„ГЕРБ готви щедър подарък за хотелиерския бизнес", разкрива от първата си страница „Сега"
Щедър подарък към хотелиерския бизнес се готви да направи регионалният министър Лиляна Павлова. Хотелите, мотелите, хижите и бунгалата да бъдат приравнени по статут с жилищните сгради, предлагат регионалното министерство и агенцията за строителен контрол с промени в наредбата за номенклатурата на видовете строежи. Това означава, че такса смет на тези сгради ще бъде намалена значително в много общини. За София например разликата ще е 6 пъти в посока надолу, защото жилищните имоти плащат 1.6 промила такса смет, а нежилищните - 10.
Промените в наредбата са изготвени по друг повод, нямащ нищо общо с местните данъци и такси. Покрай поредния смъртен инцидент в Студентския град властите отново се заеха с проблемите в него и създадоха работна група, която да предложи решения за забатачената ситуация. Едно от тях е общежитията да се приравнят по статут към жилищните сгради, за да се ограничи работата на многото търговски обекти и заведения. Неизвестно защо освен за тях е предложена промяна и за хотелите. Ако решението мине, всички тези сгради ще плащат по-ниска такса смет.
Парламентарната комисия по образование е поискала допълнителни мотиви от регионалното министерство и ДНСК защо с общежитията се променя статутът и на хотелите. В мотивите, качени на сайта на парламента, експертите се аргументират само със синхронизиране на две наредби от 2003 г. и 2005 г. за видовете строежи. Пред "Сега" от ДНСК също обясниха, че предложените изменения са "свързани само и единствено с уеднаквяване на терминологията". Според дирекцията хотелите и общежитията са приравнени като статут към жилищните сгради още от 2005 г. с наредбата за кадастралната карта. Наредбата, която се променя сега, пък урежда единствено критериите за проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на строежите, обясняват оттам. При определянето на такса смет обаче досега тези сгради винаги са се смятали за нежилищни, а занапред ще бъдат смятани за жилищни.
Още от статията на „Сега"
„Тръгва "възродителен процес" на турските названия във Варна" е водещото заглавие на „Труд"
Турски, гръцки и арабски названия на 220 географски обекти на територията на община Варна да бъдат сменени с български. Списък с новите имена бе предложен от работна група съветници по време на заседание на местния парламент на морската столица, проведено в сряда.
"До крайния вариант се стигна след консултации с общинската служба по земеделие, с представители на Дружеството на краеведите и използване на научна литература", мотивира се Костадин Костадинов от ВМРО, основен генератор на инициативата.
Той лансира идеята си на сесия в края на март, вследствие на което бе създадена работна група, в която влязоха представители на ГЕРБ, "Нова сила", БСП, ВМРО. В сряда те предложиха списък с прекръстените местности от землищата на селата Каменар, Тополи, Звездица, Константиново, кв. Виница, Галата, Аспарухово, Владиславово, както и имена на седем селищни образувания.
Ментешето, например, носещо името на град в Анадола, от който по време на турското робство дервиши са се преселили в тукашната местност и са обитавали древен храм, ще стане Сборяново, защото открай време там правят събора си жителите на кв. "Владиславово".
Кочмар (в буквален превод - място, където се събират овцете) се предлага да бъде Княз Борис, тъй като там Карел и Херман Шкорпил са открили една от най-ранните християнски базилики, в която се предполага, че е погребан княз Борис.
Още от статията на „Труд"
„Мерят колко пясък остава за плаж" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Каква е действителната площ от плажа, която е предвидена за свободно ползване без такса за чадър и шезлонг, и колко заемат преместваемите обекти от ивицата. Това ще мерят специални наети от строителното министерство фирми, стана ясно от обявена обществена поръчка.
Тя е за мониторинг на 99 плажа по Черноморието ни с обща площ 2830 дка. Процедурата е разделена на три - за 36 ивици от Каварна до Обзор, 30 от Елените до Созопол и 33 от Созопол до Силистар.
Прогнозната стойност на конкурса е 155 хил. лв. без ДДС, като срокът на договорите ще е до края на септември.
