„Море за 96 стотинки", информира „Стандарт" как хотелиери се надцакват с евтини нощувки
Море на цената на пакетче дъвки. Това е най-евтината нощувка в историята на родния туризъм. Шокиращата оферта от 96 ст. за легло е на "Калиакра ризорт" и важи от 22 до 29 юни и от 5 до 8 юли. Предложението е само за първата вечер от престоя, за следващите се ползват 30% отстъпка. Дори да останете само ден в хотела, пак ще платите нищожните 96 ст. Зарибяването е по почина на турските хотелиери. Техният девиз е: "Веднъж да докараме туриста, след това той сам ще поиска да похарчи парите си у нас". Лятото започна с бум на евтини оферти. Цените в някои комплекси са двойно по-ниски от миналогодишните, като се предлагат и допълнителни екстри. Ако преди шезлонгът и чадърът на пясъка струваха колкото цялата ваканция, сега масово се дават като бонус.
Още по темата от „Стандарт"

„Политици от всички партии строят в Царево като крайно нуждаещи се", разкрива от първата си страница „Сега"
Политици от всякакъв цвят са получавали право на строеж в Царево като крайно нуждаещи се, установи проверка на "Сега" по закона за достъп до информация. От 2001 г. до днес в Царево са гласувани над 200 сделки за отстъпено право на строеж. Само на едно заседание - на 20.12.2006, съветниците са одобрили 54 сделки.

Лидерът на ГЕРБ в Царево Евгени Николов е получил през 2004 г. право на строеж върху терен от 275 кв. м, като е платил на общината скромните 2596 лв. "Не отричам и не виждам проблем. А и по времето, когато съм получил терена, не съм бил лидер на ГЕРБ", обясни Николов вчера.

Кметът на Царево Петко Арнаудов (БСП) заяви, че нямало как да не услужи на Николов, тъй като бил млад зъбен специалист и ценен кадър за общината. "Както виждате, давал съм и на враговете си. Той ни заплаши, че ако не получи терена, ще напусне Царево. А ние имаме нужда от специалисти като него. Затова му дадох. Обеща на общинската земя да изгради зъботехническа лаборатория. Ама наместо това си вдигна нещо като хотел", каза кметът. Арнаудов допълни, че бил силно изненадан, когато тези дни шефът на ГЕРБ в Царево излязъл с декларация срещу него именно по проблемите със заменките: "Отидох при него и го попитах: Генчо, мойто момче, не ти ли е неудобно да ме критикуваш точно за терените? А той ми отговори, че нямало как, задължавали го от централата." Самият Николов се защити, че другите, които са получавали общински площи, ги били препродавали, а той поне е задържал терена за себе си. Освен това през 2004 г. наистина се чувствал крайно нуждаещ се, защото живеел при родителите си. Новата къща издигнал с брат си.

В графата "крайно нуждаеща се" се оказа и Мария Гърланова - дъщеря на лидера на "Атака" в Царево Тодор Гърланов. Тя се е сдобила с право на строеж върху терен от 485 кв. м за 2289 лв. В декларацията, с която е поискала земята, Гърланова твърдяла, че семейството й няма други имоти. "След като й връчихме терена обаче, узнахме, че те са попълнили невярна декларация и в действителност не са крайно нуждаещи се. Веднага заведохме дело да си върнем обратно терена, но го загубихме", каза Арнаудов.
Още от статията на „Сега"

„Подаръкът от любовник - наш и след развода", информира от първата си страница „Монитор"
Подарените от любовниците вещи по време на развод няма да се делят с брачната половинка. Това предвиждат нови промени в Семейния кодекс, предложени за гласуване от правосъдното министерство.

В законопроекта се предлага имуществото на едно семейство да се счита за общо. С новия закон Министерството на правосъдието опитва да поправи пропуски в Семейния кодекс, които на практика изключват възможността съпрузите да имат общо имущество, придобито по време на брака.

Според текстовете, които действат от 1 октомври 2009 г., ако дадено имущество е купено със заплатата на единия от съпрузите, то е лично негово. В измененията се предлага като лично да се приема само дареното или наследено имущество.

Това означава, че ако единият от съпрузите си е купил например кола на изплащане по време на брака, макар да се изплаща лично от него, тя става семейна собственост. По време на развода въпросното возило също трябва да бъде поделено от двойката. Ако обаче автомобилът е подарък от любовник или дарение от някой близък, той се счита за лично имущество на съпругата.

Това важи само за случаите, в които няма подписан брачен договор. Той може да бъде създаден както от двойки, които предстои да се женят, така и от такива, които от години са семейство.

