Като онази басня за орела, рака и щуката звучат посланията на управляващите относно цените на електроенергията. Нова поанта в говоренето постави и министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, който в интерес на истината е най-компетентния в сравнение с премиера и вицепремиера Симеон Дянков.
Енергийният министър каза в сутрешния блок на bTV, че в момента не е приоритет на държавата да се национализират електроразпределителните дружества (ЕРП). На друго мнение от три дни е Бойко Борисов, а вчера и Симеон Дянков се намеси, като привика във ведомството си шефове на ЧЕЗ, EVN и ЕОН.
Според Трайков за национализация може да се говори само при наличието на две хипотези:
- ако държавата намери 2 млрд. лв., за да си ги върне обратно ЕРП от частните компании,
- държавният енергиен регулатор (ДКЕВР) да им отнеме лиценза.
Странно, но премиерът не показа, че е информиран, като се заканваше да се разследват ЕРП, че министър Трайков още през януари е договорил с частните електроразпределителни компании да внесат в бюджета една трета от дивидента си за миналата година. Толкова, колкото е държавното участие в тях (държавата държи по 33% от капитала им). Шефовете на ЕРП обещали, но преди това трябвало да се гласува от акционерите в трите компании. Досега компаниите не са отчислявали дивидент, защото по документи печалбата е влагана в инвестиции, което пък е записано като условие в приватизационните договори.
И това ли не знаеше вицепремиерът Дянков, като покани на разговор вчера шефовете на ЕРП?
Да припомним, че срещата бе закрита за медиите, а от финансовото ведомство посочиха, че тя е имала работен характер. Информационна завеса леко бе повдигната от ЕОН. Представител на компанията обяви пред БТА, че дружествата вече са официално запознати с позицията на държавата по обсъжданата тема за изплащане на дивидент от печалбите им. Позицията на трите дружества ще бъде обявена днес, казал човекът на ЕОН.
"Актуална е темата доколко тези инвестиции са истински. Ще има регулаторен одит от ДКЕВР на всички електроразпределителни дружества, НЕК и всички държавни обекти, които получават", подчерта по bTV министър Трайков. Той дори уточни, че финансовото министерство ще отпусне за одита на енергийните дружества 100 хил. лева.
Трайков насочи накъде трябва да се търси виновника. „Решенията са вземани от регулатора и държавната част от енергетиката. Има много хора там, които трябва да се притесняват", подчерта Трайчо Трайков. Според него освен цената, на която НЕК получава и продава електричеството, има и въпроси около цената на въглищата, добивани в нашите централи.
rumen221s
на 09.04.2010 в 15:02:34 #1Бойко, само това не стига... - Защото…: ДНЕС по света бушуват едновременно: 1. Световна финансова криза; 2. Световна продоволствена криза; 3. Световна рецесия...!!! 4. Световна екологична криза... 5. Кризата у нас, обаче, е „структурно-управленска”, а най-голяма пречка за развитието ни е „Клиентската” система, наречена у нас „Обръчи от фирми”, които унищожават всички наченки на Пазарна икономика Първо - Спешно: - Държавата незабавно да преведе парите на Общините. - Да се нормализира връщането на ДДС и плащането от Еврофондовете. - Плащане по стари договори с Държавни облигации или ако фирмите не приемат анекс за 10% редукция на плащанията и пълна финансова и техническа ревизия. - Съкращаване на държавната администрация с 20%. Второ - До 3 месеца: - Стартиране на проекти, чрез публично-частно партньорство, при участие на държавата със „Златна акция” и с изричното условие, за пълен финансов и технически контрол. - Да се създаде „Водна компания”, чрез която да се възстанови с Еврофондове Хидромелиоративната инфраструктура. - Създаване в общините на Нискотехнологични Общинско-Държавни фирми „Общинска инфраструктура”, финансирани с парите, които сега се раздават като „социални помощи” на трудоспособни граждани и с „инфраструктурни” пари от ЕС. Трето - Финансиране: - Преработване на бюджета с Дефицит от 3%. - Минималните задължителни резерви на търговските банки да са 15%. - Банков контрол в реален мащаб от време... - Чрез ББР, да се проведе мощно нисколихвено кредитиране (при лихва от 3-5%), на всички износно ориентирани фирми. - Държавни гаранции за инпортни сделки. Четвърто - Източници за финансиране. - За Общините да се ползва мостово финансиране от фискалния резерв. - Продажба на допълнителните права по Протокола от Киото. - Продажната цена на тока от АЕЦ - Козлодуй да се повиши от 1.168 на 3 стотинки. - Незабавно стоителство на АЕЦ – Белене, защото 30% от инвестициите са за Български фирми, а това е „Руска финансова инжекция” за умиращата ни икономиката от 660 милиона евро... - Да се приватизират миноритарните дялове на държавата, но цената им днес е неизгодна.. Пето - Политическа воля. Предпазливостта сега, в никакъв случай не е проява на Здрав разум...