира бъдещето на природните богатства за хората в Русия и пренаписа договорените в смутните времена неизгодни за Русия контракти с чуждестранните енергийни компании.

Не по-малко важно, Путин иска да подобри международното самочувствие на страната. За тази цел той посегна даже на учебниците по история, предлагайки нов наръчник за учителите в гимназиите, които да представят убиеца Сталин в по-мека светлина.

Въпросът за цената на енергоносителите в рубли е политически, съгласява се директор на компания за търговия с енергийни фючърси. Путин е решил, че може да покаже колко е силен, като демонстрира, че може да се опълчи на САЩ.