„Кметица завлече половин милион" четем от първа страница на „Стандарт"
Дори и от най-бедната община може да се открадне половин милион. Това доказа кметицата на Ракитово Емилия Еленкова. Тя е пръснала 333 870 лв. за книги през миналата година. И понеже томчетата вероятно не са стигнали, до 21 юли т.г. Еленкова е напазарувала четива за още 133 бона.

Жаждата за просвета е похвална, но лошото е, че никой не е видял книгите. Общината няма библиотека.

Шефът на читалището също не е получил дори едно томче. Голямото четене всъщност е голямото източване, твърдят общинските съветници на Ракитово. Те разкриха и други далавери на Еленкова. По техни данни през последната година и половина на граждански договор в общината фиктивно са назначени 300 служители, които са прибрали 700 бона. Това са мъртви души, категоричен е шефът на местния парламент Никола Бързаков.
Още по темата от „Стандарт"

„ГЕРБ официално въвежда доплащане в болниците", съобщава от първата си страница „Сега"
За да излекува здравеопазването до 2015 г., ГЕРБ смята да натовари още финансово гражданите. В "Концепция за по-добро здравеопазване в България 2010 - 2015 г." е записано, че ще се въведе официално доплащане на разликата между цените на болниците и на здравната каса. Документът е подготвен от здравното министерство и ще се обсъжда утре в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Една от основните цели на заложената реформа е намаляването на разходите в болниците. Целта на реформата е през 2012 г. хоспитализациите там да паднат с 600 000 - от 1 850 000 на 1 250 000, или от 6.55 приети на 1000 души на 3.5 на 1000. Един от начините тя да бъде постигната е именно доплащането. Промяната ще бъде регламентирана с промени в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).

Според концепцията до следващия месец министерството на финансите трябва да направи остойностяване на медицинските услуги. От него пък трябва да стане ясно какви са реалните цени на лечението и вероятно - колко трябва да се доплаща от болните. За подобно остойностяване се говори от една година и първоначално то трябваше да е станало факт през пролетта на 2010 г.

Със същите промени в ЗЗО ще се регламентира и въвеждане на "втори фонд за доброволно здравно осигуряване", чиято цел е също да се намалят хоспитализациите, а болниците да получават повече пари. Чрез него ще се регламентира и доплащането, пише в документа. Не се обяснява какъв ще е този фонд и защо той ще има толкова силно влияние, при положение че ще е доброволен. Вероятно от здравното министерство имат предвид, че пациентите, принудени да доплащат за лечение, ще предпочетат да се осигуряват допълнително, така че фондът да им помага финансово при нужда.
Още от статията на „Сега"

„Туризмът с най-голям ръст на задължителните заплати", обобщава от първата си страница „Дневник"
Поне 1.3 млн. души от догодина ще получават по-високи официални заплати. Работодателите и синдикатите се договориха в 30 бранша минималните осигурителни прагове да нараснат средно с 5.6% спрямо тази година. В останалите 44 сектора не беше постигнато съгласие и министерството на труда служебно ще определи с колко да се вдигнат праговете, които играят ролята на задължителни минимални заплати.

За пръв път синдикатите и работодателите се договарят за толкова малко отрасли. Причината е, че бизнесът е против административно повишаване на възнагражденията, защото, освен че изкуствено се увеличават разходите за служители с ниска квалификация и производителност, в крайна сметка ще нарасне и делът на сивата икономика. Според профсъюзите и министерството пък ефектът ще е точно обратен. 

Секторите, в които догодина ще има ръст, са с традиционно ниски заплати - туризъм, търговия на дребно, производство на хартия.
Още от статията на „Дневник"

„Предлагат данъчни облекчения на принципа "замърсителят плаща", информира от първата си страница „Класа"
Едно от най-често следваните правила в световен мащаб в регулацията и данъчната политика, свързана с вноса и покупката на автомобили, е „замърсителят плаща". У нас това би означавало въвеждане на променливи скали за данъчно облагане на замърсяващите автомобили в зависимост от степента на отклонение. Около това мнение се обединиха водещите дистрибутори на коли, работещи на родния пазар.

