„Инвеститорите бягат от риска", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Световните фондови пазари преживяват поредна вълна на бурни разпродажби на рискови активи на фона на слабите данни за икономиките на САЩ и Китай от миналата седмица, които подновиха страховете за силен спад на глобалния растеж. В началото на новата седмица азиатските, американските и европейските индекси продължиха да спадат, а инвеститорите да търсят сигурност в облигации с максимален кредитен рейтинг.
Австралийските държавни ценни книжа с падеж една година станаха поредните, ударили рекордни дъна, след облигациите на Германия, Великобритания и САЩ. Доходността по задълженията на тези държави спадна бързо през последните търговски сесии, след като доверието в рисковите активи се срина поради растящата неяснота около бъдещето на еврозоната. Миналата седмица доходността по германските двегодишни облигации стана негативна за пръв път в историята и остана близо до нулата в понеделник.
Забавяне на растежа
Началото на седмицата беше белязано и от силни разпродажби на суровинния пазар, причинени страховете от забавяне на икономическия растеж. Сериозен спад отчитат медта и другите индустриални метали, а петрола стигна осем месечно дъно. Основна роля за поведението на инвеститорите изиграха последните данни за икономиките на САЩ и Китай. В петък стана ясно, че през май в САЩ са били създадени едва 69 хил. работни места - много по-малко дори от най-скромните прогнози.
През уикенда последната актуализация на китайския индекс на мениджърските поръчки (PMI) показа забавяне в сектора на услугите в страната. Данните за производството също се оказаха изненадващо слаби, но властите в Пекин заявиха, че няма да предприемат увеличаване на икономическите стимули до нивото от 2008 г., когато достигнаха 4 трлн. юана (630 млрд. долара).
Още от статията на „Капитал Daily"
„Парите за помощи след труса стигат само за половината от пострадалите", разкрива от първата си страница „Сега"
Необмислените обещания на правителството да раздаде безусловно помощ на всички, пострадали от земетресението в Перник, доведоха до пълен хаос и напрежение сред населението. Дни след труса Министерският съвет прие специално постановление, по силата на което 325 лв. се дават на всеки, който е бил засегнат. Формулировката обаче се оказа твърде обща, а сметките на министрите колко хора ще поискат помощ - сбъркани. В резултат броят на кандидатстващите лавинообразно расте и отпуснатият от кабинета 1 млн. лв. вероятно няма да стигне.
До момента в местната дирекция за социално подпомагане са подадени около 4500 молби, уточни областният управител на миньорския град Иво Петров. Според самата дирекция молбите са още повече - 5200 към 12.30 часа вчера. "Ние разполагаме с 1 млн. лв. Простата сметка показва, че ако искаме да дадем на всички, ще ни трябват още пари", коментира Петров. До момента местната администрация е успяла да обработи документите на около 1700 души. Това значи, че са платени над 550 хил. лв, което е повече от половината от отпуснатата от кабинета сума. Ако трябва да се дадат пари на всички подали молби, ще са нужни поне още 690 хил. лв. Хората обаче ще могат да кандидатстват за средства още месец, така че никой не знае колко ще са молбите.
"На ден оттук минават между 800 и 1000 души", обясни пред "Сега" директорът на дирекцията Илияна Кованджийска. Липсата на ясни указания кара някои да се връщат по няколко пъти. За да получат еднократна помощ, хората трябва да попълнят молба, да представят документ за собственост на жилището си, както и личните карти на всички, които живеят там. Последното се налага, защото има случаи от един имот няколко души да кандидатстват за помощ. Това обаче е само началото.
Още от статията на „Сега"
„Гонят продавачите на храни от плажа", пише на първата си страница „Монитор"
През това лято концесионерите на плажовете ще трябва да гонят продавачите на царевица и риба от териториите, които стопанисват, съобщи за „Монитор" изпълнителният директор на Българската агенция за безопасност на храните Йордан Войнов. Разносната търговия е един от най-големите проблеми по морето всяка година, затова усилията през настоящия летен сезон ще бъдат насочени именно към тези продавачи, които нямат никаква регистрация, нямат здравни книжки и предлагат изключително рискови храни, каза още той. Всеки е виждал как се носят пържена риба, плодове, царевица и други храни между туристите.
Пиперливите рекламни послания на тези търговци често будят възмущение у родителите, а хигиената на запотените продавачи също буди съмнение. На строг контрол през лятото ще бъде подложена и търговията на сладолед на открито. За да се продава от ледената сладост е необходимо временните обекти за търговия да имат топла и студена вода, а количките да са изработени от неръждавейка, за да се почистват добре и лесно. У нас има регистрирани 31 предприятия за производство на сладолед, от които може да се зареждат и уличните търговци.
