Сега: Законът за брокерите вероятно ще влезе в парламента през септември

Обсъждането на проекта на Закона за брокерите най-вероятно ще започне през септември. Това каза пред "Сега" председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Иван Велков. Документът вече беше разгледан и одобрен от политическите сили в предишния парламент, както и от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и от по-голямата част от браншовите организации. Регламентирането на брокерската дейност обаче остана за след изборите, тъй като някои от текстовете в проекта се нуждаеха от доработка.

Променената политическа обстановка сега забавя повторното разглеждане на проекта. По думите на Велков в момента държавата трябва да се справя с много по-сериозни и належащи проблеми и от бранша не си позволяват да настояват регламентирането на дейността им да бъде в приоритетите на управляващите. Все пак надеждите са още през септември законопроектът да влезе за обсъждане на експертно ниво в парламентарните комисии.

Още от статията във в. Сега

Стандарт: Втори сме по износ на златна руда

България е на второ място в света по износ на златна руда през 2012 година, сочи анализ на Българската стопанска камара (БСК), изготвен по данни на Световната търговска организация. През миналата година България е изнесла руди на благородни метали и техни концентрати, различни от сребърните, на обща стойност 340 млн. щатски долара, което отрежда на страната ни второ място в света с глобален пазарен дял от 10,8%. Като цяло родният износ се нарежда на 65-о място в света за 2012 г., което е покачване с 4 места в класацията спрямо 2011 г. Макар България да не разполага с водещи икономически отрасли, които да я извисяват в ролята на световен лидер в износа за цял сектор, страната се представя доста добре от гледна точка на износа на нишови продукти. Например България е световен лидер в износа на зърна от житни растения, които са обработени по друг начин (сплескани или на люспи), с 20,5% световен пазарен дял и износ за 2012 г., оценяван на 32,5 млн. долара.

Още от статията във в. Стандарт

Монитор: 12 нови изби у нас до края на годината

До края на годината новите изби у нас ще станат 12, а през следващата година още 6 винарски предприятия ще започнат работа. Повечето нови мощности се изграждат с чужди капитали, осем от винарните, които ще отворят врати през 2013 година, са изградени със средства от чужбина. Сред инвеститорите има французи, немци, италианци и руснаци. Това съобщи за „Монитор" изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев. Свои средства инвестират и бизнесмени от Казахстан.

Това обаче означава, че те са оценили качеството на нашето грозде и вината, които се правят у нас, и са открили потенциал за развитие на успешен бизнес, коментира той. Според него кризата не се е отразила сериозно на бранша, а през последните четири години постоянно има макар и минимален ръст на износа, както и на потреблението на вътрешния пазар. Освен това постоянно се засаждат нови лозя. След като заработят избите, които са в процес на изграждане, на територията на страната към Коледа ще има 270 преработвателни предприятия

Още от статията във в. Монитор

Труд: Как да похарчим умно 800 000 долара?

Малкото поповско село Водица има нечуван в света проблем - как да изхарчи дарените му 800 000 долара. Вече две години се водят спорове, събират се идеи, правят се проверки и засега резултат - никакъв.

А големият късмет застига селото през 2011 г., когато покойната американка Хелън Л. Ринкър Ашли от Аризона прави завещание за огромната сума. Причината е, че корените са от Водица. Но радостта на местните хора трае кратко.

Още от статията във в. Труд

Капитал: Бездействие за 20 млн. лв.

Година след като държавата продаде терена и недовършения корпус на ИПК "Родина" за 20 млн. лв, Агенцията за приватизация има основание да вземе още толкова. Причината е, че бетонният скелет на високата сграда още стърчи неразрушен въпреки поетия ангажимент да бъде завършена или съборена от купувача - дружество, контролирано от Ирена Кръстева, собственик на "Нова българска медийна група".

Според приватизационния договор неизпълнението на тази клауза означава неустойка за дружеството до 20 млн. лв., която е обезпечена с банкова гаранция за същата сума. Тъй като все пак малка част е разрушена, договорът предвижда частично усвояване за несъборената част. Покупката беше финансирана от Корпоративна търговска банка, която е и издател на гаранцията пред АП.

Още от статията във в. Капитал