Първата стъпка в интерес на обновяването и модернизацията, както и за повишаването на енергийната ефективност на автомобилния парк е фокусирането върху облекчаване на условията за внос и данъчно облагане на нови автомобили, категоричен е Александър Миланов, управител на BMW Group България. „Имайки предвид, че огромна част от автомобилите у нас не отговарят на никакви екологични норми, а един съвсем малък дял изпълняват нормите EU3 и EU4, е ясно, че предстоят сериозни стъпки с цел осъвременяване", смята експертът. По думите му през последните години над 80% от новорегистрираните в България автомобили са внасяни като употребявани.

Оказва се също така, че основни потребители на новите коли са юридически лица, а изборът на конкретни модели е в пряка зависимост от това дали конкретният модел може да се възползва от данъчен кредит върху дължимия ДДС. Миланов препоръчва държавата да последва примера на водещите икономики от Европейската общност да признават данъчен кредит върху ДДС за всеки нов автомобил, заприходяван на данъчно регистрирано юридическо лице. Тази мярка ще допринесе за оптимизиране на автомобилния парк.

Принципът „замърсителят плаща" е най-правилният начин, убеден е и Филип Китов, директор маркетинг и комуникации в „Балкан стар". В средносрочен и дългосрочен план подобни данъчни инициативи ще са добре както за самите граждани, така и за фиска на държавата. Ако данъчното облагане стимулира покупката на по-екологично чисти автомобили, естествено, че на самите купувачи ще им е по-изгодно да се решат на подобна покупка.
Още от статията на „Класа"

„Германия ни пуска да работим по 6 месеца", съобщава от първата си страница „Монитор"
Германия отваря за по половин година трудовия си пазар за българите в няколко сектора. Министерството на труда вече е било информирано за промяната и от януари всеки българин ще може спокойно да си търси там работа в селското стопанство, туризма и услугите, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов. До момента тези сектори бяха достъпни за българите единствено чрез посредничеството на Агенцията по заетостта, но същевременно в тях е и най-голямото търсене на работници.Българите с дипломи обаче и сега нямат проблеми  в Германия. От 1 януари 2009 г всички висшисти от новите страни-членки в ЕС се ползват с облекчен достъп до трудовия й пазар.

Ако си намерят място и работодател по специалността, получават много лесно разрешение  за работа. При т. нар. регулирани професии като медицинските например дипломите трябва да се приравняват или да се признаят. Но за инженерните специалности това не е така. Специалистите по информационни технологии и медиците са особено търсени през последните години. Според трудовото ни аташе в страната Тинка Троева Германия по традиция търси хора в т. нар. дългосрочни грижи за възрастни, които могат да разчитат на 1500 евро месечно. За хотелиерския и ресторантьорския бизнес обаче се иска поне 3 години специализирано обучение след общото образование.

От октомври Агенцията по заетостта ще плаща по 300 лв. месечно на младежи до 29 години с диплома от средно професионално училище или от ВУЗ, които нямат нито ден трудов стаж по специалността си. По Оперативна програма „Човешки ресурси" са заделени 35 млн. лв., с които за две години се очаква да бъдат обучени поне 13 500 младежи, регистрирани в бюрата по труда. Работодателите от частния сектор могат да поискат неограничен брой стажанти, които да подготвят в продължение на 6 месеца. През това време МТСП ще поеме заплатата и осигуровките им, а също така ще брои и по 120 лв. месечно на наставници, които да обучават младежите.
Още от статията на „Монитор"

„Последните острови комунизъм" е заглавието на седмичния коментар на д-р ик. Емил Хърсев за „Сега"
... Всекиму според потребностите" - нали това беше дефиницията на комунистическата разпределителна система. Отдавна не бях рецитирал тази утопия, макар че все по-често гледам, слушам и чета как се опитват да защитават поувехналото, но здраво вкоренено в главите ни верую. Има хора, които се готвят да зимуват на палатки пред праговете на властта, други ще стачкуват "до дупка", за да бранят правото си да бъркат колкото им е потребно в общата каса. Помня как се зарадвах, когато преди време неколцина високо ценени от мен социолози обявиха, че Преходът бил свършил. За жалост не е.