Доста пропуски в контрола по морето са установили от хранителната агенция, след като миналата година институцията започна работа. Трудно се променят нагласите на търговците и изпитваме доста трудности, сподели Войнов.
Сред най-разпространените измами са случаите, в които търговците се опитват да лъжат потребителите, като им се предлагат храни с изтекъл срок на годност. Често продуктите не са придружени с необходимите документи и нямат ясен произход. Освен това на много места манджата се съхранява неправилно.
Досегашният опит показва, че ресторантьорите се опитват с малко вложени средства да реализират големи печалби на гърба на потребителя. В резултат на проверките вече са унищожени хиляди тонове храна.
Още от статията на „Монитор"
„След Гришата: Зърнени босове горят", четем от първата страница на „Стандарт"
След Гриша Ганчев иде ред на зърнените босове. Акцията на данъчните, която започна в захарния бизнес, ще продължи до края на годината с удари срещу някои от най-големите производители и търговци на зърно. Те се проверяват за ДДС афери. "Сметките в зърнения бизнес не излизат. Някой лъже, и то с десетки милиони", заяви в интервю за "Стандарт" вицепремиерът Симеон Дянков.
Той разкри, че от година експертите от дирекция "Разследване на особени случаи" на НАП проверяват под лупа сектора. Резултатите се очакват до месеци. Финансовото министерство иска всеки по веригата да си плаща ДДС директно в хазната. "Сега в сектора няма касови бележки, голямата част е на тъмно. Всеки следващ търговец трябва да ни показва какво е купил и продал", обясни вицепремиерът.
Още по темата от „Стандарт"
„ЕС ще плаща за местенето на чиновници" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „Труд"
Преместването на структури на държавната администрация из страната може да се финансира частично с евросредства. Това каза министърът по управление на парите от еврофондовете Томислав Дончев в интервю за БНТ. Той уточни, че до септември ще е ясно колко пари може да се осигурят от еврофондовете. Добави, че още се изчислява колко би струвала цялата операция по разселването.
За да се осигурят парите преди 2014 г., те трябва да се вземат от оперативната програма "Административен капацитет", по която има пари за административна реформа.
Дончев припомни, че досега има окончателно решение за преместването само на чиновниците от министерството на икономиката, които отговарят за туризма - в Пловдив, и за Агенцията по рибарство и аквакултури, която се мести в Бургас.
Преди да започне и тяхното разселване обаче, ще са нужни промени в няколко закона, което според Дончев едва ли ще стане преди есента. Първоначалните планове бяха първите две структури да бъдат преместени до есента.
Дончев добави, че разселването вероятно ще засегне и звена на държавната администрация, които и в момента са извън София.
"Още от статията на „Труд"
"Лиляна Павлова: Вадете паспорти на жилищата" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
"Апелирам всеки да прояви съвест и да се погрижи за своята собственост", каза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова във Варна. Тя смята, че е редно да се застраховат домовете, както има гражданска отговорност за автомобилите.
"Нека всеки направи технически паспорт на сградата, за да знае колко устойчива е тя на земетресение. А със застраховка ще има финансов ресурс, с който да я възстанови при бедствие", каза Павлова.
До 2014 г. всички сгради над 15 м трябва да са с паспорт. До 2016 г. обследване трябва да са минали тези до 15 м, а до 2018 г. - всички останали къщи.
Павлова демонстрира във Варна и как ще изглежда енергийно осигурена къща с негорим покрив и възможности за соларни панели и подово отопление. Документи за кандидатстване за средства за саниране ще се подават от 1 юли.
"Собствениците на частни имоти могат да получат до 50% финансиране от държавата. 50 млн. лв. безвъзмездна помощ идва от ЕС. Пари ще получат онези, които кандидатстват сред първите", обясни Павлова. Първо ще се направи обследване на техническа устойчивост и ще се издаде технически паспорт на сградата. Двете процедури ще бъдат платени от държавата. Ще се санират само устойчиви постройки.
Между 40 и 68% падат разходите за отопление за енергийноефективен дом. Около 34 лв. на месец ще струва на семейство, за да изплати санирането за 8 г. Мислят се варианти как да се помогне на социално слабите.
Министър Павлова е категорична, че повече няма да се позволява саниране на кръпки, защото е неефективно и загрозява градовете. "Никого няма да караме да си маха изолацията или да си сменя дограмата. Но ще има енергийно обследване, което да покаже дали са ефективни. При необходимост ще се надгражда", каза Павлова.
