Именно тук е големият проблем, който вълнува икономистите в условията на бързо обезценяващ се долар. Какво ще стане ако Иран реши да продава петрола не в американска валута а в евро и прехвърли всичките си валутни резерви също в европейска валута? Около 60% от целия износ на Иран, който се оценява на $40 млрд. всяка година, така или иначе се плаща от страни, които не използват долара като собствена валута. В последните месеци дори се стигна до там, че Иран помоли японските рафинерии да заплащат за петрола директно с йени.
В крайна сметка, Иран не е в положение да избира в каква валута да продава петрола си, тъй като е изключително зависим не само от потреблението на САЩ, но и от това на Европа. Япония купува едва 15% от целия добит в Иран петрол. Официални лица от американското финансово министерство лобират пред чуждестранните банкери, особено тези от ЕС, да прекратят всякакви икономически връзки с персийската страна било то с долари, евро или каквато и да е била друга валута.
До сега голям брой световно известни финансови институции откликнаха на американския призив за икономическа изолация на Иран, сред които са швейцарската UBS (спира банковите транзакции с ирански компании), Deutsche Bank и Commerzbank (спират транзакциите в долари за ирански компании).
Техеран изпитва сериозни притеснения, че бива изтикван от световната финансова система, но пък от политическа гледна точка, това е идеален случай да развихри популистката си анти-американска пропаганда. По-малко от 30% от целия валутен резерв на Иран ($60 млрд.) е в долари, а оставащият процент продължава да пада ежедневно, коментира миналия месец гуверньорът на Иранската национална банка.
В момента иранските икономисти работят изключително за премахването на долара от цялата финансова система на страната. До скоро, доларът служеше като резервна валута на иранския риал, но вече за бизнеса в страната стана невъзможно да открива набирателни и разплащателни сметки в американска валута. Страната малко по малко се ориентира към евро, но хората и бизнеса все още калкулират разходите и печалбите си в долари.
Как това вреди на иранската икономика? До сега натискът на Вашингтон и упоритостта на Техеран, единствено допринасяха за оскъпяване дейността на иранския бизнес. Според предприемачите в страната, с новия курс който Иран пое, цената на вносните суровини поскъпнаха с 5% до 10%, заради дължимите комисионни за банкови и валутни операции.
В момента около две-трети от световната търговия се извършва в американски долари, както и две-трети от световните валутни резерви са в долари. Щатската валута си остава единствен финансов измерител за МФВ, Световната банка и други организации. При такова всеобщо господство на зелените пари, САЩ може да си позволи да поддържа огромен търговски дефицит с години. Това е възможно, тъй като страните по света се нуждаят от долари, за да връщат заемите си към МВФ, да купуват суровини на стоковите пазари и да увеличават валутните си резерви.
САЩ осигурява нужното количество долари на света като изкупува стоки и услуги произведени в чужбина, но тъй като няма същата нужда от чужда валута, продава доста по-малко собствени стоки и услуги в замяна. Ето така се обяснява феноменът, защо САЩ винаги потребява повече отколкото произвежда. Така американският търговски дефицит достигна космически стойности през последните 10 години, тъй като вносът в страната е с 50% повече от износа. Ако доларът продължи да е основна световна валута, САЩ ще продължи да потребява много повече отколкото може да произведе, ще увеличава военната си мощ и ще може да си позволи съкращаване на данъците.
Едно масово пренасочване на световната икономика от долари към евро може да окаже разрушителен ефект върху американската финансова система и икономически прогрес. Нещо по-лошо, САЩ ще стане основен валутен вносител, тъй като чужденците ще искат да обменят доларовите си активи, които в момента се оценяват на $3 трлн. ($3,000 млрд.) С други думи, САЩ ще трябва да преминат към поддържане на търговски излишък, вместо удобния до сега дефицит.
