„Мултихаос" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Най-накрая правителството прие план за прехода от аналогово към цифрово телевизионно излъчване, но парадоксално от това не следва, че процесът ще се случи. Причината е, че операцията ще изисква огромно финансиране от бюджета. А Брюксел се съмнява в процеса и затова образува наказателна процедура срещу България.

Проблемът: Разногласие

България като страна - член на ЕС, е длъжна да изпълни ангажимента си пред Европейската комисия. А той е да изключи аналоговия телевизионен сигнал и да премине към дигитално излъчване на 1 септември 2013 г. Преходът трябва да стане постепенно, в рамките на шест месеца преди тази дата, като за въпросния период се предвижда да има едновременно аналогово и цифрово излъчване. Идеята на цялата промяна е, че с новата технология в ефира ще могат да се излъчват много повече телевизионни канали. Ако сега има около четири телевизии със сериозно национално покритие, след цифровизацията те ще могат да бъдат близо няколко десетки. Това е възможно, защото цифровият сигнал заема много по-малка част от спектъра, на който се излъчва, и така на същите честоти ще могат да се съберат повече канали. Теоретично това е положително както за  зрителите, така и за конкуренцията в телевизионния ефир. Практически до момента цифровизацията не предполага революция в ефира, а по-скоро запазване на статуквото. Сегашните национални телевизии получиха в последните месеци на тройната коалиция без конкурс право да излъчват по няколко цифрови тв канала, а дигиталните платформи за разпространение на сигнала - т.нар. мултиплекси, бяха раздадени евтино на компании, за които се подозира, че са свързани със собственика на Корпоративна търговска банка Цветан Василев. Управлението на ГЕРБ не направи нищо, за да промени тази ситуация и да създаде нормална конкуренция в ефира.

В становището си от миналата седмица до правителството Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) продължава да твърди, че към момента не е налице достатъчно основание преходът към ефирно цифрово излъчване да се отлага. Според транспортното министерство, ако все пак това се случи, България ще е в неизгодна позиция от гледна точка на международната координация и конкуренция спрямо съседните държави, които работят усилено по приключване на прехода, включително Румъния и Сърбия.

300 милиона аргумента

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков обаче е на друго мнение. Според него в момента цифровизацията не е по силите на бюджета и държавата възнамерява да поиска отлагане на прехода към цифрово излъчване пред Европейската комисия. Мнението си вицепремиерът Дянков изрази минути след заседанието на кабинета, на който бе приет планът за прехода към дигитално излъчване в страната.

Дянков обясни, че средствата, които поне първоначално са поискани, изглеждат огромни - около 300 млн. лв. За такава сума настоява Министерството на отбраната, за да освободи заети от нея честоти за две-три години. "Отсега казвам, че такива пари държавният бюджет няма и не възнамерявам да дам", категоричен бе Дянков. Той обяви, че е възложил на министъра на транспорта Ивайло Московски да провери как стои въпросът в други страни от Европейския съюз, които също като България имат ангажимент да прекратят аналоговото излъчване до 1 септември 2013 г.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Правителството тотално се оплете с цифровизацията", разкрива „Сега"
Кабинетът очевидно няма никаква идея как да се справи с цифровизацията на ефира, след като вчера двама от министрите дадоха коренно противоположни изявления за това само в рамките на няколко часа. Най-напред Министерския съвет прие план за въвеждането на цифровото разпръскване, което е един от ангажиментите на България към Европейската комисия. Веднага след края на заседанието обаче вицепремиерът Симеон Дянков заяви, че цифровизацията отново трябва да бъде отложена, защото не е по силите на бюджета. Час по-късно транспортният министър Ивайло Московски бодро съобщи, че още следващата година ще бъде осигурено финансиране за поетапното й въвеждане.

"Средствата, които поне първоначално са ни дадени, изглеждат огромни - около 300 млн. за 2-3 г. Отсега казвам, че такива пари държавният бюджет няма и не възнамерявам да дам. Не съм убеден, че дори е смислено толкова стотици милиони да се дават, при положение че междувременно технологиите напредват доста и може би след няколко години цифровизацията въобще няма да е смислено да се направи", каза Дянков. Според него е съмнително, че всички останали страни в ЕС са дали тези огромни средства, особено държавите в Източна Европа. И обобщи, че е приет план, който правителството няма намерение да изпълнява.

