„Кредитите пак започнаха да поскъпват", обобщава от първата си страница „Сега"
За българина става все по-неизгодно както да тегли заем, така и да спестява. Лихвите по кредитите се вдигат рязко, а по депозитите падат, показва статистиката на БНБ за януари.

В сравнение с миналия януари през първия месец на годината рязко са поскъпнали фирмените заеми. Лихвите по левовите кредити до 1 млн. евро са се повишили средно с почти цял процент до 9.49%. Още повече са поскъпнали големите заеми за бизнеса (над 1 млн. евро) - с 2.44% до 9.54% за средства в левове и с 1.49% до 9.9% за договорените в евро.

При заемите на домакинствата положението не е много по-различно. Най-много се вдига средната лихва по потребителските заеми в левове - с почти половин процент. Същият тип кредити, обаче договорени в евро, са поевтинели най-много на годишна база - с 0.72% до 9.8%. Спрямо 2011 г. жилищните кредити в евро поскъпват с 0.36%, а в българска валута поевтиняват с 0.19%.

За разлика от шарената картина при кредитите при депозитите лихвите продължават уверено да се смаляват. Доходът от спестяванията на домакинствата в левове през януари 2012 г. е паднал средно с 0.33% на годишна база до 5.58%. При влоговете на фирмите понижението е още по-осезаемо. Средната лихва по левовите депозити е намаляла с 0.84% до 3.71%, а на тези в евро - с над половин процент до 2.57%. Движението надолу специално при влоговете на фирмите се запазва за пети пореден месец. Това, че банките не стимулират спестяванията, не е особено изненадващо. Според данните на БНБ към момента домакинствата държат 31 млрд. лв. на влог, а бизнесът къта 13 млрд. лв. Сумите са рекордни за последните години и очевидно достатъчни за банките, които набират повече от 43% от финансирането си чрез депозити.
Още от статията на „Сега"

"Бащи искат да са бавачки", четем от първата страница на „Стандарт"
Все повече българи избират да дундуркат бебетата си, докато жените им работят. Само през 2011 г. 301 татковци са излезли в майчинство вместо половинките си, сочи статистиката на НОИ. За последните три години  бавачките в панталони са скочили с 30 на сто. Причината не е, че нашенецът все по-често минава под чехъл или по-трудно си намира препитание, твърдят експерти.

Целта е в семейството да влиза по-голяма финансова помощ. Според статистиката мъжете са с по-високи заплати и докато са в майчинство, взимат 90 на сто от възнагражденията си. Според психолози друг плюс на бащите е, че са по-спокойни и по-добре се справят с отглеждането на малчуганите. В същото време расте и броят на мъжете, които остават вкъщи да гледат хлапетата и след навършването им на годинка.
Още от статията на „Стандарт"

„Сергиите минаха на бързи кредити", съобщава от първата си страница „Монитор"
Хората все по-често финансират малкия си семеен бизнес с бързи кредити. Свежи пари така си набавят квартални магазинчета, бакалии, сергии и всякакви малки търговски обекти, в които се продават бързооборотни стоки. Това показа проверка на „Монитор" сред фирмите, които отпускат лесни заеми.

Между 9 и 16 на сто от общия обем на изтеглените бързи кредити отиват за финансиране на малкия или семейния бизнес. Парите се теглят от физически лица, тъй като компаниите за бързи кредити работят предимно с такива. След това хората използват средствата, за да финансират своето ЕТ или търговско дружество.

В този случай клиентите вземат на заем между 1500 и 3000 лева и връщат парите до около 3 месеца, обясни пред „Монитор" Неделчо Спасов, изпълнителен директор на „Изи Кредит". Ако човек е получил 3000 лева за същия период, ще трябва да върне 4044 лева, става ясно от сайта на компанията. Това е оскъпяване с около 40% за срока, в който е отпуснат заемът.

Хората не се притеснявали от високата лихва, защото за тях това било лесен начин да подпомогнат семейния си бизнес, без да чакат дълго за одобрение на финансирането.

Към такива заеми прибягват най-често представители на фирми в сферата на търговията и услугите, потвърждават експертите на TBI Credit.