Още от статията на „24 часа"
"25% ръст на сделките с имоти в градовете, трусове на пазара след земетресението", пише на първата си страница „Класа"
Сделките за жилища в градовете са се увеличили с около 25 на сто през последната година, сочат данните на компанията за недвижими имоти „Адрес". Основната причина за тази тенденция е миграцията на хората от селата към по-големите населени места. Предимно младите до 40 години са тези, които движат пазара. Те се явяват около две трети от купувачите на жилищен имот. А ако профилът на средностатистическия купувач е на млад човек, то тези, които предлагат, са в значително по-зряла възраст, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на „Адрес". Те се опитват да намерят средства, като реализират свой ненужен или прекалено голям имот. Част от тях подпомагат с получените от транзакцията пари и децата си, които обикновено също учат в друг град, допълни експертът.
Земетресенията и голямото количество дъждове през май пък са преобърнали изискванията на купувачите по отношение на избора на етаж на желаното жилище, сочат още данните на „Адрес". Ако допреди месец по-предпочитани бяха средните и високите етажи, то в момента купувачите се обръщат към по-безопасния при трусове и по-защитения от течове първи етаж.
Прогнозата на експертите е, че трусовете тепърва ще имат своето отражение върху жилищния пазар. Много хора напуснаха домовете си по време на земетресението, но останаха в колите си, защото нямаха друга алтернатива. Това вероятно ще увеличи стремежа на част от жителите на по-големите градове да се сдобият с по-скромни, но ниски постройки в провинцията. Тенденцията на растящ брой запитвания за селски къщи е факт през цялата последна година. Основният мотив досега беше да имат спокойно място за пълноценна почивка през уикенда. След събитията обаче ниските къщи могат да намерят и друго приложение, посочват от „Адрес".
Още от статията на „Класа"
"Закъсняло бързане за булевард "Витоша", информира „Капитал Daily"
Булевард "Витоша" се променя. Същото се случва и с плановете на общината за неговото бъдеще. Макар че от години се знае, че метрото ще е готово през септември, оказва се, че три месеца преди срока общината няма яснота кога и какво прави. Най-общо ще опита да ремонтира целия булевард до есента, не знае дали заради бързането ще използва прозрачна тръжна процедура, ще похарчи около 3 млн. лева и някои по-едри идеи за отсечката от бул. "Патриарх Евтимий" до ул. "Солунска" постепенно отпадат.
Първият проект
Превръщането на столичния бул. "Витоша" в истинска пешеходна зона с покрити навеси, зелени пасажи, зони за разходки и събития, с пейки, беседки и фонтани е отдавна обещаван проект. Реалното движение по него започна в началото на годината, когато беше завършен и архитектурният проект за част от пространството, който обхваща участъка от бул. "Патриарх Евтимий" до ул. "Солунска" и който е с обща площ около 12 хил. кв.м.
В края на миналата седмица проектът за преобразяването на "Витоша" вече реално се раздвижи. Със свое решение Столичният общински съвет одобри разработения от общинското предприятие "Софпроект - ОГП" и архитектурно бюро "Булархарт" архитектурен план и даде съгласието си кметът на София Йорданка Фандъкова да направи нужната организация на движението в района около булеварда, необходима за реализацията на проекта.
От предвиденото първоначално решение обаче към днешна дата са отпаднали част от елементите. Такива са обществените тоалетни и проектираният подземен паркинг. Според главния архитект на София това е направено по настояване на живеещите в района и на собствениците на търговски обекти там. На пешеходния участък не се предвижда да има велоалея.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Уволнения на бавни чиновници ще отпушват "Конкурентоспособност", разкрива „Сега"
Министърът на икономиката Делян Добрев обеща дисциплинарно уволнение за всеки чиновник, който бави приемането, разглеждането или оценката на проекти по най-проблемната европрограма за бизнеса "Конкурентоспособност". На среща с него компании от Българския форум на бизнес лидерите се оплакаха, че все по-трудно стигат до европарите - понякога документите се бавят повече от година вместо предвидените 3 месеца, и настояха наказанията за чиновниците да бъдат записани в закон.
Според Добрев обаче няма нужда от законодателна промяна, тъй като възможности за наказания съществуват и в момента. "Когато те нарушат правилата, държавната администрация има възможност да стартира дисциплинарна процедура и крайното наказание по нея е уволнение. Така че съществува и в момента възможност служителите, които не си изпълняват задълженията съвестно и в срок, да бъдат наказвани. Ние използваме нерядко този подход", каза министърът.
Най-сериозно е изоставането по мярката, свързана с иновации, където проектите често се бавят повече от година. "Година и три месеца да няма оценка на предложение е недопустимо", отсече Добрев и добави, че наказанията ще засегнат чиновниците, които не могат да мотивират протакането на книжата. Според експертите обаче подобни наказания трудно издържат, ако служителите решат да ги атакуват в съда.
Още от статията на „Сега"
„Уволняват чиновници, ако бавят европарите", информира „Стандарт"
Чиновници ще бъдат наказвани и дори уволнявани, ако бавят европроекти и плащанията по тях. Това обясни икономическият министър Делян Добрев по време на срещата му с Българския форум на бизнес лидерите. Ако даден проект по ОП "Конкурентоспособност" не бъде оценен в определения от закона тримесечен срок, отговорните за това служители ще понесат дисциплинарно наказание. Най-тежкото такова е уволнение, заяви Добрев. При всяко забавяне пък ще се изисква доклад за причините.