Преходът няма да свърши, докато запазваме няколко острова (или може би е по-редно да ги наричаме "дупки") комунизъм. Това са просветната, пенсионната и - най-страшното за всички - здравната ни система. Тези дупки пазарът никога няма да запълни, докато е жив принципът за финансиране "според потребностите". Потребностите винаги са безкрайни (особено в деликатна насока като здравето), но възможностите са ограничени. Ако на входа на която и да е система на потребление имаме ограничен ресурс, а на изхода - безкрайни потребности, резултатът е винаги дефицит, независимо с колко големи ресурси се захранва тази потребяваща система. Ето още един от белезите на общото потребление (комуна): комунизмът винаги поражда дефицит. Проверете сами колко пъти се е увеличил ресурсът, отреден за здравната, просветната и пенсионната система през годините. Смятайте в евро, да ограничите инфлацията. Само бюджетните разходи са нараснали над 10 пъти за 10 години. Не се връзвайте на сравненията с проценти от брутния продукт, отделени за всяка от системите за комунистическо потребление. Естествено е в интензивно развиваща се, но изначално декапитализирана икономика да расте и нормата на спестяване, и делът на инвестираната част от брутния продукт, т.е. да намалява частта, отделяна за потребление изобщо.
Още от статията на „Сега"

„По-евтина ракия само от грозде", съобщава „Стандарт"
С 50% може да падне акцизът за гроздовата ракия, ако България успее да я регистрира като национален продукт в Европейския съюз. Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, който вчера откри гроздобера в Харманли. Ако това стане, акцизът за ракията и съответно цената й ще паднат с 2 лв. за литър. За целта обаче страната ни трябва да докаже, че 25% от съдържанието на ракията се прави от винен дестилат, а не от житен, обясни министър Найденов. В момента ракията, която се предлага на пазара в България, е 10% от винен дестилат, а останалата е от житен и върху нея пише, че е спиртна напитка, уточни министърът. Апелирам към производителите да правят вино и ракия от грозде, защото това е в техен интерес, каза Найденов. Ако успеем да регистрираме гроздовата ракия като национален продукт, то на практика и за нея ще има държавен стандарт, както такъв вече бе въведен за месните продукти и млякото.

Гроздовата реколта е по-слаба от миналата година, но е достатъчна, за да напълни бъчвите, каза земеделският министър. Държавата ще работи за връщането на руските пазари, каза Найденов. Освен това ще се търсят пазари и в бившите съветски републики. Защо да не се насочим и към Изтока и Китай например, допълни министърът. Държавата не може да се меси в определянето на цената на гроздето. Тя зависи от пазарния принцип, коментира още министър Найденов.
Още от статията на „Стандарт"

„Фирми не си искат от държавата парите със 7% отбив", информира „Дневник"
Част от фирмите, които имат да получават пари от държавата за извършена дейност през 2009 г., не желаят да си ги получат срещу 7% отстъпка по механизма за разплащане чрез Българската банка за развитие (ББР). Други пък, които са склонни да направят сконто в полза на държавата, не могат да си вземат парите, защото съответното ведомство не им дава необходимия документ за получаване на вземането.

Трети няма да си получат средствата, докато не приключат прокурорските проверки по договорите. Това показа допитване на "Дневник" до държавните ведомства три дни преди да изтече крайният срок - 30 септември, за подаване на документи от бизнеса до министерствата.