Не така смята министър Московски. Той бе категоричен, че след приключването на първия етап от цифровизацията през септември 2013 г. българите ще могат да гледат 12 безплатни тв програми. Заместникът му Валери Борисов пък обясни, че 300 млн. лв. е сумата, която е нужна на Министерството на отбраната, за да освободи целия честотен спектър. А за цифровото телевизионно разпръскване трябва двойно по-малка сума. Според Борисов цифровата телевизия ще е удобство за социално слабите хора, които нямат достатъчно средства за кабелна или сателитна телевизия.
Още от статията на „Сега"

"Държавата дава 17,5 млн. лева за реклама на частен монопол", разкрива „Труд"
Правителството на ГЕРБ се готви да похарчи 17,5 милиона лева, за да рекламира монопола на банкера Цветан Василев върху телевизионното разпространение в България. Това стана ясно на пресконференция на транспортния министър Ивайло Московски и заместника му Валери Борисов.

От идната седмица екипът на ведомството ще започне да харчи милиони за информационна кампания в медиите за разяснителни статии, филми и предавания, посветени на цифровизацията на тв ефира. Всичките общо 6 лиценза за мултиплекси бяха спечелени от фирми, директно или индиректно свързвани със собственика на Корпоративна банка. Нагласените търгове и дискриминационните условия към останалите кандидати станаха причина за започването на наказателна процедура срещу България от страна на Европейската комисия.

Ще обявим процедури по Закона за обществените поръчки, от които ще могат да се възползват всички медии. На практика това ви интересува всички вас, обърна се зам.-министър Борисов към журналистите.

В общия бюджет от 17,5 млн. лева влиза и доставката на цифрови приставки за аналоговите телевизори, но броят на хората, които ще имат право да ги получат, ще бъде силно ограничен. За целта едва ли ще бъдат изразходвани повече от 2-3 млн. лева, пресметнаха експерти.

Според зам.-министъра съвсем скоро Комисията за регулиране на съобщенията ще обяви конкурс за седми мултиплекс. Това щяло да стане до 3-4 месеца.

Всъщност подобна операция на практика е безсмислена, тъй като за новия оператор няма освободени честоти за работа. Министерството на отбраната настоява да получи 120 - 130 милиона лева, за да освободи заеманите от военните честоти за седмия мултиплекс. Подобни средства няма в бюджета нито на отбранителното ведомство, нито в транспортното и честотите ще се освобождават поетапно за 4-5-годишен период, обясни зам.-министърът.
Още от статията на „Труд"

„Хората без здравни осигуровки няма да могат да продават имоти", предупреждава от първата си страница „Сега"
Безсилието на ГЕРБ в областта на здравеопазването е на път да доведе до поредното дело в КС за ограничаване на ключови конституционни права. Във вторник в опит да повишат приходите на Националната здравноосигурителна каса депутатите от мнозинството решиха да забранят сключването на сделки за продажба на имоти и автомобили за неплатени здравни вноски. Забраната засяга около 1.3 млн. неосигурени българи, част от тях трайно безработни, и според опозицията е противоконституционна.

И в момента при сключването на разпоредителни сделки с имоти и автомобили се изисква декларация от собственика, че няма непогасени задължения за данъци, мита и осигурителни вноски. Според експерти смисълът на тези текстове при приемането им е бил да гарантира, че няма да се продава имущество, върху което има наложени обезпечителни мерки. В случай, че собственикът декларира непогасени задължения, сделката може да бъде сключена след изплащането им или при приспадане на дължимото от цената по нея. С новите текстове, гласувани на първо четене с проекта за промени в закона за здравното осигуряване, наред с тези декларации собствениците трябва задължително да предоставят удостоверение от НАП за липса на задължения за здравноосигурителни вноски.