Освен това се предвижда при развод съпрузите да доказват, че другият няма никакъв принос към имуществото на семейството. Досега при делба на имането претендентът за по-големия дял трябваше да докаже, че е допринесъл повече за семейните благини. Като принос законът приема както пари, вкарани вкъщи, така и положения от съпрузите - труд, грижи за домакинството и децата и т.н.
Още от статията на „Монитор"

„Мерките за заетост - с минимален ефект", обобщава от първата си страница „Дневник"
Едва 13% от безработните, които са се върнали на пазара на труда, са го направили чрез държавните програми и мерки за заетост, показва представително проучване на Националния статистически институт (НСИ). НСИ уточнява, че досега винаги се е правела оценка на конкретни програми и мерки, но никога на нетния ефект от трудовото посредничество на държавата.

Резултатите са от представително проучване на 1600 души от цялата страна, които през 2007 г. са останали без работа и са се регистрирали в бюрата по труда. Те показват още, че 39% от анкетираните декларират, че вече две години и половина не са успели да намерят нова работа.

За тази година Агенцията по заетостта разполага с 65 млн. лв. за обучение и субсидирана заетост. Правителството гласува още 10 млн. лв. за насърчаване на заетостта в пакета от антикризисни мерки. Към май едва 24 хил. души са се възползвали от държавните мерки.

Някои от насърчителните мерки бяха добре формулирани като заглавие, но на практика за работодателите беше трудно да наемат хора по тях, коментира Евгений Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той даде за пример една от програмите за заетост на хора в предпенсионна възраст, в която шефовете на фирми са получавали неголеми субсидии за една година, а после са се ангажирали да осигурят работа на хората за още 2-3 години.

Според него много добър резултат е дала програмата за работа на непълно работно време, която беше въведена заради кризата. Иванов напомни, че много работодатели решиха да запазят персонала въпреки кризата, защото са си давали сметка, че после трудно ще си намерят работници. Благодарение на това безработицата не надвиши 10%, както прогнозирах в началото на годината, допълни изпълнителният директор на работодателската организация.

С уговорката, че не е запознат подробно с изследването, зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев също коментира, че резултатите показват липсата на голям ефект от държавните мерки за стимулиране на заетостта.
Още от статията на „Дневник"

„Премиерът Борисов цели с прашка енергийния Голиат", анализира „Сега"
От седмици странен ценови пинг-понг изопва нервите на българите. Процентът, с който трябва да се промени тарифата за тока от 1 юли, подскача като полудяло топче - ту пада , ту се качва. В неделя премиерът Борисов свика медиите, за да обяви, че направо е наредил поскъпването да се спре на 2%. Натърти, че това му е коствало героични усилия - понеже и той, и държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) попаднали в страшно лобистко менгеме. Да се чуди човек България член ли е на ЕС и няма ли правила и формули за образуване на цените, та тарифите за ток, парно и газ у нас вечно са предмет на ориенталски пазарлъци между държавата и енергийните компании. Няма ли независима комисия, която трябва да озаптява всякакви неоснователни искания, та се налага премиерът лично да се меси на пазара и да защитава с голи ръце ниските цени?

По традиция акцията на премиера е съпроводена от обещания за пращане на документи в прокуратурата. По нареждане на премиера преди месец в електрокомпаниите влязоха одитори. С докладите им разполага само шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев, който заедно с премиера не спира да разказва по медиите избрани пасажи от тях. Самите ЕРП-та не могат да коментират, защото не са получили документите. По същите причини и медиите не могат да бъдат безпристрастни.

Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев твърди, че имало сериозни нарушения и в трите ЕРП-та. Не били обаче чак толкова сериозни, че чуждите инвеститори да бъдат наказани с червен картон и да им се отнемат лицензите. Май и за прокурор не ставали, защото разходите, които впечатлиха премиера, се оказаха разрешени от същата енергийна комисия, т.е. направени са напълно законно. А и те не се отразили на цените на тока, само на печалбата на дружествата.

От всички тези объркани изявления стават ясни няколко неща. Първо - че собствениците на националната електрическа мрежа са почти неуязвими. Каквото и да са вършили досега, то е ставало с благословията на държавата - и гарантираната висока печалба на инвеститорите при продажбата на мрежата, и последвалите ценови безобразия, и изнасянето на услугите към външни фирми на колосални цени. И ако въобще някой тръгне да разваля приватизационните договори, ще набута България в неспасяеми съдебни дела за неустойки и наказателни процедури от Брюксел за държавен произвол.