Бързо и повсеместно преминаване към еврото може да доведе до още по-голяма обезценка на долара, тъй като всички ще искат почти едновременно да се отърват от него. Това обаче е резултат, който никой не иска, нито дори Франция и Германия, заради разрушителния ефект, който ще окаже на световната икономика. Европа би предпочела бавно и постепенно преминаване първо към евро-доларов свят и чак след години към евро доминиран такъв. Да не говорим за Китай, чийто основен партньор е САЩ, а обезцени ли се рязко американската валута, китайските стоки ще поскъпнат също толкова рязко и все по-малко от тях ще намират реализация. Експортно ориентирана страна като Китай би пострадала изключително много от продължаващата слабост на долара.
Все пак е ясно какъв курс е поел Светът в момент, в който щатският долар все повече изостава и вече трудно може да се нарече стабилна световна валута. МВФ дори предупреди САЩ за лошия им търговски дефицит, който допълнително утежнява положението на долара. Въпросът сега е дали световната общност ще чака да се развие пълна-доларова криза или ще предложи по-съвременна и гъвкава търговска система, която включва не само американска валута, но и евро?
За статията са използвани материали от сп. Businessweek.
Само Левски
на 04.10.2007 в 00:46:11 #24http://strangemaps.wordpress.com/2007/06/10/131-us-states-renamed-for-countries-with-similar-gdps/ За всички умници, които им се привижда някакъв срив на Американската икономика и валута; искам да им препоръчам да видят тоя линк; за да се уверят, че по трудолюбив народ от американците няма;Тия хора работя за 5-ма;те са 300 млн. население,което се увеличава с 3 млн. годишно само от имиграция от "проспериращата " Латинска Америка; Това е третата по население държава в света произвеждаща 25% от световния БВП;а в 90% от международните разплащания долара присъства; това е световната валута; харесва ли му някои или не; а тя се крепи единствено върху едно нещо; ДОВЕРИЕТО на света към нея; никои нормален човек не иска да му плащат в рубли; йени; йоани и други туземски валути;Еврото е една все още пиклива валута съществуваща от 4 години; има доста хляб да яде докато се качи на малкия пръст на зеления гущер;
shakalaka-Man-U
на 29.09.2007 в 01:41:32 #23OK Неделчо и Палини.. Мерси за коментарите..
zal_negodnik
на 28.09.2007 в 21:52:58 #22евала за статията !!!
pallini
на 28.09.2007 в 11:54:27 #21Първо TGTF на всички /Танкс Год, тудей из фрайдей/. До Чакалака: Неделчо е обяснил ,според мен, езенцията на въпроса за Ю.Америка. В неговото експозе е обхванато най-важното-зависимоста на икономиките от долара. Бих допълнил, че хватката е много здрава и действително, ако намерят дабра финасова подкрепа от ЕС и достатъчно некурумпирани политици да прокарат една нова монетарна политика, осноована на здрави критерии каквито имат страните в ЕС, тогава САЩ ще се окажат и без заден двор. Хватката е здрава, защото всички тия държави са с огромни дългове към Американски банки и основния им паза е САЩ. Политически те са 100% зависими, въоръжени са само с американско оръжие, офицерите им са обучавани в академиите на САЩ (това е свера на влияние без конкуренция) и мнозинството се управляват от техни или техните наследници. За да се превключат на евро това значи да стават и политически революции. Дано не са като тази във Венецуела, но само радикална промяна може да ги насочи на нов път. Бразилия, която е най-мощната има още едно оръжие освен захарната тръстика. Това е кафето. Дали обаче ще намерят сили да се преборят със падащия долар и неговото влияние, не е ясно, защото мегаинфлациите като чели изчезнаха от този континет. Както казва Неделчо, валутите на тия държави са като скачени съдове с долара и за сега се чувстват комфортно в неговата компания, ако не се смята зависимостта, т.е. невъзможността за вземане на самостоятелни икономически решения. Светът е разделен на зони на влияние, създадени по времето на завладяването на Новия Свят от Испаня, Португаля, Англия, Холандия и Франция. По подобен начин трябва да се отцепват една по една страните от Ю.Америка, за да може да се намали влиянието на САЩ върху тях. Сегта не може с оръжие, но с внедряване на култура и нови ценности като образование например, е възможно в по-дългосрочен план да бъдат приобщени към семейството на ЕС. Колко ще имат изгода от това, това е дуг въпрос.
