Търговският излишък на Китай се е увеличил с повече от очакваните 73% през май, което неминуемо ще увеличи международния натиск върху правителството да побърза с валутните реформи.

Разликата между внос и износ се е разширила до $22.45 млрд. през май в полза на китайския износ, докато очакванията бяха за само $19.5 млрд. За първите пет месеца на годината, търговският излишък се е увеличил с 84% до $85.72 млрд.

Днес китайската валута направи най-големия си спад от 10 месеца на сам, като успя да изгуби всичко спечелено от май, когато китайски и американски представители се срещнаха във Вашингтон, за да преговарят по търговски проблеми. По-силният юан в Китай ще намали напрежението между търговските партньори и ще спомогне за предотвратяване на прегряване на азиатската иконмика.

Износът на Китай е нараснал с 28.7% на годишна база, докато вноса е с 19.1% по-висок. Юанът се понижи с 0.2% до 7.6691 към щатския долар, което беше най-силния ми спад от 15 август 2006 г.

Именно огромния търговски излишък на Китай успя да спомогне за достигане на 11.1% ръст на БВП през първото тримесечие. Разширяващият се износ наводни китайската икономика с валута, като успя да увеличи валутния й резерв до $1.2 трлн., което го прави най-големия в света.  

Американският финансов министър Хенри Полсън е посъветвал неколкократно китайското правителство да ускори валутните си реформи иначе ще бъдат наложени протекционистични мерки срещу китайските стоки от Конгреса. Според министъра, юанът е подценен с повече от 40% в момента, което прави износа на Китай много евтин и подкопава търговския баланс не само на САЩ, но и на редица други развитие държави.