Второ - все се забравя, че държавата в лицето на министерството на енергетиката е акционер с по 33% в ЕРП-тата и има свои представители в бордовете и надзорите. Те къде са спали, когато чужденците в ръководствата на компаниите са одобрявали решенията, които сега се твърди, че са недопустими и скандални? Вярно е, че тройната коалиция пращаше в тези управи художници (като социалиста Антон Кутев, който сега е депутат) и журналисти (като Айсехел Руфи, бившето пресаташе на министъра на икономиката), но и от тях може да се потърси отговорност, нали?
Още от статията на „Сега"

„Влязохме в Топ 20 на привлекателните страни за големите търговски вериги", съобщава от първата си страница „Класа"
България напредна с две позиции и вече е на 19-о място в класацията за развиващите се пазари по привлекателност за търговските вериги, сочат данни от A.T. Kearney Global Retail Development Index 2010. Според компанията страната ни е в ранна инвестиционна фаза и има ограничен брой местни търговски вериги. Експертите отчитат, че от присъединяването на страната към Европейския съюз (ЕС) са навлезли чужди вериги, за да си осигурят добра пазарна позиция. Компанията дава пример с френската Carrefour, която избра България за ключов пазар в Източна Европа. Базираната в Словения Mercator последва примера й и също се насочи към страната през 2009 г., отбелязват експертите.

В годишния доклад се акцентира на немското присъствие у нас чрез групите Metro, Schwarz и Rewe, които имат дялове между 5 до 10% всяка и са пазарни лидери. Все пак проучването отчита голямата разлика в покупателната способност в столицата и в селските райони. Според доклада ръстът на търговските вериги в големите градове в България ще се движи основно от хипермаркети, обекти от типа cash and carry (търговски вериги за пазаруване на едро на самообслужване) и дискаунт магазини, докато в по-малките градове успешни ще са съвременните супермаркети. В годишния си доклад A.T. Kearney подрежда 30 развиващи се пазара, които са перспективни за търговските вериги.

През тази година 8 страни влизат за първи път в изследването. Това са Кувейт (под номер 2), Уругвай (8), Албания (12), Македония (20), Доминиканска република (23), Южна Африка (24), Босна и Херцеговина (29) и Гватемала (30).

Въпреки че търговците на дребно продължават да са съсредоточени в по-големите развиващи се пазари като Бразилия, Индия и Китай, по-малките като Кувейт, Уругвай, Албания и Македония могат да предлагат атрактивни възможности за международна експанзия, уточняват от компанията. На първо място отново е Китай, която не е била на върха на класацията от 2002 г. насам.
Още от статията на „Класа"

„Печелят по хилядарка от болничен", разкрива „Стандарт" далавера на банда роми и клошари
Банда бременни, роми и клошари успя да източи от хазната 15 милиона лева. МВР удари измамниците миналата седмица и прибра половината от тях в ареста. Веднага щом видяха решетките, една част от бандитите решиха да проговорят, за да намалят наказанието си.

Пред разследващите роми и клошари обяснили цялата схема на бандата. Мозъците на групата са трима софиянци между 33 и 56 години. Те регистрирали няколко фирми с различна дейност и назначили в тях по 15 души персонал. Но само на документи. А най-ниската заплата била 2000 лева. За целта "шефовете" на фирмите внасяли осигуровки на всеки от мнимите служители. За пенсия те давали по 320 лева, а за здраве по 70 лева. Още на първия месец обаче 13 от 15-те "служители" се разболявали. На повечето двама специалисти от ХVIII поликлиника в столицата им открили дископатия. И след като уж минали лекарска комисия, ги пратили в едномесечен болничен. Така само за месец бандата успяла да прибере 15 бона от НОИ за една от фирмите си. По същата схема работили и останалите фиктивни компании на измамниците. Освен "болните" служители апашите назначавали на работа и бременни в осмия и деветия месец родилки от ромски произход. Като отново им давали високи заплати. След това прибирали цялата сума от майчинството, което институтът изплаща на всяка родилка.

За "работата" си ромите и клошарите получавали по 1 процент от сумата месечно. В замяна на това предоставяли личните си данни и откривали сметки на свое име, така че НОИ да може да превежда парите.
Още от статията на „Стандарт"

„Хотели по морето масово укриват приходи", разкрива „Монитор"
Хотелиерите по Северното Черноморие масово укриват доходи, установи репортерска проверка на „Монитор". Как става далаверата разкри кметът на Кранево Румен Николов.

"Ако погледнете данъчната им справка, ще видите, че те са декларирали 2-3 процента успеваемост, което е скандално. Един хотел с 200 легла и тераси, пълни с хавлии, не може да заяви, че има 2 процента заетост на базата.