Така търговците зареждали със стока. След това благодарение на високите надценки, с които продавали, успявали бързо да си осигурят пари, с които да върнат заема. Не случайно най-често от бранша теглели такива кредити точно преди празниците, за да снабдят със стока, която да продадат солено заради високото търсене.
Още от статията на „Монитор"

„ЕК заплаши България със съд заради енергийния пазар" е водещото заглавие на първата страница на „Капитал Daily"
България е заплашена от поредно съдебно дело в европейския съд, което може да започне само след два месеца и да бъде последвано от финансови санкции. Причината - страната все още не е предприела необходимите мерки за либерализация на пазарите на електроенергия и природен газ.

Вчера Европейската комисия изпрати мотивирано становище, т.е. последното предупреждение, с което прикани България и още седем страни членки да приложат директивите за електроенергията и природния газ от третия енергиен пакет. Това всъщност е втората фаза на процедурата, след като през септември миналата година страната ни получи уведомително писмо, с което ЕК искаше от страната ни да обясни какви действия е предприела, за да изпълнени изискванията, обясни зам.-министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев за "Капитал Daily". Полученият отговор обаче явно не е бил удовлетворителен, което е и причината за полученото предупреждение от вчера.

България е критикувана за отказа от допускане на трети лица до транзитните газопроводи, а сега и за липсата на реално отделяне на НЕК от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Според процедурата, ако до два месеца България не покаже съществен напредък, Европейската комисия може да прехвърли случая в европейския съд, който има правото да наложи глоби.

Европейската комисия редовно наблюдава доколко страните членки прилагат европейското законодателство. Двете директиви за либерализация на пазарите на природен газ и електричество (известни като третия пакет) трябваше да бъдат приети до 31 март 2011 г. България обаче заедно с още седем страни -  Кипър, Испания, Люксембург, Холадния, Румъния, Словакия и Естония, не са приложили изцяло или частично техните изисквания. От посочените страни Естония не е внесла информация по отношение на директивата за природния газ, а останалите не са информирали комисията за никакви мерки за прилагане на двете директиви. По думите на Делян Добрев България ще изпълни изискванията на ЕК в посочения срок. Той допълни, че това ще стане с приемането на промените в закона за енергетиката, чиято цел е да приложат европейското законодателство в България. "Те бяха приети на първо четене миналата сряда и до месец и половина ще бъдат факт. Дотогава ще има и сключен договор за консултант за отделянето на електроенергийния оператор от НЕК, което ще бъде отчетено от ЕК", каза още Добрев. "Прилагането на европейското законодателство в националните нормативни уредби е от съществена важност за изграждането на вътрешен енергиен пазар до 2014 г.", се казва в съобщението на комисията. Депутатът от ДСБ Иван Иванов обаче коментира пред "Капитал Daily", че във вида на поправките на първо четене, те не изпълняват изискванията на директивата. По думите му поправките в закона трябва да бъдат преработени, защото ще има много забележки от ЕК. "Това, което се случва, е балканизация на хармонизацията на евродирективите", коментира Иванов.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Брюксел ни плаши със съд заради забавените реформи в енергетиката", четем от първа страница на „Класа"
Ако до два месеца България не започне преструктурирането на Българския енергиен холдинг, срещу страната ни ще бъде заведен иск пред Съда на Европейския съюз в Люксембург. Това съобщиха вчера от Европейската комисия. Искането на Брюксел е от структурата на БЕХ да бъдат отделени като собственост Електроенергийният системен оператор (ЕСО), който е дъщерно дружество на НЕК, и газовата „Булгартрансгаз". Основният проблем в момента е с отделянето на ЕСО, защото мрежата, която трябва да оперира, е заложена по кредити на НЕК. У нас тепърва се търси консултант, който да започне преговори как да се направи отделянето. Очаква се той да бъде избран през март. По данни на НЕК трябва да се преструктурират кредити за около 1 млрд. лева.

