В програмата на кабинета „Орешарски" магистрала Хемус е записана като приоритет, защото трябва да намалим различията между регионите, заяви министър Десислава Терзиева на брифинг във Варна.
„Общият ресурс за следващия програмен период по ОП „Транспорт" от Кохезионния фонд на ЕС, заедно с националното финансиране, е 1,5 млрд. евро. Тези средства трябва да ги разделим на две за железопътна и пътна инфраструктура, т.е. по 750 млн. евро. Това е изискване на ЕК, която в новия планов период изисква 50% от общите средства да отидат за изграждане на ж.п. инфраструктура. Това е така, защото Европа 2020 е насочена към зелени транспортни системи. За пътища остават 750 млн. евро", заключи Терзиева.
„Индикативната стойност на АМ „Хемус" е близо 800 млн. евро. В момента правим предпроектно проучване за „Хемус", което ще е готово до 3 месеца и там ще са ясни точните цифри - какви пари са необходими, както и какъв трафик се очаква по магистралата. Догодина ще започнем проектирането, за което имаме осигурени пари от ОП „Транспорт". Т.е. и за секунда не сме спрели да работим за подготовката на „Хемус", подчерта Терзиева.
Министърът акцентира върху факта, че в списъка с индикативни проекти по ОП „Транспорт" 2014-2020 г., като номер едно задължително трябва да влезе строителството на лот 3 на АМ „Струма". Това е условието на ЕК, за да може да се финансира изграждането на лот 1, 2 и 4 на „Струма" през този програмен период. Индикативната стойност на лот 3 на „Струма", който е изключително сложен проект, е между 800 милиона и 1 милиард евро.
Аз бях достатъчно честна към гражданите и казах, че евро пари по ОП „Транспорт" за магистрала „Хемус" няма да има през новия програмен период. Затова правителството ще търси други източници на финансиране. Един от възможните варианти е публично-частно партньорство, но не съм казвала никога, че магистралата ще я дадем на концесия, за да сложим тол-такси, че ще има бариери от Варна за София или че е дошъл инвеститор", категорична бе министър Терзиева.
Тя допълни, че е още твърде рано да коментираме начина на финансиране, защото трябва да завършат предпроектните проучвания, които включват и прогноза за трафик и едва след това ще може да анализира ситуацията и да се вземе решение.
Министърът подчерта, че в момента проучването се прави за магистрален габарит и нейната визия е цялото трасе да бъде автомагистрала, а не отчасти да бъде изградена като скоростен път.
Във Варна министър Десислава Терзиева откри информационна кампания по проект „Енергийно обновяване на българските домове". Проектът е с продължителност три години до 2015 г.
„Общият размер на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 50 млн. лв. За 3 години с над 50 млн. лв. ще се подобри не само сградният фонд на около 200 блока, но ще се даде възможност на бизнеса да участва пряко в техния ремонт.", каза министърът на регионалното развитие.
„С този проект целим чрез мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради да постигнем минимално изискуемия енергиен клас на сградите. Така ще намалим енергопотреблението на домакинствата и ще реализираме икономия на разходите", разясни Терзиева.
„Ползите от проекта обаче не се ограничават до тук, тъй като не е без значение и средата, която обитаваме, а обновените по проекта сгради ще придобият изцяло нов и модерен облик, ще бъдат обновени и входовете на сградите. Резултатите, които очакваме са: 6 100 обновени жилища; 13 500 облагодетелствани жители и намаляване на разходите за енергия с 40-60%.", допълни тя.
„Даваме си сметка, че пътят не е нито кратък, нито лек. Изисква много съвместни усилия.", сподели Терзиева.
Министърът на регионалното развитие призова собствениците, които проявяват интерес към проекта, да не чакат последния момент, а да подадат заявления за участие своевременно, защото подготвителните, организационните дейности отнемат немалко време.
Собствениците на жилища във всяка одобрена за финансиране сграда ще получат безвъзмездно 75% от стойността на дейностите, необходими за енергийно обновяване. Техническото обследване, техническият паспорт и обследването за енергийна ефективност ще бъдат на 100% платени от ОП „Регионално развитие".
Информационните дни ще се проведат в периода 10 септември - 23 октомври 2013 г. в общо 36 града. Във Варна информационните дни ще се проведат от 10 до 16 септември 2013 г.