Според мотивите на обявената от ведомството на Лиляна Павлова процедура, тя е заради "необходимост от установяване на действителните размери на свободните площи на морски плажове, предоставени на концесия или под наем, както и на заетите от преместваеми обекти". С мониторинга ще бъде направена съпоставка на територията на активната плажна ивица спрямо общата площ.
Според закона за устройство на Черноморското крайбрежие 50% от плажа трябва да са за свободно ползване. Преместваемите обекти пък трябва да заемат до 2 на сто от площта му, ако е до 40 дка, и до 1%, ако е по-голям. Санкцията за неспазване на тези разпоредби е до 10 хил. лв.
Още от статията на „24 часа"
„Бил Гейтс: Имате гении, върнете ги", четем от първата страница на „Стандарт"
Имате млади гении, върнете ги в България. Това призова Бил Гейтс в разговора си с президента Росен Плевнелиев, който е на визита в САЩ. Собственикът на "Майкрософт" призна, че е впечатлен от българите, които са работили във фирмите му. Държавата да инвестира в технологии и образование, бе другият съвет на един от най-богатите хора в света.
Икономическите показатели дават на България огромен шанс, от който непременно трябва да се възползвате, каза още Гейтс. Плевнелиев пък представи идеята за "София тех парк", какъвто има в Барселона. Президентът съобщи още, че представители на фондацията на Гейтс ще дойдат у нас във връзка с проекта "Глобални библиотеки", в който милиардерът вече е вложил 15 милиона лева.
Още от статията на „Стандарт"
„Ефектът Гърция", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Политическите сътресения в Гърция се прехвърлиха върху всички финансови пазари през последните дни. Те изпратиха еврото до четиримесечно дъно спрямо долара, а доходността по смятаните за по-сигурни немски и американски държавни облигации започна да се понижава. Тази по книжата на заплашените от гръцката зараза Испания и Италия пък расте.
В тази динамична ситуация всякакви дългосрочни прогнози за пазари и ефекти са трудни. Но дори и в момента сътресенията в Гърция вече пряко или косвено се усещат и от българските фирми и потребителите.
Противоречиво влияние в България
Най-прекият ефект от гръцките сътресения върху България засега е поскъпването на долара. Той се пренася тук през фиксирания курс на лева към еврото. Във вторник единната валута се търгуваше за малко под 1.27 долара, а вчера се върна над тази стойност. В български левове това прави около 1.53/4. Ефектът от поскъпващия долар върху икономиката на България ще е противоречив. За компаниите, които изнасят в долари, това е добра новина, тъй като продукцията им ще е по-конкурентна.
През последните месеци все повече дружества търсят нови пазари извън ЕС, за да диверсифицират продажбите си зад граница, провокирани от забавянето в Европа. За туризма през лятото поскъпването на долара също ще е позитивно, що се отнася за руския пазар. От скъпия долар биха спечелили и гражданите, които имат депозити в тази валута.
Още през миналата година започна тенденция на пренасочване към доларови депозити в търсене на по-добра доходност. Но те продължават да са несъществена част от всички влогове в страната.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Депутатите на синя зона", информира от първата си страница „Монитор"
Депутатите ще паркират като обикновени граждани в синя зона, докато са на работа в парламента. В Столичния общински съвет вече е внесена докладна за премахване на паркингите до Народното събрание и до бившия Партиен дом. Предложението предстои да бъде гласувано в комисиите и в местния парламент. Ако то бъде одобрено, всички 180 паркоместа за депутатските автомобили ще бъдат премахнати, а покрай тротоарите ще се обособи платена синя зона за граждани. „В момента паркингът пред парламента прилича на цигански катун и трябва да бъде премахнат, а този на гърба на бившия Партиен дом е незаконен, защото е заграден и не е разчертан", аргументира се вносителят на предложението общинският съветник от ВМРО Ангел Джамбазки.
За ползването на двата паркинга Народното събрание плаща на общината годишно 264 000 лв. Ако депутатите оставят колите си като останалите граждани в синя зона, приходът за общината ще е около 70 000 лв. на месец, пресметна съветникът. Според него след изчезването на двата гаража пешеходците и туристите щели да се движат спокойно и да снимат забележителностите на столицата, без да им пречат автомобилите.