В момента бизнесът може да поиска финансова компенсация от държавните служители, които му бавят проекта, но фирмите все още не се възползват от тази опция. Според Добрев две са основните причини, заради които се бави европрограмата на бизнеса. Едната е в големия брой изисквани документи. Втората обаче е именно в бавното одобряване на проектите. Понякога фирмите чакат над година, а през това време може и да отпадне нуждата от проекта, обясни Добрев. Работи се и за облекчаване на процедурите и опростяване на правилата за плащане, допълни министърът.
Още от статията на „Стандарт"
"350 доноса в НАП за укрити наеми", пише „Монитор"
Цели 350 доноса за укриване на доходи са подадени в НАП в Пловдив до края на април. Топят се предимно съседи, но не са малко и жалбите от недоволни квартиранти срещу некоректни наемодатели. Най-малко по три - четири сигнала на ден постъпвали в пловдивската дирекция на данъчната служба от бдителни граждани, които смятали за свой дълг да уведомят данъчните за нарушението на комшията. Това съобщи Божана Илиева, говорител на НАП в Пловдив. Тя уточни, че за разлика от минали години в началото на 2012 преобладавали жалбите за укрити наеми или за неиздадени касови бележки в магазините.
„За сравнение с миналата година, когато повечето жалби бяха за нередовно плащане на задължителни осигуровки от работодатели в региона, през тази година повече са сигналите срещу пловдивчани, които имат тайни наематели", каза Илиева. Тя уточни, че вероятната причина за зачестилите жалби за укриване на доходи се дължи на засиления контрол от НАП към фирмите. Постепенно дружествата се научили да бъдат коректни, когато плащат осигуровки на работниците си, обясниха от данъчната служба под тепетата.
Повечето от подадените 350 жалби за укрити наеми и за неиздадени касови бележки обаче били анонимни, което моментално ги пращало в коша. Според Административно-процесуалния кодекс производство по анонимки не се образува е категорична Божана Илиева.
Още от статията на „Монитор"
"70% от хранителните ни стоки са вносни", съобщава „Класа"
У нас внасяме 70% от хранителните си продукти отвън, което е срамно и недопустимо положение за страна, която може да изхранва половин Европа, каза Лукан Луканов, председател на съюз "Произведено в България", на среща с икономическия министър Делян Добрев.
Търговските вериги у нас изстискват докрай производителите ни, даже отвъд позволеното, и не допускат до рафтовете си малките и средните производители. Те регистрират свръхпечалба, а нашите производители губят, фалират и остават без работа, посочи в изложението си членът на ръководството на съюза Кънчо Стойчев. Веригите не искат закон, който да регулира тази сфера, макар че техните доставчици силно настояват за това, подкрепи колегите си от "Произведено в България" представителят на бизнеса Кирил Вътев. Банките не кредитират - пари няма, но има програма "Конкурентоспособност", която е интересна за малкия и средния бизнес, каза той. Предлагаме на правителството създаването на тържища и пазари и може би те ще бъдат сериозна пазарна алтернатива на големите търговски вериги. Предлагаме и законови промени в Закона за защита на конкуренцията, за да бъдат защитени малкият и средният бизнес, каза Луканов.
Съюз "Произведено в България" обединява 228 индивидуални членове, колективните са в браншови съюзи и имат представители от 14 области на икономиката, заяви изпълнителният директор на съюз "Произведено в България" Пламен Грозданов. 6 млрд. лв. е годишният оборот на фирмите - членове на структурата, основно от малкия и средния бизнес, а съюзът има представителства в 24 района на България.
Още от статията на „Класа"
"ВМРО съди "Софийска вода", информира „Труд"
Върховният административен съд даде ход на делото на ВМРО срещу "Софийска вода" заради увеличението на цената на водата в понеделник.
От януари м.г. за кубик в столицата се плащат 1,68 лв. От партията на Красимир Каракачанов смятат, че скокът на цената на водата е незаконен. Делото ще се гледа през октомври.
"Искаме да се докаже, че цената на водата е незаконна, и "Софийска вода" да върне парите на хората." Ще стане много интересно, ще трябва да връща няколко десетки милиона", обясни общинският съветник от ВМРО Ангел Джамбазки вчера. Той изрази предположение, че за да връща пари, дружеството ще трябва да продава возила и офиси, ако е вложило печалбата в такива придобивки. Джамбазки не пропусна да подчерта, че дълго време не е даван ход на делото срещу фирмата, стопанин на столичното ВиК.
Още от статията на „Труд"