мнението ми
на 28.09.2007 в 09:57:26 #20Валутата има значение, но като гледам тук коментарите излиза че с нейна помощ може да се регулират цените, което не е така. Цените на китайските стоки зависят от суровините и работната ръка и тъй като и двете почти не зависят от щатския долар, то цените ( в долари се променят ). Не усложнявайте един сравнително прост въпрос - валутите са средство за разплащане, а относителнита им стойност се определя от икономическото развитие на региона от който произхожда валутата.
Неделчо Съботинов
на 28.09.2007 в 09:41:51 #19Латинска и Южна Амерка са смесица от много различни и малки по големина държави. Тези, които в последно време излизат на показ в медийното пространство са Венецуела, Боливия, Еквадор главно заради силната опозиция на американското правителство. Особено Венецуела е силно заивисима от САЩ заради износа си на петрол, който почти изцяло се изгаря там. Петролът се плаща с долари, така че мога да предположа, че ако светът започне да се евровизира (еврото замени долара), то тогава и петролните икономики на Южна Америка ще се преориентират към него. Не забравяйте и политическият лайт-мотив, който червената пропаганда на Чавес, Моралес и т.н. ще изпозлват (смърт на долара-смърт на Америка), типично първосигнално. Колкото до Аржентина и Бразилия, това са държави, които се свързват със земеделие, а особено Бразилия с новия хит на екогоривата (захарната тръстика), която отива за етанол и също се котира с долари. Така като хвърлим един общ поглед на южния континент, илиза че почти целия износ на стоки от там се котира единствено в долари на световния пазар, като включим и антиамериканските настроения има голяма вероятност този регион на света да е един от първите, който ще се опита да захвърли долара. Не съм експерт по въпросите на Южна Америка, но така като гледам нещата, икономиката им е изключително силно подвластна на американския долар, но пък настроенията са много различни там. Това е интересна тема за размисъл, може би хоратар които правят този сайт ще пуснат една обзорна статия за Южна Америка и долара. Усмивка
bulgAR
на 28.09.2007 в 07:16:09 #18ВАЛЕДО,трябва да те разочаровам,но американска нация не съществува,както не съществуваше съветска нация и както не е съществувала ромейска нация.САЩ и СССР,също като Римската империя и населението на тези империи е всичко друго но не и нация.
bulgAR
на 28.09.2007 в 07:09:03 #17Българина е прав.То си го пише и в статията,че американският долар умира,само,че няма да е толкова бързо,по едиствената причина,че ще е вредно за световната икономика.САЩ са само два процента от населението на света,но ценното за света е,че са платежоспособен свръхпотребител.ЕС обаче е по-голям пазар от САЩ,като платежоспособноста на новите членки постоянно нараства,а и самият ЕС още ще расте.Русия,Китай и Индия са огромни пазари,с бързо растяща платежоспособност на населението.Виждаме,че Китай има къде да продава продукцията си,даже и ако САЩ въобще не съществува.
dollar
на 28.09.2007 в 05:05:14 #16един ден светът ще се казва КОРПОРАТИВНА АМЕРИКА
rednikmarto
на 28.09.2007 в 03:19:27 #15Благодаря за актуалната статия ! ОАЕ и Иран са като България, Гърция и Сърбия, в каквато комбинация си искате. Направо тъпоумен разнобой, и те и ние - балканската тройка.