Скандалът с депутатския паркинг до сградата на парламента избухна още в началото на годината заради незаконните му заграждения. След обещание на кмета Йорданка Фандъкова те бяха премахнати, за да се отворят местата за обикновените граждани поне вечер.
Огражденията пред посолствата на Великобритания, Германия, Република Турция и консулството на САЩ също ще бъдат премахнати. Това решение взе вчера Транспортната комисия към Столичния общински съвет. Причината е, че загражденията пречат на движението в града. През лятото бариерата пред мисията на Великобритания на ул. „Московска" ще бъде сменена с хидравлични стълбове, които потъват в земята.
Още от статията на „Класа"
"Чуждите инвестиции намериха път към България", пише на първата си страница „Класа"
Инвестициите в България успяха да тръгнат нагоре. Според предварителните данни на БНБ за първото тримесечие у нас са инвестирани 236,8 млн. евро (0,1% от БВП), при -42,2 млн. евро за януари - март 2011 г. Отрицателните инвестиции в предишни периоди най-често се дължаха на изплатени междуфирмени кредити от родни дружества към майки в чужбина, както и на покритите задължения от страна на банките към чуждестранни кредитори. На практика това означава, че за една година преките чуждестранни инвестиции са нараснали с 279 млн. евро. Освен това при излизане на окончателните данни цифрите обикновено се ревизират в посока нагоре.
За януари - март 2012 г. нетният друг капитал (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е положителен, в размер на 38,6 млн. евро, при отрицателен от 299,3 млн. евро за януари - март 2011 г. Само за март в икономиката ни са влезли 61,6 млн. евро при минус 375,4 млн. евро за същия месец на миналата година. Постъпленията от чуждестранни лица в недвижими имоти са 44,9 млн. евро при 37 млн. евро. Реинвестираната печалба обаче намалява до 17,9 млн. евро при 24,8 млн. евро.
Най-много капитали у нас за първото тримесечие са влезли от Холандия (257,1 млн. евро) и Швейцария (98,4 млн. евро), а най-много са изтекли към Германия (-152,3 млн. евро), Гърция (-61,8 млн. евро) и Великобритания (-49,9 млн. евро), което се дължи основно на плащания по вътрешнофирмени кредити и продажби на недвижими активи, отчетоха от БНБ.
По отрасли - най-много капитали е привлякъл секторът на енергетиката - 118,9 млн. евро, а в същото време в операциите с недвижими имоти, наемодателна дейност и бизнес услуги е регистрирано изтичане в размер на 35,2 млн. евро. Инвестициите ни навън се увеличават с 20,7 млн. лв при ръст от 44 млн. за началото на 2011 г.
Още от статията на „Класа"
"Интересът на чуждите инвеститори към България се пробужда", информира „Капитал Daily"
Интересът на чуждите инвеститори към България започва да се пробужда. Това показва статистиката на БНБ за платежния баланс на страната, според която за първото тримесечие на годината са постъпили чужди инвестиции за 236 млн. евро при отлив на 42 млн. евро за същия период на миналата година. Числата се потвърждават и от изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов. Той коментира за "Капитал Daily", че в последните месеци ведомството му консултира повече проекти на чуждестранни компании, което показва повишен интерес към България. Освен това според него също има забавяне в изтичането на капитали от страната ни, но отказа да посочи по-подробни данни за сектори и конкретни компании.
Новата тенденция
В първото тримесечие на годината се затвърждава нова тенденция в динамиката на преките чуждестранни инвестиции. За последните 12 месеца (март 2011 г. - март 2012) спрямо предходните преките инвестиции в България са нараснали с 33% до 1.62 млрд. евро. Това означава, че от пролетта на миналата година чуждите фирми постоянно влагат повече и повече средства, а дъното на чуждите инвестиции е било в края на 2010 г. и началото на миналата година.
Данните на БНБ обаче са предварителни и може да се ревизират до 2 години след публикуването им. Затова се случват корекции на стари стойности и сравняването на новите данни с тях поражда изненади. Така например в данните за януари и февруари дори в нетно изражение преките инвестиции спадаха, но заради корекции в стойността на изтеглените капитали през миналата година сега данните показват, че преките инвестиции растат. Все още обаче чуждите компании продължават да изтеглят капитали от България и това влияе на общата картина, защото данните на БНБ са нетни и представят разликата между новопостъпилите инвестиции и тези, които са направени в миналото, а сега се изтеглят.
