Вчера американското правителствосъобщи, че ръстът на инфлацията леко се е успокоил през изминалия месец, запазвайки тенденцията си към стабилизиране.

Обаче дългосрочните прогнози сочат, че е слабо вероятно Федералният резерв да намали своята бдителност, сваляйки основната лихва в страната, коментира The New York Times.

За трети пореден месец същинската инфлация, която изключва цените на бързооборотните храни и енергията, не отбеляза промяна. Тя остана прикована на ниво от 2.2 %, което потвърди изказването на Федералният резерв миналата седмица, че „инфлационният натиск трябва да бъде поддържан на едно стабилно ниво".

Отделен икономически доклад върху продукцията в американските фабрики през изминалия месец доказва факта, че икономиката не се нуждае от подобни стимули като този лихвеният процент да бъде понижен. Последните статистически данни, базиращи се на един икономически растеж по-силен от прогнозирания и все още твърде висока инфлация, подчертават растящия конфликт между икономическите индикатори за ръст и бъркотията на Wall Street.

Заемодателите оскъпяват все повече и повече кредитирането и така Wall Street тръгна назад. След кратки колебания, цените на акциите загубиха около 9% от своята стойност след рекордните нива от 19 юли. Няколко хедж фонда претърпяха драстични загуби. Тази турбуленция накара някои играчи на Wall Street да поискат от Федералния резерв намаляване на основната лихва, за да бъде обуздана кризата.

Федералният резерв обаче счита, че проблемите на пазара няма да дадат отражение върху останалата част от икономиката. Същото е мнението на Централната банка, която остава категорична относно намаляване на лихвените проценти - стратегия, която има намерение да запази за по-нататък.

Министерство на труда съобщи, че индексът на потребителски цени отново  е нараснал с 0.1 % през юли след юнското повишение от 0.2 %. От юли 2006 до юли 2007 цените са скочили с 2.4 %.

Разходите за здравеопазване са се повишили с 0.6 %, докато през юни това повишение е възлизало на 0.4 %.

Цените на хотелските стаи също са отбелязали ръст, което според някои икономисти се дължи на големия наплив  към Щатите от чуждестранни туристи, привлечени от ниските стойности на долара. През първата половина на годината в няколко от големите градове, сред които Ню Йорк, Чикаго и Сиатъл, нивото на заетостта се е повишило.

При цените на храните също  се наблюдава цялостно повишение, но то е с по-бавни темпове  през юни. На годишна база обаче те са скочили с 4.2 % , почти двойно повече от юли миналата година.

Постепенната стабилизация на инфлацията действа в положителна насока при цените на имотите. За юли е регистриран ръст от само 2.4 % - повече от два пъти по-малко от миналата година.

Поради нарасналия брой от нереализирани сделки за продажба на имоти, в много части на страната наемите се понижават. Това се отразява и на цените на имотите.