"Недопустимо е да се ограничава конституционното право на собственост заради неплатени здравни вноски. Това е поредната юридическа щуротия на ГЕРБ в областта на здравното осигуряване, след като не успяха да забранят напускането на страната за неплатени вноски. Със сигурност ще атакуваме тези текстове в Конституционния съд", коментира депутатът от БСП Любен Корнезов. Според него не е ясно защо за непогасени задължения за данъци и пенсионни осигуровки остава само режимът на деклариране, а за здравните вноски се въвежда извънреден ред, може да възникнат проблеми и около действителността на сделките. "Понеже ГЕРБ не прави нищо в областта на здравната реформа, се зае да връща крепостното право", допълни Корнезов.
Още от статията на „Сега"

„Ловят кръшкачи срещу 5 стотака", четем от първата страница на „Стандарт"
Бум от поръчки за доказване на изневери.  Детективи спасяват от делба имоти и палати.  Доказват рога с ДНК от косъм. Богатите дами по-палави от мъжете.

Богати българи масово прибягват до услугите на детективски агенции преди бракоразводни дела, за да спасят имуществото си от подялба, показа проверка на "Стандарт". След поредния нашумял случай отпреди няколко дни, когато се разбра, че журналистката Светослава Тадаръкова се развежда след 17 години брак, а съпругът й - бизнесменът Димитър Тадаръков, я е изловил в изневяра, благодарение на частен детектив, се оказа, че услугите на "хрътките" се използват все повече у нас.

Събраната информация от детективите се прилага като допълнителни сведения в бракоразводния процес. Целта е при доказана изневяра, когато разводът не е по взаимно съгласие, партньорите да не делят поравно придобитото по време на брака имущество, както и везните да наклонят в полза на единия при произнасяне за попечителство над децата. Не без значение е и издръжката, която ще определи съдът. Частни ченгета се наемат и от познати на даден бизнесмен, а след като си свършат работата и предадат материалите - най-често снимки или видео, доказващо изневярата, се прибягва до неговото изнудване. Разбира се, подобни случаи трудно се документират, тъй като изловеният предпочита да плати, отколкото да потърси помощ от компетентните органи, но и да опетни името си, обясниха детективи. Те признаха, че през последните 6 месеца има истински бум в търсенето на услугите им.
Още по темата от „Стандарт"

„Удариха фабрика за нелегални цигари", информира „Монитор"
Антимафиоти разбиха незаконна фабрика за цигари в хасковското село Узунджово. Нелегалният цех бълвал по 80 мастербокса дневно от марката „Уинстън". Производството било изнесено в покрайнините на селото. Сградата имала специално оборудване с шумопоглъщаща облицовка отвътре. Престъпниците монтирали и индивидуален генератор на ток, за да не си личи завишената консумация на електричество.

Първоначално разследващите се шокирали, че за разлика от напълно нелегалната стока, документите на фабриката били изрядни. Всички работници били на трудови договори. Имало и лиценз за производство на акцизни стоки, регистрация на фирма и т.н. Проверка обаче показала, че до един документите са фалшиви. Включително и подписа на финансовия министър Симеон Дянков върху разрешителното за производство на акцизни стоки.

„Това е първият случай на засечена нелегална фабрика, която е фалшифицирала всичко, свързано с процеса. Включително и самоличността на евентуалния собственик - някакъв шиптър", заяви вътрешният министър Цветан Цветанов, който пристигна в Узунджово заради спецакцията.

След 20-дневно наблюдение антимафиотите решили да атакуват сградата в 9 часа в сряда сутринта. Задържани са на място 6-има души, 3-ма пловдивчани и трима хасковлии. Установено е, че помещението, известно на узунджовци като бившата кинозала за летците в авиобазата, е отдадено под наем от хасковския адвокат Венци Николов. Никому неизвестният  Генко Р. организирал подписването на договорите с работниците и документалното обезпечаване на фирмата.
Още от статията на „Монитор"

"Барозу към Борисов: Докладът ще е честен", е водещото заглавие на „Труд"
Докладът за България ще е честен и обективен - това заяви шефът на Еврокомисията (ЕК) Жозе Барозу на премиера Бойко Борисов, който отиде на спешна визита в Брюксел.