Още от статията на „Капитал Daily"
„БНБ отчете отпушване на инвестициите и еврофондовете", разкрива „Сега"
Има оживление на чуждестранните инвестиции за първите три месеца на 2012 г. Това показват данните на БНБ, огласени вчера. Новината идва на фона на лошите резултати за миналата година, когато преките вложения се свиха наполовина.
До януари свежите постъпления бяха главно от еврофондовете и емигрантските пари, но за първата четвърт на 2012 г. се очертава добра тенденция при чуждите инвестиции - 236.8 млн. евро при минус 42.2 млн. евро за същия период на м.г. Според статистиката на БНБ инвестициите на чужденци в недвижими имоти у нас към 31 март са 44.9 млн. евро.
Забележителен е и четирикратният скок на т. нар. текущи трансфери, които включват преведените от Брюксел пари по европроекти у нас и постъпленията от работещи зад граница българи. Сумата е скочила от 121.5 млн. евро за март 2011 г. на 500.9 млн. евро т.г. Само приходите от еврофондовете са 421.1 млн. евро, докато преди година сумата за същия месец е била едва 45 млн. евро.
Още от статията на „Сега"
„Пробваха тайно да вкарат такса електромер", разкрива „24 часа"
Незнайно все още лице пробва да вкара в закона за енергетиката такса електромер. Вчера по време на второто четене на промените в икономическата комисия на парламента без малко да бъде гласувано отпадането на чл. 120а. Той гласи: Потребителите на електрическа енергия не заплащат такса за средствата за търговско измерване.
Тъй като повечето текстове се приемаха само по номера на параграфа, като нищо след отпадането му енергото можеше да въведе таксата, която нарича "мощност".
Опасността я видя депутатът Иван Иванов от ДСБ. Изумен съм какво прави този текст в доклада, каза Диан Червенкондев от ГЕРБ, който председателстваше комисията. В работната група всички били съгласни чл. 120а да остане. Той каза, че вече е назначил разследване как се е появило предложението за отпадането му.
Още от статията на „24 часа"
„Лихвите ще паднат чак през 2014 г.", съобщава „Труд"
Банковите заеми за домакинствата ще поевтинеят по-чувствително едва в началото на 2014 г. След две години средната цена на кредита се очаква да падне от отчетените за 2011 г. 10,55% на 9,60%. Това прогнозира на форум в София главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов. Очакванията за т. г. са за нива от 10,34%, а за догодина - 10,10%.
Икономистът аргументира прогнозата си с няколко фактора. Първо, до началото на 2014 г. се очаква всички български банки да редуцират зависимостта си от външно финансиране, което ще поевтини ресурса им. Ще се абсорбират напълно загубите от лошите кредити, които сега годишно водят до разходи за провизии в рамките на 700-800 млн. лв. Ще е ясен и изходът от кризата в Гърция, която в момента покачва усещането за риск в региона.
До края на 2013 г. обаче възможностите за осезаем спад на лихвите по кредити и депозити ще са минимални. Понижението едва ли ще бъде повече от 0,10-0,12 процентни пункта, заяви Павлов. Според него в следващите две години ще пада цената главно на кредита за домакинствата, но не и за бизнеса. Очакванията са лихвите по корпоративните заеми да паднат на 7,40% от сегашното си ниво, което е 7,64%.
Още от статията на „Труд"
"Харчим с една пета повече за цигари и алкохол", информира „Монитор"
Дори и в кризата българинът не спира да пуши и пие, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Само за година харчовете ни за двата порока са се увеличили с 22,4 лв. Така средно на лице от домакинството тези разходи възлизат на 39 лв. за първите три месеца на годината.
В рамките на едно българско домакинство на този харч се падат малко под 100 лв. Освен че нарастват като абсолютна сума в бюджета ни, разходите за цигари и алкохол увеличават леко и дела си в общите разходи - от 4,1% през първите три месеца на 2011 г. на 4,4 г. това тримесечие.
