"Купуваме с 10% повече коли втора ръка", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Повече коли на старо се купуват у нас в сравнение с миналата година. По данни на автокъщите увеличението е с 10%. Средно по 10 000 лв. заделят семействата за автомобил. Тенденцията "Дачия" да е най-продаваната марка при новите коли вероятно ще се запази.
Заделяме 10 бона за автомобил, дамите залагат на "Пежо"
Пазарът на автомобили втора ръка се раздвижи.
Българинът купува с 10% повече коли на старо спрямо същия период на миналата година. Това отчетоха представители на водещи автокъщи пред "Стандарт". Нова тенденция е, че сме готови да заделим до 10 000 лева, за да можем да си вземем по-запазен автомобил. "Идеята е, че е по-добре да похарчиш повече пари за кола до 10 години. Така тя служи вярно най-малко 5-6", каза Любомир Доросиев, шеф на Асоциацията на вносителите на автомобили пред "Стандарт".
Дилърите залагат на добри контакти най-вече в Италия, откъдето идва преобладаващата маса стари автомобили. "Така успяваме да поддържаме по-ниски цени, които ни правят конкурентоспособни", допълни Доросиев.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Заплатата стигна 1989 г. по покупателна способност", пише в. „24 часа"
Цените на млечните произведения обаче все още не може да бъдат наваксани
Покупателната способност на българина се е изравнила с тази през 1989 година. Поне ако за измерител се ползва средната заплата. Според изследване на Центъра за либерални стратегии това се е случило в края на миналата година и дори покупателната способност сега е с 2% по-висока. В момента средната заплата е 882 лв., а през 1989 година е била 274 лева.
Изследването измерва количеството стоки и услуги, които може да се купят с дохода. Покупателната стойност на средната пенсия обаче е с 10 на сто по-малка в сравнение с 1989 г.
Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии при средната заплата от 1965 година досега има три периода.
Първият е 25-годишен, при който до 1990 г. има нарастване. Следват два срива в заплащането - през 1991 г. и в периода 1994-1997, като в края му в България имаше и хиперинфлация. След това средната заплата непрекъснато расте.
Прочети още от в. „24 часа"

"Плащаме 2,5 млрд. лв. за скъпия ток" четем на първа страница във в. "Монитор"
Почти 2,5 млрд. лв. ще платят битовите клиенти и бизнеса в България за тока от ВЕИ, американските тецове, топлофикациите и заводските централи. Малко над 1 млрд. лв. от тях се падат на централите, които произвеждат еленергия от слънце, вятър, вода и биомаса. Други 935 млн. лв. ще бъдат платени на ТЕЦ „AES Марица Изток 1" и ТЕЦ „КонтрурГлобал Марица-изток 3", а почти 520 млн. лв. - на топлофикациите и заводските централи. Това показват данните от последното ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 август. С него цената на тока за бита в страната беше намалена средно с 0,11%, но добавката „задължения към обществото" за бизнеса беше увеличена двойно.
От документа става ясно още, че от въпросните 2,5 млрд. лв. некомпенсирани чрез цената на НЕК са 1,24 млрд. лв. Те ще се покрият през цената „задължения към обществото", която КЕВР реши да изравни за бита и бизнеса от 1 август на ниво от 37,90 лв. на мегаватчас.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Жените ощетени, получават 13,4% по-ниски заплати от мъжете" е заглавиe от в. "Труд"
Жените в България получават средно с 13,4% по-ниски заплати и 40% по-ниски пенсии от мъжете. В същото време дамите полагат 7 пъти повече домашен труд 3 пъти повече усилия в грижите за децата. Това съобщи социалният министър Ивайло Калфин пред БТА.
Данните на Евростат показват, че разликата в заплащането у нас е по-малка от средната за ЕС, която е 16,4%.
Прочети още от в. "Труд"

"Ниските лихви по депозитите удариха и приходите на хазната" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Рекордно ниските нива на лихвите по депозитите удариха очаквано и държавната хазна. Постъпленията от данъка върху доходите от лихви към края на юли възлизат на 31.5 млн. лв., или едва 31.2% от планираното за годината. Ако темпото в останалите месеци остане без промяна, в приходната част на бюджета по това перо ще има неизпълнение от над 40 млн. лв., показват сметките.
Предварителните данни за изпълнението показват, че реалността се разминава сериозно с очакванията за по-високи приходи от данъка тази година. От облагането на доходите от лихви бюджет 2016 очаква около 101 млн. лв. постъпления - с 35.3 млн. лв. повече от събраното м.г., като в мотивите към бюджета ръстът бе обяснен с по-широкия набор банкови сметки, които ще се облагат. Самата ставка остана без промяна спрямо 2014-аа- 8 на сто, а планираното й намаляване на 6 на сто бе отменено.
Данните към края на юли показват, че не просто няма ръст, но има и по-слабо изпълнение спрямо същия месец на м.г., когато от облагане на доходите от лихви са събрани 41.5 млн. лв. Това е логично на фона на рекордно ниските нива на лихви по депозитите.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Новият тунел на метрото: по-скъпата оферта заради бързане", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
С мотив за висок обществен интерес Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) позволи на "Метрополитен" да сключи договори за три нови отсечки на метрото, въпреки че една от обособените позиции се обжалва от отстранен кандидат. Жалбата е на една от най-големите турски строителни компании - "Gulermak", която участва в търга за 4-та позиция - изграждане на около 7-километров двупосочен тунел между трите участъка от новия лъч на метрото.