Изневерявайки на стила си, премиерът ни отказа да говори пред българските кореспонденти. Информацията за срещата пусна само пресслужбата на ЕК.

"Премиерът Борисов информира Барозу за последните развития по съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Барозу отчете последните реформи в България и преповтори, че ЕК ще се отнесе към всяка страна на базата на изпълненото от нея", съобщи пресслужбата на ЕК. Барозу похвали Борисов фискалната консолидация в България и го насърчи да продължи с реформите.

Очакваше се премиерът да настоява пред Барозу и президента на Европейския съвет Херман ван Ромпьой за "смекчаване" или отпадане на формулировки в юлския доклад на Брюксел за напредъка на България в областта "Правосъдие и вътрешен ред", научи "Труд".

От документа зависи дали мониторингът върху България ще падне на петата година от членството ни в Евросъюза. Според запознати в правосъдното министерство е получена предварителна чернова на доклада за България. Пристигнала е в края на миналата седмица. В нея имало остри критики и тежки оценки за правоохранителните органи, които премиерът Борисов ще опитва да предотврати в окончателния доклад и да "загаси пожара". Източници от Министерския съвет обаче твърдят, че черновата все още не е дошла в България.

Според правителствената информационна служба Борисов е в Брюксел да "представи равнището на усвояване от България на средствата от европейските фондове" и да информира домакините си за "емитираните от страната ни облигации на стойност 950 млн. евро".
Още от статията на „Труд"

"Прeзидентът на Евросъюза ни похвали за реформите" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой похвали силната политическа воля на българското правителство за провеждащите се реформи и строгата фискална дисциплина, която страната ни спазва на среща с българския премиер Бойко Борисов в Брюксел. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

На срещата присъства и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който прие поканата на премиера Борисов да присъства на откриването на новия лъч от софийското метро през август т.г.

В Брюксел посрещат със задоволство повишаването на усвояемостта на европейските фондове у нас при това с нисък процент на грешки, стана ясно по време на разговорите. Той е под 2 на сто за 2011г. при средно 5 на сто за ЕС. Отчита се и фактът, че България няма спрени оперативни програми. Към днешна са извършени 25% от плащанията по тях при равнище от 1% до средата на 2009 г.

Ван Ромпой приветства успешната емисия облигации, пусната неотдавна, вследствие на която значително е увеличен фискалният резерв.

В рамките на работното си посещение Бойко Борисов запозна Жозе Мануел Барозу с най-новите макроикономически развития в България. Председателят на ЕК приветства българския премиер във връзка с осъществения важен напредък във финансовата консолидация в страната - нещо, което пролича от премахването на процедурата по свръхдефицит през юни т.г., и насърчи министър-председателя да продължи с необходимите реформи.
Още от статията на „24 часа"

"ЕК предлага да се криминализира злоупотребата с еврофондове", пише на първата си страница „Класа"
Европейската комисия предложи в сряда нова директива, която да уеднакви за всичките 27 страни членки дефиницията за злоупотреба с еврофондовете и да налага санкции от 6 месеца до 5 години затвор, съобщиха еврокомисарите по правосъдието Вивиан Рединг и по борбата със злоупотребите Алгирдас Шемета.

„Целта ни е ясна - да не оставим ненаказани злоупотребите с европейските средства и да хармонизираме разпоредбите на наказателното право на отделните членки, защото едно и също престъпление остава без последствия в дадена страна или се наказва със затвор, например до 12 г., в друга", поясни Рединг, която е и заместник-председател на ЕК. Варират и периодите, в които може да се разследват престъпленията - от 1 до 12 години. Общите дефиниции на злоупотребите, включващи корупция или пране на пари, трябва да доведат до еднакво прилагане на закона от съдебните власти в 27-те членки, където процентът на издадените присъди за злоупотреби с еврофондове варира от 14 до 80 на сто (при средно за ЕС 41 на сто).

