Българо-холандският туининг проект „Усъвършенстване на бюджетния процес в България", част от цялостния проект „Укрепване на институционалния капацитет на Министерството на финансите", стартира през м. април 2006 г. и приключва официално на 30 ноември 2007, съобщават от министерство на финансите.

Припомняме, че по този повод днес бе организирана пресконференция, на която бяха обяснени постигнатите резултати.

Проектът

Проектът е финансиран със средства от Европейския съюз по национална програма ФАР 2004 и е на стойност 1.3 милиона евро.

Основната му цел е да подобри бюджетното планиране и процедури, както и да конструира бюджетен процес в съответствие с най-добрите практики в страните-членки на ЕС. Подобряването на бюджетния процес води до по-ефективно и ефикасно разпределение на публичните разходи, което от своя страна е един от приоритетите на общността.

Проектът е изпълнил четири основни компонента, някои от които са разделени на подкомпоненти, с цел да се обхванат всички аспекти на управлението на публичните разходи.

По Компонент 1 - „Законодателна рамка" е разработен проект на нов Закон за устройството на държавния бюджет. Той трябва да даде възможност за управление на публичните финанси на основата на политики и програми, което осигурява прозрачност, засилена отговорност и приоритизаране на очакваните резултати като основа за взимане на управленски решения за бюджета.

Предстои проектът да бъде представен за междуведомствено съгласуване и внесен за разглеждане от Министерски съвет през следващата година.

По Компонент 2 - „Бюджетни практики" са постигнати ред резултати, измежду които усъвършенствана бюджетна процедура за 2008 г., разширяване на методологията на бюджетиране за министерствата и държавните агенции, разработване на указания за оценка на ефективността и ефикасността на бюджетните предложения и др.

Компонент 3 е насочен към „Професионално развитие чрез обучение" и е съсредоточен върху по-нататъшното подобряване на професионалните знания, умения и нагласи на служителите от министерствата в подкрепа на извършваните бюджетни реформи. По него са проведени редица обучения, следващи напредъка по първите два компонента на проекта.

По Компонент 4 - „Засилване на капацитета за обучение на Школата по публични финанси" са  разработени система за електронно обучение, информационна система за администриране на обучителната дейност, документационен център.

Ръководител на проекта от българска страна е заместник-министърът на финансите Любомир Дацов, с от холандска -Питър Арнолдус, директор на дирекция „Финансови и икономически дейности" в холандското Министерство на външните работи.