Масово не попълват хотелските регистри и така укриват огромни приходи. Уж хотелът му празен, а в същото време ние в Кранево едва смогваме да им изпразним пълните бобъри. По три пъти на ден изхвърляме пълни контейнери с боклуци. Елате да ви покажа един такъв хотел, дето е декларирал нула процента заетост, как няма места в дневния му бар", разказа Николов и се закани, че това лято започва с данъчните и с Комисията за защита на потребителите масови проверки, за да излови лъжците.

В Кранево само четирима са хотелиерите отличници, които са декларирали 70 на сто заетост през сезона - това са хотел "Турал", "Извора", "Маргарита" и Международният детски лагер. Останалите хем укриват приходи, хем се измъкват и от плащане на пълната такса смет.

Например един хотел с капацитет от 150-200 легла трябва да плаща такса смет от порядъка на 4000 лева, а те на практика внасят по 300-400 лева. Другата далавера, които браншовиците правят, е да регистрират хотела или магазина си на физическо лице и така пак се измъкват от дебели такси и данъци.

Около 3000 са лицензираните легла в частни квартири в Кранево. "Укриването на доходи от тях не е толкова голямо, а и не е на дневен ред при нас. Голяма работа, че една-две баби скрили по някой лев да си купят въглища за зимата. Големите трябва да изловим", коментира кметът. Нощувката в квартирите в Кранево върви между 8-10 лева. Към момента селото е пълно на 80 процента. И, както се изрази Румен Николов, сезонът вече "захапа яко".
Още от статията на „Монитор"

„60% от работодателите готови да обучават служителите си", цитира социологическо изследване „Класа"
Около 60% от работодателите са декларирали, че ще инвестират допълнително в обучение и квалификация на своите работници и служители. Това заяви вчера министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, който представи данни от проучване на Агенцията по заетостта. Изследването обхваща 2400 работодатели от големи, средни, малки и микропредприятия.

Младенов добави, че близо 55% от работодателите са декларирали, че през 2011 г. ще наемат средно между един и шестима служители на работа. Според министъра това, както и намеренията за допълнително обучение и квалификация на служителите, са положителни тенденции на пазара на труда, особено в период на криза. Проучването сочи още, че 37% от работодателите смятат да не съкращават служители през следващата година. 15% от работодателите са имали недостиг на висококвалифицирана работна ръка през последната година. Според социалното министерство равнището на безработица от месец март се стабилизира, като през последните три месеца е нараснал броят на постъпилите на работа в реалната икономика. „Само през май са били наети над 12 хил. души", обясни Младенов. Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Росица Стелиянова заяви, че от януари тази година на работа са постъпили 91 хил. души. Социалният министър коментира още, че с участието на социалните партньори е направен доклад за качествената оценка на посредническите услуги, след като са били посетени регионалните служби по заетостта и бюрата по труда в страната. В него са изложени проблемите, като са формулирани и препоръки за развитието на услугите по заетостта. Те ще бъдат използвани при разработване на националния план за действие по заетостта за 2011 г.

Според социологическо изследване, направено от Националния статистически институт сред 1600 безработни, близо 61% от анкетираните са успели да си намерят работа след регистрация в Бюрото по труда. 39% от регистрираните безработни не са успели да си намерят работа през последните три години. От тях близо 95% не са проявили интерес към включване в мотивационни обучения. Данните сочат още, че половината от трайно безработните не си търсят работа въобще. Проучването обхваща регистрираните от четвъртото тримесечие на 2007 г. до май тази година.
Още от статията на „Класа"

„Търговията с инвестиционно злато в България се раздвижва", анализира „Дневник"
"Нов исторически рекорд" и "безпрецедентно висока цена". Това са най-често срещаните определения, когато става въпрос за златото напоследък. И не напразно - в рамките на два поредни търговски дни - петък и понеделник, благородният метал удари исторически рекорди, преминавайки 1260 долара за тройунция. Инвестицията в благородния метал винаги се е асоциирала с безопасност, затова и той е предпочитан по време на криза и несигурност. Това е причината за поскъпването му през последната година. Вложенията в него са защитени от инфлация и колебания на валутните пазари, защото с течение на времето то запазва стойността си.

Доскоро българите нямаха много възможности да се възползват от движението в цените на инвестиционното злато и да се извлече капиталова печалба, тъй като нямаше развит пазар за него в страната. Инвестиционното злато е снабдено със сертификат от упълномощени производители и е с най-високата проба.

Освен това то е освободено от ДДС, мито, акциз и други данъци. Важно е да се знае, че кюлчетата и монетите никога не струват колкото пазарната спот цена на борсата. За тях има допълнителни разходи като стойност на отливането и транспорт, които се слагат в продажната цена.