Загубите на средства от престъпна дейност са сериозен повод за безпокойство в Брюксел, защото 90 на сто от европейските фондове се управляват на национално равнище. През 2010 г. е имало общо 600 случая на злоупотреби на обща стойност около 600 милиона евро. За да влезе в сила, новата директива трябва да бъде одобрена от Европейския парламент и отделните членки.
Още от статията на „Класа"

"Менда Стоянова: Данъците остават без промяна и през 2013 г.", информира „Каптиал Daily"
Вече три години след сформирането на това Народно събрание и управлението на ГЕРБ обещаваните реформи и подобряване на бизнес средата не са се случили, на какво се дължи това?
- Бизнес средата има много елементи и не съм съгласна, че по никой елемент няма подобрение. Започвам с най-важния - финансовата стабилност. Последната облигационна емисия доказа категорично, че в България има подобряване на бизнес средата. Шесткратното презаписване на емисията и постигнатата доходност показват, че сме интересни за инвеститорите. На второ място категорично посочвам ниските и постоянни данъци като размер и постоянна политика. В най-тежката икономическа криза от 30-те години на миналия век досега, България остана сред малкото страни, които не промениха данъчната си политика спрямо времето на възхода, а това е изключителен стимул за всеки, който прави бизнес.

Навярно въпросът ви е насочен към административната среда. Има подобрения, имаше и намерения, които не се случиха. Първото от тях е електронното правителство и се надявам до края на мандата, то да се случи, макар че в области като данъчната практика на НАП има много електронни услуги.

Много важен елемент са общините. Те винаги се движат малко със закъснение заради недостатъчния си капацитет и тук е ролята на правителството да им помогне. Електронното правителство ще улесни достъпа до услуги, ще бъде пречка за корупцията.

По отношение на други аспекти се направиха големи, но недостатъчни стъпки, като например в посока на намаляване административната тежест за разрешителните режими. За съжаление има и връщане назад. Така например преди години бе възприет мълчаливият отказ, който постановяваше, че ако администрацията не се произнесе в определен срок, се счита, че тя е отказала искането на бизнеса. С новия закон се приема, че ако администрацията не се произнесе изрично, становището й ще се счита за положително, освен ако в специалния закон не е предвидено друго. Но все по често в новоприеманите материални закони отново се включва мълчаливият отказ, което определено е връщане назад.
Още от интервюто на „Капитал Daily"

"Отбой за забраната на строежи до морето", четем в „Стандарт"
Депутатите вероятно ще променят текста в Закона за Черноморското крайбрежие, който трябваше да спре изграждането на всякакви сгради край морето с изключение на спортни съоръжения. Това стана ясно вчера по време на гласуването на закона на първо четене. Срещу промяната в нормативния акт, предложена от регионалното ведомство, се обявиха черноморските кметове, според които ако бъде приет текстът, общините край брега ще фалират. Спирането на всякакви инвестиции ще изпразни бюджетите на общините и ще изгони големите компании, обясниха градоначалниците. Според депутати абсолютната забрана за спиране на строежите в териториите, които не са урбанизирани, не е наложителна. И сегашните правила не позволяват презастрояване на брега, категорични са народните представители. Според сега действащия закон в 100-метровата зона А от брега е позволено да се вдигат сгради, високи до 7,5 метра, при плътност на застрояване 20%. "Най-вероятно ще намерим баланс между интересите на собствениците на земи, на инвеститорите и на хората, които искат да посещават плажовете. Това, което е изградено, законно съществува на терена и е в съответствие с устройствените планове, няма да бъде премахвано", каза председателят на регионалната комисия в парламента Любен Татарски, който е от ГЕРБ.
Още от статията на „Стандарт"

„Скъпият ток спира климатика", информира „Монитор"
Въпреки адската жега българинът икономисва от климатиците. Консумацията на ток от тях е паднала с близо 30 на сто в сравнение с миналото лято. Това показва анализ на Централното диспечерско управление (ЦДУ) към преносния оператор за период от 1 юни до началото на миналата седмица. Заради поскъпването на тока от юли може да се окаже, че въпреки канските жеги спадът в потреблението се е запазил. По-вероятно е обаче е той да е паднал под въпросните 30%.

