Прогресът в преговорите между САЩ и ЕС възобнови надеждите, че до края на този месец двете икономически сили могат да постигнат споразумение за световната търговия по зациклилия кръг на преговорите от Доха. По въпроса The Financial Times се позовава на официални лица от ЕС и Америка.

Водещи преговорите от САЩ и ЕС са казали за Financial Times, че се надяват да направят пробив по време на световния икономически форум в Давос в края на този месец.

Предлаганото споразумение е последен опит да се възобнови рунда от Доха, преди специалните правомощия на президента Буш да договаря търговски съюзи да изтекат по-късно през годината.

Въпросният кръг преговори стартира през 2001 с планове за либерализиране на производствените и селскостопанските пазари, но субсидиите за фермерите се оказаха непреодолима пречка за ЕС и САЩ.

Петер Манделсон, комисарят на ЕС по търговията, е казал за FT, че двата блока са по-близко до споразумение, отколкото се мисли: „След серия срещи с официални лица е вече ясно, че пропастта между нас по селското стопанство повече не погубва надеждата да достигнем до успешен изход. Не сме далеч от това да приключим процеса".

По време на днешната си среща в Белия дом, Джордж Буш и Хосе Мануел Барозу ще дадат нов импулс за постигане на споразумение. През юли м.г. политиката по селското стопанство прекрати преговорите в СТО. Но след намесата на Тони Блеър и Ангела Меркел, Буш е поел ангажимент да доведе преговорите до край.

Манделсон се надява Буш да приложи авторитета си, за да се завърши започнатото в Доха. Достигнат е ключов момент в „края на играта" и е необходим авторитетът на президента за да се сключи "сделката".

Официални лица от САЩ и ЕС смятат, че има вероятност окончателното споразумение по време на световния икономически форум в Давос да включва и Бразилия и Индия.