Доскоро няколко банки продаваха такова (и продължават да го правят), но не извършваха обратно изкупуване. Така инвеститорът изпадаше в ситуация, при която е купил метала, цената му се качила, иска да го продаде, но не може, защото просто няма кой да го купи.

Когато се говори за инвестиционно злато, не става въпрос за продажбата му в бижутерия или заложна къща, а в банка или специализирана компания. За щастие горните проблеми за българския пазар вече са елиминирани, въпреки че все още има още много какво да се случва за развитие на пазара. Засега една банка и една финансова компания започнаха да предлагат продажби и обратно изкупуване на злато.

В България свои офиси отвори естонската компания "Тавекс" (Tavex), която продава и изкупува инвестиционно злато по борсови цени, които се актуализират постоянно. Засега тя има офиси в двата най-големи мола в София - "Сердика"  и The Mall. Преди дни и Райфайзен банк обяви, че започва да продава инвестиционно злато с възможност за обратно изкупуване, но без да се доставя физически металът. Той ще се съхранява в трезорите на банката във Виена.

"Интересът към инвестициите в злато в България се засилва. Кризата в Гърция кара хората да губят вяра в еврото и сами да достигат до извода, че златото си заслужава", коментира единият от мениджърите на "Тавекс" - Благовест Белев.
Още от статията на „Дневник"

„Абсолютно реална е възможността да загубим пари по ОП "Транспорт", казва в интервю за „Сега" депутат от Коалиция за България и бивш вицепремиер Меглена Плугчиева
Г-жо Плугчиева, какви са приликите и разликите в поста министър по усвояване на средствата от ЕС преди и сега?
- Има един малък, но важен момент. Постът преди беше вицепремиерски и даваше най-малкото от йерархична гледна точка предимства и възможности за разпореждане към секторните министри. Докато в момента той е приравнен към останалите министри и е под ограничителната шапка на финансовия министър, което стеснява и възможностите му за действия. Вярно е, че ако трябва в политически план да се гледа, няма коалиция, а има еднопартийно правителство, което е предимство. Но пък ще видим дали не са по-силни другите затормозяващи и ограничителни фактори и дали няма да заместят недостатъците и проблемите, които идваха от тройната коалиция.

Като зам.-председател на комисията по европейските фондове наясно ли сте как точно правителството ще изпълни своята цел за 100% усвояване на еврофондовете до края на 2012 г.?
- За съжаление вицепремиерът Дянков, който беше натоварен с тази задача от правителството, се появи един-единствен път в комисията - август или септември, и оттогава не е стъпвал. Жалкото е, че той просто няма отношение по темата европейски въпроси и това затруднява нещата. Няма и ясна визия. И вместо да се използва това, което постигнахме и да се фокусира вниманието само върху проблемите, които останаха за решение, се тръгна към подход на отричане на всичко, постигнато от бившето правителство. Не може да се говори изобщо за приемственост, последователност и продължаване на добрите практики, което доведе до изключително голямо забавяне. Администрацията беше поставена в абсолютен стрес от съкращения, уволнения, подозрения. Много качествени експерти бяха изхвърлени по чисто политически причини. Естествено, всичко това се отразява на звената и не случайно се появи като тема за тревога и в писмата, които идват от Брюксел в последните месеци. 

Вторият въпрос е свързан със съфинансирането и съответно разплащането. Още през есента бяха спрени за определен период и авансови, и междинни плащания, което се отрази изключително негативно. Голям проблем остава националното съфинансиране в размер на 15%. Когато то не е гарантирано, няма как да се използват и останалите средства от ЕС.

Да обърна внимание на друг факт - не се готвят проекти. Това е заради стреса и напрежението и затормозяващия контрол. Това, което се разплаща в момента, е по проекти от предходното правителство.

Правилото за 44 подписа за верифициране и признаване на разходи кога и защо е въведено?
- По мое време имаше достатъчно сложни и тежки процедури, които с промени в подзаконовата нормативна уредба успяхме в определена степен да опростим. След това новото правителство усложни и утежни целия процес и сега отново г-н Дончев се старае да облекчи и опрости правилата за кандидатстване. Един пример - по ОП "Конкурентоспособност" се отворя първа схема десет месеца след встъпване на новото правителство. Ако кандидатствате за средства над 600 000 лв., трябва да представите одит от международна компания на фирмата ви. Тук има смяна на правилата, а освен това не може да се очаква, че едно малко или средно предприятие ще има средства да възложи международен одит, който ще му струва поне 30 000-50 000 лв. Ако имат тези пари, те няма да кандидатстват и да търсят пари от ОП "Конкурентоспособност".
Още от интервюто на „Сега"

„Откриваме нови работни места от догодина", казва в интервю за „Монитор" социалният министър Тотю Младенов
Министър Младенов, как ще коментирате постигнатите резултати в областта на трудовия пазар и услуги до момента?
- Направихме анализ на услугите на пазара на труда за безработни лица, за да може да коригираме действията си следващата година. Самият факт, че 61% от незаетите са успели да си намерят работа благодарение на трудовите посредници, е показателен, че трудовите инспектори си вършат работата.