shakalaka-Man-U
на 28.09.2007 в 01:27:49 #14Пичове някой от вас (като Палини и Неделчо) очевидно са много ерудирани в икономическо отношение.. Съвсем искрено ( и малко оф топик) бих ви попитал за вашето мнение относно как ще се отрази кризата на американската валута върху икономиката в Латинска Америка ( защото там живея) където де факто икомиките са Доларизирани.. Недвижими имущества, коли и т.н. се продават и купуват в Щатски долари.. Другото което ме заинтригува.. Ако Еврото стане "световна валута" както някой други предполагат, означава ли това че икономиките в Латинска Америка ще се Евроризират.. Както стана в БГ в началото на този век??? Предварително благодаря за отговорите ви..
theprestige
на 28.09.2007 в 00:56:47 #13Браво Българино браво само така ха ха ха защо ли не се учудвам. А за нас историята колко страници ще отдели, а? Ха ха ха ха наистина разсмиваш...
theprestige
на 28.09.2007 в 00:36:57 #12Неделчо, pallini така и аз нека ви поздравя за безпристрастните менения и преценка. А на Българина само мога да кажа, че пише пълни детски глупости породени от безсилие и комплекси.
Неделчо Съботинов
на 28.09.2007 в 00:05:32 #11Ако Китай започнат да обръщат единия си трилион долара валутни резерви в евро ще разсипе тотално долара, от там ще оскъпи безумно продукцията си, което пък ще я направи непродаваема в основния им търговски партньор САЩ. Дори и жълтурите не са толкова луди да се самоубият по този начин. Колкото до мрачната картинка за САЩ, явно никога не си бил в тази държава, за да знаеш, че подобно развитие в близките сто години няма как да се случи. Спирам за сега със споровете, искам само да поздравя за пореден път Pallini за компетентното му мнение и хората, които правят този сайт, че ни провокират да водим интелектуални (в повечето случаи) спорове по важни световни теми.
alibaba
на 27.09.2007 в 22:32:00 #10aizi, щеше да е чудесно, ако в Строго Секретно се пишеха измишльотини, но за съжаление повечето от нещата са верни, и конкретно за България в момента се пише, че с тази политика нищо добро не ни очаква. pallini прав си за производството, но не забрявай, че в момента няма митници - ни в ЕС ни извън ЕС. А след като митниците не бачкат ефективно (към Турция, Сърбия и Македония), а към страните ое ЕС ги няма, никакво производство не можеш да правиш, по-добра да станеш дистрибутор и да задълбочиш още платежния баланс на страната.
pallini
на 27.09.2007 в 20:52:29 #9Неделчо, ! Всички сте прави, момчета, особенно в това, че статията е на ниво и то завидно, подобаващо на този отличен сайт. Всичко е засегнал човека. Най-важното е, че за сега поради дефицита им за тях е най-удобно долара да е евтин. Но не бива да го погребваме. Самото му безпрецедентно поевтиняване е доказателството, че той е без достатъчно покритие, каквото има например Швейцарския франк и понеже е така поевтиняването не довежда до катаклизми вътре в страната. Това, че има кредитна криза, кето все още не е съвсем ясно дали е действително така,идва не от невъзможността да се плащат заемите, защото хората нямат работа, а поради това, че лихвата е толкова висока, че взимането на заеми се е забавило, което довежда до по-бавно търсене на нови жилища. След падането на лихвата, което според мен не е достатъчно още, би трябвало да се вдигне вътрешното потребление, което е двигателя на икономиката на САЩ. Т.