Изискванията, които икономическият анализ поставя пред разполагаемата информационна база са практически неизпълними. Информацията трябва да бъде:
(1) Точна (без да конкретизираме понятието "точност");
(2) С възможно най-висока честота;
(3) Да е предоставена с минимално закъснение.
Своеобразна аналогия може да се прокара с медицината. За добро лечение следва да се постави точна диагноза, а последното предполага прецизна оценка на отделните параметри на човешкото здраве (температура, кръвно налягане и т.нат.) към дадения момент и без особен времеви лаг. Представете си лечение, при което лекарят измерва здравните Ви параметри сега, обявява ги след една година и в съответствие с тях Ви предписва лечение. След още една година същият лекар Ви информира, че получените преди година оценки на здравните Ви параметри трябва да се коригират и че при такава ситуация и предписаното преди една година лечение за болест от още една година по-напред би трябвало да бъде по-различно.
Най-многото, което икономическата статистика може да направи, е да даде ориентировъчна представа за състоянието на икономическите процеси, и то с разредена честота и с чувствително закъснение. Дори изкушеният в математическите приложения в икономиката В.Леонтиев (Лауреат на Нобелова премия по икономика за 1973 г.) отбелязва, че стриктното прилагане на изискванията за статистическа надеждност към изходната информация "...разтяга (к.В.Л.) границите на доверителност толкова много, че свежда до нула емпиричната полезност на получените числени параметри". Каквото е качеството на входната информация, такова ще бъде и качеството на изхода.
Най-трудният елемент от икономическата теория е изграждането на фундамента за проглеждане в бъдещето с оглед на възприемане на адекватни управленски въздействия. Тук става въпрос за макроикономическо управление, което изисква и предполага уточнението, че се третират преди всичко въпроси на разпределението и преразпределението на произведения продукт и тяхното въздействие върху протичането на съвкупния икономически процес. Чисто производствените процеси се подчиняват на закономерности, които са достатъчно негъвкави. Въпросът е най-вече в отчитането на спецификата на икономическите процеси. Ситуацията е сходна на задачата на тежко екипиран водолаз, който се придвижва по тинесто и неустойчиво дъно. Когато водолазът и околната среда са в покой (статика), дори и при леко течаща вода тинята е утаена и съществува добра видимост. Водолазът решава да направи стъпка напред към предварително фиксирана позиция (динамика и промяна на управлението) и в момента, когато обемният му крак се отделя от тинестото дъно водата се размътва, видимостта изчезва и желаната стъпка трябва да се направи на тъмно. Към всичко това се прибавя и неустойчивостта на дъното, което е възможно да променя непредвидимо конфигурацията си при движението на водолаза. В крайна сметка стъпката е не само на тъмно по отношение на придвижването към предварително фиксирана точка, но е на тъмнопо принцип, т.е. може да се насочиш към устойчиво оценяван терен, но при движението да настъпят чувствителни теренни деформации и пропадания.
Ситуацията не е окуражаваща за аналитично настроения икономист поради лабилността на използваните ориентири. В такива случаи опитът и изградената интуиция идват на помощ, както и погледът встрани. А.Маршал акцентира върху необходимостта икономистът да притежава достатъчно развито въображение, а според Й.Шумпетер интуитивната оценка на ситуацията надхвърля видимите доказателства. В паралелен поток друг водолаз се придържа към определен алгоритъм на поведение и той му осигурява успех. В друг случай прилаганият алгоритъм не води до добри резултати. Тези наблюдения повишават знанието и коригират очакванията. Никаква политика не гарантира успех в конкретната ситуация. На пръв поглед проблемите са сходни, но условията никога не са идентични - по същество всяко успешно управление притежава елементи на уникалност. Собственият опит и опитът на другите формират основите за оценка на ситуацията, които осигуряват относително приемливото придвижване напред. Сигурното е, че икономиката е динамична и движението напред е задължително.
Историята натрупа богат опит от успешни и неуспешни управленски ходове. Грандиозен завинаги ще остане проектът на ХХ в. по налагането на централизираното планово стопанство. Марксистката икономическа доктрина бе изградена на логически издържана и безспорно - изглеждаща социално приемлива и справедлива система за управление на икономиката и обществото, но стъпи на кухо. Практиката разруши красиво построената мисловна конструкция. И преди реалното прилагане на марксистките предписания икономистите-аналитици предвиждат отрицателните последствия, но човек вярва много повече на очите си, отколкото на ушите си. Амбициите на управляващия елит не допускат съмнения тогава, когато моментът предлага уникален шанс. Заслужава да се отбележи например проницателният умозрителен икономически анализ на Дж.С.Мил в средата на ХІХ в. на налагащите се тогава идеи за комунистическо управление на обществото, които не съумяват да попречат на установяването на централизирано тоталитарно стопанско управление в немалка част от света по-късно.
И все пак - доколко е безнадеждна ситуацията, оценена през погледа на икономическия анализатор? Познаваемо ли е бъдещето и възможно ли е действително приемане на добри макроикономически решения? Или всичко е подчинено на случайността?
Решението е в последователното повишаване на качеството на познанието и култивиране на икономическа интуиция, която да позволи адекватното ранжиране на събития, въздействия и резултати. То е възможно единствено при добра образователна основа и съзнателно насаждане на чувство за правилна ориентация в необхватното разнообразие. Безусловен плюс е и по-широкото използване на макроикономически показатели, които не са обект на периодични статистически преоценки. Такива са почти всички банкови и монетарни индикатори. Месечната статистика на брутните чуждестранни валутни резерви например се публикува почти непосредствено след изтичането на месеца и не е предмет на каквито и да са корекции. Такива са и всички банкови и монетарни баланси.
ГМ/230308
Beco
на 26.03.2008 в 21:04:55 #1Дали раинбов и гарабед не са един и същ човек?