Какви са прогнозите за трудовия пазар в следващата година, очаквате ли някакви резки промени?
- Още веднъж бих откроил изследването, което направи Агенцията по заетостта. Експертите анализираха пазарната среда сред 2400 работодатели от всички браншове в страната. Проучването бе проведено със  собствени усилия между всякакви предприятия - малки, средни и големи дружества. Изводите са, че независимо от кризата, 15% от работодателите твърдят, че са изпитали недостиг на квалифициран работен персонал  през последната година. От тази гледна точка са насочени и нашите усилия към оперативната програма по човешките ресурси и Националния план по заетостта във връзка с програмите по обучение и квалификация на безработните и заетите. Също така 55% от работодателите твърдят, че в следващата година възнамеряват да наемат между един и шест души. 37% от бизнеса е категоричен, че няма да съкращава работна ръка. Това означава, че условията на пазара на труда в страната се подобряват. Сигурен съм, че с усвояването на евросредствата, икономическата активност и инвестициите тези показатели ще се подобряват. Фактът, че четвърти месец вече нивото на безработицата намалява и от 10,26% през февруари в момента е 9,35% - т.е. близо един процент по-малко, е показателно, че нещата се подобряват на пазара на труда благодарение на общите усилия.

Недоволството на работодателите, че липсва добра квалифицирана работна ръка е от поне пет-шест години. Означава ли това, че изразходваните средства за квалификационни курсове на работниците са без полза?
- Едно от изследванията показва, че 60% от работодателите догодина ще инвестират допълнителни средства в обучение и квалификация на работния си персонал. Това зависи от самите работодатели. Нашата работа е да дадем инструментите на хората да се възползват от оперативната програма за управление на човешките ресурси, за да може в крайна сметка тези хора да бъдат конкурентни на пазара на труда и да работят в конкурентоспособни предприятия. Оттам нататък те самите да увеличават шанса си и да имат по-добро пласиране на трудовия пазар, за да имат възможност за по-добра работа и по-високи доходи.

Обявихте, че пускате около 70 милиона евро по Програмата за личен асистент, която се спира от първи юли. Какво означава това?
- Това означава, че още днес ще бъдат назначени девет хиляди лични асистенти за хора с увреждания в цялата страна. Оперативната програма за човешки ресурси включва 13 500 млади хора до 29 години като чираци в предприятия и ще им бъде заплащана пълна стипендия. Ще бъде заплащано и на тези, които ги обучават. Така младите хора, които за първи път стъпват на пазара на труда, ще придобият трудови навици, което е от изключителна важност.
Още от интервюто на „Монитор"

„Удариха ме заради милионите от Европа", казва в интервю за „Стандарт" сливенският кмет Йордан Лечков
Той управлява общината втори мандат. През април т.г. окръжната прокуратура му повдигна седем обвинения и по нейно искане съдът го отстрани временно от длъжността кмет. Миналата седмица Окръжният съд отхвърли искането на Лечков за отмяна на временното отстраняване. Очаква се до седмица по казуса да се произнесе и Апелативният съд в Бургас. Прокурорът по делото обаче заяви, че могат да се очакват и обвинения за организирана престъпна група, източвала община Сливен.
Г-н Лечков, колко пъти е проверявана община Сливен през тези седем години на вашето кметуване?
- Ако ги броя, сигурно ще ги докарам до хиляда. През май м.г. бях проверяван от тройната коалиция за това, че подкрепях ГЕРБ. Всички проверки минаха незабелязани, защото бяха наред. Тази година, понеже не успяха миналата, отново започнаха пак същите хора. Тези проверки не пречат на мен, но пречат на добрите намерения в нашата община. Аз съм независим и ще си остана такъв. На уважаемия премиер съм казвал винаги това, което мисля, в очите. И винаги съм си го позволявал. И при тройните, и при двойните коалиции.

Сега обаче прокуратурата повдигна 7 обвинения и заговори за осмо, което е свързано с участие в организирана престъпна група.
- Искам да припомня, че миналата година, когато отворих т. нар. кутия на Пандора, аз сигнализирах за организирана престъпна група в Сливен. Прокурорът, който ме преследва и разследва, я прикрива тази група, в която участват и данъчни. Те рекетират. Актовете на фирмите падат в съда и после държавата плаща с лихвата.

