Продажбите на долара към кошница от малайзийски, сингапурски и тайвански валути, ще е най-добрата търговска стратегия през 2008 г., тъй като се очаква азиатските банки да позволят по-бързо поскъпване на парите от региона. Това ще е нужно, за да се противопоставят на ценовия натиск, съветват днес от Goldman Sachs & Co.

„Ние сме бичи настроени към азиатските валути", коментира валутен анализатор от Goldman Sachs в Ню Йорк. „Централните банки ще трябва да позволят по-бързото покачване на валутите си, за да се справят адекватно с внасяната от евтиния долар инфлация", продължава той.

Малайзийската, сингапурската и тайванската валута ще поскъпнат средно с 5% до 10% спрямо долара през следващата година, смятат експерти. Американската валута достигна до най-ниските си нива от 1971 г. насам през изминалия месец, след като ФЕД предприе ударно 0.75% понижение в лихвеното ниво.

Малайзийският рингит, който днес се търгува при курс 3.368 за долар, успя да поскъпне с над 4.7% от началото на годината, а сингапурският долар е с 5.9% по-скъп за същия период. Тайванският долар е с най-слабо изменение от едва 0.9% нагоре.  

Сингапурската инфлация се ускори през октомври, като достигна ниво от 3.6% на годишна база, което е най-високата й стойност от 1991 г. насам. Потребителските цени в Малайзия пък са с 1.9% по-високи за същия период. От Goldman Sachs съветват инвеститорите да подредят в портфейлите си бразилски реали, руски рубли и чешки крони за сметка на щатските долари, канадските долари и британския паунд.

От финансовата компания съветват да се продава паудна към йената, след като се очаква забавяне в британската икономика и съответно понижаване на лихвеното ниво от сегашните 5.75%. „Не казвам, че доларът ще отстъпи на всички фронтове", коментира О'Нийл от Goldman Sachs. „Дори смятам, че към еврото, американската валута ще е с по-високи стойности от тези в момента", завършва той.

О'Нийл коментира, че доларът ще започне да поскъпва към еврото с намаляването на търговския дефицит на САЩ през следващите няколко месеца. Според анализаторите, негативизмът към долара е към своя край и започват да се виждат първите сигнали на подобрение. Същевременно, инвеститорите е препоръчително да държат къси позиции в злато, тъй като се очаква прибиране на печалбите от прекалено раздутата цена на суровината.

Цената на златото спокойно може да отстъпи с над 15% през следващата година. През последния месец станахме свидетели на рекордната цена от $850 за трой-унция злато, след като голяма част от доларовите активи бяха прехвърлени във фючърси на злато и петрол с цел минимизиране на загубите. Днес цената на златото се котира на $806.78 за трой-унция, а тази на петрола е малко над $94 за барел.