Брюксел настоява още седем други държави членки да въведат правилата от директивите за електроенергията и природния газ от третия енергиен пакет. Според него страните от ЕС трябваше до 3 март 2011 г. да разделят енергийните си активи, така че преносните мрежи да се управляват от независими компании, гарантиращи достъп на доставчиците до капацитета на инфраструктурата. Засега България, Кипър, Испания, Люксембург, Холандия, Румъния и Словакия не са информирали Брюксел за никакви мерки за транспонирането на директивата, а Естония не е внесла информация за промените в газовия си сектор. У нас са приети промените в Закона за енергетиката, в който е транспонирано европейското право, но документът е одобрен само на първо четене от икономическата комисия в парламента. Очакванията на управляващите бяха до края на миналата година законопроектът да бъде приет. Еврокомисията предупреди София през септември 2011 г., че започва наказателната процедура. Ако се стигне до съд в Люксембург, това ще е второто заведено от ЕК дело срещу България в областта на енергетиката. През ноември срещу страната ни бе започната процедура след сигнал на „Овергаз", че не се осигурява равноправен достъп на доставчици до газовия си пазар.

Междувременно руският премиер Владимир Путин вчера се обяви за създаване на единен енергиен комплекс ЕС - Русия. Това е написал той в седмата си предизборна статия, която излезе във в. „Московски новости". Тя е посветена главно на външната политика, но в повечето акценти с отправка към интересите на руския бизнес.
Още от статията на „Класа"

„Тел. 112: "Спешна помощ" се крие от болни", е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Поне един път на ден дежурни от центъра за "Спешна помощ" отказват да говорят с болни, набрали тел. 112, и така нарушават разпоредбите на Министерството на здравеопазването. След това обаче обвиняват тел. 112, че са прехвърлили към тях случаи, които не са спешни, защото не искат да поемат отговорността за болните. Това заяви шефът на тел. 112 Стоян Граматиков в отговор на нападките, че операторите често правят грешки.

Около 5000 столичани звънят за помощ на тел. 112 всеки ден. В страната броят на обадилите се стига до 22 хил. 386 човека от София пък търсят медицински екип всеки ден.

Средно на всеки 4 минути някой в София иска линейка. 70% от тях задължително обаче трябва да говорят с дежурен от "Спешна помощ", който да прецени какво точно е тяхното състояние и дали е необходимо да бъде пратен екип.

"Първо оттам казват правете ни конферентни връзки, ние да преценим състоянието им, а после като ги търсим да ги свържем, не ги приемат. Как да им угодим? Тук въпросът е в това кой ще поема отговорността. Ако откаже 112 и не поеме случая му, а той се влоши, ние сме виновни. Когато направим конферентна връзка, отговорността е на "Спешна помощ". На тях обаче им е удобно да отхвърляме сигналите като неспешни. Така имат по-малко работа, а ние да носим отговорността. Именно затова ни обвиняват за грешките. Това е силата на тел. 112, защото прави всичко открито. Всяко обаждане се записва до минути, а това е много неудобно за хора от "Спешна помощ", защото нарушава спокойствието им", коментира Граматиков.

"Детето си залепи пръстите с каноконлит! Пратете линейка!", настояват родителите на ученик от София. Сигналът е получен във вторник. 112 прави връзка с дежурния, но той отказва да поеме сигнала и казва да го пратят по електронен път. Тогава обаче ще го приемат като спешен и след това ще ни обвиняват, че ние сме го пуснали към тях", възмущаваха се оператори от 112.
Още от статията на „24 часа"

"Тараторът за ЮНЕСКО сблъска министерства" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „Труд"
Идеята на Министерството на земеделието да защити таратора и суджука като част от световното културно наследство изненада Министерството на културата, което би трябвало да движи процедурата пред ЮНЕСКО.

"Напълно сме изненадани. Министерството на културата е институцията, която трябва да опазва нематериалното културно наследство, но досега Министерството на земеделието не е поставяло този въпрос пред нас. Най-вероятно това са случайно изстреляни думи под въздействието на някаква емоция, без да почиват на реалности", коментира пред "Труд" Деяна Данаилова, председател на УС на регионалния център на ЮНЕСКО в България. Тя уточни, че ЮНЕСКО има строги критерии и подобна защита ще е много трудна, защото се държи на неповторимост, а тараторът например се среща и в съседна Турция.

Идеята предизвика разнобой и сред производителите на мляко и суджук. "Абсурдни са подобни инициативи, все пак става въпрос за таратор и суджук, а не за паметници на културата, с които да впечатлим ЮНЕСКО", коментира шеф на голямо предприятие за производство на сирене.