Но прокуратурата говори за източване на общината от тази организирана престъпна група, състояща се от десетина фирми?
- Няма такава група. Общината не е източвана. Тези фирми де факто субсидират общината. Те вземат заеми, правят ясли, детски градини, училища, пътища, улично, алейно осветление и др. Ние като община им дължим 50-60 млн. лева и те си чакат парите.

Защо го правят в такъв случай?
- Защото сме сключили рамково споразумение, от една страна, и защото вярват в мен и в политиката, която водя. И когато в крайна сметка тези фирми получат парите си, техните собственици ще решат къде да ги дадат - за футболен клуб, Сливен, или за проститутки. Но това си е тяхна работа. И в скоро време ще има отзвук от тези фирми.

В какъв смисъл отзвук?
- Ще съдят държавата заради изявленията на прокурора. Тези хора издържат 8-10 хил. души. Там има и банка. Кой ще плаща накрая, като осъдят държавата?! Пак ние ще плащаме. Затова аз казвам, нека се концентрираме единствено върху закона. Той е над всички. Всичко, което съм правил през тези 7 години, е законно. Около мен има юристи, финансисти, подготвени хора в бюджетната сфера. Приемам всякакви съвети и се съобразявам само със закона.

Имате ли яснота кога делото срещу вас ще влезе в съда?
- Аз искам да влезе по най-бързия начин. Този прокурор ме преследва четири години, още от делото по САПАРД заедно със зам. главния прокурор Христо Манчев. Там балонът се спука. И сегашното са прокурорски измислици. Държа обаче да се спазват сроковете. Като не спазваш срока, значи си некадърен, отиваш си, отпадаш от системата. И не трябва да си поръчков. А сега какво става - три години и половина същият прокурор разследва изпълнителя на европроект в Сливен, повдигаше му обвинения за един ден и на другия ги отменяше. И сега обвиненията срещу него ги преобразува срещу мен. Това, което се получава, е една рекетьорска бригада. Прокурорите започват да стават рекетьорска бригада.

Сливенци обаче питат какво става с водния проект, който зацикли. А част от улиците са разкопани.
- Още утре, ако искат моите съграждани, можем да се откажем от евросредствата. Ако се съберат 100 души и кажат, че не искат подмяна на канализацията и водопроводите - отказваме парите на Европа и за 20 дни асфалтираме улиците. Но аз смятам, че е по-хубаво да вземем парите на Европа и много скоро да бъдем единственият град в България, който ще има изцяло подменена водопреносна мрежа, канализация, пречиствателни станции за питейни и отпадни води. Тогава времето ще стане това, смятам, че до две години може всичко да се завърши. Трябват ни още 4-5 млн. лева за довършване на станцията за питейни води и ще водя разговори с премиера.

Догодина обаче има кметски избори. Ще участвате ли?
- Да, вече го обявих при първия си ден от втория мандат. Подсказвам на прокуратурата и на всички, които искат да проверяват. Когато човек казва намеренията си открито, той е взел абсолютно всички мерки. Във всяко нещо си има логика.

Колко пари да чака Сливен от Европа?
- За три години очакваме 100-110 млн. евро. Може да станат и 150, с проекта за кв. Речица, който е готов.

Гледахте ли тв интервютата на премиера и президента в петък и какъв е вашият коментар?
- Гледах ги отчасти. Но с този въпрос тръгваме в една посока, в която не искам да влизам. Аз мога да кажа едно - винаги имам собствено мнение. И винаги, който дава добри идеи, го подкрепям. Не виждам в случая смисъл държавният глава и премиерът да спорят по този начин. Това не е критика. Това е просто мнение. Уважавам позицията на всеки. И двамата ги познавам, отворени са. Ако се търси някаква интрига - няма да се открие при мен като положителна или негативна оценка.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Изборът е високи пенсии или ниска възраст за пенсиониране", казва в интервю за „Дневник" Иван Нейков, бивш министър на труда
Увеличаването на осигурителния стаж за пенсия с три години се очерта като най-вероятния вариант за пенсионната реформа на първата кръгла маса за промените в началото на седмицата. За това достатъчна ли е стъпката за финансовото стабилизиране на системата потърсихме мнението на председателя на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков. Той е бивш министър на труда и беше сред авторите на пенсионната реформа, която започна през 2000 г., беше частично замразена при следващото правителство на Симеон Сакскобургготски, а при кабинета "Станишев" тръгна посоката на сериозно намаляване на осигурителните ставки. Нейков участва и в сегашния консултативен съвет по пенсионната реформа.
Г-н Нейков, от първата кръгла маса за пенсионната реформа стана ясно, че най-вероятно ще бъде приложен вариантът с увеличаване на осигурителния стаж с 3 години, който се ползва с подкрепата на правителството и НОИ. Той обаче е най-мекият и най-приемлив от обществото, защото при него възрастта за пенсиониране се запазва. Според вас възможно ли е по този начин да се гарантира финансовата стабилност на системата в дългосрочен план и ще се реши ли проблемът с все по-нарастващия дефицит в общественото осигуряване?
- Във всяко управленско решение има няколко варианта - най-грешен, най-верен и най-приемлив. Най-грешното решение ще е нищо да не се прави. Най-вярното за мен е повишаването на пенсионната възраст и изравняването й между мъжете и жените (бел. ред. - в момента тя е съответно 63 г. и 60 г.).