Едва 200 млн. лв. са разплатени на бизнеса от около 600 млн. лв. държавни задължения за 2009 г. Това показват данните на Българската банка за развитие към 24 септември 2010 г. Средствата са по договори на осем ведомства с бизнеса.

Банката ще продължи да сключва цесии с фирмите за държавните вземания и да плаща сумите до края на ноември, показват прогнозите, казаха за "Дневник" от Министерството на финансите. От там допълниха, че удължаване на крайния срок за подаване на заявления няма да има.

Министерството на отбраната е издало най-много и за най-голяма сума удостоверения за плащания, показват данните на ББР. Към 23 септември военните са обработили искания за плащания на бизнеса по 456 договора на обща стойност 123 млн. лв., от които са изплатени 107.7 млн. лв., казаха за "Дневник" от ведомството на министър Аню Ангелов. Разминаването с данните на ББР се дължи на сконтото от 7%, както и на факта, че по някои договори предстои сключването на цесията и плащането.
Още от статията на „Дневник"

„Конфискуват коли с БГ табели в ЕС", разкрива „Монитор"
Все повече българи, живеещи в страни от ЕС, остават без колите си, защото ги карат с българска регистрация. Това става ясно от оплаквания на нашенци в Белгия, Гърция и Англия в интернет форумите.

От министерството на външните работи пък съобщиха пред „Монитор", че в представителства им в ЕС често се търси помощ за свалени номера или конфискувани коли след извършено пътно нарушение. Най-много са случаите в Словения и Гърция, където българи масово карали в нарушение на закона. Глобите там започват от 80 евро и ако откажеш да си платиш, полицаите откачат номерата на колата. При шофиране без регистрационен номер пък следва конфискация на возилото. От Външно неофициално признават, че гръцките полицаи понякога прекаляват с тежестта на санкциите и миналия месец МВнР е изпратило протестна нота за един от най-фрапиращите случаи.

Българите масово карат колите в ЕС с родни табели и застраховки, сключени в България, като така си спестяват в пъти по-скъпите застраховки и не плащат местния пътен данък. В МВнР нямат точна статистика за това колко са конфискуваните коли. От дирекцията, отговаряща за Европейския съюз в министерството, коментираха, че в повечето държави в ЕС, както и в България, може да се кара кола с чужда регистрация не повече от шест месеца. След това  трябва да се смени номерът на автомобила, да се застрахова и да се плащат местните пътни данъци.
Още от статията на „Монитор"

„Ако не спре стимулирането на нечестните играчи, сме обречени икономически", казва в интервю за „Сега" проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание
Да започнем с днешното ви амплоа - на университетски преподавател. Какво по преките ви наблюдения се случва в образованието, за което много ваши колеги вече бият камбаната?
- В образователната сфера съм от много години и силно ме възмущава безхаберието на държавата през последните две десетилетия към погазването на основно конституционно правило - задължителното образование до 16-годишна възраст. Масово, ежедневно, флагрантно се нарушава конституцията. Десетки хиляди деца не ходят на училище. Държавата трябва да впрегне целия си апарат, за да не допусне отпадането им от училищната система. Това е престъпление към нацията - да не се образоват младите хора поне донякъде, до основно образование. Това за мен е абсолютен държавен приоритет! Изключително съм притеснен и от състоянието на висшето образование. Софийският университет като стожер на академичното образование с огромни традиции и международен авторитет е в унизително тежко положение. Това е недопустимо. Не че в него няма проблеми, има, но не може университетът да бъде поставен на колене. Софийският университет е люлка на знанието, там се развива огромна наука, а сме поставени в положението да не можем да правим това, за което сме призвани.

