Honda Motor, вторият по големина производител на автомобили в Япония прогнозира спад на печалбата си със 71 на сто през тази година, след като глобалната рецесия и затягането на кредитния поток, доведоха до спад на търсенето на коли, предава Bloomberg.

Нетните приходи на компанията ще намалеят до 40 милиарда йени ($417 милиона), през фискалната година, приключваща през март, спрямо нетни приходи от 137 милиарда йени за предходната година.

От компанията прогнозираха и спад на продажбите си с 16 на сто, до  8.37 трилиона йени.

Въпреки това от базираната в Токио фирма очакват маржините й на печалба да останат по-високи от тези на основния й японски конкурент Toyota.

Honda  отчете нетен разход от 186 милиарда йени през трите месеца, приключващи през март, спрямо нетен приход от 25.4 милиарда йени за същия период на предходната финансова година.

Продажбите на компанията в САЩ, където е основният й пазар са намалели с 36 на сто през март, до 88 379 автомобила, при спад общо за сектора от 36 на сто.

Силната йена, която през миналото тримесечие поскъпна средно с 10 на сто спрямо долара, на годишна база, също е имала негативен ефект върху приходите на Honda.

Компанията понижи тримесечния си дивидент до 8 йени на акция, като се очаква да изплати за фискалната година по 32 йени на акция, спрямо дивидент от 63 йени на дял за предходната година.

От Honda прогнозират по-силно представяне в Китай, където се очаква продажбите им да се увеличат с около 10 на сто през 2009 г.

Шест от заводите на Honda в САЩ вече са затворени,  като компанията прекрати и спонсорството за издръжката на отбор във Формула 1.

Днес акциите на компанията поевтиняха в Токио с 2.44 на сто, до 2 600.00 йени, при спад на борсовия индекс Nikkei-225 с 2.67 на сто и понижение на регионалния фондов индикатор за Азия и Океания MSCI AC Asia Pacific с 2.3 на сто.