Понятието islamic banking се закрепи твърдо в европейската практика - с този специфичен вид банкови услуги вече започват да се занимават редица банки. В Европа понятието „религия" обикновено даже не се и свързва по някакъв начин с банковата сфера, но в арабския свят ценностите на исляма оказват значително влияние върху финансовия бизнес: Handelsblatt.

Едва преди няколко години islamic banking бе трудно забележима ниша, която не се е взимала сериозно не само на Запад, а и в самия ислямски свят. Днес това е най-бързо нарастващият сегмент на финансовия пазар на Близкия Изток - нали в региона на Персийския залив има предостатъчно финансови активи. Допълнителен импулс за развитието на islamic banking придават и религиозно и националистически оцветените чувства на мюсюлманите, които се надигнаха в тях след обявената от САЩ война против тероризма.

Освен забраната да се получава печалба от банкови лихви, в банкирането според законите шериата съществуват редица табу: парите не могат да се инвестират в отрасли, свързани с производство или разпространение на оръжие, алкохол, тютюн или свинско месо. Освен това под забрана попадат авиокомпании и вериги хотели, от които по време на пътуване или престой клиент може да закупи алкохол. На учението на исляма освен това противоречат кредитите, кредитните карти, дериватите, боновете или срочните сделки. В някои случаи арабските банкери трябва да проявят прагматичност и ако вече няма как да не получат лихва, то насочват спечелените суми за благотворителни цели.

При общуване с представители на този нов за европейците банков сегмент се чувства гордост от постигнатите успехи: в течение на последните пет години отрасълът нараства с 15% годишно. „Това внушава оптимизъм" - твърди Хайрул Низам, разработващ стандарти за работата на islamic banking в Бахрейн. По неговите думи, сега по света в близо 300 ислямски банки има капитал, превишаващ трилион долара. Официални статистики за това няма - според друг източник, парите на ислямските банки варират между 250 до 850 млрд. долара. Низам отбелязва, че сега ислямът нараства повече от останалите религии и колкото повече пари има в ръцете на мюсюлманите, толкова по-бързо ще се развива и islamic banking.

Ислямските банкери са доста предприемчиви. Те лесно заобикалят ограниченията на шериата. „Мечтите на клиентите ни се изпълняват!" - така звучи например рекламата на една ислямска банка в Дубай. Умните глави са открили способи как могат да се получават заеми без да се нарушава закона да не се взимат лихви. Например, кредитът може да се превърне в сделка за покупко - продажба на благородни метали, в хода на която ще стане дума за търговска надценка, но не за лихви по заем.

Сафдар Алам се занимава с развитие на нови ислямски продукти. Преди няколко години той напуска лондонския UBS и сега ръководи в Бахрейн отделът по islamic banking в Calyon Bank, която принадлежи на групата Crédit Agricole. Роден пакистанец израсъл във Великобритания, Алам има намерение да прави бизнес по законите на исляма: „Става дума за етика на вложенията", отбелязвайки, че и в традиционните банки има вложители, които инвестират в абсолютно чисти от морална гледна точка фондове. А пък в ислямските фондове се търгуват акции на компании преимуществено от секторите здравеопазване, енергетика и високи технологии.

Алам е убеден, че не е възможно да се спре настъпването на морално-етичните принципи на исляма. Причината за това е търсене от страна на самите мюсюлмани. Във Великобритания мюсюлманите могат да разчитат на подкрепа от страна на правителството: министърът на финансите Гордън Браун, скорошният наследник на Блеър, иска да превърне Лондон в европейски център на ислямските финанси.

Вече е прието съответното решение за данъчни преференции. В подем е islamic banking и в Германия: целта е достъп до капиталите на арабските държави. Например преди три години федералната провинция Саксония-Анхалт за да попълни хазната си с арабски милиони пусна отговаряща на всички искания на Корана облигация. През януари Deutsche Bank публикува специално ръководство, облекчаващо емисиите на ценните книжа съответстващи на изискванията на шериата.

По мнението на Алам, islamic banking в Европа има голямо бъдеще, религията играе голяма роля в живота на мюсюлманите, които само във Великобритания са два милиона. Много мюсюлмани отказват да дадат в банката спестяванията си заради лихвата, която ще получат там, и вместо това си ги държат вкъщи под дюшека.

Преди три години Islamic Bank of Britain откри тази пазарна дупка на пазара на финансови услуги и стана първи в Европа изцяло арабски финансово-кредитен  оператор. Сега клиентите му имат възможността да придобиват недвижима собственост без да прибягват до ипотеки. Домът за своят клиент купува сам Islamic Bank, а клиентът с регулярни вноски погасява заема на банката.