От Националната асоциация на млекопреработвателите препоръчаха да се защити пред Брюксел българското бяло саламурено сирене като специфичен продукт, който да може да се произвежда само на територията на нашата страна.
Още от статията на „Труд"

"15 кандидати ще се състезават за строежа на метрото до летище София", информира „Сега"
Общо 15 са кандидатите, които ще участват в състезанието за избор на строител на трите етапа от продължението на линия 1 на метрото от "Цариградско шосе" до летище София. В сградата на "Метрополитен" ЕАД вчера бяха отворени подадените оферти. Общо 44 са били закупените документи за участие в процедурата, уточниха от общинското дружество.

Кандитатите за строителството на метрото от бул. "Цариградско шосе" до метростанция 20 са "Адвал" АД, обединение "Станилов - Метропроект" и обединение "Геометро-20". Участъкът включва строителството на подземно трасе с дължина от 1,046 км и една метростанция.

За строителството на участъка от метростанция 20 до ул. "Поручик Неделчо Бончев" желаещите са "Стройинжект" АД, "ПОРР Бау Гмбх" - клон София, "Доуш иншаат ве тиджарет" АД, обединение "Метро Билд 2012" и обединение "Метро Дружба". Тази част е с дължина на подземното трасе 1,825 км и включва една подземна метростанция.
Още от статията на „Сега"

"Всеки шести с 30% по-скъпо парно", обобщава „Стандарт"
Над 30% по-високи сметки за парно за януари спрямо декември са получили около 6,1% от абонатите на "Топлофикация София". Това сочат данните от проверката на фактурите за топло за миналия месец на фирмата за дялово разпределение "Техем Сървисис". Ревизията беше поръчана миналата седмица от "Топлофикация София" на всички дружества, които се занимават с топлинно счетоводство, като причината беше в множеството оплаквания на клиенти от високи сметки.

Проверката като цяло потвърждава данните на "Топлофикация", че през мразовития януари клиентите на дружеството са използвали с около 17% повече топлоенергия спрямо потреблението си за предходния месец декември. Сред абонатите, обслужвани от "Техем", 28,11% са ползвали между 20% и 30% повече парно, а 17,99% - от 17 до 20 на сто повече.

В най-масовия случай - при 47,8% от клиентите, потреблението е набъбнало с до 17%, като сред тези абонати има и такива с намалено ползване на парно. Почти идентични данни изнасят и други фирми за дялово разпределение. При клиентите на "Нелбо" средното увеличение на потребената топлоенергия е 17%, а при абонатите на "Иста" то е средно с 18% повече спрямо декември.
Още от статията на „Стандарт"

"Сивата икономика в здравеопазването е между 50 и 75%", информира „Класа"
Между 50 и 75 на сто е сивият сектор в здравеопазването у нас. Това сочи проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България, оповестено вчера. Сред най-важните причини за наличието на сиви практики били цялостната държавна политика, противоречивите промени в законодателството и съществуващите традиции за заобикаляне на законите.

Според анкетираните кризата в най-слаба степен оказала влияние върху обхвата и разпространението на сивата икономика в сектора. На ниво фирми некоректните практики били провокирани от търсенето на финансови ползи и възможности за оцеляване в условия на финансов дефицит. Плащането на по-ниски данъци от реално дължимите мотивирало хората от този пазарен сегмент да работят в сивия сектор, а непредвидимостта на разходите и ефектите от тях в здравната система били друго сериозно основание за заобикаляне на закона, се посочва в проучването.

36% смятат сивия сектор за по-рентабилен

Според 36 на сто от работодателите сивият сектор е по-рентабилен и предоставя възможности за генериране на свободни парични потоци, които могат да бъдат използвани за други цели. Намаляването на разходите за труд е посочено от около половината анкетирани като друга причина, тласкаща към незаконни дейности. Ролята на фактори за работа в сенчестия сектор играели също нерегламентираната заетост и спестяването на бумащина, свързана с осчетоводяването на различните дейности.

