В оповестеният днес официален доклад на икономическите независими съветници на правителството на канцлер Меркел (известни като т.н. "Петте мъдри мъже") се посочва че те очакват растеж на БВП на Германия от по 0.8%г./г. за настоящата и за следващата година.
Според тях, низходящият импулс на икономиката на Германия ще достигне своето дъно през Q4 на 2012г., преди да последва ново засилване на растеж през 2013г. В доклада на "Петте Мъдри Мъже" се казва, че немското правителство трябва да направи повече в посока консолидация на бюджета, като се критикуват плановете на канцлера Меркел за допълнителни структурни разходи през следващата година.
Икономическите съветници на правителство посочват, че дълговата криза в Еврозоната вече е взела като "жертва" и икономиката на Германия, но прогнозират, че дъното на германската икономика ще бъде достиганото в последното тримесечие на тази година. Те прогнозират растеж на БВП на Германия за настоящата 2012г. от +0.8%г./г., което е без промяна спрямо техния предишен доклад, като за 2013г. понижиха своята прогноза за растеж до +0.8%г./г. от +1.0%г./г. предишна прогноза.
Ситуацията в немския пазар на труда е "благоприятна", въпреки отслабването на икономическия растеж, се посочва в годишния доклад на "Петте мъдри мъже", като те прогнозират слабо повишение на нивото на безработицата до 6.8% за 2012г. и до 6.9% за 2013г.
Според техният годишен доклад, в Европа се вижда "първия светъл лъч" в преодоляването на дълговата криза, която навлиза в своята четвърта година. Конкуренцията между компаниите и проблемите с дефицита по текущата сметка в страните-членки на Еврозоната започват да се подобряват.
"Петте мъдри мъже" дават своето доверие за "нестандартната" парична политика на ЕЦБ за стабилизиране на Еврозоната, но същевременно предупреждават, че действията на ЕЦБ в тази посока са само "спешно временно решение" и препоръчват намирането на по-дългосрочни фискални решения.
Икономическият съвет на немското правителство препоръчва създаването на общ "Пакт/фонд за обратно изкупуване", в който държавите от Еврозоната да могат да прехвърлят своите прекомерни суверенни дългове. Целта на това е да се съберат на едно място дълговете (държавните заеми) на страните от Еврозоната, които са над т.н. дългов праг в 60% от БВП на съответната държава (европейски дългов критерий още от Маастрихт подобен на критерия за бюджетен дефицит под лимита в 3% от БВП).