Приходите от ловен туризъм през 2007 г. са общо 5.5 млн. лв., което представлява ръст от 8% в сравнение с предходната година, съобщи за в. „Икономически живот" Йордан Радославов, заместник-председател на Държавната агенция по горите.
Най-вероятно тази сума да бъде увеличена през 2008 г., защото вече се работи по нов ценоразпис за организиране на ловен туризъм в държавните дивечовъдни станции и лесничейства за сезона, който стартира на 1 септември.
Цените в него са препоръчителни, но нито едно поделение не може да продава ловни трофеи или услуги под техния праг. Предвижда се Държавната агенция по горите да актуализира ценоразписа всяка година, за да бъде той съобразен и с другите европейски страни.
„Миналата година почти всяко държавно дивечовъдно стопанство работеше по собствен ценоразпис и имаше около 15-20 различни цени за една и съща ловна услуга или трофей. Това правеше продажбата много трудна, а туроператорите бяха доста объркани.
След това нещата узряха и се стигна до 2-3 ценоразписа, които сега са съставени въз основа на издадения от агенцията по горите", каза Юри Миков, директор на дивечовъдната станция „Витиня".
Специализирани туроператорски фирми поемат пълна организация на ловните излети в най-хубавите и богати на дивеч български ловни стопанства. Пакетната цена включва трансфер от летището, нощувки в дивечовъдни стопанства, храна, организиран лов за няколко дни, ловен водач, преводач, застраховка и ловен билет.
Билетите за международен лов се издават от директорите на лесничействата или горските стопанства. В офертата не влизат цените за отстрел на дивеча, ловното куче, което излиза 10 евро на ден, пансион за това куче, който е допълнително 5 евро на ден, и ползването на оръжието, чиято цена е 25 евро дневно.
За една нощувка туристите ловци плащат от 20 до 50 евро в резиденция, хижа или дом, а храната на ден излиза над 40 евро, като към нея са включени безалкохолни и топли напитки. Услугите на ловния водач струват най-малко 30 евро на ден, а ако трябва да се преодолява езикова бариера - на помощ идва преводач срещу минимум 60 евро на ден.
Ако туристът иска да участва в групов лов, всеки ден трябва да плаща поне 80 евро, като към това могат да се добавят и други екстри - осигуряване на автомобил и водач, за които също има определен минимален праг на заплащане.
Обикновено туроператорите вземат по 15% комисионна, но има случаи и на 10% надценка над определената от лесничействата и дивечовъдните станции цена, стига фирмата-посредник да е заплатила авансово целия план за отстрел.
Държавните дивечовъдни станции гарантират до 15 на сто точност при отстрела на заявения трофей, без това да важи за глиганите. Ако уговорката не се спази, ловецът има право да се откаже от трофея и да не го плати.
Цените
Въпреки че всеки ловец има своите предпочитания за животните, по които стреля, на особена почит са благородният елен и еленът лопатар, сърната и муфлонът, заради изключителните им трофейни качества:
- над 20 хил. евро може да достигне цената за трофей от благороден елен ;
- от 300 до 1600 евро за отстреляна дива свиня, цената зависи от дължината на долните зъби и възрастта на животните;
- от 1600 до над 4350 евро стига трофеят от зубър или т. нар. европейски бизон, като цената зависи от точките, които животното получава по международната система CIC. Отделно се заплаща по 1650 евро за отстреляна женска или 830 евро за малко зубърче;
- 30 евро струва заекът;
- 8 евро - фазанът;
- 3 евро пъдпъдъкът.
Числата
Последното преброяване или т. нар. таксиране на дивеча в България сочи, че в ловните стопанства през 2008 г. има 19 067 благородни елени, за разлика от 2007 г., когато са били преброени общо 18 520 екземпляра.
Лопатарите са намалели до 5545 от 5619 през миналата година. Сърните са над 73 хил., дивите свине - близо 64 хиляди срещу 63 216 през миналата година. Тибетският як, алпийската коза и зубърът са намалели в сравнение с 2007 г.
В България ежегодно ловуват около 1600 чуждестранни ловци, които ползват ловен билет за срок от един месец. Съюзът на ловците и риболовците в България има около 120 хил. членове.