Вероятно, както винаги, ще се приеме решението, което е най-приемливо за обществото - увеличаването на осигурителния стаж, защото то изглежда като най-малката злина. Въпросът обаче е дали след 10 години няма да сме пак на същото положение и няма да се окаже, че това, което сме направили, не е достатъчно, за да се постигне финансова стабилност.

Какъв е рискът това да се случи?
- Има риск, но има и вероятност да бъде избегнат. Тези две опции зависят от стабилизирането на пазара на труда и от увеличаването на работещите в светлата икономика. Трябва да има и нарастване на доходите, което при запазване на останалите параметри на осигурителната система ще доведе до повече приходи в първия й стълб и до финансова стабилност.

Смисълът на стабилността не е каприз, а означава по-високи пенсии. Това е крайната цел на реформата. Затова от днешна гледна точка е трудно да се каже дали увеличаването на стажа ще е достатъчна стъпка, но прогнозата ми е, че ще пием горчивата чаша на няколко глътки.

Първоначално дори и вариантът за увеличаване на стажа предвиждаше последваща стъпка  - между 2015 и 2020 г. стажът за жените да се изравни с този на мъжете (40 г.).  Засега обаче правителството се отказва от тази идея. Според вас възможно ли е след няколко години да се окаже, че това е неизбежно?
- Големият въпрос, на който не искаме да си дадем отговор, е кое е по-ценно за нас и какво всъщност искаме. Искаме високи пенсии или ниска пенсионна възраст. Ако искаме високи пенсии, трябва да знаем, че цената за тях е висока пенсионна възраст и голям осигурителен стаж.

Ако ниската пенсионна възраст е по-ценна за обществото, трябва да приемем, че цената за това са ниските пенсии. Няма как да имаме ниска възраст, ниски вноски и високи пенсии. Това е нерешимо уравнение. 

Проблемът далеч не е само български. Буквално след няколко дни трябва да излезе Зелената книга на Европейския съюз за бъдещето на пенсионните модели в Европа. Предварителните варианти сочат, че всички са изключително разтревожени. В позицията на ЕС се предлага да забравим за модела за гъвкаво пенсиониране от 80-те и 90-те години на ХХ век. Това всъщност е евфемизъм, с който скривахме ранното пенсиониране.

Другият голям проблем е за параметъра пенсионна възраст. Знам, че вечер бабите плашат внучетата си с мен, когато стане въпрос за пенсионна възраст, но дори и аз се стряскам, като виждам какви са сигналите в Зелената книга.

В предварителните варианти се посочваше, че финансова стабилност на системите ще се получи при пенсионна възраст 70 г. Това означава, че ние отново се оказваме много далеч от тази цел. Голяма част от страните в ЕС оставиха в миналото пенсионирането на 65 години.

Има държави, където хората спират да работят на 67 г. и се говори за удължаването на трудовия живот до 68 г. Анализите показват, че големият удар на тази криза ще бъде върху пенсионните модели. Негативният ефект ще е много по-дългосрочен, отколкото си мислим.

Заради намаляването на заетостта и доходите ли?
- Най-вече заради това, че кризата изчерпи резервите на всички пенсионни системи. Всички те се крепят на капиталовите стълбове, а те бяха ударени драматично от кризата. Има пенсионни фондове, които загубиха около 50% от капитала си в резултат на срива на борсите. В България това не стана, защото все още водещ е солидарният първи стълб, който не е капиталов.

Ние обаче сами си нанесохме кроше с неразумното намаляване на осигурителната вноска през последните 10 години. В резултат на това стигнахме до ситуация, че от 7-те млрд. лв. плащания на НОИ за тази година над 4 млрд. лв. идват от данъци, а не от осигуровки. Това е много опасно, защото подменя осигурителния характер на системата.
Още от интервюто на „Дневник"