По-строг контрол на патентите и друга интелектуални собственост, повече сътрудничество между правителствените служби и частния сектор, както и налагането на ефективни реформи за повишаване на конкурентоспособността на китайския пазар, са основните препоръки залегнали в доклада на ОИСР.
Залогът на Китай е много голям. Въпреки космическият икономически ръст, страната в момента разчита изцяло на индустрии без високи технологии, където са заети голям брой необразовани работници.
„Китай разчита изцяло на технология внос от чужбина, докато собствената й индустрия изостава много зад икономическия ръст", коментира експерт от ОИСР. Според доклада, през последното десетилетие Китай е направил изключителен прогрес в индустриализацията си, който обаче не е адекватно подкрепен от научни и технологични разработки.
Бюджетът на Китай за проучване и разработка на високотехнологични компоненти и стоки се е покачвал годишно с 19% от 1995 г. насам, като през 2005 г. сумата вече е била над $30 млрд. Това нарежда Китай на шесто място в света по този показател.
След години на нехайство, Пекин най-накрая реши да заложи твърдо на засилване държаната подкрепа в образованието и подкрепа на създаването на повече висококвалифицирани кадри.