Плащането на „пари в пликче" е посочено като основна сива практика в бранша. Тук запитаните имали предвид скритите доплащания от пациентите и техните близки. Поради своята разпространеност нерегламентираните доплащания се превърнали в запазен знак за сиви практики в здравеопазването. Като типични сиви дейности в тази сфера са посочени още даването и получаването на „подкупи", с които се уреждали лекари, екипи, ВИП стаи и други екстри. Подкупите пък се прикривали зад по-приемливи каузи като доброволни дарения и малки подаръци. Делът на медицинските услуги, при които се налага даването на „пликче с пари", е 32 на сто, твърдят авторите на проучването.
Още от статията на „Класа"

"Лед мачка кораби като детски играчки", съобщава „Монитор"
Ледът по Дунав край Силистра се пропука и намачка като детски играчки понтоните на пътническото пристанище и бедстващите кораби. Стихията отнесе на километър надолу по течението патрулен катер на Гранична полиция и туристически кораб и цяло чудо е, че сред екипажите няма жертви. С умели маневри капитаните са успели да закотвят плавателните съдове на по-закътани крайбрежни места.

Леденото бедствие превърна в купчина скрап яки железни мостове от пристанищната инфраструктура и съоръжения на дунавския клуб. Според собственика му Пламен Гойчев пораженията са над 90 процента и едва ли скоро ще могат да се възстановят.

Сериозни щети са нанесени и на деветте конвоя, които бяха блокирани край румънския бряг в продължение на месец. Стихията е изтласкала и отнесла надолу по течението няколко секции.

След като бушува в продължение на 12 часа, ледоходът спря и реката замръзна отново. Очаква се обаче стихията да се развихри отново с още по-голяма сила.

Образуваният ледови запор край Силистра ще вдига нивото на реката, прогнозират от Агенцията за проучване и поддържане на Дунав в Русе. Само за ден водният стълб се е покачил с повече от метър, като се очаква процесът да продължи в близките дни. Вчера бяха измерени стойности от 634 см спрямо условната кота нула, а критичното ниво за Силистра е 777 см. Ако ледовият запор не се разбие на отделни по-малки парчета, които да тръгнат свободно по течението, е много вероятно нивото да се вдигне изведнъж и реката да излезе от коритото си, смятат специалисти и уточняват, че такива наводнения в миналото при тежки зими съвсем не са били рядкост.

Щетите от ледената стихия тепърва ще се уточняват. Загубите най-вероятно ще бъдат поети от самите корабособственици, тъй като те не са се съобразили с предписанията на „Морска администрация" за задаващото се бедствие и не са закотвили навреме плавателните съдове на безопасно място.
Още от статията на „Монитор"

"240 елитни имота на тезгяха", разкрива „Труд"
До дни Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол ще открие процедура за избор на оценител за "Агенция дипломатически имоти в страната" (АДИС - бившето БОДК). Консултантът ще трябва да подготви правен анализ и информационен меморандум. Това обяви изпълнителният директор на ведомството Емил Караниколов пред "Труд".

Последната оценка на недвижимостите е отпреди 10 години, когато стойността на активите бе 80 млн. лева. След това бяха извадени задграничните имоти на АДИС, които сега са актив на Министерството на външните работи. Но пък цената на жилищата в България поскъпна рязко в периода 2002-2007 г. Затова новата оценка за посланическите мезонети едва ли ще е много по-ниска от предишната.

В момента АДИС разполага с около 240 суперапартамента, почивна станция в Златни пясъци и терени на топлокации. Дружеството дава под наем имоти в реномирани жилищни райони на столицата - "Изток", център, "Лозенец", "Гео Милев", "Яворов" и резиденции на бул. "Симеоновско шосе". Фирмата стопанисва подземни гаражи и охраняеми паркинги. Сред перлите в короната на АДИС са и Дипломатическият клуб в баровския квартал Бояна и ловна вила в курорта Боровец. Имотът в полите на Витоша се отдава под наем за изискани тържества и вечеринки срещу 700 лева. Цената е за 6 часа.

Методът за продажба на АДИС вероятно ще е конкурс за цялото предприятие, а не за отделни сгради, обясни Караниколов. Според него това се налага, защото в много от имотите са настанени дипломатически мисии с дългосрочни договори.

Кандидатите за апетитните имоти със сигурност ще трябва да минат пресявка в ДАНС и Комисията за защита на сигурността на информацията. Те ще трябва да получат сертификат за индустриален допуск. Сделката за атрактивните недвижимости със сигурност ще привлече инвеститори, чийто брой може да се окаже и доста широк при добър маркетинг.
Още от статията на „Труд"