Заговори се, че има опасност да излезете в принудителна ваканция заради недостиг на средства?
- Самата сграда на университета е уникална, паметник на културата. С огромни сводове и високи тавани. Отоплението там е три пъти по-скъпо, отколкото в една модерна сграда. Освен това СУ поддържа специалности, които струват на държавата, а нямат пазарен еквивалент. Но ние не може да не подготвяме специалисти по скандинавистика или китаистика например. Да, тези специалности не носят печалба. Чисто пазарната логика тук обаче е неприложима. Ако работим само на пазарен механизъм, трябва да затворим и Боянската църква! И да пуснем само чалга клубове. Държавата е длъжна да поддържа тези редки специалности, които не са атрактивни, но са абсолютно задължителни за всяка държава. Иначе няма да има кой да превежда на нашите държавници при визитите им в тези страни.

До какво ще доведе нахлуването на пазара в образованието?
- Пазарът е нож с две остриета. Хубаво е да го има. Пазарната е истинската икономика. Но ако оставим всичко на стихията на пазара, държавата е обречена. Особено в периоди на криза регулацията на държавата е изключително важна. Тя е длъжна да се намеси. Защото, ако не го направи по подходящия начин, идват диктаторите. Известно е, че голямата световна криза от 1929 г. докара Хитлер и Мусолини на власт.
Още от интервюто на „Сега"

„40 млн. лв. дължат три топлофикации на "Булгаргаз", казва в интервю за „Класа" Валентин Терзийски, заместник-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества у нас
Г-н Терзийски, какво е в момента финансовото състояние на топлофикационните дружества у нас и ще се разплатят ли дружествата с „Булгаргаз"?
- В момента четири са дружества, който имат проблеми с изплащането на доставките на природен газ от „Булгаргаз". Това са топлофикациите в София, Плевен, Бургас и Враца. Към момента около 30 млн. лв. дължи „Топлофикация-София" текущо. „Топлофикация-Плевен" задължения почти няма. Там дружеството дължи около 3,4 млн. лв. на „Булгаргаз", но НЕК трябва да плати на топлофикацията около 3,1 млн. лв. за произведен ток. Тези пари ще бъдат прехвърлени по сметките на газовия доставчик до края на месеца съгласно подписано споразумение. Към края на септември задълженията на „Топлофикация-Бургас" ще бъдат около 4,8 млн. лв., след като НЕК му плати за произведената електроенергия. При „Топлофикация-Враца" задълженията ще бъдат около 5,2 млн. лв. до края на септември.

От „Булгаргаз" са поискали разговори с регулатора и ще се направи една обща среща. Доколкото разбирам, ДКЕВР ще иска да събере информация за финансовото състояние на топлофикациите за деветте месеца на годината. Така ще може да се види къде може да се подобрят плащанията към доставчика и какво е състоянието на дружествата. Очаквам до 20 дни да има такава среща. При всички положения ще бъде преди началото на отоплителния сезон.

Има ли как още да се оптимизират разходите на топлофикациите?
- От 1 юли ДКЕВР започна нов двугодишен регулаторен период за работата на топлофикациите. Бяха определени цени на електроенергията и на топлофикациите. Там е предвидено при нормално разплащане за производството на електро- и топлоенергия да няма проблеми с плащането на сумите към доставчиците. Проблемът е не толкова в паричните потоци на дружествата, а в регулаторната рамка и във възможността на дружествата да събират навреме вземанията си от битовите абонати. Затова имаше разговори с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което в момента подготвя промени в Закона за енергетиката. С тях се надявам наистина да станат търговски взаимоотношенията между всички по веригата - доставчика на гориво, топлофикациите и крайните клиенти. Надявам се до края на годината да бъдат приети промените и така топлофикациите да спрат да предоставят социални услуги.

Какви са предвидените промени в закона?
- Подготвят се промени в частта за заплащане на услугата от клиентите. Там се предвижда в случай на забавяне от страна на абоната то да се прихваща от заплатата му, да се блокира международният му паспорт или друго движимо и недвижимо имущество. Трябва процедурата по плащане на задължението да стане по-експедитивна, защото в момента е много трудна.
Още от интервюто на „Класа"