Това е най-скъпата позиция с прогнозна стойност 200 млн. лв., а предложението на "Gulermak" беше най-ниско - 152.99 млн. лв. Цената обаче е с 20% по-ниска от средната стойност на офертите на останалите участници, затова компанията трябваше да предостави обосновка. "Метрополитен" не прие обяснението и отстрани кандидата като класира на първо място офертата на друга турска компания, която отдавна работи по изграждането на столичното метро - "Доуш". Тя е за 195.23 млн. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Разликата в заплатите между София и другите области се увеличава", пише в. "Капитал Daily"
Ръст на наетите лица и на средната заплата в страната през второто тримесечие на 2015 г. отчитат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Основната причина за ръста от 3.6% (80.9 хил. души) на наетите по трудови и други служебни правоотношения към края на юни спрямо края на март 2015 г. е сезонният фактор: със започването на лятото най-голямо увеличение на наетите лица се регистрира в хотелиерството и ресторантьорството, културата, спорта и развлеченията, както и в селското стопанство. Средната заплата за страната е била 879 лв., но само в 4 области в България средното заплащане е над или близко до нея: София (столица), Враца, Стара Загора и Варна.

Все повече наети в ИТ индустрията

Традиционно през летния сезон наетите лица се увеличават заради откритите места в туризма и селското стопанство. На годишна база също има ръст на наетите, макар и минимален - с 0.4%. Най-много се увеличават служителите в областта на ИТ, което подсказва, че търсенето на ИТ специалисти в страната продължава да расте, а те получават и най-високите заплати.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"24 души дневно теглят парите си от КТБ", четем във в. "Монитор"
По 24 души средно си теглят парите от фалираната КТБ. Това става ясно от ежедневната справка на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който реално изплаща гарантираните по закон депозити до 196 000 лв.
От отчета на фонда се вижда, че само за миналата седмица са изплатени 2,6 млн. лв. на 120 вложители. Това означава, че средно всеки от тях е теглил по 21 666 лв. от гарантираните си сметки. Сметката показва още, че банките, избрани от фонда са изплащали средно по 520 000 лв. на ден през последната седмица. От Фонда съобщават още, че към 7 август 109 070 вложители в КТБ са се разпоредили с гарантираните си влогове в размер на 3 милиарда 645 милиона и 300 хил. лв.
По данни на БНБ близо 250 хиляди души и около 6 хиляди фирми и други юридически лица имат гарантирани вложения до 196 хил. лв. в КТБ. Половината от тези хора - около 115 хил. души, обаче имат в КТБ по-малко от 10 лв.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Металните двулевки ще ги сече монетният двор на БНБ", пише в. „24 часа"
12 милиона метални двулевки ще изработи "Монетен двор" ЕАД. БНБ планира стартът на производството им да започне през последното тримесечие на 2015 г. и да завърши през 2018 г.
В момента тече процедура по избор на доставчик за заготовки за изработването им, уточниха за "24 часа" от пресцентъра на централната банка. Повод за въпроса бяха съобщения в медии, че финландци ще секат новите двулевки и дори първите вече били у нас.
Решение за пускане в обращение на метални двулевки, които да заменят хартиените, беше обявено още през 2013 г. Външният вид на новите монети бе одобрен от управителния съвет- на тях ще е лика на Паисий Хилендарски, който е отпечатан и ърху банкнотите.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"В къмпингите има повече бизнес от хотелите", пише в. "Стандарт"
Има наплив от кемпери и каравани, но мнозина отиват с тях на почивка в Гърция

Печалбата е по-бърза и лесна, но трябва да има ред, смята Калин Вельов

- Неотдавна имаше няколко акции срещу т.нар. диво къмпингуване. Обвиненията бяха, че се опъват палатки на забранени места, оставят се купища боклуци и се палят огньове. Какъв беше смисълът на тези акции?

- Мисля, че тези акции се случват много рядко и стават силно публично достояние с цел да бъдат някакъв PR. Защото контролът не се осъществява постоянно. Нищо не е контролирано години наред и в един момент правим някаква кампанийна акция, за да покажем, че сме се събудили и действаме. Не мога да отрека едно нещо - ако някой се настани на чужд имот и неговият собственик не желае това да става, естествено няма как да нахалстваш. Тоест, ако държавата или общината са собственици на терена и не желаят там да има къмпингари, сложили са предупредителни знаци и въпреки това се навлиза в терена, кой може да възрази срещу вземането на мерки? Тук вече става дума за нарушаване на реда и законността. Другият въпрос е защо по същата логика не се направиха някакви акции срещу хотелите, които се построиха на самия пясък, на дюните. То не бе Несебър, не бе Слънчев бряг и "Златна рибка"! По цялото Черноморие има незаконни чудовищни хотели, които се намират на пясъка и никой не е поставил това под въпрос.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Западът и Изтокът ни разполовяват", пише в. "Сега"
Папата призова да се забрани ядреното оръжие... Това ми харесва така, както ми харесват всички идеи, на които не е дадено да се осъществят в обозримо бъдеще. Не е нужно да си пророк, за да го знаеш. Но работата на религията, особено на религиозните лидери, е да казват и неща, които карат човек да посърне... Дори да е президент или милиардер. Като онова в Библията, че по-скоро камила ще мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Царството небесно... Въпреки че гледах интерпретации на превода, в които се говори, че става дума не за камила, а за въже от камилска вълна, пак е ужасно комунистическо изказване, съгласете се.

Папата не е комунист и идва от Запад, само че от бедния Запад. Пък всички големи религии, както правилно е забелязал Йосиф Бродски, ги е създал Изтокът... Дори комунизмът с неговата квазирелигиозна ритуалистика и хилиастични обещания е източно построение, поне в практическите си реализации. Изтокът и Западът, при цялата относителност на географската идентичност на тези понятия, са отдавна обособени категории в политическото, културното, религиозното и философското пространство.
Прочети още от в. "Сега"