Добрата новина е, че паралелно с тях растат и доходите. По данни на НСИ увеличението на доходите е с 10,6% през първите три месеца на 2012 г. в сравнение със същия период на миналата година.
Общо за първите три месеца на 2012 г. един човек от домакинство си е докарал от различни източници средно 960 лв. О тях 500 лв. се падат на заплатата, което е с 8,8% повече в сравнение с първите три месеца на миналата година. Като дял в общия доход обаче значението на работната заплата намалява с 0,8% в рамките на една година.
Вторият по значимост източник на доходи в домакинството си остават пенсиите. И техният дял обаче намалява с 2,7%. На пенсиите се падат по 289 лв. средно на лице от домакинството, или 30,2% от общия доход. С 24 лв. средно в рамките на година се увеличава доходът от самостоятелна заетост до 68,14 лв на човек.
Макар и с малък дял в общия доход, сериозно се увеличава сумата на изтеглените спестявания. През първите три месеца всеки българин е изтеглил средно по 37 лв. скътани пари при 19 лв. за същия период на 2011 г. Получените заеми за този период се увеличават с над 2 лв. до 8,69 лв. на човек. Почти непроменени остават приходите от собственост.
Още от статията на „Монитор"
„Бизнесът срещу рейсове за деца", четем от страницата „Икономика" на вестник „Стандарт"
Бизнесът скочи срещу новите правила за превоз на деца и ученици по време на екскурзии и ваканции. Според наредба на транспортното министерство за повишаване на безопасността на ученическите превози автобусите, в които се возят младежи, трябва да са оборудвани с тоалетна, умивалник и два монитора. Бизнесът обаче твърди, че санитарният възел в превозното средство по-скоро представлява опасност за малчуганите, които могат да се наранят по време на движение.
Много по-безопасно е да се спира и да се използват обществените тоалетни в бензиностанции или крайпътни заведения, смятат от бизнеса. Според тях наличието на телевизори с видео също може да е пречка за осъществяване на екскурзии и неоправдано да вдигне цената им. Причината е, че на подобни условия отговарят само големите автобуси.
Така при група от 15 деца туроператорите ще трябва да ги превозват вместо с микробуси с големи возила с 52 седалки. Това ще вдигне многократно цената на пътуванията, защото родителите ще трябва да платят и за празните седалки.
Още от статията на „Стандарт"
"Кабинетът пита бизнеса и гражданите за административните пречки", пише „Класа"
Съветът по административна реформа, чийто шеф е Симеон Дянков, е разпратил писма до работодателските организации и до фирми, с които пита кои са административните пречки пред бизнеса и как да се създаде по-добра среда. Това става ясно от публикувано съобщение на сайта strategi.bg на МС. Пусната е и онлайн анкета за това кои регулаторни режими трябва да бъдат премахнати, за да не пречат на „предприемачеството и икономическия растеж". Анкетата може да бъде попълвана от граждани, юридически лица, браншови организации и представители на структурите на гражданското общество. От съвета питат кои регулаторни разходи и степента на държавна намеса трябва да бъдат намалени. Както и как според тях трябва да се „намали административната тежест и да се облекчат процедурите, включващи намаляване броя на документите и сроковете за предоставяне на услугата".
Над 2000 режима - лицензионни, разрешителни, регистрационни, удостоверителни, уведомителни, има в момента. Те се променят непрекъснато, но не може да се каже, че намаляват. Затова анкетата на правителството се посреща добре от работодателите, показа проверка на „Класа". Причината: досега бизнесът правеше многократно анализи, в които настояваше за намаляване на таксите и режимите, както и за бързи отговори от администрацията, но сериозни действия от страна на правителството не се забелязваха.
Работодателските организации и този път са единни, че трябва да има таван за максималните такси. Предприемачите недоумяват от начина, по който се формират таксите, които се събират от Агенцията по вписванията например, станала скандално известна с това, че нейната шефка си гласува 73 хиляди лева бонус за „добре свършена работа". Според бизнесмените таксите, събирани от ведомството, са неоправдано високи, особено що се касае до вписвания на ипотеки.
Още от статията на „Класа"