Точните данни на ЦДУ показват, че спадът в консумацията на енергията от климатиците за въпросния период е с 16% средно за денонощие. През деня обаче намалението на „климатичното" потребление е значително по-голямо - с 27 на сто, показва анализът на Ангел Георгиев от диспечерското управление.

По последни данни на ЦДУ вчера на обяд товарът в системата беше 4200 мегавата. За сравнение във вторник по същото време товарът е бил 4124 мегавата. Това означава, че потреблението на еленергия през последните два дни е идентично, коментира Пламен Герджиков, заместник-директор на Централно диспечерско управление към ЕСО. Максималният товар, отчетен във вторник, е бил 4557 мегавата, а според прогнозата на диспечерите вчерашният пик е стигнат при 4500 мегавата.

В системата има достатъчно мощности вода и блокове в резерв, за да се посрещнат по-високи товари, ако се наложи, увери Пламен Герджиков. На 10-и юли потреблението на електроенергия за цялата страна е било 97 200 мегаватчаса. За сравнение на същия ден миналата година, когато средно дневната температура е била около 29 градуса, отчетеният връх в товара в системата е бил 4434 мегавата, а консумираната електроенергия - 89 500 мегаватчаса.

Въпреки големите жеги електроенергийната система все още не е достигнала пика товари от миналото лято. Най-топлият ден през 2011 г. беше 20-и юли (33,5 градуса). Регистрираният на този ден максимален товар в 14 часа е бил 4710 мегавата, съобщи Ангел Георгиев от ЦДУ.
Още от статията на „Монитор"

"Руснаци масово пазаруват имоти в България", съобщава „24 часа"
Руснаци се юрнаха да купуват евтино ирландски апартаменти в България. За последните 6 месеца купувачи от бившия Съветски съюз спазарили около 50 апартамента, съобщава ирландският вестник "Индипендънт", позовавайки се на брокерска компания в Дъблин.

Около 30 000 ирландци притежават над милиард евро лоши инвестиции в България.

Сега основно се извършват препродажби на недвижими имоти от ирландци на руснаци.

Според експерти растящото търсене на имоти в българските курорти означава, че ирландците най-после могат да се „разтоварят" от нежеланото недвижимо имущество.
Още от статията на „24 часа"

"Пшеницата поскъпна до рекордните 400-420 лв./т в Добричко", пише „Класа"
Пшеницата в Добричко поскъпна до 400-420 лева за тон в разгара на жътвената кампания, съобщи в сряда председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Кирил Жендов за БТА.

Достигнатото ценово равнище е сред най-високите по време на прибиране на реколтата през последните години. Зърното се търгуваше през юли миналата година по 320 лева за тон, припомнят от браншовата организация. Жендов коментира, че поскъпването вероятно може да се свърже с по-лошите прогнози за зърнената реколта в страни от Черноморския басейн.

В Добричкия регион добивите тази година са с около 20 на сто по-ниски от миналата стопанска година, но качеството на зърното е много по-добро.

Близо 43 на сто от масивите с пшеница в Добричкия регион вече са ожънати според данни на областната земеделска служба. Средният добив в най-големия зърнопроизводителен район на страната засега достига 454 кг. Прибраната реколта в региона надхвърля 215 000 тона.

Тазгодишната зърнена реколта е най-добрата от 20 години като качество на пшеницата и ечемика, а като количество е равна на миналогодишната, каза преди дни агроминистърът Мирослав Найденов. Лабораторно доказаното съдържание на глутен от 25-30 единици и по думите на Найденов е отлична предпоставка за качествен хляб. Това означава, че в хляба през тази година няма да има изкуствени примеси и добавки, които се слагаха досега заради лошото качество на добитата в предишните години пшеница, каза министър Найденов.

Зърнопроизводителите от Добричко потвърдиха съдържанието на глутен между 25-30 единици. Председателят на браншовата им организация поясни, че обичайно този основен показател, който определя качеството на хляба, достига 20-23 единици.
Още от статията на „Класа"