е. вътре в страната всичко си се движи по законите на пазарната икономика. Военно-промишления комплекс, който печели най-много от този момент, е главния виновник за положението. Държавата задлъжнява навън продавайки бондове в долари и ще ги и ги изплаща пак в долари. Тя прави поръчките на комплекса, който се разви излючително много по времето на Рейган. Не случайно го наричат гробокопача на Социализма, защото с тия междузвездни войни накара СССР и сие да си съдерат по 3 кожи за въоръжение. Но това е явно рефлектирало и върху САЩ създавайки машина, която се нуждае непрекъснато от средства. Да не забравяме, че военната индустрия на САЩ загуби позиции след падането на Берлинската стена- просто нямаше вече купувачи и тя се нуждаеше от отдушник. Как точно САЩ ще хванат нефта на Ирак или Иран, това на практика не е много ясно, но те го владеят чрез позицията на долара, което става ясно от статията. Действително ситуацията е уникална в историята и само много добър аналитик с много голям късмет може да даде Нострадамовско решение на бъдещето. Едно е ясно обаче, долара губи позиции, а същевременно никой от големите старни и икономики няма интерес да се срине. Един пример- международната договореност на финансовия сектор определен процент от резевите на банките да са в долари. Ако той загуби съвсем сотйност какво ще сатне с банковата система по СветаІ Банковите институции по Света са се размножили от Европейските такива. Те са генетично свързани и съдбата на определена държава не зависи от желанието на тоя и ония, а на строго определени интереси. Според мен за БГ в този момент е важно да си намери приоритети на развитието и да си покрива лева с продукция, а не с приказки. Защото това е възможно да се възроди сега при ниска стойност на работната сила в съотношение на търсенето да кажем в Европа. Но когато се вдигнат доходите и работния час се заплащша като в ЕС сердностатистически, ще бъде много трудно да се създаде конкурентноспособна стока за износ и никакъв евтин долар няма да спаси ситуацията.
bulgAR
на 27.09.2007 в 20:50:26 #8Една криза на долара,която е факт и все повече ще се задълбочава,няма да възроди производството в САЩ,защото е много скъпо да произвеждаш в САЩ,поради високия стандарт.Евреите са създали САЩ,като консуматорска империя,в която да реализират огромни печалби от стоките произведени от еврейските компании в страни с нисък жизнен стандарт Или стока произведаена за 10 долара я продаваш за 100 долара и слагаш 90 долара в джоба.Това е и причината за да има богати и бедни страни,което се подържа искуствено в много голяма степен.Бедните страни са нужни за да произвеждат евтини стоки,а богатите страни за да ги купуват.Ако стандартите се изравнят,то печалбата на международните корпорации ще е много малка.
boris
на 27.09.2007 в 18:32:03 #7между другото една колосална доларова криза, затваряне на САЩ в вътрешните им проблеми, изтегляне на армийте им от окупираните страни и необходимост за преструкториране на икономиката им в по-експортно ориентирана, в един по-дългострочен план може да има последици различни от очевидните. Имайте предвид че спадането на стандарта на живот (и от там и на заплатите) в страни с развита инфраструктура и технологичен потенциал има експлозивен ефект върху производството. Това което със сигурност ще се случи обаче е пълен крах на американското политическо господство което вече ще е наистина положително.
boris
на 27.09.2007 в 18:24:19 #6българия ще пострада,заради упоменатото поскъпване на китайските стоки ,който преливат пазара ни.те са една бариера за развитието на производството ни и би трябвало да се редуцират до санитарния минимум ----------------------------------------------------------------- това изречение си го прочети пак
aizi
на 27.09.2007 в 18:00:41 #5аз имам отговор -българия ще пострада,заради упоменатото поскъпване на китайските стоки ,който преливат пазара ни.те са една бариера за развитието на производството ни и би трябвало да се редуцират до санитарния минимум особено стоките за масово потребление.печелим засега от евтини чаркове за компютрите ама търговците заковаха цените в левове на някой места. а на другия пич мога да кажа че и аз съм чел вестник атака и строго секретно но това за мен е забавно четиво,с по малък интелектуален заряд и от сп. блясък.продължавай да търсиш истината в конспирациите,то живота си отминава в псуване и да вярваш на хартиики отпечатани в многохиляден тираж